menu
tygodnik internetowy
ISSN 2544-5839
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

12.11.2011 Warsztat reportera

Rola tradycyjnych mediów w public relations

Flor Calveiro

Najnowsze badania trendów Worldcom PR Group EMEA pokazały, że mimo rosnącego znaczenia social media, pozycja "tradycyjnych" mediów jest niezachwiana i nadal odgrywa kluczową rolę w działaniach public relations.

Read this article English edition in Global Edition

Worldcom Public Relations Group ogłosiła wyniki badania trendów PR w Europie. Wyniki pokazały pewne podobieństwa między krajami Europy, głównie w kontekście uznawania dzienników jako kluczowego medium. Do innych ważnych mediów zaliczono portale newswire, czasopisma, radio i telewizję oraz blogi. Rola tych ostatnich jest szczególnie ważna i silniejsza od prasy drukowanej w przypadku pozycjonowania marek odzieżowych i produktów kosmetycznych w internecie.

W przypadku wprowadzania na rynek nowego klienta, najbardziej popularnym działaniem public relations są spotkania z dziennikarzami typu one-to-one, a także śniadania/lunche prasowe z grupą wybranych dziennikarzy. Na poziomie europejskim odnotowano różnice w sposobach realizacji tego typu przedsięwzięć. Firmy z Europy Południowej preferują organizację konferencji w jednym mieście, nie są też zwolennikami masowych eventów. W Europie Wschodniej z kolei dominują masowe konferencje, organizowane w więcej niż jednym mieście. W krajach Europy Środkowej cenione są przede wszystkim bezpośrednie spotkania z dziennikarzami, a w Europie Północnej - śniadania i lunche prasowe.

Na poziomie europejskim największym zainteresowaniem dziennikarzy cieszą się wydarzenia i konferencje dotyczące dóbr konsumpcyjnych, zaś najmniejszym – farmaceutyczne. Badania Worldcom pokazały również istotne różnice pod względem zainteresowania tematyką wydarzeń. Przykładowo, organizując konferencję “technologiczną” w jednym z państw Europy Południowej lub Wschodniej, możemy spodziewać się na niej statystycznie więcej dziennikarzy, niż gdybyśmy organizowali ją w Europie Północnej lub Środkowej. Ponadto, dziennikarze Europy Centralnej są najbardziej wybredni, jeśli chodzi o udział w konferencjach wyjazdowych.


Warunkiem ich uczestnictwa w konferencji w innej lokalizacji jest bowiem szczególne zainteresowanie daną tematyką oraz pokrycie kosztów podróży (dla porównania, w Europie Północnej 40 proc. dziennikarzy wzięłoby udział w konferencji, nawet pokrywając koszty podróży z prywatnych środków). Członkowie Worldcom uważają również, że zagraniczne informacje prasowe powinny być tłumaczone na język lokalny. Wyjątkiem w tej kwestii są media portugalskie, które – w przypadku informacji z Brazylii – wolą otrzymywać informacje prasowe w języku angielskim, aniżeli w brazylijskiej wersji języka portugalskiego.

Prawie 30 procent członków Worldcom postrzega Facebooka jako skuteczne narzędzie do realizacji kampanii B2B. Praktyka ta jest szczególnie popularna w Europie Wschodniej (polecało ją 75 proc. ankietowanych firm z tego obszaru). W krajach Europy Północnej Facebook w ogóle nie jest narzędziem wykorzystywanym do prowadzenia komunikacji biznesowej. Ponadto, większość partnerów (70,6 proc.) stwierdziła, że Twitter nie jest popularnym narzędziem do prowadzenia komunikacji, używanym przez mniej niż 25 proc. dziennikarzy.

Wyniki badania są bardzo ciekawe, gdyż pozwalają nam na poznanie wspólnych trendów w branży PR w Europie; informują również o podstawowych różnicach. Prowadząc działania PR należy bowiem pamiętać, że każdy kraj posiada unikalne cechy, które czynią go wyjątkowym. W konsekwencji, sposób prowadzenia tych samych działań za granicą może się znacznie różnić – powiedziała Imma Folch, szefowa marketingu Worldcom EMEA. - Badania pokazują, jak elastyczny musi być rynek usług public relations. W tej branży nie ma wręcz miejsca na stosowanie standardowych schematów, nieadekwatnych do potrzeb i wymagań rynku. Prowadzenie działań na poziomie międzynarodowym i międzykulturowym wymaga poznania tamtejszego rynku po to, aby swojej firmie jak i klientowi oszczędzić potencjalnego faux pax – dodała Anna Garwolińska, prezes Glaubicz Garwolińska Consultants.

***
Badanie przeprowadzono w grudniu 2010 roku wśród 17 agencji z Europy Środkowej (Niemcy, Holandia, Szwajcaria i Austria), Wschodniej (Czechy, Litwa, Polska, Rosja, Słowenia i Turcja), Północnej (Dania, Finlandia, Wielka Brytania) i Południowej (Francja, Włochy, Hiszpania i Portugalia). Jego celem była identyfikacja różnic między regionami oraz analiza trendów pod kątem mediów w Europie, w następujących sektorach: turystyka, Public Affairs, farmaceutyka, IT, technologia i elektronika, zdrowie, moda i kosmetyki, artykuły spożywcze, napoje oraz dobra konsumpcyjne.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ
Czytaj prasę w PDF

Najnowsze w dziale Warsztat reportera:

Jak pozycjonować stronę pod LLM? Optymalizacja treści pod AI

Zachariasz Kijak
Gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji sprawił, że o nurtujące nas kwestie coraz chętniej pytamy narzędzia AI. Często „dogadujemy” się z nimi łatwiej niż z wyszukiwarką. Duże modele językowe, tzw. LLM-y, odpowiadają na pytania szybko i szczegółowo. Czy to oznacza, że już niedługo usługę SEO zastąpi „LLMO”?

Chronemika, czyli język czasu. Oto, co mówi o tobie twój zegarek

Bartłomiej Dwornik
Wchodzisz punktualnie, patrzysz na zegarek, czekasz pięć minut, po czym wychodzisz. Ktoś inny spóźnia się pół godziny i zachowuje, jakby to on musiał na ciebie czekać. Czas w komunikacji to narzędzie, broń i wyznacznik statusu. Witaj w świecie chronemiki. Nauki o tym, jak czas wpływa na relacje między ludźmi.

Skróć link w miGG. Nowość w komunikatorze GG

Jarosław Rybus
Skracanie długich nazw stron internetowych to konieczność na przykład w kampaniach reklamowych, wpisach w sieciach społecznościowych. Zazwyczaj skracanie linków odbywa się poprzez dedykowane do tego serwisy. Od dzisiaj ta przydatna funkcja skracacza linków dostępna jest pod ręką - wystarczy GG.

Podobne artykuły:

Jak dołączyć do grupy na Facebooku jako strona lub fanpage [2022]

Bartłomiej Dwornik
Do grup na Facebooku od dłuższego czasu można dołączać w imieniu prowadzonych przez siebie stron firmowych i fanpage. Jednak tradycyjna metoda, polegająca na kliknięciu przycisku "Dołącz" często nie działa tak, jak powinna. Ten poradnik pokaże ci, jak dołączyć do wybranej grupy każdą stroną i profilem, jakim chcesz.

Czas telewizji centralnie sterowanej

Aleksandra Kaniewska
Medialny świat amerykańskiej produkcji obiegła ostatnio informacja, że duża część wiadomości emitowanych w krajowych i lokalnych stacjach telewizyjnych, to efekt działania administracji i sektora Public Relations prezydenta Busha. [Źródło: Merkuriusz Uniwersytecki].

Dziennikarstwo śledcze

Natalia Dueholm
O investigative reporting ostatnio dość często mówi się w Polsce i nieprzypadkowo zresztą. Afera w Polsce goni aferę tak szybko, że dziennikarze nie nadążają. Nie mówiąc już o sądach.

Zbrodnia naiwności

Radosław Różycki
Wielu dokonujących wyboru zawodu dziennikarza kieruje się zapewne romantyzmem złudzeń odnośnie tej profesji. Romantyzmem, na którym buduje się cały mit tego specyficznego zajęcia, dla jednych będącego misją, sposobem dojścia do prawdy, dla innych zwykłym pasożytnictwem podbudowanym butą i nieuzasadniona pewnością siebie graniczącą z arogancją. [Źródło: Merkuriusz Uniwersytecki].

więcej w dziale: Warsztat reportera

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter TikTok Instagram Threads Youtube Google News Blue Sky Social RSS

Reporterzy.info - internetowy magazyn medioznawczy. Świat komunikacji od kuchni. Media, dziennikarstwo, PR i marketing. Dane, raporty, analizy, porady. Historia i rynek, prawo, fotografia, oferty pracy.


praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama

Flying Tiger



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów


zajrzyj na nasz 👉 Youtube

Zobacz więcej 👇
#59sec REPORT SHORTS
gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Forum
Forum
Okładka Gazeta Bankowa
Gazeta Bankowa
Okładka Parkiet
Parkiet
Okładka Przegląd Sportowy
Przegląd Sportowy
Okładka Rzeczpospolita
Rzeczpospolita
Okładka Tygodnik Do Rzeczy
Tygodnik Do Rzeczy
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25