1.12.2011 Marketing i PR
Reklama w telewizji irytuje? To nieprawda, jest odwrotnie!
Bartłomiej Dwornik
Reklamy nie irytują, tylko podnoszą atrakcyjność programów telewizyjnych, wynika z badań opublikowanych w magazynie Harvard Business Review Polska. Widzowie są skłonni więcej zapłacić za te audycje, które widzieli z przerwami reklamowymi.
Jak podaje publikujący badania magazyn Harvard Business Review Polska, dwóm grupom badawczym naukowcy pokazali trzy rodzaje programów:
- odcinki serialu komediowego Taxi,
- dokumentalne filmy przyrodnicze,
- produkcje z Bollywood.
Pierwsza z grup oglądała je bez reklam, druga - przerywane reklamami. Wyniki zaskoczyły, bo to druga grupa była bardziej zadowolona z wyświetlanych audycji. I to bez względu na jakość samych reklam, emitowanych w przerwach.

Zaskakujące wydawać się może również to, że widzowie oglądający wersję z reklamami, gotowi są zapłacić więcej za zestawy płyt DVD z produkcjami tych samych reżyserów. Z badań opublikowanych przez Harvard Business Review Polska wynika, że różnica może sięgać nawet 30 procent.
- widzowie wersji bez reklam oferowali 4,18 dolara za płytę DVD
- widzowie wersji z reklamami za tę samą płytę DVD skłonni byli zapłacić nawet 5,42 dolara.
Autorzy badania podkreślają, że wbrew pozorom na podobnych założeniach opierają się płatne telewizje, choć nie zawierają one reklam. Konstruują swoje programy w taki sposób, by zawierały przerwy.
- Tym, co zwiększa przyjemność widza, nie są same reklamy, ale przerwy w widowisku - tłumaczy prof. Leif Nelson w rozmowie z HBRP. - W serialach fabuła składa się zazwyczaj z sześciu lub więcej równoległych wątków, którymi producenci cały czas żonglują. Te bardziej skomplikowane i nieprzewidywalne, w których zwroty akcji same wprowadzały przerwy, były oceniane wyżej niż programy o bardziej liniowej strukturze narracji.
To tak zwany efekt adaptacji. Naukowcy ustalili, że jest dużo silniejszy wśród ludzi młodych. W miarę jak ludzie się starzeją, potrzebują mniej stymulacji, aby odczuwać przyjemność. Wolniej się adaptują.
Badanie Nelsona, Meyvisa i Galaka zostało opublikowane również w raporcie specjalnym Harvard Business Review Polska Dlaczego wolimy telewizję z reklamami?
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Fałszywe recenzje i opinie w internecie. Raport TrustMate.io
Marek Jaworowski
Aż 25% badanych miało problem z odróżnieniem fałszu od prawdziwych recenzji, co wskazuje na coraz bardziej zaawansowane techniki manipulacji opiniami. Pomimo działań UOKiK-u, proceder kwitnie choć jest zagrożony karą sięgającą nawet 10 proc. obrotu uznanego za winnego przedsiębiorcy. Jak się bronić przed takim oszustwem?
Nowoczesna komunikacja mobilna. Jak firmy budują relacje przez telefon
KFi
Firmy nie mogą już dłużej traktować mobilnych kanałów komunikacji jako dodatku do swojej działalności. Skuteczna strategia mobilna staje się filarem kontaktu z klientem, a także narzędziem poprawy obsługi i optymalizacji procesów wewnętrznych. Jeśli potrafi się z tych możliwości korzystać.
Kiedy każda reklama stanie się... sklepem? Prognozy Omdia
KFi
Globalne wydatki konsumenckie w sieci rosną w niespotykanym tempie. Już w 2025 roku osiągną wartość 4,4 biliona dolarów, a same USA będą odpowiadać za 1,4 biliona. Granice między reklamą, rozrywką i handlem będą się zacierać, tworząc nową erę cyfrowej konsumpcji.
Podobne artykuły:
Cyfrowa reklama DOOH. Które branże korzystają z niej najchętniej
Diana Polska
Według 80 procent ekspertów z branży reklamowej, biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez agencję MyLED - DOOH jest szczególnie atrakcyjną formą reklamy dla sektora handlowego. Ważne jest, aby dotrzeć do klienta w odpowiednim miejscu i czasie. Reklama DOOH to potrafi.
Polski rynek influencer marketingu 2021. Raport REACHaBLOGGER.pl
Paweł Usakowski
Nakłady na influencer marketing w Polsce w 2021 najprawdopodobniej mocno wzrosną - wynika z raportu „Polski rynek influencer marketingu 2021”, przygotowanego w oparciu o badanie przeprowadzone w lutym przez platformę REACHaBLOGGER.pl.
Firma odpowiedzialna społecznie. Ten wizerunek się opłaca
RINF
Polacy i Hiszpanie najchętniej w Europie kupują od firm odpowiedzialnych społecznie - wynika z raportu Global State of the Consumer Tracker, opracowanego pod koniec czerwca przez ekspertów firmy doradczej Deloitte.
Reklama w telewizji irytuje? To nieprawda, jest odwrotnie!
Bartłomiej Dwornik
Reklamy nie irytują, tylko podnoszą atrakcyjność programów telewizyjnych, wynika z badań opublikowanych w magazynie Harvard Business Review Polska. Widzowie są skłonni więcej zapłacić za te audycje, które widzieli z przerwami reklamowymi.