17.11.2012 Rynek medialny
Piano Media. System płatności za dostęp do treści w polskim internecie
Bartłomiej Dwornik
W nocy z 3 na 4 września, polscy użytkownicy zaczęli płacić za dostęp do treści i usług dostarczanych przez sześciu wydawców prasowych i jednego nadawcę radiowego. Dzięki systemowi Piano: jeden login – jedna płatność – wiele serwisów, użytkownicy mogą w pełni korzystać z 42 serwisów internetowych zawierających ponad 119 różnych sekcji tematycznych. Okres darmowej rejestracji zakończył się siedem tygodni od ogłoszenia przez polskie media faktu, że będą one korzystać z jednej platformy służącej dystrybucji i sprzedaży treści.
- 9,90 zł/tydzień,
- 19,90 zł/miesiąc
- 199 zł/rok.
Na prenumeratę składa się pełen dostęp do stron internetowych: Gazety Wyborczej, Polskiego Radia, Super Expressu, dwudziestu wiodących dzienników regionalnych, wielu magazynów, w tym Forbes, Murator Dom, Cztery Kąty, Zdrowie, Poradnik Domowy, a także do kilku innych publikacji wyłącznie internetowych.
- Ilość wstępnych rejestracji była zaskakująco wysoka – powiedział prezes Piano Tomáš Bella. – Ich wzrost zdecydowanie przyspieszył z chwilą zamykania treści internetowych przez naszych partnerów, w szczególności po tym, jak umieścili ikony klucza symbolizujące płatny kontent i informowali o nim swoich czytelników. Jeżeli poradzimy sobie w Polsce tak dobrze, jak na Słowacji i w Słowenii, wówczas możemy oczekiwać rezultatów zgodnych z naszymi przewidywaniami.
"Płatne treści w Internecie. Jak wprowadzić żeby nie stracić?” - zapis dyskusji na Forum Ekonomicznym w Krynicy
W ramach systemu płatności Piano Media dostawcy treści sami decydowali, które sekcje swoich serwisów internetowych zamknąć i jakie korzyści otrzymają czytelnicy z tytułu użytkowania Piano. Niektóre media oferują dostęp do treści, zanim udostępnione zostaną szerszej publiczności, inne zapewniają ekskluzywne materiały, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów Piano, natomiast Polskie Radio gwarantuje dostęp do swoich audycji z dźwiękiem w najlepszej jakości.
Polska jest trzecim krajem na świecie, który wdrożył krajowy system płatności online stworzony przez Piano Media. Sukces tego systemu wzmógł zainteresowanie wydawców na całym świecie. Piano Media jest aktualnie w trakcie negocjacji z wydawcami w 11 europejskich krajach i ma plany wejścia na jeszcze jeden rynek przed końcem 2012 roku.
Siedem mediów uczestniczących w platformie Piano i ich 42 serwisy:
AGORA
- wyborcza.pl
- poradnikdomowy.pl
- czterykaty.pl
- ladnydom.pl
- e-ogrody.pl
- magazyn-kuchnia.pl
- logo24.pl
MURATOR
- se.pl
- gwizdek24.se.pl
- superauto24.se.pl
- muratordom.pl
- poradnikzdrowie.pl
- urzadzamy.pl
- dlarodzinki.pl
- mowimyjak.pl
- wymarzonerosliny.pl
- archirama.pl
- muratorplus.pl
POLSKAPRESSE
- polskatimes.pl
- dziennikzachodni.pl
- kurierlubelski.pl
- gazetawroclawska.pl
- gazetakrakowska.pl
- dzienniklodzki.pl
- gloswielkopolski.pl
- dziennikbaltycki.pl
MEDIA REGIONALNE
- echodnia.eu
- dziennikwschodni.pl
- wspolczesna.pl
- poranny.pl
- gazetalubuska.pl
- nto.pl
- pomorska.pl
- gs24.pl
- gk24.pl
- gp24.pl
- nowiny24.pl
- to.com.pl
EDYTOR
- gazetaolsztynska.pl
- wm.pl
RINGIER AXEL SPRINGER
- forbes.pl
POLSKIE RADIO
- polskieradio.pl
- Dla nas, udział w systemie Piano jest kolejnym krokiem w budowie internetowej strategii naszych tytułów prasowych. To z kolei pomoże nam nieustannie dostarczać – zarówno w sieci jak i poza nią – wysokiej jakości treści przygotowywane przez nasze zespoły redakcyjne - tłumaczy Michał Gwiazdowski, kierownik ds. mediów cyfrowych w Agorze.
- Liczymy na to, że dzięki temu wspólnemu przedsięwzięciu wydawców, dostarczymy nowej jakości w obszarze cyfrowym, a nasza aktywność w biznesie online jeszcze będzie zyskiwała na dynamice - dodaje Tomasz Krawczyk, zastępca krajowego dyrektora rozwoju redakcyjnego w Mediach Regionalnych. - Mamy mocną nadzieję na rozwój modelu płatnych treści, wierzymy że w niedalekiej przyszłości stanie się on istotnym elementem naszego rozwoju jako producenta treści.
Przekonując polskich wydawców do uruchomienia systemu na swoich serwisach, Piano bazowało na doświadczeniu ze Słowenii i Słowacji.
- Część wydawców będzie wykorzystywać system Piano w celu publikowania w sieci materiałów wcześniej dostępnych wyłącznie w druku. Kiedy uruchamialiśmy Piano na Słowacji 14 miesięcy temu, tylko około 5 proc. wszystkich treści wydawców było włączonych w nasz system. W Słowenii udział ten wyniósł 10 proc. Jednak w Polsce, około 10-15 proc. treści publikowanych przez media, dostępnych będzie w ramach platformy Piano, w tym bardzo dużo treści dotąd niedostępnych w internecie - tłumaczy Bella.
- Wciąż posiadamy dużo treści wysokiej jakości, których dotąd nie publikowaliśmy w sieci. Dzięki Piano, mamy szansę osiągnięcia przychodów z tytułu ich sprzedaży i sfinansowania kolejnych treści, których część będzie produkowana wyłącznie do płatnych sekcji naszych stron internetowych - potwierdza Ewa Bartnikowska, redaktor naczelna Gazety Olsztyńskiej.
- Staramy się w internecie odnaleźć taki model biznesowy, który pozwoli być mniej zależnym od reklamodawców. Sądzimy, że zwłaszcza wydawcy oferujący treści o charakterze lokalnym mają szansę dostarczyć płacącym internautom oczekiwanej wartości - dodaje Marek Stankiewicz, dyrektor strategii i rozwoju produktów internetowych Polskapresse. - Najważniejsza jest dla nas lojalność czytelników. A system Piano Media pomoże zwiększać przychody bazujące na subskrybentach.
Ważne liczby (Gemius.com)
- Liczba polskich użytkowników: 19,5 miliona (51,3 proc. polskiej populacji w 2011 r.)
- Liczba polskich użytkowników czytających lub pobierających informacje z sieci: 18 proc.
Piano Media jest w trakcie negocjacji z wydawcami na kilku kontynentach, a do końca 2012 roku zamierza uruchomić swoją platformę w kolejnym kraju.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce w 2007 roku
Instytut Monitorowania Mediów
Najbardziej opiniotwórczym medium 2007roku została Rzeczpospolita. Liderem wśród stacji telewizyjnych jest TVN24, a radiowych - RMF FM.
Nowa formuła gazet
Zenon Kuczera
Darmowe radio, telewizja, Internet. Żadnemu wydawcy internetowemu nie udało się sprzedać informacji. Jedynym wyjątkiem jest Wall Street Journal, który zdołał narzucić abonament na swoją stronę web.
Liderzy rynku SEO i SEM w Polsce. Raport SAMOSEO
Krzysztof Fiedorek
W 2023 roku sumarycznie przychody działających w Polsce firm z branży pozycjonowania i reklamy w wyszukiwarkach wrosły o 12%, a zyski o 21%. Realnie przychody, po uwzględnieniu inflacji urosły odpowiednio o 1% a zyski o 10%. Autorzy rankingu przeanalizowali wyniki przeszło 170 firm. Od wielkich agencji po JDG.
Axel musi zapomnieć o kontroli
Agnieszka Berger, Tomasz Siemieniec, Puls Biznesu
Możliwość współpracy z Polsatem i niska cena. To - zdaniem właściciela stacji Zygmunta Solorza - skłoniło niemieckiego wydawcę prasy do zakupu jej akcji.
Widzowie programów informacyjnych w TV. Analiza MullenLowe
BARD
W strukturze widowni telewizyjnych dzienników zdecydowanie przeważają kobiety. Najwyraźniej w przypadku Faktów w TVN, najmniejsza różnica dotyczy programów informacyjnych TVP - wynika z badania przygotowanego przez do mediowy MullenLowe Mediahub dla Dziennik.pl.
We Wrocławiu władza urabia dziennikarzy
Bartosz Chochołowski
Dlaczego Wrocław ma taką dobra prasę w Polsce? Z nagrania dokonanego przez reportera TOK FM wynika, że rzecznik prezydenta oraz szef biura prasowego szantażują dziennikarza.
Błyskawiczny dostęp do wiadomości. Tego chcą użytkownicy Twittera
Sony
Firma Sony podjęła się analizy najbardziej angażujących treści wideo na Twitterze. Były one związane z najistotniejszymi wydarzeniami 2022 roku w całej Europie – miały ponad 201 milionów wyświetleń oraz ponad 8,6 milionów interakcji: udostępnień, polubień i komentarzy.