Dziewczyny w świecie finansów. Odpowiedzialne, oszczędne, zaradne
materiał partnera
Sięgają po rzetelne źródła wiedzy finansowej i już od przedszkola wykazują się przedsiębiorczością. Częściej niż chłopcy mają jednak problem z odzyskaniem pożyczonych rzeczy lub pieniędzy. Tak o dziewczynkach mówią wyniki „Badania wiedzy finansowej dzieci”, przeprowadzonego przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty i KRUK S.A.
Read this article
Choć to chłopcy częściej od dziewczynek otrzymują pieniądze od rodziców w ramach kieszonkowego (36 proc. vs. 34 proc.), to dziewczynki są bardziej przedsiębiorcze. Już od najmłodszych lat nieco chętniej od swoich kolegów podejmują się drobnych prac domowych, dzięki którym mogą „zarobić” pieniądze (67 proc. vs. 65 proc.).
Z Badania Wiedzy Finansowej dzieci wynika także, że dziewczynki chętnie uczą się zarządzania finansami w praktyce. Chociaż to ich koledzy częściej robią samodzielnie zakupy (36 proc. vs. 29 proc.), dziewczynki chętniej rozmawiają o cenach produktów (44 proc vs. 39 proc.) i zauważalnie częściej od chłopców płacą za zakupy pod czujnym okiem rodziców (45 proc do 41 proc.).
Zdobyte w ten sposób umiejętności mogą też przekładać się na to, że dziewczynki są bardziej oszczędne i bardziej odpowiedzialnie zarządzają swoimi pieniędzmi. Zdecydowanie częściej od chłopców korzystają z rad rodziców i konsultują z nimi swoje wydatki (53 proc. vs. 42 proc.), rzadziej jednak mają autonomię w decydowaniu o swoich oszczędnościach (44 proc. vs. 30 proc.). Chłopcy mają więcej swobody, są bardziej spontaniczni i częściej pozbywają się swojego kieszonkowego od razu (26 proc. vs. 20 proc.).
– Mimo coraz większej świadomości społecznej, nadal trudno jest pozbyć się pewnych stereotypów i ról społecznych. Widać to także w edukacji finansowej, gdzie dziewczynki są uczone ostrożności finansowej, chłopcy z kolei mają większą swobodę w decydowaniu o swoim budżecie i odważniej podchodzą do inwestowania – podkreśla Agnieszka Salach, rzeczniczka prasowa KRUK S.A. – Takie podejście może mieć wpływ na utrwalanie nierówności dotyczącej zarobków, rynku pracy, inwestycji. Aby temu zapobiec, konieczne jest przełamanie stereotypów związanych z rolami płciowymi i promowanie edukacji finansowej, która nie różnicuje dziewczynek i chłopców. Dziewczynki powinny być zachęcane do podejmowania ryzyka i rozważania inwestycji. Z kolei chłopcy powinni uczyć się odpowiedzialności w zarządzaniu swoimi pieniędzmi. Oczywiście dzieci mogą też wzajemnie dzielić się swoimi kompetencjami z zakresu edukacji finansowej.
Co z tym pożyczaniem i oddawaniem?
Okazuje się, że dziewczynki w przeciwieństwie do swoich kolegów, nie do końca dobrze radzą sobie z odzyskiwaniem pożyczonych rzeczy lub pieniędzy. Chłopcy zdecydowanie rzadziej od swoich koleżanek muszą upominać się o zwrot „pożyczki” (18 proc. vs. 26 proc.).– Może to wynikać z kulturowych i społecznych uwarunkowań a także utrwalonych w nas stereotypów – podkreśla Bartłomiej Dwornik z fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. – Dziewczynki częściej kierują się emocjami i obawami, że upominanie się o zwrot pożyczonych przedmiotów czy pieniędzy, negatywnie odbije się na ich relacjach z rówieśnikami. Chłopcy natomiast nie kierują się podobnymi obawami i konsekwentnie dążą do odzyskania „pożyczki”, przypominając tym samym, że pożyczenie czegokolwiek wiąże się z odpowiedzialnością oddania tej rzeczy. Taką postawę powinny naśladować ich koleżanki.
Co ciekawe, co piątemu dziecku zdarzyło się nigdy nie odzyskać pożyczonej rzeczy lub pieniędzy.
– O pożyczaniu i oddawaniu rozmawiamy z dziećmi najrzadziej – zarówno w domu, jak i w przedszkolu czy szkole. A to dość istotny nawyk, który jest ważny w edukacji finansowej dzieci, bo uczy odpowiedzialności i dotrzymywania umów – mówi Agnieszka Salach. – Dodatkowo może on pozytywnie przełożyć się na dorosłe życie, ponieważ uczy podejmowania odpowiedzialnych decyzji finansowych, które z kolei mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów finansowych lub długów.
Badanie Wiedzy Finansowej, czyli pieniądze oczyma dzieci
Jak pokazują wyniki „Badania Wiedzy Finansowej Dzieci”, z przedszkolakami i uczniami najczęściej rozmawiamy o oszczędzaniu (64 proc.), następnie o cenach różnych produktów (42 proc.), o wydawaniu pieniędzy (30 proc.), o rachunkach (28 proc.), a na samym końcu o pożyczaniu (26 proc.) i oddawaniu pożyczonych rzeczy i pieniędzy (22 proc.). najczęściej rozmawiają o pieniądzach przede wszystkim z rodzicami i rodziną (76 proc.). Drugim ważnym źródłem pozyskiwania wiedzy o finansach jest szkoła lub przedszkole (40 proc.), a na trzecim miejscu są bajki i filmy (27 proc.). Z badania wynika także, że dzieci rzadziej sięgają po książki (22 proc.), aby pozyskać wiedzę finansową, niezbyt często rozmawiają o niej z kolegami lub koleżankami (16 proc.).Warto jednak zauważyć, że dziewczynki chętniej od chłopców wybierają sprawdzonych i rzetelnych przewodników po świecie finansów – nauczycieli (44 proc. vs. 37 proc.). Natomiast chłopcy częściej niż ich koleżanki uczą się o finansach z filmów i bajek (31 proc. vs. 24 proc.).
– Rola rodziców w edukacji finansowej dzieci jest kluczowa – podkreśla Bartłomiej Dwornik z fundacji OOO. – Są oni wzorem do naśladowania, dlatego warto, abyśmy też zwracali uwagę na nasze postawy i zachowania dotyczące podejścia do finansów. Warto też, aby otwarcie rozmawiać z dziećmi o finansach, wspólnie z nimi planować wydatki, angażować w zakupy czy pozwalać na samodzielne decyzje dotyczące kieszonkowego. Dzieci są doskonałymi obserwatorami i lustrem swoich rodziców. Zadbajmy więc o to, aby dawać pociechom dobry przykład.
Badanie Wiedzy Finansowej zrealizowane przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty dla KRUK S.A. wśród przedszkolaków (5 i 6 lat) i uczniów klas 1-3. Przeprowadzone zostało w dniach 16 – 30 września 2024 roku, metoda CAPI, n=713.
Badanie jest częścią projektu edukacyjnego Uczymy się #OOOfinansach z KRUK S.A., prowadzonego od września 2024 z okazji Roku Edukacji Ekonomicznej. Projekt został wpisany na listę inicjatyw edukacyjnych Roku Edukacji Ekonomicznej.
Więcej informacji: https://operator.edu.pl/pl/ooo-finansach/
Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty od 2001 roku prowadzi działalność edukacyjną, społeczną oraz wspiera samorządy w realizacji zadań i projektów oświatowych. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Prowadzi bezpłatne przedszkola i szkoły w całej Polsce. W 69 placówkach, prowadzonych obecnie przez fundację OOO, uczy się 9000 dzieci i młodzieży. Fundacja OOO realizuje również ogólnopolskie projekty edukacyjne, społeczne i rozwojowe: #MAMYNATORADĘ. Poradniki dla rodziców • Logopeda w każdej szkole i przedszkolu • #LabOOOratorium. Twórz z nami innowacje.
Grupa KRUK jest liderem na rynku zarządzania wierzytelnościami w Polsce i w Rumunii. Dynamicznie rozwija się także w Czechach, Słowacji, Włoszech, Hiszpanii i posiada aktywa w Niemczech. KRUK S.A. jest częścią międzynarodowej Grupy Kapitałowej KRUK, do której w Polsce należą też m.in. Kancelaria Prawna RAVEN P. Krupa Spółka komandytowa, KRUK Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych. KRUK S.A. działa od 1998 roku, odzyskując wierzytelności konsumenckie i gospodarcze. Jest pionierem tzw. strategii prougodowej, zgodnie z którą osoby zadłużone mogą spłacać swoje zadłużenie w ratach. Główna siedziba Grupy KRUK mieści się we Wrocławiu.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale :
Jak bawić się z dzieckiem, wspierając rozwój? Psycholog podpowiada
patronat Reporterzy.info
Spontaniczna, przyjemna i dobrowolna – to cechy, które definiują zabawę. Dla dziecka jest ona naturalnym sposobem odkrywania świata, a dla rodzica może stać się okazją do budowania pozytywnej relacji oraz wsparcia w rozwoju malucha. Jak sprawić, by wspólna zabawa była zarazem radosna i edukacyjna?
Dlaczego warto wybrać fotel ergonomiczny?
artykuł sponsorowany
Praca przy biurku wymaga zastosowania takich rozwiązań, które pozwolą odciążyć kręgosłup, zredukować ryzyko wystąpienia bóli i wad postawy oraz zapewnić komfort przez wiele godzin. Aby to było możliwe należy wybrać nie tylko biurko o odpowiedniej wysokości, ale również wygodny fotel biurowy. Dziś dowiecie się, dlaczego warto wybrać fotel ergonomiczny.
Gadżety reklamowe z logo Twojej firmy – skuteczna promocja i profesjonalny wizerunek
artykuł sponsorowany
Gadżety reklamowe dla firm to sprawdzony sposób na zwiększenie rozpoznawalności i budowanie trwałych relacji z klientami. Gadżety działają jak mobilna wizytówka – docierają do odbiorców tam, gdzie nie sięgają tradycyjne formy reklamy.
Podobne artykuły:
#niemarnuj1%! Viral, do którego dołączają internauci i… celebryci
Justyna Zalewska
Ponad 5 milionów Polaków nie przekazuje 1% podatku potrzebującym na wybrany cel charytatywny. Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” postanowiła to zmienić i stworzyła akcję społeczną na Instagramie o nazwie #niemarnuj1% do której dołączyło już około 100 internautów, w tym znani sportowcy, celebryci i influencerzy. [Reporterzy.info wspierają]
Aktywność fizyczna. Terapia dla seniorów i pacjentów onkologicznych
sprawdzonyfizjoterapeuta.pl
Aktywność fizyczna to jeden z najważniejszych czynników, które służą ograniczeniu ryzyka wystąpienia poważnych chorób. Jest również zbawienna wtedy, gdy ciężka choroba już nas dopadnie. [artykuł sponsorowany]
Gadu Gadu z logopedą. Pierwsza kampania charytatywna na GGwallet
Reporterzy wspierają
Z okazji Europejskiego Dnia Logopedy, od 6 marca fundacja edukacyjna Ogólnopolski Operator Oświaty zaprasza do wspierania szkolnych i przedszkolnych gabinetów logopedycznych. To będzie pierwsza duża akcja charytatywna z wykorzystaniem GGwallet, portfela dostępnego w polskim komunikatorze GG (Gadu Gadu).
Nowe trendy w dystrybucji i przechowywaniu danych. Personalizowane pamięci USB od Flashstore
flashstore.pl
Czasami wydaje się, że w pewnych branżach nie można wymyślić nic nowego, a porządek i rozwój świata w obszarze komunikacji czy rozrywki wyznacza głównie Internet. Prawdopodobnie jest w tym wiele prawdy, patrząc jednak na dane odnoszące się choćby do produkcji i sprzedaży płyt winylowych (rok do roku sprzedaje się ich więcej) czy przenośnych nośników USB (powszechnie nazywanych pendrive’ami) chodzi chyba o coś więcej. [artykuł sponsorowany]