25.07.2005 Warsztat reportera
Młodość na sprzedaż
Sylwia Grzymała, artykuł udostępniony przez Merkuriusz Uniwersytecki
Młodość jest jednym ze skuteczniejszych motywów wykorzystywanych w reklamie i promocji. Dlaczego? Pomnieważ ulegają mu za równo młodzi, jak i dojrzali konsumenci.
Styl życia określany często nie tłumaczonym, angielskim przymiotnikiem cool zdominował inne wartości. Naczelna stała się zasada "życia na luzie". Reklamotwórca posługuje się tym idealnym, pożądanym stylem życia, liczy na powiązanie owego stylu życia z zakupem i użytkowaniem danego produktu. Kategoria stylu życia stosowana w reklamie działa na podstawie przeświadczenia, że człowiek wraz z produktem "zakupuje" określony styl życia.
Reklama pełni również funkcję informującą o tym, jakie produkty najlepiej pasują do stylu życia określanego przymiotnikiem cool. Pokazuje co jest modne, jak należy się zachować, gdzie pójść i co jeść by móc zamanifestować swoją przynależność do grupy osób będących cool.
Reklama kanału muzycznego VIVA POLSKA
Tekst reklamy jest graficznie przedstawiony jak ostrzeżenia przed szkodliwością palenia znajdujące się na paczkach papierosów:
Dobrze wiemy co jest złe, a co dobre.
Nie zalecamy niczego i nie namawiamy
do jakichkolwiek zachowań.
Każdy wie jaki ma cel i jakimi środkami
zmierza do jego realizacji
Komunikat reklamowy odwołuje się do silnego poczucia niezależności charakterystycznego dla pokolenia młodych. Reklamotwórca podkreśla, że wie co jest dobre, a co złe, a więc stwierdza, że ma prawo do perswadowania. Nad swoim prawem do przekonywania stawia prawo młodego człowieka do samodzielnego określania własnych celów i dążenia do nich. Stwarza jeden warunek: Rób co chcesz, ale tylko wtedy gdy wiesz po co to robisz!
Ten warunek przypomina o konieczności wyjaśniania, również przed samym sobą, określonych decyzji. Stawia w złym świetle dorosłych, którzy często nie są w stanie uzasadnić swoich działań. Nie robią tego przede wszystkim w stosunku do młodego człowieka. Nie uważają go za osobę, z którą należy podejmować dyskusję, odmawiają mu prawa do wartościowania zachowań.
REKLAMA

Młody, niezależny człowiek często ma obsesję, że wszyscy chcą kierować jego postępowaniem. Znajduje wiele dowodów na to, ze dorośli są przekonani, co jest dla niego dobrem. Reklamodawca odcina się od tego sposobu myślenia. Staje po stronie młodego odbiorcy, budząc jego sympatię.
Reklama płyty DZIEWCZYNA
... przychodzi nowa Dziewczyna do sklepu i każdy chce ją wyrwać...super płyta w magic cenie. (Dziewczyna, 2005)
Reklama stosuje uosobienie płyty czemu sprzyja nazwa firmy ją promującej. Nazwę płyty zastosowano w taki sposób, aby była utożsamiana z atrakcyjną dziewczyną, która się wszystkim podoba. Adresatami tej reklamy są w większości nastolatki, których silnym pragnieniem jest podobanie się chłopom z ich grupy rówieśniczej. Nastolatki chcą budzić podziw, zwracać sobą uwagę i chcą być "wyrywane". Reklama sugeruje, że dziewczyna, która zakupi atrakcyjną płytę, sama zyska na swojej atrakcyjności.
Płyta jest super, a jej cena jest magic. Użyte sformułowania są zaczerpnięte z języka stosowanego przez młodzież. Są to superlatywy najlepiej określające bycie cool. Każdy inny epitet, pochodzący z języka dorosłych nie miałyby takiej mocy przekonywania.
***
Reklamy wpisały się w naszą kulturę popularną. Są odzwierciedleniem rzeczywistości społecznej i kreują ją. Warto zauważyć, że istnieje duża grupa reklam posługujących się kategorią młodości, która nie jest kierowana do młodych odbiorców. Również reklamy dla dorosłych z niej korzystają. Wynika to ze stylu życia i wartości, które się z nim wiążą. Reklamotwórcy wykorzystują tęsknotę dorosłych za młodością, która jest powszechnie pożądana.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Warsztat reportera:
Jak pozycjonować stronę pod LLM? Optymalizacja treści pod AI
Zachariasz Kijak
Gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji sprawił, że o nurtujące nas kwestie coraz chętniej pytamy narzędzia AI. Często „dogadujemy” się z nimi łatwiej niż z wyszukiwarką. Duże modele językowe, tzw. LLM-y, odpowiadają na pytania szybko i szczegółowo. Czy to oznacza, że już niedługo usługę SEO zastąpi „LLMO”?
Chronemika, czyli język czasu. Oto, co mówi o tobie twój zegarek
Bartłomiej Dwornik
Wchodzisz punktualnie, patrzysz na zegarek, czekasz pięć minut, po czym wychodzisz. Ktoś inny spóźnia się pół godziny i zachowuje, jakby to on musiał na ciebie czekać. Czas w komunikacji to narzędzie, broń i wyznacznik statusu. Witaj w świecie chronemiki. Nauki o tym, jak czas wpływa na relacje między ludźmi.
Skróć link w miGG. Nowość w komunikatorze GG
Jarosław Rybus
Skracanie długich nazw stron internetowych to konieczność na przykład w kampaniach reklamowych, wpisach w sieciach społecznościowych. Zazwyczaj skracanie linków odbywa się poprzez dedykowane do tego serwisy. Od dzisiaj ta przydatna funkcja skracacza linków dostępna jest pod ręką - wystarczy GG.
Podobne artykuły:
Sposoby na dobry tekst na stronę internetową
Marta Bober
Nie ma tutaj miejsca na przypadkowość, mdłe hasła i nic nie wnoszące zdania. Dobry tekst na stronę internetową zawiera odpowiednie frazy, jednak są one wplecione w tekst subtelnie. Niezależnie od tego, czy planujemy treści na stronę główną czy też podstrony, uciekajmy od zdań pisanych "pod roboty".
Studia dziennikarskie - iść czy nie iść?
Patrycja Kierzkowska
Moja wiedza na temat studiów dziennikarskich pochodzi od osób, które studiowały ten kierunek i każdy mówi, że lepiej iść na inne studia.
Reklama ukryta
Biuro Reklamy TVP S.A.
W przekazywanych informacjach należy unikać sformułowań wartościujących, podkreślających zalety lub zachęcających do korzystania z towarów lub usług. Publikacja dzięki uprzejmości Komisji Etyki TVP.
Oblicze rodziny w mediach
Justyna Sobecka
Telewizja, prasa, radio - ze względu na swą funkcję edukacyjną - mogą stać się naturalnymi sojusznikami rodziców w procesie wychowania.