menu
tygodnik internetowy
ISSN 2544-5839
zamknij
Pracuj w mediach. Zobacz, kto rekrutuje w branży dziennikarskiej, reklamowej i kreatywnej

29.07.2024 Rynek medialny

Największe grupy i agencje mediowe w Polsce. Ranking COMvergence

Marcin Grządka

Ranking „Media Agency, Billings & Market Shares”, opublikowany przez COMvergence, podsumowuje rok 2023 pod względem obrotów i udziałów rynkowych. W kategorii grup mediowych pierwsze miejsce zajęła GroupM. W kategorii agencji liderem jest EssenceMediacom.
Największe grupy i agencje mediowe w Polsce. Ranking COMvergenceilustracja: bing.com/create

Największe grupy mediowe w Polsce


Polski oddział GroupM został zwycięzcą rankingu COMvergence za 2023 rok, osiągając na polskim rynku najlepszy wynik spośród wszystkich grup mediowych, z billingami na poziomie 752 mln dolarów (+33,7% w porównaniu z 2022 rokiem), dającymi jej udział w rynku wynoszący 26,4%. Publicis Media utrzymuje drugą pozycję (610 mln dolarów wydatków i 21,4% udziału w rynku). Natomiast Omnicom Media (OMG), sklasyfikowany na trzecim miejscu, odnotował w 2023 roku łączne wydatki na poziomie 252 mln dolarów (i 8,8% udziału w rynku).



– Jestem bardzo zadowolona z tegorocznej pozycji w raporcie COMvergence, chociaż muszę przyznać, że trochę się tego sukcesu spodziewaliśmy. Wiedzieliśmy przecież, że 2023 roku nasza grupa będzie już odczuwać efekty największych wygranych budżetów z końcówki 2022 r., takich jak L’Oreal czy SkyShowTime oraz efekty transformacji. Bo 2023 rok to był też czas głębszej integracji w obrębie grupy: „uwspólnienie” kolejnych strategicznych obszarów - takich jak oferta mediów addressable, advocacy, content marketing, e-commerce, dane czy technologie - doinwestowanie ich i powiększanie wyspecjalizowanych zespołów, które teraz działają na rzecz klientów wszystkich agencji GroupM – komentuje Izabela Albrychiewicz, CEO GroupM CEE. – Celem tej transformacji była większa efektywność działań na rzecz marketerów, lepsza wymiana wiedzy między ekspertami z poszczególnych obszarów oraz korzyści skali. I te zmiany dość szybko zaczęły procentować na poziomie satysfakcji klientów i wskaźników biznesowych.

Największe agencje mediowe w Polsce


Jednocześnie pierwsze miejsce w rankingu agencji mediowych w Polsce uzyskało EssenceMediacom, z łączną wartością wydatków szacowaną na 310 mln dolarów i stopą wzrostu na poziomie +22,2% rok do roku. EssenceMediacom wyprzedziło Starcom, który zajął drugie miejsce z wydatkami na poziomie 254 mln dolarów, oraz Zenith, uzupełniający podium z billingami na poziomie 243 mln dolarów.


- EssenceMediacom, podobnie jak cała GroupM, został numerem jeden i globalnie i w Polsce, zatem nasza satysfakcja jest podwójna. Cieszymy się, że nasze podejście przynosi tak dobre efekty biznesowe. Koncentrujemy się na tworzeniu przełomowych dla rynku kampanii oraz na zarządzaniu całościowym ekosystemem komunikacji. Stawiamy na zrozumienie efektów synergii i wpływu na sprzedaż. Oczywiście w oparciu o wiarygodne analizy twardych danych - mówi Joanna Okła, CEO polskiego oddziału EssenceMediacom. - Taka filozofia planowania mediów sprawia, że znakiem rozpoznawczym EssenceMediacom stały się stabilne wieloletnie współprace z klientami, szczególnie z kategorii takich jak FMCG, retail, farmacja czy telekomunikacja. Od lat niemal nie mamy strat w portfolio klientów, natomiast odnotowujemy regularnie sukcesy new businessowe i z powodzeniem utrzymujemy w przetargach kluczowe współprace, tak jak ostatnio miało to miejsce np. w przypadku marki Play.



Agencja Wavemaker Polska, zarządzana przez Pawła Galę, uplasowała się na pozycji czwartej, z wydatkami szacowanymi na 221 mln dolarów i stopą wzrostu na poziomie 36,7%.

Mindshare Polska, której CEO jest Adrian Kawecki, zamyka agencyjny TOP5 z 172 milionami dolarów i wzrostem na poziomie aż 39%.

Mindshare i Wavemaker, podobnie jak EssenceMediacom, należą do GroupM, która zajęła pierwsze miejsce w kategorii grup mediowych. Dodatkowo, zarówno GroupM, jak i EssenceMediacom, zajęły pierwsze miejsca również w globalnej odsłonie raportu COMvergence (odpowiednio wśród grup oraz agencji mediowych).

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ
Czytaj prasę w PDF

Najnowsze w dziale Rynek medialny:

Influencerzy i social video rządzą informacją. Digital News Report 2025

Krzysztof Fiedorek
Przyszłość informacji dyktują sekundy wertykalnych klipów. TikTok, YouTube i armia influencerów odrywają odbiorcę od telewizyjnych odbiorników i stron gazet. Kto opanuje ten nowy puls, przejmie nie tylko uwagę, lecz także władzę nad narracją.

Cyberprzemoc i hejt pod pozorem żartu. Raport RAYUELA o młodzieży

Krzysztof Fiedorek
Badanie przeprowadzone w pięciu krajach ujawnia brutalną prawdę: przemoc w sieci nie rozkłada się równo. To cyfrowa mapa uprzedzeń, która rani najmocniej tych, którzy najbardziej odstają. "To tylko żart". Tak często zaczyna się przemoc, którą młodzi przeżywają w milczeniu.

Zaufanie do mediów społecznościowych. Youtube wygrywa z TikTokiem i X

Krzysztof Fiedorek
Czy Polacy naprawdę ufają mediom społecznościowym? Nowe badanie pokazuje ogromne różnice oceny najważniejszych kanałów. Zaufanie trafia tam, gdzie jest autentyczność, a nie algorytm. Rośnie rola ludzi, spada znaczenie marek.

Podobne artykuły:

Czy robot może być dobrym szefem? Naukowcy z SWPS to sprawdzili

SWPS
Czy robot może skutecznie zarządzać zespołem? Badacze z Uniwersytetu SWPS sprawdzili, co się dzieje, gdy to robot zostaje szefem. Badania pokazują, że choć maszyny potrafią wzbudzać posłuszeństwo, nie dorównują ludziom pod względem autorytetu i efektywności. Skutki są intrygujące.

Dlaczego znani influencerzy potrzebują managera?

Pamela Tomicka
Jak duże grono „fanów” trzeba mieć, aby zacząć myśleć o takiej współpracy? Jakie są zalety, a jakie koszty takiego rozwiązania? Zdradza od kuchni WhitePress, zajmujący się Influencer managementem kilkunastu popularnych twórców.

Płatne treści w internecie. Czy Polacy są skłonni za nie płacić?

Aleksandra Andreasik, Joanna Trybuchowska
Co czwarty polski internauta słyszał o systemie płatnego udostępniania treści prasowych Piano, ale jedynie 1,4% wyraża zainteresowanie zakupem abonamentu.

"Nikt nie powinien znać prawdy" [FILM DOKUMENTALNY]

BARD
Według Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, około 554 zatrzymań dziennikarzy miało miejsce w Białorusi między sierpniem 2020 i lipcem 2023 roku. 73 pracownikom mediów postawiono zarzuty kryminalne. 33 z nich jest w więzieniach do dziś.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter TikTok Instagram Threads Youtube Google News Blue Sky Social RSS

Reporterzy.info - internetowy magazyn medioznawczy. Świat komunikacji od kuchni. Media, dziennikarstwo, PR i marketing. Dane, raporty, analizy, porady. Historia i rynek, prawo, fotografia, oferty pracy.


praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama

Drones. For PRO. On discount



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów


reklamaMedia Review 24/7
gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka 21.WIEK HISTORY
21.WIEK HISTORY
Okładka National Geographic
National Geographic
Okładka Newsweek Polska
Newsweek Polska
Okładka Plus Minus
Plus Minus
Okładka Świat Nauki
Świat Nauki
Okładka Tygodnik Solidarność
Tygodnik Solidarność
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25