18.01.2008 Rynek medialny
Pro Sieben Sat 1 - gigant telewizyjny
Robert Susło, Artykuł ukazał się 27 czerwca 2007 roku w portalu Money.pl
Publikuję go za zgodą kierownictwa redakcji.
Niemiecki koncern telewizyjny przejął europejskiego konkurenta SBS. Powstanie drugi największy koncern medialny w Europie.
Nową siedzibą grupy, która w dalszego ciągu będzie nosiła nazwę Pro Sieben Sat 1 Media AG, będzie Unterföhring pod Monachium. Szef SBS, Patrick Tillieux ma wejść do zarządu zjednoczonego koncernu jako Chief Operating Officer.
Fuzja stała się możliwa wraz z przejęciem większości w Pro Sieben Sat 1 przez inwestorów finansowych KKR i Permira pod koniec ubiegłego roku. Działający w branży telewizyjnej amerykański miliarder Haim Saban pozbył się swoich udziałów po długich negocjacjach. KKR i Permira nadają ton również w SBS.
Po przejęciu SBS Broadcasting Group powstanie drugi co do wielkości koncern telewizyjny w Europie, działający w 13 krajach. Nowe przedsiębiorstwo stanie się zagrożeniem szczególnie dla numeru jeden wśród koncernów telewizyjnych – RTL. W Niemczech na drugim miejscu znajduje się Pro Sieben z Sat 1, Kabel Eins i N 24 konkurując z grupą RTL, Vox, Super-RTL i N-TV.
Podczas gdy Pro Sieben Sat 1 ma mocną pozycję na rynku niemieckim, SBS reprezentowany szczególnie w krajach Beneluksu, Skandynawii i Europy Wschodniej. Do nowej grupy należą między innymi 24 programy Free-TV, 24 programy dla abonentów oraz 22 stacje radiowe. Obrót pro forma nowego koncernu wyniósł w minionym roku 3,1 mld euro, zysk przed odsetkami, podatkami i odpisami (EBITDA) - 691 mln euro.
Według własnych informacji, koncern telewizyjny liczy na synergię od 80 do 90 mln euro rocznie. W najbliższych latach marża EBITDA ma zostać podniesiona z obecnie 22,2 procent na 25 do 30 procent.
Branża medialna wątpi jednak, aby koncern Pro Sieben Sat 1 mógł osiągnąć duże oszczędności dzięki przejęciu SBS. Zdaniem ekspertów przy zakupie filmów efekt synergii nie ma żadnego oddziaływania. "Przy sprzedaży swoich serii i filmów Hollywoodzkie studia nie kierują się grupą nadawców, tylko krajami", powiedział niedawno były pracownik RTL odpowiedzialny za zakup programów. Nie ma tu potencjału dla oszczędności. Z Hollywoodzkich produkcji utrzymuje się przede wszystkim Pro Sieben Sat 1 i ich mniejszy brat, Kabel Eins.*****Po przejęciu SBS Broadcasting Group powstanie drugi co do wielkości koncern telewizyjny w Europie, działający w 13 krajach. Nowe przedsiębiorstwo stanie się zagrożeniem szczególnie dla numeru jeden wśród koncernów telewizyjnych - RTL.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Clickbait pod lupą. Jak przez 25 lat zmieniały się nagłówki w internecie
Krzysztof Fiedorek
Badacze z Max Planck Institute przenalizowali 40 milionów nagłówków z ostatnich 25 lat. Są coraz dłuższe, bardziej emocjonalne i negatywne, z wyraźnym wpływem stylu clickbaitowego. Nawet renomowane media stosują strategie i tricki przyciągające uwagę.
Gen Z zmusi marki do mówienia prawdy. Raport i prognozy GWI
Krzysztof Fiedorek
Cenią autentyczność i transparentność marek, preferując firmy zaangażowane społecznie. Młodzi ludzie traktują technologię jako narzędzie rozwoju, a nie tylko rozrywki. W relacjach stawiają na prawdziwe więzi, mimo intensywnej obecności online. Co wiemy o Gen Z i jakie ta wiedza ma znaczenie w marketingu? I nie tylko w nim.
Deepfake zaciera granicę prawdy i fałszu. Wyniki badań ludzkiej percepcji
KFi
Badania wskazują, że jedynie 60% deepfake'owych obrazów może zostać prawidłowo rozpoznanych przez człowieka. W miarę jak AI zaczyna dominować w produkcji treści, rośnie problem zmęczenia rozróżnianiem – użytkownicy tracą pewność oceny autentyczności informacji i popadają w cynizm.
Podobne artykuły:
Wybory 2023. Kampanię wyborczą zdominują media społecznościowe
Krzysztof Fiedorek
To media społecznościowe staną się narzędziem do prowadzenia najbardziej intensywnej agitacji i... uderzania w politycznych przeciwników. Wygra ten, kto będzie się lepiej posługiwać mediami społecznościowymi, krótkimi formami wideo, bazami sympatyków i narzędziami analitycznymi.
Agencje prasowe w Polsce - charakterystyka
Monika Biała
Krótka charakterystyka wybranych agencji prasowych i informacyjnych działających w Polsce. Od Polskiej Agencji Prasowej do Telefonicznej Agencji Informacyjnej.
Polsat zazdrości TVN
Magdalena Wierzchowska, Puls Biznesu
Telewizja Zygmunta Solorza pracuje nad kanałem informacyjnym. Specjaliści radzą, by skupiła się raczej na rozrywce, filmach i sporcie.
Sztuczna inteligencja i cyfrowe kompetencje. Rynek pracy już jest w przyszłości
KFi
Świat stoi przed wyzwaniem cyfrowej transformacji, a kompetencje technologiczne stają się przepustką do sukcesu zawodowego. Jak oceniamy swoje umiejętności i jakie branże wiodą prym? Raport Pracuj.pl ujawnia, które zdolności otwierają drzwi do lepszej kariery i dlaczego AI to przyszłość rynku pracy.