menu
tygodnik internetowy
ISSN 2544-5839
zamknij
Przegląd prasy 24/7. O czym szumią media

13.11.2011 Rynek medialny

Liderzy opiniotwórczości. Najczęściej cytowane media września 2011

Magdalena Grabarczyk - Tokaj, Kierownik ds. Rozwoju Badań Instytutu Monitorowania Mediów

W rankingu piętnastu najczęściej cytowanych mediów znalazło się w sumie dziewięć tytułów prasowych, trzy stacje radiowe oraz jeden portal internetowy. Dominowały tematy związane z wyborami parlamentarnymi.
Mimo sezonu wyborczego i zdominowania tą tematyką zdecydowanej większości informacji, w mediach znalazło się jeszcze miejsce do komentowania kontrowersyjnej obecności Adama Darskiego – Nergala w programie TVP oraz… jego towarzyskich kontaktów ze Sławomirem Nowakiem z Kancelarii Prezydenta.

Najczęściej cytowane media września 2011

W rankingu piętnastu najczęściej cytowanych mediów znalazło się w sumie 9 tytułów prasowych (Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna, Wprost, Newsweek, Polityka, Fakt, Super Express, Puls Biznesu), 2 stacje telewizyjne (TVN24 i TVN), 3 stacje radiowe (RMF FM, Radio Zet, Radio Maryja) oraz jeden portal (gazeta.pl).

Dominowały wybory, Nergal i rok szkolny

We wrześniu media cytowały inne media głównie w kontekście wyborów parlamentarnych, polityki polskiej i rankingów i sondaży (głównie tych przedwyborczych). Tematyka wyborcza zepchnęła wakacyjne newsy o celebrytach na dalsze pozycje, natomiast optymistycznie wysoko uplasowały się doniesienia ze świata kultury i sztuki. Wyraźnie wyróżniły się też informacje i komentarze dotyczące Adama Darskiego – Nergala. W kręgu zainteresowań mediów w związku z rozpoczęciem roku szkolnego były również kwestie edukacji i szkolnictwa.

Gazeta Wyborcza zdominowała telewizje

Wśród najczęściej cytowanych przekazów prasowych na pierwszej pozycji znalazły się publikacje z Gazety Wyborczej. Do rankingu zakwalifikowały się: 4 dzienniki ogólnopolskie, 3 tygodniki, 1 dziennik ekonomiczny oraz 2 tabloidy. Gazetę Wyborczą cytowano głównie powołując się na informacje wiązane ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Na Gazetę Wyborczą najczęściej powoływały się stacje telewizyjne i radiowe: Polsat News, TVP Info, TVN24, PR3. Cytowania Rzeczpospolitej dotyczyły w największym stopniu ekonomii, rynku i finansów oraz publikowanych przez dziennik rankingów i sondaży. Dziennik Gazeta Prawna był z kolei przywoływany w związku z informacjami ekonomicznymi oraz dotyczącymi edukacji i szkolnictwa.

Wśród najczęściej cytowanych tygodników i dwutygodników znalazły się: Wprost, Newsweek i Polityka. Tuż za nimi Gazeta Polska. Miesięcznikami, na które najczęściej powoływały się inne media we wrześniu, były Forbes oraz Perspektywy.

Telewizyjny prymat TVN24

Spośród stacji telewizyjnych najczęściej powoływano się na informacje podawane na antenie TVN24. Na drugiej pozycji znalazły się cytowania TVN, na trzeciej TVPInfo. We wrześniu za TVN24 najczęściej podawano informacje dotyczące wyborów parlamentarnych, a na TVN powoływano się mówiąc o życiu celebrytów. Powołania na TVPInfo dotyczyły głównie wyborów parlamentarnych i wypadku Adama Małysza.

Sondaże RMF górą

Spośród rozgłośni radiowych najczęściej powoływano się na informacje podawane na antenie stacji RMF FM. Na rozgłośnię powoływano się głównie w odniesieniu do przedwyborczych rankingów i sondaży. Wśród innych tematów podchwytywanych przez media pojawiły się doniesienia RMF FM na temat zatrzymania wiceprezesa BOŚ (podkreślano, że to RMF jako pierwsze poinformowało o tym wydarzeniu) oraz na temat włamania do poselskiej poczty Beaty Kempy. Media cytowały też wypowiedź Krzysztofa Rybińskiego udzielonej w RMF o próbach przekupstwa przez PO. Na drugim miejscu najbardziej opiniotwórczych rozgłośni radiowych uplasowało się radio ZET z informacjami dotyczącymi wyborów parlamentarnych. Na trzecim miejscu – Radio Maryja i polityka polska.

Internetowe rankingi miały wzięcie

We wrześniu niespodzianka w zestawieniu najczęściej cytowanych portali internetowych. Na czele zestawienia znalazła się po raz pierwszy gazeta.pl, wyprzedzając onet.pl i tvn24.pl. Wygraną portal gazeta.pl zawdzięcza przedwyborczym rankingom, chętnie cytowanym przez inne media.

***
Badanie przeprowadzono na podstawie 5 387 przekazów z mediów (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych) z okresu 1 – 30 września 2011 r. Analiza obejmuje całą prasę (ponad 900 tytułów gazet i czasopism) oraz stacje telewizyjne (TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVN, TVN24, TVN Turbo, Polsat, TV4, TV Biznes, TVN CNBC Biznes) i wybrane programy w rozgłośniach radiowych (PR1, PR3, Radio PiN, RMF FM, Radio ZET, TOK FM, Radio Euro, Radio Maryja, RDC).

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ
Czytaj prasę w PDF

Najnowsze w dziale Rynek medialny:

Cyberprzemoc i hejt pod pozorem żartu. Raport RAYUELA o młodzieży

Krzysztof Fiedorek
Badanie przeprowadzone w pięciu krajach ujawnia brutalną prawdę: przemoc w sieci nie rozkłada się równo. To cyfrowa mapa uprzedzeń, która rani najmocniej tych, którzy najbardziej odstają. "To tylko żart". Tak często zaczyna się przemoc, którą młodzi przeżywają w milczeniu.

Zaufanie do mediów społecznościowych. Youtube wygrywa z TikTokiem i X

Krzysztof Fiedorek
Czy Polacy naprawdę ufają mediom społecznościowym? Nowe badanie pokazuje ogromne różnice oceny najważniejszych kanałów. Zaufanie trafia tam, gdzie jest autentyczność, a nie algorytm. Rośnie rola ludzi, spada znaczenie marek.

Sztuczna inteligencja w redakcjach. Trzy realia ery AI w mediach

Krzysztof Fiedorek
Według raportu Europejskiej Unii Nadawców, wiele redakcji już korzysta z AI, ale nadal nie ufa jej w pełni. Odbiorcy nie chcą "robotycznych" wiadomości, a same technologie - choć szybkie - bywają kosztowne, zawodne i zaskakująco… ludzkie w błędach.

Podobne artykuły:

Media obywatelskie - szansa, czy zagrożenie dla PR?

Krzysztof Urbanowicz
Dlaczego "Pijarowcy” boją się mediów obywatelskich? Czy branża PR jest przygotowana do wyzwań stawianych przez nowe media? Czy świat korporacji jest w stanie porozumieć się ze światem Internetu?

Repolonizacja mediów online. Polacy podzieleni, eksperci sceptyczni

BARD
Według ekspertów repolonizacja internetu nam nie grozi. W ich opinii rynek jest zróżnicowany, a polski kapitał porównywalny z zagranicznym. Wyniki badań sondażowych takie jednoznaczne już nie są. Ciągle problemem pozostaje też kwestia hejtu w sieci.

Infodemia. Analiza informacji i wyciąganie wniosków sprawiają trudności

PAP MediaRoom
Specjaliści do sprawi komunikacji dyskutowali podczas III edycji Mediów Przyszłości o sytuacji rynku mediów, obnażonej przez pandemię koronawirusa. Konferencja poświęcona współczesnym wyzwaniom dla komunikacji została zorganizowana przez Polską Agencję Prasową.

Jak media wpływają na poglądy polityczne. Raport Uniwersytetu SWPS

BARD
Socjologowie z Uniwersytetu SWPS zbadali rolę źródeł informacji w budowaniu preferencji politycznych. Naukowcy sprawdzili też, jak informacje podawane przez telewizję, radio, prasę i internet wpływają na postawę obywateli.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter TikTok Instagram Threads Youtube Google News Blue Sky Social RSS

Reporterzy.info - internetowy magazyn medioznawczy. Świat komunikacji od kuchni. Media, dziennikarstwo, PR i marketing. Dane, raporty, analizy, porady. Historia i rynek, prawo, fotografia, oferty pracy.


praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama

webePartnres



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów


zajrzyj na nasz 👉 Youtube

Zobacz więcej 👇
#59sec REPORT SHORTS
gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Gazeta Bankowa
Gazeta Bankowa
Okładka Gość Niedzielny
Gość Niedzielny
Okładka Kuchnia
Kuchnia
Okładka Świat Nauki
Świat Nauki
Okładka Tygodnik Do Rzeczy
Tygodnik Do Rzeczy
Okładka Zwierciadło
Zwierciadło
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25