menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Volcano

24.06.2024 Marketing i PR

Short social video. Raport IAB Polska o krótkich filmach w social mediach

Krzysztof Fiedorek

Według raportu IAB Polska z maja 2024 roku, krótkie filmy wideo stają się coraz bardziej popularne w Polsce. W 2023 roku 61% internautów w Polsce oglądało krótkie filmy wideo, a 23% z nich tworzyło je samodzielnie.

Short social video. Raport IAB Polska o krótkich filmach w social mediachilustracja: Bing/Copilot

Każdego dnia w Polsce oglądanych jest średnio 5 miliardów krótkich filmów wideo, a użytkownicy platform społecznościowych spędzają średnio 43 minuty dziennie na ich oglądaniu. W 2023 roku 61% internautów w Polsce oglądało short social video, co oznacza wzrost o 15% w porównaniu do 2022 roku. Odsetek twórców, nagrywających tekie formaty to 23% internautów. W skali roku wzrost wyniósł 10%.

Najpopularniejsze formaty krótkich filmów wideo to filmy humorystyczne, edukacyjne i muzyczne. Coraz więcej osób wykorzystuje również krótkie filmy wideo do promowania swoich produktów i usług.

Gdzie oglądać, gdzie publikować?


Najpopularniejsze platformy do oglądania i tworzenia krótkich filmów wideo to YouTube Shorts, TikTok i Instagram Reels. Filmy te są zazwyczaj kręcone w pionowym formacie i trwają do 60 sekund.

  • YouTube Shorts jest najpopularniejszą platformą do oglądania krótkich filmów wideo w Polsce, z 52% udziałem w rynku.
  • TikTok zajmuje drugie miejsce z 38% udziałem w rynku.
  • Instagram Reels jest na trzecim miejscu z 10% udziałem w rynku.

REKLAMA

Kto ogląda najchętniej?


Odbiorcami krótkich filmów wideo są głównie osoby młode w wieku 18-34 lat. Są one zazwyczaj aktywne w mediach społecznościowych i chętnie korzystają z platform takich jak YouTube, TikTok i Instagram.

  • 73% odbiorców krótkich filmów wideo to osoby w wieku 18-34 lat.
  • 62% odbiorców krótkich filmów wideo to kobiety.
  • Odbiorcy krótkich filmów wideo są zazwyczaj aktywni w mediach społecznościowych i korzystają z wielu różnych platform.

Marketingowe perspektywy


Nic dziwnego, że tym zyskującym popularność formatem coraz chętniej posługuje się również branża reklamowa i marketingowa. Dotarcie do szerokiego grona odbiorców, budowanie świadomości marki, zwiększanie zaangażowania klientów czy generowanie leadów i sprzedaży to korzyści, obok których trudno przejść obojętnie.

  • 80% marketerów planuje wykorzystywać krótkie filmy wideo w swoich kampaniach marketingowych w 2024 roku.
  • 72% marketerów uważa, że krótkie filmy wideo są skutecznym sposobem na dotarcie do nowych odbiorców.
  • 65% marketerów uważa, że krótkie filmy wideo są skutecznym sposobem na zwiększenie zaangażowania klientów.

Pełny raport IAB Polska pt. "Krótkie filmy społecznościowe - IAB Polska 052024" można znaleźć na stronie
https://www.iab.org.pl/wp-content/uploads/2024/05/Short_Social_Video_IAB_Polska_052024.pdf

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

9 istotnych faktów na temat Public Relations

Barbara Trepka
Najważniejsze wnioski po drugiej edycji Konferencji "Włącz się na PR", zorganizowanej przez Stowarzyszenie PRON. Wykorzystanie mediów społecznościowych i Youtube. Sposoby dotarcia do pokolenia Z.

Jak zyskać dzięki technikom e-marketingowym?

adwordsgroup.pl
Kampania linków sponsorowanych w Google Adwords to tylko jeden ze sposobów, które oferowane są e-marketingowców. I tutaj od razu pojawia się problem, jak nie zgubić się w gąszczu tych wszystkich technik. Przecież nie wszystkie będą odpowiednie dla naszego biznesu. Najprostszym sposobem, ale i odrobinę czasochłonnym jest po prostu poznanie ich. Z tego właśnie powodu omówimy dzisiaj, jak zyskać dzięki tym technikom. [artykuł sponsorowany]

Outreach Marketing. Tajna broń marketera i SEO-wca

Pamela Tomicka
Budowanie widoczności w sieci to wyzwanie, nawet przy szerokim wachlarzu możliwości, jakie daje współczesny marketing. Co zrobić, gdy dotychczas stosowane praktyki nie przynoszą zadowalających efektów? Rozwiązaniem może okazać się outreach, czyli metoda aktywnego pozyskiwania linków.

RakReaton, czyli rekreacją w raka!

Izabela Sałamacha
Spacerujesz, biegasz, jeździsz na rowerze, a może uprawiasz nordic walking? Dołącz do wrześniowego wyzwania RakReaton i dołóż swoje kilometry, aby 100 000 złotych trafiło na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową. To proste i nic nie kosztuje, a satysfakcja z pomagania gwarantowana.

CEPA Rolki Reggae Rekord. 24 godziny dla dzieci chorych na raka

Rolki Reggae Rajd
Patronujemy NIEZWYKŁEMU wydarzeniu. 30 marca w samo południe na wrocławskim Rynku Agata i Wojciech Miszewscy, małżeństwo zwariowanych rolkarzy z Rolki Reggae Rajd, spróbują ustanowić rekord Polski w najdłuższej sztafecie na rolkach. Wydarzenie CEPA Rolki Reggae Rekord oleśniccy rolkarze organizują dla dzieci chorych na raka z kliniki Przylądek Nadziei.

Jak pozycjonować bloga firmowego?

Agencja SEO Empressia
W dzisiejszych czasach coraz więcej firm decyduje się na prowadzenie bloga firmowego, dzięki któremu przekazuje swoim aktualnym i potencjalnym klientom porady związane ze świadczonymi usługami, prezentuje nowości czy wreszcie wchodzi w interakcje z klientami. Samo prowadzenie bloga to jednak nie wszystko, żeby był on dla użytkowników wyszukiwarki Google widoczny, musi być on przede wszystkim dobrze wypozycjonowany, jak to zrobić? Sprawdź! [artykuł sponsorowany]

Od czego zacząć e-mail marketing i jak go wykorzystać?

artykuł sponsorowany
E-mail marketing to potężne narzędzie, które może korzystnie wpływać na lojalność klientów, budować relacje i zwiększać sprzedaż. Cele te można osiągać jednak tylko wtedy, gdy działania w tym zakresie są realizowane w efektywny i skuteczny sposób.

więcej w dziale: Marketing i PR

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Volcano
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24