12.11.2011 Warsztat reportera
Rola tradycyjnych mediów w public relations
Flor Calveiro
Najnowsze badania trendów Worldcom PR Group EMEA pokazały, że mimo rosnącego znaczenia social media, pozycja "tradycyjnych" mediów jest niezachwiana i nadal odgrywa kluczową rolę w działaniach public relations.
W przypadku wprowadzania na rynek nowego klienta, najbardziej popularnym działaniem public relations są spotkania z dziennikarzami typu one-to-one, a także śniadania/lunche prasowe z grupą wybranych dziennikarzy. Na poziomie europejskim odnotowano różnice w sposobach realizacji tego typu przedsięwzięć. Firmy z Europy Południowej preferują organizację konferencji w jednym mieście, nie są też zwolennikami masowych eventów. W Europie Wschodniej z kolei dominują masowe konferencje, organizowane w więcej niż jednym mieście. W krajach Europy Środkowej cenione są przede wszystkim bezpośrednie spotkania z dziennikarzami, a w Europie Północnej - śniadania i lunche prasowe.
Na poziomie europejskim największym zainteresowaniem dziennikarzy cieszą się wydarzenia i konferencje dotyczące dóbr konsumpcyjnych, zaś najmniejszym – farmaceutyczne. Badania Worldcom pokazały również istotne różnice pod względem zainteresowania tematyką wydarzeń. Przykładowo, organizując konferencję “technologiczną” w jednym z państw Europy Południowej lub Wschodniej, możemy spodziewać się na niej statystycznie więcej dziennikarzy, niż gdybyśmy organizowali ją w Europie Północnej lub Środkowej. Ponadto, dziennikarze Europy Centralnej są najbardziej wybredni, jeśli chodzi o udział w konferencjach wyjazdowych.
Warunkiem ich uczestnictwa w konferencji w innej lokalizacji jest bowiem szczególne zainteresowanie daną tematyką oraz pokrycie kosztów podróży (dla porównania, w Europie Północnej 40 proc. dziennikarzy wzięłoby udział w konferencji, nawet pokrywając koszty podróży z prywatnych środków). Członkowie Worldcom uważają również, że zagraniczne informacje prasowe powinny być tłumaczone na język lokalny. Wyjątkiem w tej kwestii są media portugalskie, które – w przypadku informacji z Brazylii – wolą otrzymywać informacje prasowe w języku angielskim, aniżeli w brazylijskiej wersji języka portugalskiego.
Prawie 30 procent członków Worldcom postrzega Facebooka jako skuteczne narzędzie do realizacji kampanii B2B. Praktyka ta jest szczególnie popularna w Europie Wschodniej (polecało ją 75 proc. ankietowanych firm z tego obszaru). W krajach Europy Północnej Facebook w ogóle nie jest narzędziem wykorzystywanym do prowadzenia komunikacji biznesowej. Ponadto, większość partnerów (70,6 proc.) stwierdziła, że Twitter nie jest popularnym narzędziem do prowadzenia komunikacji, używanym przez mniej niż 25 proc. dziennikarzy.
Wyniki badania są bardzo ciekawe, gdyż pozwalają nam na poznanie wspólnych trendów w branży PR w Europie; informują również o podstawowych różnicach. Prowadząc działania PR należy bowiem pamiętać, że każdy kraj posiada unikalne cechy, które czynią go wyjątkowym. W konsekwencji, sposób prowadzenia tych samych działań za granicą może się znacznie różnić – powiedziała Imma Folch, szefowa marketingu Worldcom EMEA. - Badania pokazują, jak elastyczny musi być rynek usług public relations. W tej branży nie ma wręcz miejsca na stosowanie standardowych schematów, nieadekwatnych do potrzeb i wymagań rynku. Prowadzenie działań na poziomie międzynarodowym i międzykulturowym wymaga poznania tamtejszego rynku po to, aby swojej firmie jak i klientowi oszczędzić potencjalnego faux pax – dodała Anna Garwolińska, prezes Glaubicz Garwolińska Consultants.
***
Badanie przeprowadzono w grudniu 2010 roku wśród 17 agencji z Europy Środkowej (Niemcy, Holandia, Szwajcaria i Austria), Wschodniej (Czechy, Litwa, Polska, Rosja, Słowenia i Turcja), Północnej (Dania, Finlandia, Wielka Brytania) i Południowej (Francja, Włochy, Hiszpania i Portugalia). Jego celem była identyfikacja różnic między regionami oraz analiza trendów pod kątem mediów w Europie, w następujących sektorach: turystyka, Public Affairs, farmaceutyka, IT, technologia i elektronika, zdrowie, moda i kosmetyki, artykuły spożywcze, napoje oraz dobra konsumpcyjne.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
W pogoni za pięknem
Agata Kozieł
Idealnie piękni ludzie z filmów czy reklam stają się ucieleśnieniem obowiązujących ideałów, kanonów piękna, które telewizja narzuciła i podtrzymuje. Rzeczywistość przedstawia się nieco inaczej. Większość ludzi wygląda po prostu normalnie. [Źródło: Merkuriusz Uniwersytecki].
Komunikowanie masowe - odbiorca
Andrzej Woźniak
Jednym z najważniejszych zagadnień we współczesnym świecie jest zagadnienie komunikowania się. Komunikowanie masowe jest uznawane za podstawę relacji międzyludzkich.
Sztuka wywiadu
Lawrence Grobel
Fragmenty książki "Sztuka wywiadu. Lekcje Mistrza" autorstwa Lawrenca Grobela, wydanej przez Wydawnictwo Wojciech Marzec. Książka dostępna jest na rynku od 22 września.
Kryzys wizerunkowy. Siedem zasad skutecznego reagowania
Adam Białas
Chowanie głowy w piasek i nadzieja, że problem sam zniknie to zwykle duży błąd, czego przykładem mogą być wielkie skandale z Volkswagenem czy FIFA, w których nieodpowiednia reakcja doprowadziła do jednych z największych i najkosztowniejszych katastrof wizerunkowych tej dekady.
Wywiad z reporterem Radia BBC
Krystyna Sakowicz
Czy dziennikarzem się jest, czy się bywa od 8 do 16? Czym się różni praca w radiu komercyjnym i publicznym? <i>Wywiad z Przemysławem Skorym udostępnił nam <a href="http://www.edu.info.pl">Polski Portal Edukacyjny Edu.info.pl</a>.</i>
Media masowe a problemy socjalizacji
Krzysztof Szczypior
Socjalizacja to nabywanie przez jednostkę systemu wartości, wiedzy, norm, biegłości językowej, umiejętności społecznych i społecznej wrażliwości.
Warto wierzyć [LINK]
Krzysztof Piekarski
Wywiad z Tomaszem Raczkiem. Artykuł pochodzi z serwisu www.dziennikarz.prv.pl. Był publikowany w magazynie NetworkMagazyn (www.networkmagazyn.pl).