30.03.2012 Rynek medialny
Klęska telewizyjnych programów informacyjnych. Tracą widzów
Adam Bodziak, Tomasz Kamyk, Sugar & Spice
Analiza widowni na przestrzeni ostatnich lat jest wymowna. Widzowie odwracają się od niemal wszystkich głównych graczy. Jedynym wyjątkiem jest Panorama.
Średnia oglądalność minutowa, czyli AMR, w porównaniu do 2010 roku zmniejszyła się w 2011 dla Wiadomości o około 400 000 widzów, Faktów o około 130 000 widzów, a dla Teleexpressu o ponad 300 000 widzów.

Rok 2011 był łaskawszy dla polsatowskich Wydarzeń, które straciły tylko około 40 000 widzów oraz dwójkowej Panoramy, która żmudnie odbudowuje swoją pozycję, odzyskała blisko 54 000 widzów, licząc średnioroczną oglądalność minutową.

Te dobre wyniki obu programów informacyjnych potwierdził styczeń 2012, w którym Panorama uzyskała najlepszy wynik oglądalności od stycznia 2007 roku, a i Wydarzenia również podtrzymują tendencję wzrostową. Na wielkość widowni Wydarzeń może mieć wpływ wzrastająca oglądalność pasma popołudniowego wypełnionego programami interwencyjnymi oraz tzw. docu soapami (paradokumentalnymi telenowelami).
Teleekspress okazuje się być najlepiej oglądanym programem informacyjnym w miesiącach zimowych.
- Wiąże się to z szybciej zapadającym zmrokiem i naturalnym wzrostem oglądalności pasma popołudniowego - ocenia Marek Racławski Head of TV Department w domu mediowym PanMedia Western. - Teleekspress już w marcu - kwietniu traci hegemonię na rzecz Faktów i Wiadomości, by w listopadzie powrócić na pozycję lidera.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Social media w 2025. Różnice pokoleniowe widać jak na dłoni
KFi
Coraz więcej osób deklaruje, że zmniejsza czas spędzany w social mediach. I choć nie oznacza to masowego odpływu, trend jest wyraźny. Z najnowszego raportu GWI wynika, że już 31% użytkowników deklaruje ograniczanie czasu w mediach społecznościowych. Między wierszami widać też frustrację.
Czy robot może być dobrym szefem? Naukowcy z SWPS to sprawdzili
SWPS
Czy robot może skutecznie zarządzać zespołem? Badacze z Uniwersytetu SWPS sprawdzili, co się dzieje, gdy to robot zostaje szefem. Badania pokazują, że choć maszyny potrafią wzbudzać posłuszeństwo, nie dorównują ludziom pod względem autorytetu i efektywności. Skutki są intrygujące.
Równość i różnorodność w mediach. Raport Europejskiej Unii Nadawców
KFi
Europejskie media publiczne coraz częściej stawiają na różnorodność, równość i włączenie (DEI) jako fundament swojej działalności. Nadawcy publiczni w Europie wdrażają strategie na rzecz różnorodności – zarówno w treściach, jak i w swoich zespołach. Wnioski z raportu są jednoznaczne: choć widać postęp, wiele wyzwań nadal pozostaje.
Podobne artykuły:
Ile zarabiają freelancerzy w Polsce. Wyniki badania Useme.eu
Marek Jaworowski
W Polsce liczba freelancerów, którzy utrzymują się tylko i wyłącznie z bycia wolnym strzelcem to około 100 tysięcy. Najlepsi, działający w ramach elektronicznych usług dla biznesu, zarabiają zdecydowanie ponad 10 tysięcy netto miesięcznie. Niezależność, autonomia i wolność to główne argumenty, które ich przekonują.
"Nikt nie powinien znać prawdy" [FILM DOKUMENTALNY]
BARD
Według Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, około 554 zatrzymań dziennikarzy miało miejsce w Białorusi między sierpniem 2020 i lipcem 2023 roku. 73 pracownikom mediów postawiono zarzuty kryminalne. 33 z nich jest w więzieniach do dziś.
Reklama w radiu. 2011 to wyjątkowo udany rok dla nadawców
Krzysztof Głowiński
Przychody reklamowe radia zwiększyły się w 2011 roku o 6,1 proc., ponad trzykrotnie bardziej niż urósł cały rynek reklamowy. Zwiększyła się też liczba reklamodawców, którzy zdecydowali się umieścić radio w swoich mediaplanach.
Antyukraińska propaganda w internecie. Raport Demagoga i IMM
Katarzyna Ozga
Eksperci ze Stowarzyszenia Demagog i Instytutu Monitorowania Mediów w 2023 roku zidentyfikowali niemal 290 tysięcy wpisów w polskim internecie, które uderzają w Ukrainę i w Ukraińców. Aż 82,4 proc. wszystkich antyukraińskich wpisów pojawiło się na X (dawnym Twitterze)