18.01.2008 Rynek medialny
Pro Sieben Sat 1 - gigant telewizyjny
Robert Susło, Artykuł ukazał się 27 czerwca 2007 roku w portalu Money.pl
Publikuję go za zgodą kierownictwa redakcji.
Niemiecki koncern telewizyjny przejął europejskiego konkurenta SBS. Powstanie drugi największy koncern medialny w Europie.
Nową siedzibą grupy, która w dalszego ciągu będzie nosiła nazwę Pro Sieben Sat 1 Media AG, będzie Unterföhring pod Monachium. Szef SBS, Patrick Tillieux ma wejść do zarządu zjednoczonego koncernu jako Chief Operating Officer.
Fuzja stała się możliwa wraz z przejęciem większości w Pro Sieben Sat 1 przez inwestorów finansowych KKR i Permira pod koniec ubiegłego roku. Działający w branży telewizyjnej amerykański miliarder Haim Saban pozbył się swoich udziałów po długich negocjacjach. KKR i Permira nadają ton również w SBS.
Po przejęciu SBS Broadcasting Group powstanie drugi co do wielkości koncern telewizyjny w Europie, działający w 13 krajach. Nowe przedsiębiorstwo stanie się zagrożeniem szczególnie dla numeru jeden wśród koncernów telewizyjnych – RTL. W Niemczech na drugim miejscu znajduje się Pro Sieben z Sat 1, Kabel Eins i N 24 konkurując z grupą RTL, Vox, Super-RTL i N-TV.
Podczas gdy Pro Sieben Sat 1 ma mocną pozycję na rynku niemieckim, SBS reprezentowany szczególnie w krajach Beneluksu, Skandynawii i Europy Wschodniej. Do nowej grupy należą między innymi 24 programy Free-TV, 24 programy dla abonentów oraz 22 stacje radiowe. Obrót pro forma nowego koncernu wyniósł w minionym roku 3,1 mld euro, zysk przed odsetkami, podatkami i odpisami (EBITDA) - 691 mln euro.
Według własnych informacji, koncern telewizyjny liczy na synergię od 80 do 90 mln euro rocznie. W najbliższych latach marża EBITDA ma zostać podniesiona z obecnie 22,2 procent na 25 do 30 procent.
Branża medialna wątpi jednak, aby koncern Pro Sieben Sat 1 mógł osiągnąć duże oszczędności dzięki przejęciu SBS. Zdaniem ekspertów przy zakupie filmów efekt synergii nie ma żadnego oddziaływania. "Przy sprzedaży swoich serii i filmów Hollywoodzkie studia nie kierują się grupą nadawców, tylko krajami", powiedział niedawno były pracownik RTL odpowiedzialny za zakup programów. Nie ma tu potencjału dla oszczędności. Z Hollywoodzkich produkcji utrzymuje się przede wszystkim Pro Sieben Sat 1 i ich mniejszy brat, Kabel Eins.*****Po przejęciu SBS Broadcasting Group powstanie drugi co do wielkości koncern telewizyjny w Europie, działający w 13 krajach. Nowe przedsiębiorstwo stanie się zagrożeniem szczególnie dla numeru jeden wśród koncernów telewizyjnych - RTL.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Influencerzy 2024. Dane, fakty i historie z raportu UNESCO
Krzysztof Fiedorek
Aż 68% twórców cyfrowych to nano-influencerzy. Co trzeci doświadczył mowy nienawiści, a ponad 60% nie sprawdza dokładnie informacji przed ich publikacją. Co więcej, tylko połowa ujawnia sponsorów swoich treści. Wnioski z raportu „Behind The Screens” są inspirujące i alarmujące zarazem.
Represje wobec mediów. Raport Committee to Protect Journalists za 2024
Krzysztof Fiedorek
W 2024 roku co najmniej 361 dziennikarzy na świecie trafiło za kratki, często za ujawnianie prawdy. W Chinach reporterów śledzą zaawansowane systemy rozpoznawania twarzy, a w Izraelu palestyńscy dziennikarze trafiają do więzień bez procesu. Natomiast w Mjanmie dziennikarka Shin Daewe dostała dożywocie za... drona.
Przyszłość dziennikarstwa i mediów. Prognozy Reuters Institute
KFi
74% wydawców obawia się spadku ruchu z wyszukiwarek. Płatnych subskrybentów nie przybywa, jak kiedyś, a relacje z gigantami technologicznymi stają się coraz bardziej skomplikowane. Raport "Journalism, Media, and Technology Trends and Predictions 2025" prognozuje, co czeka świat mediów w 2025 roku.
Podobne artykuły:
Axel musi zapomnieć o kontroli
Agnieszka Berger, Tomasz Siemieniec, Puls Biznesu
Możliwość współpracy z Polsatem i niska cena. To - zdaniem właściciela stacji Zygmunta Solorza - skłoniło niemieckiego wydawcę prasy do zakupu jej akcji.
Czytelnictwo prasy w Polsce. Bogaci czytają dziesięć razy częściej
BARD
Osoby bogate i zamożne czytają prasę nawet dziesięciokrotnie częściej prasę od statystycznego Polaka – wynika z raportu Polskich Badań Czytelnictwa. Sięgają przeważnie po miesięczniki i poświęcają na lekturę około godziny dziennie. Tylko 18% osób w tej grupie nie czyta pracy wcale.
Informacyjne magazyny radiowe mają blisko 5 milionów słuchaczy
Krzysztof Głowiński
Każdego dnia powszedniego 4,8 mln osób słucha przynajmniej jednego z magazynów informacyjno-publicystycznych nadawanych przez polskie rozgłośnie ogólnopolskie i ponadregionalne.
Dzieci o finansach. Co wiedzą, o czym rozmawiają i skąd czerpią wzorce?
materiał partnera
Pożyczanie i oddawanie to nawyk, którego uczymy się już w dzieciństwie, ale może on zaprocentować w przyszłości. Buduje on poczucie odpowiedzialności i uczy, że wszystko, co pożyczyliśmy, powinniśmy oddać. Tymczasem, jak pokazują wyniki badania przeprowadzonego przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty, zainicjowanego przez KRUK S.A., to właśnie ten mechanizm jest najrzadziej omawiany z dziećmi w kontekście rozmów o finansach.