18.09.2023 Marketing i PR
Internetowe subskrypcje. Wartość rynku, kierunki rozwoju i... zagrożenia
KrzysztoF
Według McKinsey & Company, liczba użytkowników subskrypcji wzrosła globalnie o ponad 17% w ciągu ostatniego roku. Z raportu UBS Group AG wynika z kolei, że łączna wartość globalnego rynku subskrypcji osiągnie do 2025 roku aż 1,5 biliona dolarów. To dwa razy więcej niż w 2020 roku!
Jak podkreśla Agencja Informacyjna Newseria, zainteresowanie subskrypcjami wzrosło gwałtownie w czasie pandemii, kiedy zakupy online stały się jedyną opcją dla wielu osób. Głównymi argumentami, budującymi rosnące zainteresowanie są przede wszystkim oszczędność i wygoda. Ważnym czynnikiem jest też cena. Subskrypcje często oferują zniżki i ceny korzystniejsze niż przy jednorazowym zakupie.
Według badania Blue Media "Finanse Polaków w czasach pandemii":
- Ponad połowa Polaków korzystała z internetowych usług abonamentowych.
- Najpopularniejsze były dostęp do filmów i seriali, oprogramowanie, a także prasa i gry online.
- Ponad 30% Polek i Polaków korzysta dodatkowo z nieinternetowych subskrypcji: opieki medycznej, jedzenia dostarczanego do domu, klubów fitness i książek.
- Ponad 70% badanych wskazało, że subskrypcje pozwalają im zaoszczędzić pieniądze w stosunku do jednorazowych zakupów.
- Innymi ważnymi czynnikami, które skłaniają Polaków do subskrybowania, są wygoda i łatwość użytkowania.
- Zwłaszcza kobiety w dużych miastach cenią sobie możliwość korzystania z produktów i usług bez konieczności wychodzenia z domu.
- Mężczyźni i osoby starsze z kolei doceniają proste i intuicyjne rozwiązania, które pozwalają im łatwo zarządzać swoimi subskrypcjami.
Z kolei z badania przeprowadzonego przez firmę McKinsey & Company, w 2022 roku przeciętny mieszkaniec USA miał 10 subskrypcji, a mieszkaniec Europy Zachodniej - 9. Największymi graczami na tym rynku są platformy streamingowe, takie jak Netflix, HBO Max czy Spotify.
Statystyczny Polak - jak szacuje Newseria - płacił za różne subskrypcje średnio prawie 480 zł miesięcznie. To niemało, ale warto pamiętać, że w tym koszcie mieści się już dostęp do filmów, seriali, muzyki, oprogramowania, prasy, gier online, opieki medycznej, jedzenia dostarczanego do domu, klubów fitness i książek. W porównaniu z wynikami raportów z 2021 roku, wzrost popularności subskrypcji w Polsce trochę zwolnił, ale nadal jest to jeden z najważniejszych trendów w naszych zwyczajach zakupowych.
Subskrypcyjne ciekawostki
Warto zaznaczyć, że coraz większą popularnością cieszą się także tzw. subscription boxes, czyli comiesięczne paczki z różnymi produktami, np. zabawkami, kosmetykami czy jedzeniem - podkreśla agencja Newseria. Autorzy opracownia jako przykład podajątakie ciekawostki, jak ekologiczny papier toaletowy z bambusa czy subskrypcje prezentów-niespodzianek. W wielu krajach, także w Polsce, funkcjonują już subskrypcje na wynajem dóbr luksusowych oraz zupełnie nowatorskich w tej branży produktów. Oto przykłady:
- Jeśli planujesz elegancką kolację lub oficjalną okazję, możesz wykupić subskrypcję na sukienki i nie wydawać fortuny na jednorazową kreację. W modelu "jedna zamawiasz, inną zwracasz" możesz zmieniać sukienki tak często, jak tylko chcesz.
- Młodzi rodzice także mogą skorzystać z subskrypcji. Kołyska SNOO, która pomaga dzieciom zasnąć i przespać całą noc, kosztuje fortunę. Dzięki subskrypcji rodzice mogą wypożyczyć kołyskę na kilka miesięcy lub lat i zaoszczędzić sporo pieniędzy.
- Wzrost zainteresowania - i różnorodności usług - widać wśród kosmetyków, produktów pielęgnacyjnych i higieny osobistej. Coraz częściej zdarzają się wyjątkowo oryginalne propozycje - jak wynajem grządki Własny Ogródek na pomorskiej wsi z możliwością uprawy warzyw, całodobowego podglądu wideo i profesjonalnej obsługi ogrodniczej.
- Ciekawą nowością dla młodych rodziców - jest subskrypcja pieluszek wprowadzona przez Bambiboo. To polska marka ekocertyfikowanych pieluszek z bawełną organiczną i włóknem bambusowym.
Na Zachodzie przewiduje się, że w najbliższych latach dostawcy subskrypcji będą coraz bardziej integrować swoje produkty i usługi. Możliwe, że już niebawem pralki będą mogły samodzielnie składać zamówienia na proszek do prania, analizując nasze miesięczne zużycie.
Autorzy i analitycy przestrzegają jednak przed bekrytycznym podejąściem do tego nowego trendu. Brak kontroli wydatków grozi popadnięciem w kłopoty finansowe, a nawet długi. Dlatego - choć subskrypcje wydają się wygodnym rozwiązaniem, pozwalającym na uzyskanie niższej ceny jednostkowaj - warto dokładnie się zastanowić, przed wykupieniem kolejnej.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Analiza predykcyjna i marketing. Klient jeszcze nie wie, reklama już tak
Krzysztof Fiedorek
Sztuczna inteligencja zmienia zasady gry w marketingu. Przewidywanie zachowań klientów przez zaawansowane algorytmy AI i podejmowanie decyzji opartych na danych to już teraźniejszość. Raport „The State of AI”, opublikowany przez McKinsey pokazuje, jaki będzie to miało wpływ na cały rynek reklamy i marketingu.
Co zrobić, kiedy dziecko kłamie? Porady pedagoga
patronat Reporterzy.info
Zdarza się, że maluch wymyśla niestworzone historie, a ty nie wiesz jak zareagować? Twoje dziecko opowiada koleżankom i kolegom, że zwiedziliście cały świat, a wasz pies mówi ludzkim głosem? Pedagog radzi, jak się zachować się w takich sytuacjach i jak uniknąć ich w przyszłości. Tygodnik Reporterzy.info jest patronem medialnym cyklu #MAMYNATORADĘ.
Co to jest strategia marketingowa? Definicja, elementy i cele
Mateusz Wrzesiński
Co dokładnie oznacza strategia marketingowa? Jakie są jej elementy i jak można ją efektywnie wdrożyć? W tym artykule odpowiemy na te pytania, omawiając szczegółowo wszystkie kluczowe aspekty strategii marketingowej, które pomagają firmom budować wartość, zdobywać klientów i rozwijać swoją działalność.
Podobne artykuły:
Przyszłość reklamy DOOH. Trendy i prognozy na rok 2020
Diana Polska-Pękala
Medium DOOH z każdym rokiem zyskuje na wartości. Cyfrowa reklama zewnętrzna rozwija się według prognoz i powinna utrzymać w nadchodzących latach tendencję wzrostową. Co sprawia, że reklamodawcy coraz chętniej decydują się na rozpoczęcie kampanii na cyfrowych ekranach OOH? Komu reklama DOOH zawdzięcza swój sukces?
Geotargetowanie. Jak skutecznie dotrzeć do odbiorcy w reklamie DOOH
Diana Polska
Dzięki wykorzystaniu geolokalizacji w kampanii DOOH reklamodawca jest w stanie dotrzeć do publiczności ze swoim komunikatem z większą skutecznością. Takie działania marketingowe wpływają na trafność przekazu, co z kolei pozytywnie przekłada się na zwiększenie sprzedaży i wzrost liczby lojalnych klientów.
Sciencewashing w marketingu. Komercja w sprzeczności z nauką
Ludwika Tomala
Tak, jak mamy greenwashing - nie mające podstaw reklamowanie produktów jako ekologicznych, tak analogicznie można mówić o sciencewashingu - marketingu, który zarzeka się, że skuteczność reklamowanego produktu poparta jest badaniami naukowymi, choć to stwierdzenie dalekie od prawdy.
Jak zoptymalizować stronę pod urządzenia mobilne
Joanna Pierzynka
Coraz popularniejsze staje się tworzenie stron dopasowanych w pierwszej kolejności do urządzeń mobilnych, a dopiero później skalowanie ich do wersji desktopowej. Pozwala to tworzyć szybkie oraz intuicyjne serwisy internetowe zgodne z zaleceniami Google i nowym podejściem, jakim jest Mobile-First index.