menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Work in media. Find a job in the world of communications.

20.02.2013 Rynek medialny

Wpadki na wizji. Badanie telewizyjnych programów informacyjnych

Marcin Gościniak, PRESS-SERVICE Monitoring Mediów

Agencja informacyjna PRESS-SERVICE Monitoring Mediów regularnie bada zawartość głównych wydań Faktów TVN, Panoramy TVP2, Wiadomości TVP1 i Wydarzeń Polsatu. Oto ich zestawienie pod kątem omylności, za pierwsze półrocze 2012.

STYCZEŃ 2012

W styczniu we wszystkich serwisach informacyjnych odnotowano 18 wpadek. Większość z nich to wpadki techniczne, które stanowiły ponad 61% wszystkich zanotowanych. Na kolejnym miejscu uplasowały się wpadki językowe (22%). Najmniej odnotowano wpadek merytorycznych – stanowiły 2,1% wszystkich.

Wpadki stacji telewizyjnych. Styczeń 2012


Wpadki językowe zwyczajowo polegały przede wszystkim na przejęzyczeniach, błędnych zapisach, błędach fleksyjnych i stylistycznych oraz tautologiach. Błędy techniczne to głównie przesunięcia lub zupełnie braki podpisów pod wizerunkami osób wypowiadających się.

Najwięcej wpadek odnotowano w przypadku Wydarzeń. W styczniu pojawiły się ponadto błędy merytoryczne – poseł Kopyciński został uznany za posła SLD (a nie Ruchu Palikota), rzecznik PSL podpisany jako rzecznik SLD, a nazwisko Przybył podano błędnie jako Przybysz.

LUTY 2012

W lutym we wszystkich serwisach informacyjnych odnotowano 16 wpadek. Większość z nich to wpadki techniczne, które stanowiły ponad 87,5% wszystkich zanotowanych. Na kolejnym miejscu uplasowały się wpadki językowe (12,5%).

Wpadki stacji telewizyjnych. Luty 2012


Wpadki językowe w lutym związane były z błędną pisownią („specustawa” zapisane osobno) oraz wpadkami w wypowiedziach reporterów („wymyśleć” zamiast „wymyślić”). Błędy techniczne to głównie przesunięcia lub zupełnie braki podpisów pod wizerunkami osób wypowiadających się. Najwięcej wpadek odnotowano w Wydarzeniach. Panorama tym razem była bezbłędna.

MARZEC 2012

W marcu we wszystkich serwisach informacyjnych odnotowano 29 wpadek. Większość z nich to wpadki techniczne, które stanowiły ponad 55,2% wszystkich zanotowanych. Na kolejnym miejscu uplasowały się wpadki językowe (41,4%). W badanym okresie pojawiła się 1 wpadka merytoryczna.

Wpadki stacji telewizyjnych. Marzec 2012


Wpadki językowe w marcu związane były z błędną pisownią oraz wpadkami w wypowiedziach reporterów. Błędy techniczne to głównie przesunięcia lub zupełne braki podpisów pod wizerunkami osób wypowiadających się. Wpadka merytoryczna to błędnie zapisane imię ministra środowiska - zamiast Marcin Korolec, w materiale napisano Łukasz Korolec. Najwięcej wpadek odnotowano w przypadku Wydarzeń.

KWIECIEŃ 2012

W kwietniu we wszystkich serwisach informacyjnych odnotowano 18 wpadek, co jest spadkiem w porównaniu z marcem. Większość z nich to wpadki techniczne, które stanowiły niemal 38% wszystkich zanotowanych. Na kolejnym miejscu uplasowały się wpadki językowe (17,2%). W badanym okresie pojawiły się 2 wpadki merytoryczne.

Wpadki stacji telewizyjnych. Kwiecień 2012


Wpadki językowe w kwietniu związane były z błędną pisownią oraz wpadkami w wypowiedziach reporterów. Błędy techniczne to głównie przesunięcia lub zupełne braki podpisów pod wizerunkami osób wypowiadających się. Jedna z wpadek merytorycznych to błąd w podawaniu nazwy autostrady. Dziennikarka zamiast A2 powiedziała A1. Jedna z reporterek natomiast w kontekście katastrofy smoleńskiej stwierdziła, że słowo „razem” było „odmieniane przez wszystkie przypadki”. Wyraz „razem” jest przysłówkiem, a przysłówki należą do nieodmiennych części mowy.

MAJ 2012

Flagowy serwis informacyjny TVP2 zalicza najwięcej wpadek antenowych. Panorama prowadzi w niechlubnym rankingu już drugi miesiąc z rzędu – tym razem ze znaczną przewagą. Redakcji serwisu przydarzyło się aż siedem błędów językowych, trzy wpadki techniczne i tyle samo merytorycznych. Wśród tych ostatnich znalazła się mapa, z której wynikało, że 13 reprezentacji w trakcie Mistrzostw Europy będzie nocowało w Polsce, natomiast 16 na Ukrainie. Według reporterów Panoramy Lee Richardson nazywa się Lee Richards, a Wojciech Szczęsny ma na imię Maciej.

Wpadki stacji telewizyjnych. Maj 2012


Mniej wpadek zaliczyli dziennikarze „Wiadomości” i „Wydarzeń”. Obie redakcje popełniły po pięć błędów językowych i po dwa techniczne. W maju niemal bezbłędne były „Fakty”, które na swoim koncie za cały miesiąc mają tylko jedną wpadkę techniczną. Łącznie we wszystkich serwisach pojawiło się 28 uchybień różnych typów, czyli więcej niż średnia roczna.


CZERWIEC 2012

W czerwcu we wszystkich serwisach informacyjnych odnotowano 23 wpadek, co jest niewielkim spadkiem w porównaniu z majem. Większość z nich to wpadki techniczne, które stanowiły 56% wszystkich zanotowanych. Na kolejnym miejscu uplasowały się wpadki językowe (34,8%). W badanym okresie pojawiły się 2 wpadki merytoryczne.

Wpadki stacji telewizyjnych. Czerwiec 2012


Wpadki językowe w czerwcu związane były z błędną pisownią oraz wpadkami w wypowiedziach reporterów. Błędy techniczne to głównie przesunięcia lub zupełne braki podpisów pod wizerunkami osób wypowiadających się, a także problemy z wyemitowaniem materiałów. Jeden błąd merytoryczny dotyczył podania błędnej godziny emisji filmu „Stadiony nienawiści”. Kolejny – miał związek z rozgrywkami podczas ME w piłce nożnej. Dziennikarz powiedział, że Czechom wystarczył remis, by wyjść z grupy. Jest to nieprawda – piłkarze potrzebowali zwycięstwa, gdyż Rosja przegrała z Grecją.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Najnowsze w dziale Rynek medialny:

Clickbait pod lupą. Jak przez 25 lat zmieniały się nagłówki w internecie

Krzysztof Fiedorek
Badacze z Max Planck Institute przenalizowali 40 milionów nagłówków z ostatnich 25 lat. Są coraz dłuższe, bardziej emocjonalne i negatywne, z wyraźnym wpływem stylu clickbaitowego. Nawet renomowane media stosują strategie i tricki przyciągające uwagę.

Gen Z zmusi marki do mówienia prawdy. Raport i prognozy GWI

Krzysztof Fiedorek
Cenią autentyczność i transparentność marek, preferując firmy zaangażowane społecznie. Młodzi ludzie traktują technologię jako narzędzie rozwoju, a nie tylko rozrywki. W relacjach stawiają na prawdziwe więzi, mimo intensywnej obecności online. Co wiemy o Gen Z i jakie ta wiedza ma znaczenie w marketingu? I nie tylko w nim.

Deepfake zaciera granicę prawdy i fałszu. Wyniki badań ludzkiej percepcji

KFi
Badania wskazują, że jedynie 60% deepfake'owych obrazów może zostać prawidłowo rozpoznanych przez człowieka. W miarę jak AI zaczyna dominować w produkcji treści, rośnie problem zmęczenia rozróżnianiem – użytkownicy tracą pewność oceny autentyczności informacji i popadają w cynizm.

Podobne artykuły:

Media w Polsce 2022. Jak Polacy oglądają, słuchają, czytają i sufrują

Krzysztof Fiedorek
Prawie dwa miliony Polaków, choć ma dostęp do telewizora, nie ogląda na nim telewizji. W przypadku radia analogiczna grupa to 8% posiadaczy radioodbiorników. Po drukowaną prasę sięga - choćby sporadycznie - 2/3 Polaków, a liczba internautów mobilnych jest o prawie 3 miliony większa, niż tych stacjonarnych.

Antyukraińska propaganda w polskim internecie. Raport Demagoga i IMM

Katarzyna Ozga
W 2024 roku opublikowano niemal 327 tys. polskojęzycznych wpisów i komentarzy, które w negatywny sposób odnosiły się do społeczności ukraińskiej. Wśród kont szerzących antyukraińską narrację i mających największy zasięg na portalu X i na Facebooku znalazł się profil europosła Grzegorza Brauna.

Wielopokoleniowa siła w miejscu pracy. Raport Aplikuj.pl

patronat Reporterzy.info
Dzisiejszy rynek pracy nie jest jednolity, a szukanie odpowiednich kandydatów komplikuje fakt, że aktualnie znajdują się na nim 4 różne pokolenia. W konsekwencji w przestrzeni zawodowej ścierają się też cztery rozbieżne światopoglądy, wyznawane wartości i co najważniejsze - potrzeby.

Polacy w internecie. Raport RegionyNEXERY 2024

KFi
Ponad 40% Polaków pracuje zdalnie lub hybrydowo, młodzież jest online średnio 9 godzin dziennie, a prawie połowa z nas świadomie korzysta z internetu rzeczy IoT. Raport #RegionyNEXERY 2024 odkrywa zaskakujące fakty o naszej cyfrowej rzeczywistości.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter TikTok Instagram Threads Youtube Google News Blue Sky Social RSS

Reporterzy.info - internetowy magazyn medioznawczy. Świat komunikacji od kuchni. Media, dziennikarstwo, PR i marketing. Dane, raporty, analizy, porady. Historia i rynek, prawo, fotografia, oferty pracy.


praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów

reklama



gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka 21.WIEK HISTORY
21.WIEK HISTORY
Okładka Auto Świat
Auto Świat
Okładka Lotnictwo
Lotnictwo
Okładka Newsweek Polska
Newsweek Polska
Okładka Sieci
Sieci
Okładka Wprost
Wprost
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25