19.02.2018 Marketing i PR
Reklama kontekstowa w prasie. PBC zmierzyły jej skuteczność
BARD

Badanie, przeprowadzone przez GFK oraz Kantar Millward Brown, zrealizowane zostało metodą eyetrackingową na 300 respondentach, zarówno takich, którzy regularnie czytają prasę, jak i takich, którzy jej nie czytają. Analizowany był sposób odbioru reklam w:
- dziennikach
- i magazynach luksusowych dla kobiet.
W badaniu brane pod uwagę były tak zwane długie fiksacje, czyli spojrzenie na reklamę przez czas dłuższy niż 180 milisekund. Mierzony był również poziom emocjonalnego zaangażowania w przekaz, określany na podstawie szerokości źrenicy.
- liczba spojrzeń (fiksacje powyżej 180 ms) na reklamę kontekstową w prasie jest o 67 proc. większa,
- średni czas spojrzenia przewyższa reklamę standardową o 30 proc.,
- poziom zaangażowania emocjonalnego w reklamy kontekstowe jest o 44 proc. wyższy.
Wyniki badania pokazały też, że osoby regularnie czytające prasę, angażują się w przekaz reklamowy bardziej, niż tak zwani nieczytelnicy. Jednak ogólny wniosek, jaki stawiają autorzy badania jest taki sam dla obu grup: reklama kontekstowa w prasie jest skuteczniejsza. A sama prasa przekazuje bardziej złożony komunikat marketingowy.
W ramach badania wyniki osiągane dla prasy porównane zostały z wynikami dla reklamy internetowej. Zarówno czytelnicy prasy, jak i ci, którzy jej nie czytają, okazali się bardziej podatni na reklamę prasową.
Liczba fiksacji na reklamę
- 4,1 - reklama w prasie (czytelnicy)
- 3,7 - reklama w prasie (nieczytelnicy)
- 2,9 - reklama w internecie (czytelnicy)
- 2,8 - reklama w internecie (nieczytelnicy)
- Różnica tej jednej fiksacji to kolosalna różnica - podkreśla Waldemar Izdebski, prezes Polskich Badań Czytelnictwa, komentujący wyniki badania na stronie PBC. - Reklama w prasie pozwala dostrzec o jeden element reklamy więcej.
Więcej na temat wyników badania znaleźć można na stronie Polskich Badań Czytelnictwa.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
GEO, SOV i nowy świat wyszukiwania. Raport Altavia Kamikaze + K2
Paweł Usakowski
AI Search i Share of Voice to metryki marketingowe, których nie da się już pomijać i ignorować. Tymczasem tylko 7% polskich firm korzysta z AI. W nowym świecie wyszukiwania to za mało. Kto nie nadąży, może po prostu... zniknąć z internetu.
Liczba botów AI w obsłudze klienta rośnie. Jednak Polacy chcą ludzi
Andrzej Sowula
Ponad 3/4 Polaków (75,9%) miało już kontakt z botem w dziale obsługi klienta i niemal co czwarty jest z tej obsługi zadowolony, co oznacza wzrost o 7,7% w ciągu dwóch ostatnich lat. Jednocześnie jednak tylko 8,1% Polaków w pełni ufa obsługującym ich botom.
Dlaczego nie ufamy zagranicznym sklepom online. Raport TrustMate
Marek Jaworowski
Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.
Podobne artykuły:
Gościnne blogowanie. Czy naprawdę się opłaca?
Karolina Matyska
Publikacje gościnne możesz śmiało włączyć do swojej strategii marketingowej, a nawet podpiąć pod działania PR-owe. Blogując gościnnie, nie wydajesz ani złotówki, a jedynym kosztem, który ponosisz jest twój czas.
Marketing B2B. Raport z badania agencji BUZZcenter
Kamila Kierzek-Mechło
W Polsce działa około 2 milionów firm w sektorze B2B. Raport agencji doradztwa strategicznego i marketingu pokazuje, jak wiele mikroprzedsiębiorstw, firm z sektora MŚP, a nawet korporacji nie opiera sprzedaży na marketingu, a jedynie na siłach działu sprzedaży.
346 uśmiechów. Case study programu CSR Chodźmy разом do szkoły!
Reporterzy.info wspierają
Edukacyjna fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty stworzyła we Wrocławiu i Gdańsku wyjątkowe szkoły dla dzieci, uciekających przed wojną z Ukrainy. Szkoły, które… poszły do uczniów. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu partnerów biznesowych, projekt okazał się sukcesem. Choć początkowo...
Reklamy w grach mobilnych. Rynek warty ponad 50 miliardów dolarów
Pamela Tomicka
Rosnąca popularność rozgrywek mobilnych sprawiła, że stały się one mainstreamowym kanałem rozrywkowym, ale też komunikacyjnym i reklamowym. Przychody z reklam w grach mogą osiągnąć nawet 56 mld dolarów w 2024 roku (42 mld w 2019). Tym bardziej, że gracze nie ignorują reklam w tym kanale.