menu
tygodnik internetowy
ISSN 2544-5839
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

20.11.2017 Marketing i PR

Najbardziej wpływowi polscy sportowcy. Influence Power Index 2017

Paweł Usakowski

Ranking powstał w oparciu o Influence Power Index, wskaźnik wyznaczany przez dom mediowy MediaCom w oparciu o autorską metodologię, oraz badanie konsumenckie, przeprowadzone na grupie ponad 11 tysięcy respondentów. Influence Power Index bazuje na 3 obszarach, jakie należy rozważyć przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu celebryty w komunikacji.
Kuba Błaszczykowski to najbardziej wpływowa z polskich gwiazd sportu. Wyprzedza Krzysztofa Hołowczyca, Marcina Gortata i swojego kolegę z reprezentacji - Roberta Lewandowskiego. Pierwszą piątkę zamyka Adam Małysz. Najbardziej lubiani sportowcy, to – w różnych grupach wiekowych odbiorców - Piotr Żyła, Kuba Błaszczykowski i Adam Małysz.

Ranking Top 10 najbardziej wpływowych polskich sportowców:

Influence Power Indexźródło: MediaCom

Podstawą do stworzenia przez MediaCom wskaźnika o nazwie Influence Power Index (wskaźnik wpływu gwiazdy) i samego rankingu była autorska metodologia oraz szerokie badanie konsumenckie, przeprowadzone na reprezentatywnej grupie ponad 11 tysięcy respondentów.

Influence Power Index bazuje na 3 podstawowych obszarach, jakie należy rozważyć przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu celebryty w swojej komunikacji. Te 3 obszary to:

  • Celebrity Score (Siła gwiazdy) – ogólna rozpoznawalność celebryty - jak dobrze gwiazda jest znana odbiorcom, jak bardzo jest przez nich lubiana i czy uważana jest za wiarygodną. W tej kategorii podobnymi wynikami charakteryzują się np. Robert Lewandowski i Kuba Błaszczykowski.
  • Influence Funnel (Poziom autorytetu) – składowa, za pomocą której twórcy badania podjęli próbę oszacowania faktycznego wpływu, jaki gwiazdy wywierają na odbiorców – jak dużo uwagi dany odbiorca poświęca danej gwieździe, czy uważa ją za eksperta, który może jej coś doradzić, czy gwiazda mogłaby być autorytetem mającym realny wpływ na decyzje. Przykładowo w tej kategorii, lubiany przez wszystkich Piotr Żyła jest uważany za autorytet przez niewiele osób, w przeciwieństwie do Krzysztofa Hołowczyca, który ma silnie zbudowany wizerunek eksperta i odbiorcy ufają mu znacznie bardziej.
  • Brand Link (Spójność z marką) - dopasowanie do charakterystyki marki - zmierzono ok. 40 atrybutów wizerunkowych każdej z gwiazd (przykładowe - czy ma poczucie humoru, czy jest osobą rodzinną, czy jest nowoczesny itp.), co pozwala oszacować potencjał danego celebryty na płaszczyznach pożądanych przez konkretną markę. Przykładowo, w wymiarach perfekcjonizmu, energii i otwarcia na wyzwania silniej postrzegany jest Kamil Stoch, podczas gdy Adam Małysz jest kojarzony z tymi obszarami w mniejszym stopniu.

- Dopiero tak kompleksowo rozumiany wskaźnik wpływu, biorący pod uwagę siłę gwiazdy (Celebrity Score), poziom autorytetu (Influence Funnel) oraz spójność z marką (Brand Link), jest w stanie dać pełen obraz, jeśli chodzi o to, kto jest najatrakcyjniejszą gwiazdą z punktu widzenia marketerów w ogóle, ale też w szczególnym przypadku konkretnej marki i jej potrzeb - mówi Tomasz Romaniuk, szef działu badań konsumenckich w domu mediowym MediaCom.

Gwiazdy to także swego rodzaju brandy, dlatego dobra kampania, która ma największe szanse na sukces, to taka, w której brand reklamowany i brand celebryty mają ze sobą jak najwięcej wspólnych wartości, a dodatkowo celebryta ma też jeden element, który marka chce od niego za pomocą kampanii „pożyczyć”.

- Sportowcy stanowią zupełnie odrębny „segment” w gronie szeroko rozumianych celebrytów. Osoby związane z filmem, telewizją, muzyką są bardzo podobne do siebie. Cechuje ich przede wszystkim troska o wygląd, atrakcyjność, prezencja. Są to typowe gwiazdy estrady – dodaje Tomasz Romaniuk. – Na innym biegunie znajdują się bloggerzy, influencerzy – oni są źródłem cennej opinii, ważnej rady, wskazują trendy, inspirują. A sportowców wyróżnia przede wszystkim ambicja, ale i spokój, rozsądek. Co chyba najważniejsze – są odbierani jako naturalni, nikogo nie udają. A to jest często klucz do skutecznej komunikacji – przebić się z przekazem, jednocześnie nie popadając w sztuczność. Sportowcy bardzo często mogą w tym pomóc.

Zwycięzca rankingu – Kuba Błaszczykowski – minimalnie ustępuje Robertowi Lewandowskiemu pod względem rozpoznawalności, jednak zdecydowanie wygrywa na poziomie Sympatii i Wiarygodności. Jest też postrzegany jako ekspert, większość osób deklaruje, że jest skłonna sugerować się jego sugestiami przy swoich wyborach.

Wymiar energii, luzu, pewnej dozy szaleństwa reprezentuje przede wszystkim Piotr Żyła i do pewnego stopnia przedstawiciele sportów motorowych. Z kolei Adam Nawałka, Kuba Błaszczykowski, Kuba Giermaziak i Jerzy Dudek kojarzą się najsilniej ze spokojem, rozsądkiem, troską o innych. W osobach takich jak Adam Małysz, Marcin Gortat, Robert Kubica, Karol Bielecki, Rafał Sonik odbiorcy widzą przede wszystkim ludzi rzetelnych, kierujących się pewnymi zasadami. Większość reprezentantów sportów motorowych, ale – co ciekawe – również Kamil Stoch - to uosobienie ambicji i pozytywnej energii. Z kolei piłkarze i Agnieszka Radwańska reprezentują – „najbardziej klasyczne” cechy sportowca: pewność siebie i wytrwałość w dążeniu do celu.

Trzeba jednocześnie brać pod uwagę, że postrzeganie to może rozkładać się bardzo różnie w zależności od grupy wiekowej odbiorców. Przykładowo w klasyfikacji „Nikogo nie udaje” w różnych grupach wiekowych odbiorców zwyciężają zupełnie różni sportowcy: Piotr Żyła w grupie wiekowej 15-29 lat, Kuba Błaszczykowski w grupie 30-44 i Adam Małysz w grupie 45-59. Ci sami sportowcy są przez te same grupy wiekowe wskazywani jako najbardziej lubiani.

Zobacz prezentację Influence Power Index




[jeśli dokument nie został wygenerowany, proszę wyłączyć AdBlock]

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ
Czytaj prasę w PDF

Najnowsze w dziale Marketing i PR:

Dlaczego nie ufamy zagranicznym sklepom online. Raport TrustMate

Marek Jaworowski
Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Reklama internetowa 2024/2025. Raport IAB Polska

KFi
Reklama online pochłania już 57% wszystkich budżetów. Na same formaty wideo firmy wydały 1,62 miliarda złotych. Po chudszych latach, słupki odbijają mocno w górę. Reklama cyfrowa urosła w rok o 20%, tradycyjna powoli znika z radarów.

Trendy i zagrożenia w reklamie online. Raport Media Quality Report 2025

Krzysztof Fiedorek
W 2024 roku świat reklamy cyfrowej stracił na fałszywych odsłonach około 100 miliardów dolarów. Raport opublikowany przez Integral Ad Science, pokazuje że tak zwane fraudy są coraz sprytniejsze, a kampanie coraz bardziej narażone.

Podobne artykuły:

Dlaczego influencer marketing działa? Raport Newspoint

BARD
Już dla ponad 70% odbiorców treści tworzone przez influencerów są pierwszym źródłem informacji o produktach. To najszybciej rosnący sposób pozyskiwania nowych klientów przez firmy. Za trzy lata rynek marketingu influencerów na całym świecie może być warty nawet 10 miliardów dolarów - wynika z raportu "Analityka i monitoring influencerów", opracowanego przez Newspoint.

Reklama w e-wydaniach gazet. Czy jest skuteczna?

Emilia Klepacka
Rich media angażują odbiorców na dłużej, przez co zasadniczo wpływają na postrzeganie i odbiór reklamy. Wykorzystanie tego potencjału wciąż jednak nie jest powszechne.

Instagram Stories w komunikacji marki

Michał Chrościcki
Na kanale jakim jest Instagram, dopiero Stories, a nie statyczne posty, stworzyły możliwość większej interakcji użytkowników z publikowaną treścią, a marketerom dostarczyły mierzalne dane. Na odbiór Stories przez użytkowników ma wpływ kilka czynników.

Reklamy w internecie. W tych branżach działają najlepiej

Patrycja Miązek
Internauci z Europy Środkowo-Wschodniej najczęściej klikają w kampanie reklamowe branż spożywczej i kosmetycznej - wynika z raportu Gemiusa.

więcej w dziale: Marketing i PR

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter TikTok Instagram Threads Youtube Google News Blue Sky Social RSS

Reporterzy.info - internetowy magazyn medioznawczy. Świat komunikacji od kuchni. Media, dziennikarstwo, PR i marketing. Dane, raporty, analizy, porady. Historia i rynek, prawo, fotografia, oferty pracy.


praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama

Drones. For PRO. On discount



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów


zajrzyj na nasz 👉 Youtube

Zobacz więcej 👇
#4Lines 4 a Good(?) Morning SHORTS
gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Auto Świat
Auto Świat
Okładka Forum
Forum
Okładka Gazeta Bankowa
Gazeta Bankowa
Okładka Przegląd Sportowy
Przegląd Sportowy
Okładka Świat Nauki
Świat Nauki
Okładka Wysokie Obcasy Extra
Wysokie Obcasy Extra
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25