18.09.2023 Marketing i PR
Internetowe subskrypcje. Wartość rynku, kierunki rozwoju i... zagrożenia
KrzysztoF

Jak podkreśla Agencja Informacyjna Newseria, zainteresowanie subskrypcjami wzrosło gwałtownie w czasie pandemii, kiedy zakupy online stały się jedyną opcją dla wielu osób. Głównymi argumentami, budującymi rosnące zainteresowanie są przede wszystkim oszczędność i wygoda. Ważnym czynnikiem jest też cena. Subskrypcje często oferują zniżki i ceny korzystniejsze niż przy jednorazowym zakupie.
Według badania Blue Media "Finanse Polaków w czasach pandemii":
- Ponad połowa Polaków korzystała z internetowych usług abonamentowych.
- Najpopularniejsze były dostęp do filmów i seriali, oprogramowanie, a także prasa i gry online.
- Ponad 30% Polek i Polaków korzysta dodatkowo z nieinternetowych subskrypcji: opieki medycznej, jedzenia dostarczanego do domu, klubów fitness i książek.
- Ponad 70% badanych wskazało, że subskrypcje pozwalają im zaoszczędzić pieniądze w stosunku do jednorazowych zakupów.
- Innymi ważnymi czynnikami, które skłaniają Polaków do subskrybowania, są wygoda i łatwość użytkowania.
- Zwłaszcza kobiety w dużych miastach cenią sobie możliwość korzystania z produktów i usług bez konieczności wychodzenia z domu.
- Mężczyźni i osoby starsze z kolei doceniają proste i intuicyjne rozwiązania, które pozwalają im łatwo zarządzać swoimi subskrypcjami.
Z kolei z badania przeprowadzonego przez firmę McKinsey & Company, w 2022 roku przeciętny mieszkaniec USA miał 10 subskrypcji, a mieszkaniec Europy Zachodniej - 9. Największymi graczami na tym rynku są platformy streamingowe, takie jak Netflix, HBO Max czy Spotify.
Statystyczny Polak - jak szacuje Newseria - płacił za różne subskrypcje średnio prawie 480 zł miesięcznie. To niemało, ale warto pamiętać, że w tym koszcie mieści się już dostęp do filmów, seriali, muzyki, oprogramowania, prasy, gier online, opieki medycznej, jedzenia dostarczanego do domu, klubów fitness i książek. W porównaniu z wynikami raportów z 2021 roku, wzrost popularności subskrypcji w Polsce trochę zwolnił, ale nadal jest to jeden z najważniejszych trendów w naszych zwyczajach zakupowych.
Subskrypcyjne ciekawostki
Warto zaznaczyć, że coraz większą popularnością cieszą się także tzw. subscription boxes, czyli comiesięczne paczki z różnymi produktami, np. zabawkami, kosmetykami czy jedzeniem - podkreśla agencja Newseria. Autorzy opracownia jako przykład podajątakie ciekawostki, jak ekologiczny papier toaletowy z bambusa czy subskrypcje prezentów-niespodzianek. W wielu krajach, także w Polsce, funkcjonują już subskrypcje na wynajem dóbr luksusowych oraz zupełnie nowatorskich w tej branży produktów. Oto przykłady:
- Jeśli planujesz elegancką kolację lub oficjalną okazję, możesz wykupić subskrypcję na sukienki i nie wydawać fortuny na jednorazową kreację. W modelu "jedna zamawiasz, inną zwracasz" możesz zmieniać sukienki tak często, jak tylko chcesz.
- Młodzi rodzice także mogą skorzystać z subskrypcji. Kołyska SNOO, która pomaga dzieciom zasnąć i przespać całą noc, kosztuje fortunę. Dzięki subskrypcji rodzice mogą wypożyczyć kołyskę na kilka miesięcy lub lat i zaoszczędzić sporo pieniędzy.
- Wzrost zainteresowania - i różnorodności usług - widać wśród kosmetyków, produktów pielęgnacyjnych i higieny osobistej. Coraz częściej zdarzają się wyjątkowo oryginalne propozycje - jak wynajem grządki Własny Ogródek na pomorskiej wsi z możliwością uprawy warzyw, całodobowego podglądu wideo i profesjonalnej obsługi ogrodniczej.
- Ciekawą nowością dla młodych rodziców - jest subskrypcja pieluszek wprowadzona przez Bambiboo. To polska marka ekocertyfikowanych pieluszek z bawełną organiczną i włóknem bambusowym.
Na Zachodzie przewiduje się, że w najbliższych latach dostawcy subskrypcji będą coraz bardziej integrować swoje produkty i usługi. Możliwe, że już niebawem pralki będą mogły samodzielnie składać zamówienia na proszek do prania, analizując nasze miesięczne zużycie.
Autorzy i analitycy przestrzegają jednak przed bekrytycznym podejąściem do tego nowego trendu. Brak kontroli wydatków grozi popadnięciem w kłopoty finansowe, a nawet długi. Dlatego - choć subskrypcje wydają się wygodnym rozwiązaniem, pozwalającym na uzyskanie niższej ceny jednostkowaj - warto dokładnie się zastanowić, przed wykupieniem kolejnej.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Liczba botów AI w obsłudze klienta rośnie. Jednak Polacy chcą ludzi
Andrzej Sowula
Ponad 3/4 Polaków (75,9%) miało już kontakt z botem w dziale obsługi klienta i niemal co czwarty jest z tej obsługi zadowolony, co oznacza wzrost o 7,7% w ciągu dwóch ostatnich lat. Jednocześnie jednak tylko 8,1% Polaków w pełni ufa obsługującym ich botom.
Dlaczego nie ufamy zagranicznym sklepom online. Raport TrustMate
Marek Jaworowski
Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.
Reklama internetowa 2024/2025. Raport IAB Polska
KFi
Reklama online pochłania już 57% wszystkich budżetów. Na same formaty wideo firmy wydały 1,62 miliarda złotych. Po chudszych latach, słupki odbijają mocno w górę. Reklama cyfrowa urosła w rok o 20%, tradycyjna powoli znika z radarów.
Podobne artykuły:
Czym jest social commerce i social selling?
Bartosz Tomczyk
Oba hasła są na tyle zbliżone, że często traktuje się je synonimicznie, jednak social commerce jest niezaprzeczalnie pojęciem szerszym. Esencją takiego podejścia jest wykorzystanie kanałów społecznościowych do transakcji internetowych.
Co powinien zawierać audyt SEO - kluczowe elementy dobrej analizy
Szymon Słowik
Audyt SEO w takiej, czy innej formie, powinien zawsze stanowić punkt wyjścia do działań mających na celu budowanie ruchu organicznego z Google. W przypadku prostej strony firmowej, audyt może sprowadzać się do dość szybkiej analizy witryny. Jeśli mamy do czynienia ze sklepem internetowym, audyt będzie dużo bardziej złożony ze względu na większą liczbę funkcji, rozbudowaną architekturę informacji, więcej słów kluczowych, konkurentów, wyzwań natury technicznej.
Storytelling. Angażująca opowieść wykorzystywana w marketingu
Krzysztof Kłosiński
Storytelling pojawia się w przekazach reklamowych, jest obecny zarówno na stronach internetowych, w mediach społecznościowych, a także w email marketingu. Większe firmy tworzą spoty reklamowe, które czasami przybierają formę mini serialu, śledzonego przez tysiące ludzi. I co najważniejsze - to działa!
Jak zoptymalizować stronę pod urządzenia mobilne
Joanna Pierzynka
Coraz popularniejsze staje się tworzenie stron dopasowanych w pierwszej kolejności do urządzeń mobilnych, a dopiero później skalowanie ich do wersji desktopowej. Pozwala to tworzyć szybkie oraz intuicyjne serwisy internetowe zgodne z zaleceniami Google i nowym podejściem, jakim jest Mobile-First index.