menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

15.10.2011 Rynek medialny

Internet połyka medialną konkurencję

Bartłomiej Dwornik, fragment raportu Media Online, Interaktywnie.com, wrzesień 2010

Najmłodsze z mediów rozpycha się na rynku łokciami. Coraz częściej wskazywany jest jako podstawowe źródło informacji. Dwie trzecie internautów właśnie w sieci szuka informacji na temat bieżących wydarzeń.

W Stanach Zjednoczonych, które często traktowane są jako barometr dla reszty świata, już w 2008 roku - jak pokazały badania Pew Research Center na zlecenie "People & the Press" - sieć wyprzedziła prasę w zestawieniu podstawowych źródeł informacji. Częściej wskazywana była jedynie telewizja.

Jak jest w Polsce? Tutaj jeszcze najmłodsze z mediów pochwalić może się najmniejszym zasięgiem. Przede wszystkim ze względu na uwarunkowania technologiczne. Badanie „Obraz konsumpcji mediów w Polsce 2010”, przeprowadzone przez Ipsos Marketing pokazuje następujący obraz korzystania z poszczególnych mediów:

1. Telewizja – 99 procent
2. Radio – 75 procent
3. Prasa – 67 procent
4. Internet – 55 procent

Nie oznacza to jednak rzecz jasna, że tradycyjni wydawcy i nadawcy mogą internet bagatelizować. Wręcz przeciwnie. Badania Ipsosu pokazują, że rośnie w Polsce pokolenie, dla którego to właśnie internet jest medium, któremu warto poświęcać najwięcej czasu. Więcej nawet, niż dominującej dotąd bezdyskusyjnie telewizji. Okazuje się bowiem, że polscy nastolatkowie już dziś przed monitorami spędzają średnio o pół godziny więcej czasu, niż przed telewizorami.

dzienne korzystanie z mediów w Polsce

Aż do 29 roku życia dla statystycznego Polaka internet jest drugim – po telewizji – medium, któremu poświęca najwięcej czasu. Dopiero w starszych grupach wiekowych wygrywa przyzwyczajenie do słuchania radia. Co jednak znamienne, bez względu na wiek, surfowanie po sieci pochłania nas zdecydowanie bardziej, niż czytanie prasy.

Wraz z rosnącą liczbą polskich internautów, rosnąć będzie też znaczenie sieci, jako źródła informacji. A dziś – jak pokazują opublikowane w lipcu badania PBI – już dwie trzecie użytkowników sieci deklaruje, że to właśnie w internecie codziennie szukają najświeższych wiadomości i newsów. Są też pola, na których internet zdaje się być bezkonkurencyjny już dziś. Dla ponad 90 procent internautów jest to najważniejsze źródło informacji o ich regionie i mieście.

źródła informacji o miejscowości i regionie

To wynik aż trzykrotnie lepszy niż ten uzyskany przez lokalne stacje radiowe i niemal dwa razy lepszy od lokalnych stacji telewizyjnych. Kroku internetowi stara się dotrzymać jedynie prasa, choć i jej wynik jest gorszy o blisko jedną trzecią.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ
Reporterzy.info na Google News

Zobacz artykuły na podobny temat:

Nowe technologie nie zabiją telewizji

Marta Machnacka, Deloitte
Do końca 2014 roku nawet 50 mln gospodarstw domowych na świecie będzie w posiadaniu przynajmniej dwóch abonamentów płatnej telewizji - przewidywała w styczniu 2013 roku firma doradcza Deloitte.

Walter Niemców się nie boi

Magdalena Wierzchowska, Puls Biznesu
TVN jest silny. Atakujący nas politycy ani Polsat wzmocniony Springerem nam nie zagrożą - uważa Piotr Walter, prezes TVN.

Trendy w komunikacji. Te trzy zostaną z nami na dłużej

Newseria Biznes
Generacja Z, reels i TikTok oraz hedonizm. Internetowa komunikacja w 2022 roku podąża ścieżkami, z których szybko nie zejdzie. Żeby się na nich odnaleźć i skutecznie je wykorzystać, warto je dobrze poznać. Nowe trendy wytyczają nowe kierunki i potrzeby w komunikacji i w marketingu.

Radio to medium towarzyszące. Również internautom

Bartłomiej Dwornik
Radiu polscy internauci poświęcają niemal tyle samo czasu, co telewizji. Jak skrupulatnie wyliczyli analitycy Starcomu, średnio każdego dnia jest to 2 godziny i 44 minuty. Zaledwie 12 minut mniej, niż codzienny kontakt z telewizją.

We Wrocławiu władza urabia dziennikarzy

Bartosz Chochołowski
Dlaczego Wrocław ma taką dobra prasę w Polsce? Z nagrania dokonanego przez reportera TOK FM wynika, że rzecznik prezydenta oraz szef biura prasowego szantażują dziennikarza.

Radio DAB+. Czym jest cyfrowe nadawanie sygnału radiowego

Krzysztof Fiedorek
Technologia nadawania cyfrowego sygnału radiowego, w porównaniu z tradycyjnym radiem analogowym. zapewnia wyższą jakość dźwięku, lepszą odporność na zakłócenia i więcej dodatkowych funkcjonalności podczas transmisji. Jednak nie jest pozbawiona wad i budzi wątpliwości nadawców.

Międzynarodowy Dzień Sprzątania Świata. World Cleanup Day w Polsce

Reporterzy.info wspierają
Już 17 września odbędzie się kolejna edycja World Cleanup Day, czyli Międzynarodowego Dnia Sprzątania Świata. To wyjątkowy dzień w roku, gdy mieszkańcy całego świata sprzątają naturę w swoich krajach! Organizatorem akcji w Polsce zostało po raz kolejny Planet Heroes.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24