menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

18.01.2008 Rynek medialny

Pro Sieben Sat 1 - gigant telewizyjny

Robert Susło, Artykuł ukazał się 27 czerwca 2007 roku w portalu Money.pl
Publikuję go za zgodą kierownictwa redakcji.

Niemiecki koncern telewizyjny przejął europejskiego konkurenta SBS. Powstanie drugi największy koncern medialny w Europie.

Pro Sieben Sat 1 przejmuje 100 procent udziałów w SBS Broadcasting Group, poinformował dziś rano notowany na MDax koncern. Wartość transakcji to 3,3 mld euro. Przejęcie zostanie sfinalizowane na początku lipca 2007.

Nową siedzibą grupy, która w dalszego ciągu będzie nosiła nazwę Pro Sieben Sat 1 Media AG, będzie Unterföhring pod Monachium. Szef SBS, Patrick Tillieux ma wejść do zarządu zjednoczonego koncernu jako Chief Operating Officer.

Fuzja stała się możliwa wraz z przejęciem większości w Pro Sieben Sat 1 przez inwestorów finansowych KKR i Permira pod koniec ubiegłego roku. Działający w branży telewizyjnej amerykański miliarder Haim Saban pozbył się swoich udziałów po długich negocjacjach. KKR i Permira nadają ton również w SBS.

Po przejęciu SBS Broadcasting Group powstanie drugi co do wielkości koncern telewizyjny w Europie, działający w 13 krajach. Nowe przedsiębiorstwo stanie się zagrożeniem szczególnie dla numeru jeden wśród koncernów telewizyjnych – RTL. W Niemczech na drugim miejscu znajduje się Pro Sieben z Sat 1, Kabel Eins i N 24 konkurując z grupą RTL, Vox, Super-RTL i N-TV.

Podczas gdy Pro Sieben Sat 1 ma mocną pozycję na rynku niemieckim, SBS reprezentowany szczególnie w krajach Beneluksu, Skandynawii i Europy Wschodniej. Do nowej grupy należą między innymi 24 programy Free-TV, 24 programy dla abonentów oraz 22 stacje radiowe. Obrót pro forma nowego koncernu wyniósł w minionym roku 3,1 mld euro, zysk przed odsetkami, podatkami i odpisami (EBITDA) - 691 mln euro.

Według własnych informacji, koncern telewizyjny liczy na synergię od 80 do 90 mln euro rocznie. W najbliższych latach marża EBITDA ma zostać podniesiona z obecnie 22,2 procent na 25 do 30 procent.

Branża medialna wątpi jednak, aby koncern Pro Sieben Sat 1 mógł osiągnąć duże oszczędności dzięki przejęciu SBS. Zdaniem ekspertów przy zakupie filmów efekt synergii nie ma żadnego oddziaływania. "Przy sprzedaży swoich serii i filmów Hollywoodzkie studia nie kierują się grupą nadawców, tylko krajami", powiedział niedawno były pracownik RTL odpowiedzialny za zakup programów. Nie ma tu potencjału dla oszczędności. Z Hollywoodzkich produkcji utrzymuje się przede wszystkim Pro Sieben Sat 1 i ich mniejszy brat, Kabel Eins.*****Po przejęciu SBS Broadcasting Group powstanie drugi co do wielkości koncern telewizyjny w Europie, działający w 13 krajach. Nowe przedsiębiorstwo stanie się zagrożeniem szczególnie dla numeru jeden wśród koncernów telewizyjnych - RTL.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Polacy w social media 2021. Analiza SentiOne

Anna Czajka-Kalinowska
Ze wszystkich portali społecznościowych Polacy najbardziej lubią Facebooka, jak wynika z analizy polskiego SentiOne. Szukają na nim wsparcia, promują zbiórki charytatywne. Drugim najpopularniejszym portalem jest Twitter, na którym większość dyskusji ma charakter narodowy, a słowo „polski” jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Na Instagramie rozmawiamy głównie o pięknie i ciałopozytywności, a LinkedIn jest zdominowany przez mężczyzn.

Resklilling i upskilling, czyli zmiana pracy i w pracy. Raport Aplikuj.pl

patronat Reporterzy.info
Ponad 40 proc. pracowników nigdy nie przeszło procesu upskillingu, czyli podniesienia swoich kompetencji. Jednocześnie 6 na 10 osób ma za sobą reskilling – zmianę zawodu, przejście na nowe stanowisko w firmie lub pozyskanie umiejętności w zupełnie nowej dziedzinie.

Ekologia informacji. Wpływ przeciążenia informacją na człowieka

Urszula Kaczorowska
Przestrzeń informacyjną powinniśmy chronić jak las. Niepotrzebna informacja jest jak śmieć, który zagraża całemu ekosystemowi – podkreśla w rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Janusz Hołyst, fizyk z Politechniki Warszawskiej.

Dziennikarze i medioznawcy. Pola i formy współpracy [LINK]

Adam Szynol
Europejskie Obserwatorium Dziennikarskie zorganizowało panel dyskusyjny z udziałem teoretyków i praktyków mediów w ramach ogólnokrajowej konferencji naukowej „Studia i perspektywy medioznawcze”. Debatę przygotował Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Multiscreening w Polsce. Raport IAB Polska

IAB Polska
Wśród polskich internautów jest coraz mniej użytkowników tradycyjnej telewizji, szczególnie w grupie poniżej 54 roku życia, gdzie odsetek telewidzów spadł do poziomu poniżej 70%. Jednocześnie rośnie rynek usług mobilnych i konsumpcja treści audiowizualnych za ich pośrednictwem. Coraz częściej dochodzi także do współkonsumpcji treści pomiędzy ekranami cyfrowymi, nie tylko w kontekście synergii TV+WWW.

Rozliczenia z agencjami SEO i freelancerami. Analiza SEM House

Tomasz Biegun
Badania potwierdzają, że branża SEO idzie w dobrym kierunku – coraz mniej specjalistów rozlicza się za efekt, co wbrew pozorom jest bardzo dobrą wiadomością dla klientów. Dlaczego? Ogranicza to stosowanie technik Black Hat SEO, które mogą skutkować karami od Google.

Jak dziennikarze korzystają z mediów społecznościowych

Multi Communications
Do częstego profesjonalnego korzystania z mediów społecznościowych w pracy zawodowej przyznaje się 2/3 dziennikarzy w naszym kraju. Największym zaufaniem obdarzają blogi.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla operatora
więcej produktów

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert
gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Gitarzysta
Gitarzysta
Okładka Glamour
Glamour
Okładka Gość Niedzielny
Gość Niedzielny
Okładka Plus Minus
Plus Minus
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24
stats