menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

13.11.2011 Rynek medialny

Liderzy opiniotwórczości. Najczęściej cytowane media września 2011

Magdalena Grabarczyk - Tokaj, Kierownik ds. Rozwoju Badań Instytutu Monitorowania Mediów

W rankingu piętnastu najczęściej cytowanych mediów znalazło się w sumie dziewięć tytułów prasowych, trzy stacje radiowe oraz jeden portal internetowy. Dominowały tematy związane z wyborami parlamentarnymi.

Mimo sezonu wyborczego i zdominowania tą tematyką zdecydowanej większości informacji, w mediach znalazło się jeszcze miejsce do komentowania kontrowersyjnej obecności Adama Darskiego – Nergala w programie TVP oraz… jego towarzyskich kontaktów ze Sławomirem Nowakiem z Kancelarii Prezydenta.

Najczęściej cytowane media września 2011

W rankingu piętnastu najczęściej cytowanych mediów znalazło się w sumie 9 tytułów prasowych (Gazeta Wyborcza, Rzeczpospolita, Dziennik Gazeta Prawna, Wprost, Newsweek, Polityka, Fakt, Super Express, Puls Biznesu), 2 stacje telewizyjne (TVN24 i TVN), 3 stacje radiowe (RMF FM, Radio Zet, Radio Maryja) oraz jeden portal (gazeta.pl).

Dominowały wybory, Nergal i rok szkolny

We wrześniu media cytowały inne media głównie w kontekście wyborów parlamentarnych, polityki polskiej i rankingów i sondaży (głównie tych przedwyborczych). Tematyka wyborcza zepchnęła wakacyjne newsy o celebrytach na dalsze pozycje, natomiast optymistycznie wysoko uplasowały się doniesienia ze świata kultury i sztuki. Wyraźnie wyróżniły się też informacje i komentarze dotyczące Adama Darskiego – Nergala. W kręgu zainteresowań mediów w związku z rozpoczęciem roku szkolnego były również kwestie edukacji i szkolnictwa.

Gazeta Wyborcza zdominowała telewizje

Wśród najczęściej cytowanych przekazów prasowych na pierwszej pozycji znalazły się publikacje z Gazety Wyborczej. Do rankingu zakwalifikowały się: 4 dzienniki ogólnopolskie, 3 tygodniki, 1 dziennik ekonomiczny oraz 2 tabloidy. Gazetę Wyborczą cytowano głównie powołując się na informacje wiązane ze zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi. Na Gazetę Wyborczą najczęściej powoływały się stacje telewizyjne i radiowe: Polsat News, TVP Info, TVN24, PR3. Cytowania Rzeczpospolitej dotyczyły w największym stopniu ekonomii, rynku i finansów oraz publikowanych przez dziennik rankingów i sondaży. Dziennik Gazeta Prawna był z kolei przywoływany w związku z informacjami ekonomicznymi oraz dotyczącymi edukacji i szkolnictwa.

Wśród najczęściej cytowanych tygodników i dwutygodników znalazły się: Wprost, Newsweek i Polityka. Tuż za nimi Gazeta Polska. Miesięcznikami, na które najczęściej powoływały się inne media we wrześniu, były Forbes oraz Perspektywy.

Telewizyjny prymat TVN24

Spośród stacji telewizyjnych najczęściej powoływano się na informacje podawane na antenie TVN24. Na drugiej pozycji znalazły się cytowania TVN, na trzeciej TVPInfo. We wrześniu za TVN24 najczęściej podawano informacje dotyczące wyborów parlamentarnych, a na TVN powoływano się mówiąc o życiu celebrytów. Powołania na TVPInfo dotyczyły głównie wyborów parlamentarnych i wypadku Adama Małysza.

Sondaże RMF górą

Spośród rozgłośni radiowych najczęściej powoływano się na informacje podawane na antenie stacji RMF FM. Na rozgłośnię powoływano się głównie w odniesieniu do przedwyborczych rankingów i sondaży. Wśród innych tematów podchwytywanych przez media pojawiły się doniesienia RMF FM na temat zatrzymania wiceprezesa BOŚ (podkreślano, że to RMF jako pierwsze poinformowało o tym wydarzeniu) oraz na temat włamania do poselskiej poczty Beaty Kempy. Media cytowały też wypowiedź Krzysztofa Rybińskiego udzielonej w RMF o próbach przekupstwa przez PO. Na drugim miejscu najbardziej opiniotwórczych rozgłośni radiowych uplasowało się radio ZET z informacjami dotyczącymi wyborów parlamentarnych. Na trzecim miejscu – Radio Maryja i polityka polska.

Internetowe rankingi miały wzięcie

We wrześniu niespodzianka w zestawieniu najczęściej cytowanych portali internetowych. Na czele zestawienia znalazła się po raz pierwszy gazeta.pl, wyprzedzając onet.pl i tvn24.pl. Wygraną portal gazeta.pl zawdzięcza przedwyborczym rankingom, chętnie cytowanym przez inne media.

***
Badanie przeprowadzono na podstawie 5 387 przekazów z mediów (wycinków prasowych, programów radiowych i telewizyjnych) z okresu 1 – 30 września 2011 r. Analiza obejmuje całą prasę (ponad 900 tytułów gazet i czasopism) oraz stacje telewizyjne (TVP 1, TVP 2, TVP Info, TVN, TVN24, TVN Turbo, Polsat, TV4, TV Biznes, TVN CNBC Biznes) i wybrane programy w rozgłośniach radiowych (PR1, PR3, Radio PiN, RMF FM, Radio ZET, TOK FM, Radio Euro, Radio Maryja, RDC).

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ
Reporterzy.info na Google News

Zobacz artykuły na podobny temat:

Radio w Polsce zyskuje na popularności. Badania są jednoznaczne

Krzysztof Rojek
Badania pokazują, że radia słucha około 3/4 Polaków i wartość ta od wielu lat jest stała. Najwyższy odsetek słuchaczy jest w grupie wiekowej 18-24. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać przede wszystkim w przyzwyczajeniach Polaków, ale też na przykład w rosnącej roli lokalnych rozgłośni.

Charakterystyka grupy ITI

Biuro Prasowe ITI
Grupa ITI prowadzi działalność na rynku telewizji komercyjnej (Grupa TVN), internetu (Onet), rozrywki (Multikino, Legia Warszawa, Pascal). Ma też własną platformę cyfrową - "n".

Jak korzystamy z telewizorów. Rodzinne oglądanie telewizji

Newseria Biznes
Pomimo ciągłego rozwoju internetu i mediów społecznościowych, dla ponad 40 proc. Polaków telewizja jest wciąż głównym źródłem informacji. Jak wskazują wyniki badań zleconych przez TP Vision, 97% polskich gospodarstw domowych ma telewizor, a ponad połowa z nich - dwa lub więcej.

Jakich informacji chcą Polacy w czasie epidemii koronawirusa

LBR
77% Polaków oczekuje, że w mediach zaczną się pojawiać informacje niezwiązane z COVID-19. Konsumenci mediów zamknięci we własnych domach chcą więcej rozrywki, tematów gospodarczych, sportu czy porad kulinarnych. LoveBrands Relations, agencja zintegrowanej komunikacji strategicznej, swoje badanie przeprowadziła na przełomie marca i kwietnia na reprezentatywnej grupie Polaków powyżej 18 roku życia.

Czy państwa powinny chronić rodzimy rynek medialny?

Maciej Tumulec, Alicja Kamińska
Lata dziewięćdziesiąte i początku XXI wieku nacechowane były niesamowitą zdolnością, do coraz szybszego przepływu informacji i adaptacji mediów światowych na grunt krajowy.

Polscy telewidzowie to kibice sukcesu. Analiza Havas Media Group

Karolina Szaflarska
Najbardziej rozpoznawalnym Polakiem startującym na Igrzyskach Olimpijskich w Pjongczangu był Kamil Stoch, z ogromną przewagą nad drugą Justyną Kowalczyk. Trzy czwarte respondentów chętniej oglądałaby transmisje z igrzysk, gdyby Polacy osiągali w nich większe sukcesy.

Telewizja w Chinach

Dipol
Chiny są największym rynkiem telewizyjnym świata, na około 1,3 miliarda mieszkańców jest obecnie 370 milionów odbiorników telewizyjnych. Roczna sprzedaż wynosi około 40 milionów sztuk.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert


gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Auto Świat
Auto Świat
Okładka Fakt
Fakt
Okładka Forum
Forum
Okładka Lotnictwo
Lotnictwo
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24