19.02.2018 Marketing i PR
Reklama kontekstowa w prasie. PBC zmierzyły jej skuteczność
BARD
Reklama prasowa, jeśli zamieszczona jest w odpowiednim kontekście redakcyjnym, przyciąga wzrok o 67% lepiej, niż ta opublikowana w innej przestrzeni - wynika z badań przeprowadzonych dla Polskich Badań Czytelnictwa. Na reklamę kontekstową odbiorcy patrzą dłużej i bardziej się w nią angażują.
Badanie, przeprowadzone przez GFK oraz Kantar Millward Brown, zrealizowane zostało metodą eyetrackingową na 300 respondentach, zarówno takich, którzy regularnie czytają prasę, jak i takich, którzy jej nie czytają. Analizowany był sposób odbioru reklam w:
- dziennikach
- i magazynach luksusowych dla kobiet.
W badaniu brane pod uwagę były tak zwane długie fiksacje, czyli spojrzenie na reklamę przez czas dłuższy niż 180 milisekund. Mierzony był również poziom emocjonalnego zaangażowania w przekaz, określany na podstawie szerokości źrenicy.
- liczba spojrzeń (fiksacje powyżej 180 ms) na reklamę kontekstową w prasie jest o 67 proc. większa,
- średni czas spojrzenia przewyższa reklamę standardową o 30 proc.,
- poziom zaangażowania emocjonalnego w reklamy kontekstowe jest o 44 proc. wyższy.
Wyniki badania pokazały też, że osoby regularnie czytające prasę, angażują się w przekaz reklamowy bardziej, niż tak zwani nieczytelnicy. Jednak ogólny wniosek, jaki stawiają autorzy badania jest taki sam dla obu grup: reklama kontekstowa w prasie jest skuteczniejsza. A sama prasa przekazuje bardziej złożony komunikat marketingowy.
W ramach badania wyniki osiągane dla prasy porównane zostały z wynikami dla reklamy internetowej. Zarówno czytelnicy prasy, jak i ci, którzy jej nie czytają, okazali się bardziej podatni na reklamę prasową.
Liczba fiksacji na reklamę
- 4,1 - reklama w prasie (czytelnicy)
- 3,7 - reklama w prasie (nieczytelnicy)
- 2,9 - reklama w internecie (czytelnicy)
- 2,8 - reklama w internecie (nieczytelnicy)
- Różnica tej jednej fiksacji to kolosalna różnica - podkreśla Waldemar Izdebski, prezes Polskich Badań Czytelnictwa, komentujący wyniki badania na stronie PBC. - Reklama w prasie pozwala dostrzec o jeden element reklamy więcej.
Więcej na temat wyników badania znaleźć można na stronie Polskich Badań Czytelnictwa.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Na ratunek chłopcu, który nie czuje bólu. 27 maratonów na rolkach
BARD
Dwójka zwariowanych rolkarzy i rekordzistów Polski, Agata i Wojtek Miszewscy z Oleśnicy, podejmuje kolejne, charytatywne wyzwanie. Codziennie od 1 do 27 czerwca, gdzieś w Polsce, pokonują na rolkach dystans maratonu. Żeby pomóc zebrać pieniądze na operację 12-letniego Krystiana. Pierwszego w Polsce chłopca, który nie czuje bólu głębokiego. [PATRONAT REPORTERZY.INFO]
BULVARY Day - wystawy, warsztaty, targi, koncerty, performance
Karina Gall-Spryś
Wyjątkowe miejsce w Centrum Wrocławia – BULVARY. Przestrzeń aktualnie jest wynajęta w 30% i stale wynajmowane są kolejne lokale. Pozostałą część BULVARY nieodpłatnie udostępniają artystom i różnorodnym inicjatywom kulturalnym.
Strategia komunikacji. Jak ją zaprojektować i wdrożyć?
Katarzyna Jarczewska
Holistyczna strategia komunikacyjna to absolutny kamień milowy dla każdego biznesu. Zarówno młode firmy, jak i doświadczone spółki powinny przywiązywać szczególną uwagę do sposobu, w jaki są odbierani przez obecnych i potencjalnych klientów, a także kontrahentów, inwestorów, czy ogółem -społeczeństwo.
Sieć 5G i ultradźwięki w markentingu. Prognoza Selectivv na rok 2019
Magdalena Czyżewska
Na polski rynek marketingu mobilnego w 2019 roku wpłynie wejście technologii 5G oraz rosnąca popularność asystentów głosowych w smartfonach. Nowością, jaka czeka nas w najbliższym roku, będzie wykorzystanie technologii ultradźwięków, za pośrednictwem których możemy komunikować się ze smartfonami.
Terapia przez muzykę. Dzieci z kliniki Przylądek Nadziei rapują o raku
Klaudia Smolarska-Kulej
Beztroskie dzieciństwo przerwane mrożącą krew w żyłach diagnozą, miesiące spędzone w szpitalu, ból i nadzieja. To wszystko znajdziemy w utworach, które rapują mali pacjenci z wrocławskiej kliniki onkologicznej Przylądek Nadziei. Teksty piosenek napisali sami, a wszystko po to, by lepiej uporać się z chorobą.
Gościnne blogowanie. Czy naprawdę się opłaca?
Karolina Matyska
Publikacje gościnne możesz śmiało włączyć do swojej strategii marketingowej, a nawet podpiąć pod działania PR-owe. Blogując gościnnie, nie wydajesz ani złotówki, a jedynym kosztem, który ponosisz jest twój czas.
Widoczność reklam w polskim internecie. 30 miliardów emisji w miesiąc
Gemius
We wrześniu polskim internautom korzystającym z komputerów osobistych i laptopów wyemitowano ponad 30 mld reklam – to średnio 1,3 tys. na jednego użytkownika sieci. 52 proc. tych kreacji zostało wyświetlonych w polu widzenia internauty i były tam widoczne przez średnio 11 sekund.