13.06.2022 Marketing i PR
Internetowi influencerzy skuteczniejsi od celebrytów. W marketingu
Paweł Usakowski
Ta informacja może zaskakiwać, jest jednak niewątpliwie bardzo istotna dla marek w kontekście planowania kampanii i doboru ambasadorów do współpracy. Z tegorocznej edycji badania MediaCom Influence Power Index podobnych wniosków płynie jeszcze więcej.

Badanie Influence Power Index obejmuje zarówno „duże”, powszechnie kojarzone nazwiska celebrytów ze świata telewizji, muzyki czy sportu, jak i znanych zazwyczaj węższej grupie badanych, wywodzących się z internetu influencerów. Okazuje się, że twórcy internetowi uzyskują przeciętnie wyższe noty na wszystkich zdefiniowanych atrybutach wizerunkowych! Co więcej, wyraźnie wyprzedzają celebrytów pod kątem najtrudniejszych i najmniej powszechnych cech w zestawieniu, takich jak wyznaczanie nowych trendów, spontaniczność czy wiarygodność.
- Włączenie w działania marketingowe współpracy z influencerami ma realne przełożenie na efektywność kampanii. Od 2017 roku, podejmując decyzje odnośnie współprac optymalnie dopasowanych do celów akcji i wizerunku marki, korzystamy z naszego autorskiego badania, Influence Power Index – tłumaczy Tomasz Romaniuk, head of consumer research z MediaCom Warsaw.
Kogo lubimy, komu wierzymy
W ramach badania, na przestrzeni kolejnych edycji, MediaCom przepytał kilkadziesiąt tysięcy respondentów, sprawdzając ich świadomość i postrzeganie ponad 800 znanych osób. Wyniki ankiety pozwalają sprawdzić nie tylko, jak szeroko rozpoznawana, lubiana i wiarygodna jest dana gwiazda, ale także czy faktycznie ma wpływ na swoich fanów oraz na ile jej wizerunek współgra z pożądanymi cechami marki.
- Każda kampania posiada swoje unikalne cele, do których powinna zostać dopasowana komunikacja oraz ambasadorzy. Zestawienie tych dwóch grup, szeroko rozpoznawalnych celebrytów i bardziej niszowych influencerów, pokazuje że wybór mniej znanego nazwiska może nieraz stanowić efektywniejsze rozwiązanie - dodaje Agata Chojnowska-Postek, senior research specialist z MediaCom Warsaw. - Influencer marketing, trafiając do wąskiej, oddanej grupy fanów, darzących obserwowaną osobę zaufaniem, ma szanse nie tylko realnie wpłynąć na ich opinie i zachowania, ale także zagrać dokładnie na tych nutach wizerunkowych, na których najbardziej zależy marce.
Celebryci najczęściej kojarzeni są z zadbanym wyglądem, pewnością siebie, inteligencją i ambicją. A jednak twórcy internetowi nawet na tych wymiarach otrzymują przeciętnie lepsze wyniki. Dodatkowo, influencerzy są powszechnie postrzegani jako wyluzowani i obdarzeni poczuciem humoru, czego często brakuje czołowym postaciom show-biznesu. To w internecie tworzone są bardziej oryginalne treści i bardziej zażyłe relacje z fanami.
- Przykładowo, marka, która chce w komunikacji postawić na kwestie związane z ochroną klimatu i ekologią, mogłaby rozważyć współpracę z szeroko znanymi celebrytkami, które zostały wysoko ocenione pod tym względem: Martyną Wojciechowską, Olgą Frycz czy Joanną Krupą - tłumaczy Agata Chojnowska-Postek. - Zaangażowanie gwiazd tego formatu z oczywistych względów często nie wchodzi jednak w grę. Co w takim wypadku? Opierając się na wynikach badania MediaCom Influence Power Index możemy zauważyć, że poszukiwanie ambasadorki dla takiego przekazu wśród innych znanych postaci telewizji czy muzyki nie jest dobrym pomysłem z prozaicznego powodu - poza wymienionymi nazwiskami niewiele gwiazd kojarzy się konsumentom z ekologią.
Popularność czy autentyczność?
Marka ryzykowałaby więc brak autentyczności w swojej komunikacji. Nie oznacza to jednak, że jedynym wyjściem jest rezygnacja z jakiejkolwiek współpracy. Dane pokazują, że w kwestie klimatu znacznie bardziej niż szeroko znane celebrytki zaangażowane są influencerki takie jak Kasia Gandor, Kaja Kraska (Globstory) czy Kasia Mecinski.
Jeśli więc głównym celem kampanii nie jest skorzystanie z popularności występującej w niej postaci, ale autentyczna zgodność z wartościami, na których zależy marce, taka współpraca może być obiecującym scenariuszem.

Influencerom, kojarzonym zazwyczaj przez zdecydowanie węższe grona fanów niż w przypadku szeroko rozpoznawanych celebrytów, udaje się jednak wśród tej relatywnie skromnej publiki wykreować o wiele bardziej pogłębiony i zniuansowany wizerunek. Internetowe formy komunikacji pozwalają twórcom podkreślić te obszary, w których czują się ekspertami.
Jeżeli zatem w komunikacji marki chcemy podkreślić wartości rzadziej przypisywane znanym postaciom, warto rozważyć współpracę z twórcami internetowymi, którzy dzięki unikalnej relacji z odbiorcami mają możliwość budowania mocnego i wielowymiarowego wizerunku, bazującego nie tylko na ogólnikach.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Kiedy każda reklama stanie się... sklepem? Prognozy Omdia
KFi
Globalne wydatki konsumenckie w sieci rosną w niespotykanym tempie. Już w 2025 roku osiągną wartość 4,4 biliona dolarów, a same USA będą odpowiadać za 1,4 biliona. Granice między reklamą, rozrywką i handlem będą się zacierać, tworząc nową erę cyfrowej konsumpcji.
Co robić, kiedy dziecko obgryza paznokcie? Porady psychologa dziecięcego
patronat Reporterzy.info
Dla dzieci gryzienie palców to często sposób na nudę czy stres. Naszą rolą jest jednak reagować, kiedy widzimy, że maluch obgryza paznokcie. I to nie tylko ze względu na estetykę, ale także potencjalne przyczyny takiego zachowania. Jakie mogą one być i co możemy zrobić?
Analiza predykcyjna i marketing. Klient jeszcze nie wie, reklama już tak
Krzysztof Fiedorek
Sztuczna inteligencja zmienia zasady gry w marketingu. Przewidywanie zachowań klientów przez zaawansowane algorytmy AI i podejmowanie decyzji opartych na danych to już teraźniejszość. Raport „The State of AI”, opublikowany przez McKinsey pokazuje, jaki będzie to miało wpływ na cały rynek reklamy i marketingu.
Podobne artykuły:
Prowadzenie firmowego bloga. Poradnik dla początkujących
Kamila Kaczmarczyk
Najlepiej już na początku tworzenia bloga zdecydować o jego charakterze. Czy będziesz tam pisać o nowych produktach, aktualnościach z życia firmy, reagować na trudne dla marki sytuacje, czy publikować ciekawostki z branży - przemyśl to już na samym początku. Problem się w pewnym stopniu sam rozwiązuje.
Finansowe narzędzia komunikatora GG dla fundacji. Ruszyły testy
BARD
Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty jest pierwszą edukacyjną organizacją pożytku publicznego testującą przyjmowanie wsparcia finansowego za pośrednictwem Gadu-Gadu. Znany polski komunikator GG z impetem rozpala rynek komunikacji nowymi możliwościami, w tym płatnościami. Wspólnie z OOO testuje nie tylko możliwości komunikacyjne, ale również te wspierające pozyskiwanie środków na cele charytatywne i społeczne.
W jaki sposób czytać zamieszczane w sieci opinie o sklepach internetowych?
Redcart.pl
Pisaniem opinii (pozytywnych, negatywnych i neutralnych) zajmują się ludzie, którzy mieli do czynienia z ofertą danego sklepu internetowego, a przynajmniej tak powinno być, gdyż można spotkać się również z opiniami wynikającym ze złośliwości konkurencji. Jak odróżniać wartościowe komentarze od tych mniej przydatnych lub mylących?
Poprawa widoczności reklam display. Meetrics Benchmark Report
Tomasz Piątkowski
Po słabym IV kwartale wskaźniki Viewability reklam display na polskim rynku uległy delikatnemu odbiciu w górę. Średnie viewability wyniosło w I kwartale tego roku 52 procent. Średnia dla wszystkich badanych rynków w Europie była sporo wyższa - wyniosła 62 procent.