17.11.2012 Rynek medialny
Piano Media. System płatności za dostęp do treści w polskim internecie
Bartłomiej Dwornik
- 9,90 zł/tydzień,
- 19,90 zł/miesiąc
- 199 zł/rok.
Na prenumeratę składa się pełen dostęp do stron internetowych: Gazety Wyborczej, Polskiego Radia, Super Expressu, dwudziestu wiodących dzienników regionalnych, wielu magazynów, w tym Forbes, Murator Dom, Cztery Kąty, Zdrowie, Poradnik Domowy, a także do kilku innych publikacji wyłącznie internetowych.

- Ilość wstępnych rejestracji była zaskakująco wysoka – powiedział prezes Piano Tomáš Bella. – Ich wzrost zdecydowanie przyspieszył z chwilą zamykania treści internetowych przez naszych partnerów, w szczególności po tym, jak umieścili ikony klucza symbolizujące płatny kontent i informowali o nim swoich czytelników. Jeżeli poradzimy sobie w Polsce tak dobrze, jak na Słowacji i w Słowenii, wówczas możemy oczekiwać rezultatów zgodnych z naszymi przewidywaniami.
"Płatne treści w Internecie. Jak wprowadzić żeby nie stracić?” - zapis dyskusji na Forum Ekonomicznym w Krynicy
W ramach systemu płatności Piano Media dostawcy treści sami decydowali, które sekcje swoich serwisów internetowych zamknąć i jakie korzyści otrzymają czytelnicy z tytułu użytkowania Piano. Niektóre media oferują dostęp do treści, zanim udostępnione zostaną szerszej publiczności, inne zapewniają ekskluzywne materiały, dostępne wyłącznie dla prenumeratorów Piano, natomiast Polskie Radio gwarantuje dostęp do swoich audycji z dźwiękiem w najlepszej jakości.
Polska jest trzecim krajem na świecie, który wdrożył krajowy system płatności online stworzony przez Piano Media. Sukces tego systemu wzmógł zainteresowanie wydawców na całym świecie. Piano Media jest aktualnie w trakcie negocjacji z wydawcami w 11 europejskich krajach i ma plany wejścia na jeszcze jeden rynek przed końcem 2012 roku.
Siedem mediów uczestniczących w platformie Piano i ich 42 serwisy:
AGORA
- wyborcza.pl
- poradnikdomowy.pl
- czterykaty.pl
- ladnydom.pl
- e-ogrody.pl
- magazyn-kuchnia.pl
- logo24.pl
MURATOR
- se.pl
- gwizdek24.se.pl
- superauto24.se.pl
- muratordom.pl
- poradnikzdrowie.pl
- urzadzamy.pl
- dlarodzinki.pl
- mowimyjak.pl
- wymarzonerosliny.pl
- archirama.pl
- muratorplus.pl
POLSKAPRESSE
- polskatimes.pl
- dziennikzachodni.pl
- kurierlubelski.pl
- gazetawroclawska.pl
- gazetakrakowska.pl
- dzienniklodzki.pl
- gloswielkopolski.pl
- dziennikbaltycki.pl
MEDIA REGIONALNE
- echodnia.eu
- dziennikwschodni.pl
- wspolczesna.pl
- poranny.pl
- gazetalubuska.pl
- nto.pl
- pomorska.pl
- gs24.pl
- gk24.pl
- gp24.pl
- nowiny24.pl
- to.com.pl
EDYTOR
- gazetaolsztynska.pl
- wm.pl
RINGIER AXEL SPRINGER
- forbes.pl
POLSKIE RADIO
- polskieradio.pl
- Dla nas, udział w systemie Piano jest kolejnym krokiem w budowie internetowej strategii naszych tytułów prasowych. To z kolei pomoże nam nieustannie dostarczać – zarówno w sieci jak i poza nią – wysokiej jakości treści przygotowywane przez nasze zespoły redakcyjne - tłumaczy Michał Gwiazdowski, kierownik ds. mediów cyfrowych w Agorze.
- Liczymy na to, że dzięki temu wspólnemu przedsięwzięciu wydawców, dostarczymy nowej jakości w obszarze cyfrowym, a nasza aktywność w biznesie online jeszcze będzie zyskiwała na dynamice - dodaje Tomasz Krawczyk, zastępca krajowego dyrektora rozwoju redakcyjnego w Mediach Regionalnych. - Mamy mocną nadzieję na rozwój modelu płatnych treści, wierzymy że w niedalekiej przyszłości stanie się on istotnym elementem naszego rozwoju jako producenta treści.
Przekonując polskich wydawców do uruchomienia systemu na swoich serwisach, Piano bazowało na doświadczeniu ze Słowenii i Słowacji.
- Część wydawców będzie wykorzystywać system Piano w celu publikowania w sieci materiałów wcześniej dostępnych wyłącznie w druku. Kiedy uruchamialiśmy Piano na Słowacji 14 miesięcy temu, tylko około 5 proc. wszystkich treści wydawców było włączonych w nasz system. W Słowenii udział ten wyniósł 10 proc. Jednak w Polsce, około 10-15 proc. treści publikowanych przez media, dostępnych będzie w ramach platformy Piano, w tym bardzo dużo treści dotąd niedostępnych w internecie - tłumaczy Bella.
- Wciąż posiadamy dużo treści wysokiej jakości, których dotąd nie publikowaliśmy w sieci. Dzięki Piano, mamy szansę osiągnięcia przychodów z tytułu ich sprzedaży i sfinansowania kolejnych treści, których część będzie produkowana wyłącznie do płatnych sekcji naszych stron internetowych - potwierdza Ewa Bartnikowska, redaktor naczelna Gazety Olsztyńskiej.
- Staramy się w internecie odnaleźć taki model biznesowy, który pozwoli być mniej zależnym od reklamodawców. Sądzimy, że zwłaszcza wydawcy oferujący treści o charakterze lokalnym mają szansę dostarczyć płacącym internautom oczekiwanej wartości - dodaje Marek Stankiewicz, dyrektor strategii i rozwoju produktów internetowych Polskapresse. - Najważniejsza jest dla nas lojalność czytelników. A system Piano Media pomoże zwiększać przychody bazujące na subskrybentach.
Ważne liczby (Gemius.com)
- Liczba polskich użytkowników: 19,5 miliona (51,3 proc. polskiej populacji w 2011 r.)
- Liczba polskich użytkowników czytających lub pobierających informacje z sieci: 18 proc.
Piano Media jest w trakcie negocjacji z wydawcami na kilku kontynentach, a do końca 2012 roku zamierza uruchomić swoją platformę w kolejnym kraju.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Cyberprzemoc i hejt pod pozorem żartu. Raport RAYUELA o młodzieży
Krzysztof Fiedorek
Badanie przeprowadzone w pięciu krajach ujawnia brutalną prawdę: przemoc w sieci nie rozkłada się równo. To cyfrowa mapa uprzedzeń, która rani najmocniej tych, którzy najbardziej odstają. "To tylko żart". Tak często zaczyna się przemoc, którą młodzi przeżywają w milczeniu.
Zaufanie do mediów społecznościowych. Youtube wygrywa z TikTokiem i X
Krzysztof Fiedorek
Czy Polacy naprawdę ufają mediom społecznościowym? Nowe badanie pokazuje ogromne różnice oceny najważniejszych kanałów. Zaufanie trafia tam, gdzie jest autentyczność, a nie algorytm. Rośnie rola ludzi, spada znaczenie marek.
Sztuczna inteligencja w redakcjach. Trzy realia ery AI w mediach
Krzysztof Fiedorek
Według raportu Europejskiej Unii Nadawców, wiele redakcji już korzysta z AI, ale nadal nie ufa jej w pełni. Odbiorcy nie chcą "robotycznych" wiadomości, a same technologie - choć szybkie - bywają kosztowne, zawodne i zaskakująco… ludzkie w błędach.
Podobne artykuły:
Analiza zainteresowań odbiorców mediów. Badanie Havas Soil
Karolina Szaflarska
W poszukiwaniu informacji Polacy najczęściej wybierają duże stacje telewizyjne, potem stacje tematyczne TV i radio. Internet jest dopiero na czwartym miejscu - wynika z pierwszego w Polsce jednoźródłowego badania konsumenckiego Havas Soil.
Telewizja internetowa. Monitory wypierają telewizory
Bartłomiej Dwornik
Badania pokazują, że choć wideo w sieci ciągle jeszcze przegrywa z tradycyjną telewizją pod kątem ilości czasu przy nim spędzanego, to jednak ten czas się znacząco zwiększa.
Dlaczego znani influencerzy potrzebują managera?
Pamela Tomicka
Jak duże grono „fanów” trzeba mieć, aby zacząć myśleć o takiej współpracy? Jakie są zalety, a jakie koszty takiego rozwiązania? Zdradza od kuchni WhitePress, zajmujący się Influencer managementem kilkunastu popularnych twórców.
Jak media wpływają na poglądy polityczne. Raport Uniwersytetu SWPS
BARD
Socjologowie z Uniwersytetu SWPS zbadali rolę źródeł informacji w budowaniu preferencji politycznych. Naukowcy sprawdzili też, jak informacje podawane przez telewizję, radio, prasę i internet wpływają na postawę obywateli.