5.10.2005 Warsztat reportera
Dziennikarskie hieny
Sylwester Latkowski
Gwiazdy każą sobie płacić za sesje fotograficzne i wywiady. A tu nic, bezczelni dziennikarze nie płacąc sfotografowali, nie płacąc za newsa puścili w świat.
Bo to stało się już normą. Gwiazdy każą sobie płacić za sesje fotograficzne i wywiady. A tu nic, bezczelni dziennikarze nie płacąc sfotografowali, nie płacąc za newsa puścili w świat coś co miało być niesamowitym wydarzeniem w szołbiznesie ? ciąża, a potem dziecko, małżeństwo, chrzest, rozwód (niezła gwarancja bycia przez dłuższy czas w obiegu prasy kolorowej, prawda?) No bo nie chyba kolejna płyta Edyty Górniak? Moje "głębokie gardło" szołbiznesu twierdzi, że sprawa wyglądała prozaicznie. Górniak dogadała się z jednym z dzienników i już miała być podpisana umowa na wyłączność, a tu konkurencja nie chcąc zostać w tyle pokrzyżowała jej "dil".
Okradziona z prywatności! Śmiać się czy płakać? A może tak przypomnieć Edycie Górniak, jak sama nie miała skrupułów i okradała z prywatności swoich partnerów, którzy mieli tą wątpliwą przyjemność współżycia z nią. Robert Kozera szef Radia Zet okazał się w jej oczach niby gejem, Piotr Gembarowski, prezenter TVP, miał się niby zamienić w agenta służb specjalnych i nic innego nie robił tylko ją podsłuchiwał, Piotr Kraśko, kolejny w życiu Edyty prezenter TVP, był jej utrzymankiem, musiała płacić za mieszkanie, rachunki. Darek Kordek to? Biedactwo, każdy facet dla niej to był świnia. Teraz prócz facetów znienawidziła dziennikarzy, nazywając ich hienami. A pisma kolorowe stały się brukowcami. Pisma, dzięki któremu Edyta Górniak może nadal istnieć na rynku mieniąc się statusem gwiazdy. Bo dla większości Polaków Górniak to twarz z gazety niż Górniak z płyty, która ma się w domowej płytotece. Ale tego Edyta Górniak nie chce przyjąć do wiadomości.
Mój ostatni wywiad, którego udzieliłam na początku tego roku dla brukowca "Na żywo", był jednym z najbardziej przykrych doświadczeń, jakie przytrafiły mi się w mojej pracy. Wywiad przypominał dosłownie przesłuchanie, nie rozmowę.
Tak, gwiazdy szołbiznesiku wymagają tylko ahów i ochów. Krytyka i zadawanie trudnych pytań jest traktowane przez nich jak napaść z bronią w ręku. Na marginesie, chciałbym wiedzieć co takiego ciekawego ma do powiedzenia o artystycznych dokonaniach w muzyce Edyta?
Zadawano mi pytania nie tylko dotyczące sfery seksualnej mojego życia (czym sami byliście - słusznie z resztą - oburzeni) - ciągnie dalej Edyta Górniak. Może się mylę, ale to chyba sama Górniak oświadczyła światu, że nie uprawia seksu przed koncertami?
A ze strony redaktor naczelnej Katarzyny Nazarewicz usłyszałam m.in. - Moim zdaniem pani była molestowana seksualnie przez swojego Ojca. Niech się Pani na ten temat wypowie. Kiedy w szoku zamilkłam z oburzenia, zaproponowała mi terapię odpłatną, bo mówi o sobie, ze jest świetnym psychologiem. Pozostawiam to bez komentarza.
Katarzyna Nazarewicz zapytana o to, zwraca uwagę, że jest taśma z wywiadu. I tam jest inna prawda niż mówi Górniak. To zamyka sprawę. Ale jak widać artystka przyjmuje taktykę Rywina podważającego wiarygodność taśmy Michnika.
Znając realia rządzące naszym szołbiznesikiem konkurencyjny brukowiec, cytując określenie Górniak, chętnie przyjmie ją na swoje łamy by mogła się poużalać nad swoim kolejnym nieszczęściem. A przy okazji może coś Edyta chlapnie językiem na tak zwaną osobę publiczną. Może opowie o tym dlaczego na kolanach z kwiatami płakliwym głosem przepraszała za swój wybryk szefostwo Jedynki, by móc znowu pojawić się w tej ohydnej telewizji po półrocznym niebycie? (Na kilka dni przed emisją wycofała swój minirecital, bo się Gwieździe ujęcia nie podobały ? Gala Teraz Polska).
Choć Edyta Górniak zastrzega: Między innymi po takich doświadczeniach podjęłam decyzję, że już nie z prasy będziecie dowiadywać się faktów, które Was interesują. Cóż za szantażyk? Uważajcie redaktorzy i dziennikarze. Gwiazda Wam grozi bojkotem. Przyznam, że nie wierzę Edycie Górniak za grosz. Niedługo znowu w jakimś wywiadzie publicznie wypierze swoje majtki lub slipy swego partnera.
Autor tego felietonu sam kiedyś wygłupił się broniąc utraconej czci Justyny Steczkowskiej, wchodząc z kamerami Nakręconych do koncernu prasowego Bauer oraz organizując konferencję prasową w czasie realizacji filmu "Gwiazdor", za co niniejszym z tego miejsca przepraszam zainteresowane strony.
***
artykuł udostępniony przez serwis www.latkowski.com
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Informować, informować, informować
Wojciech Warecki, Marek Warecki
"Informować , informować, informować" to motto p. Andrzeja Morozowskiego, jakie nam był zaprezentował w trakcie wywiadu do książki. Niestety, wywiadu nie mogliśmy umieścić...
Zawód: korespondent
Oficyna Wydawnicza BRANTA
Zawód: korespondent. Wilno - Hawana - Madryt to napisana świetnym językiem autobiografia dziennikarska, pełna humoru, wyrafinowanej autoironii, a zarazem refleksji..
Jak zaplanować temat i mierzyć skuteczność publikacji
Bartłomiej Dwornik
Jak mierzyć efektywność działań marketingowych i public relations? W jaki sposób osiągnąć planowane zasięgi i jakich narzędzi używać do optymalizacji pracy? Odpowiedzi na wszystkie te pytania przynosi raport "Narzędzia niezbędne w marketingu i PR", opublikowany przez portal Interaktywnie.com. Porady i narzędzia przydadzą się również dziennikarzom.
Sztuka robienia wywiadu twarzą w twarz
Patrycja Kierzkowska
Jedna z najtrudniejszych form wywiadu i wydaje mi się, że nieco zanikająca. Starą, dobrą szkołę widać teraz chyba już tylko w tygodnikach politycznych albo Dużym Formacie Gazety Wyborczej.
Komu dziękować za strach
Agata Kozieł
Od momentu powstania zagrożenia zamachami terrorystycznymi dla Polski, w stolicy widać wyraźne napięcie. Obywatelom innej narodowości, szczególnie Arabom, posyłają pełne niepokoju i wrogości spojrzenia. A media tylko dolewają oliwy do ognia... [Źródło: Merkuriusz Uniwersytecki].
Sposoby na dobry tekst na stronę internetową
Marta Bober
Nie ma tutaj miejsca na przypadkowość, mdłe hasła i nic nie wnoszące zdania. Dobry tekst na stronę internetową zawiera odpowiednie frazy, jednak są one wplecione w tekst subtelnie. Niezależnie od tego, czy planujemy treści na stronę główną czy też podstrony, uciekajmy od zdań pisanych "pod roboty".
Tylko prawda
Ks. Andrzej Luter
Rzeczywistość nie jest czarno-biała, niekiedy trzeba iść na kompromisy. Ale są granice - tam gdzie zaczyna się kłamstwo, tam kończy się dziennikarstwo. [Źródło: Tygodnik Powszechny]