menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMA Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

5.01.2015 Rynek medialny

Badania na temat wideo w internecie. Tak oglądają Polacy

Gabriela Jakimik, Agencja Tube.AD

Połowa badanych przez IAB internautów w tradycyjnej TV ogląda tylko programy na żywo i filmy dokumentalne. Natomiast wszystkie pozostałe materiały (seriale, filmy, sport) głównie w sieci. Podczas bloku reklamowego w TV 76% widzów zmienia kanał na inny, 35% wychodzi z pokoju, a 29% zaczyna korzystać ze smartfona lub komputera. Natomiast odmienna sytuacja ma miejsce w przypadku internetu.

Badania przeprowadzone przez IAB Polska jednoznacznie potwierdzają, że materiały wideo to najpopularniejsze treści umieszczane w sieci. Prawie 95% wśród wszystkich badanych wskazuje internet jako medium, po które sięga regularnie, czyli przynajmniej raz w tygodniu. 1/3 treści cieszących się dużą popularnością w sieci dotyczy m. in. mody, motoryzacji, podróży, urody, gotowania, zdrowia i architektury. Wzrasta również liczba urządzeń, na których oglądamy materiały wideo. Dzięki dostępności do internetu bezprzewodowego, coraz częściej jest to smartfon czy tablet lub inne urządzenie przenośne.

67% badanych podczas oglądania tradycyjnej TV korzysta z dodatkowych urządzeń. W tym samym czasie wstawiają posty na Facebooku lub Twitterze za pomocą tableta, a na smartfonie szukają dodatkowych informacji o emitowanym programie. Dane pokazują, że ponad połowa osób w Stanach Zjednoczonych jednocześnie ogląda TV, jest obecna na Twitterze, Facebooku lub przegląda inne strony internetowe. Wg raportu „Wideo w sieci” aż 45% badanych używa laptopa oglądając telewizję, a spora część z nich zawsze ma pod ręką smartfon.

Jak na tle tych statystyk wyglądają reklamy TV? 76% widzów zmienia kanał na inny, 35% wychodzi z pokoju, a 29% zaczyna korzystać ze smartfona lub komputera, kiedy rozpoczyna się blok reklamowy. Natomiast odmienna sytuacja ma miejsce w sieci. Internauci rzadziej zrywają kontakt z reklamą i tylko 24% z nich przechodzi na inną stronę www lub poświęca ten czas na domowe czynności.

Według badania IAB Polska 96% internautów ogląda wideo w sieci. Są to m. in. materiały umieszczane na YouTube, transmisje, filmy dokumentalne lub produkcje telewizyjne. Połowa badanych internautów w tradycyjnej TV ogląda tylko programy na żywo i filmy dokumentalne. Natomiast wszystkie pozostałe materiały (seriale, filmy, sport) głównie w sieci.

Sporządzony raport pokazuje, że mamy coraz większą tolerancję dla reklam w sieci. Wśród widzów rośnie również świadomość konieczności ich wyświetlania, upatrywana przez nich jako forma zapłaty za udostępniony do oglądania materiał. 79% widzów preferuje oglądanie treści z reklamami i za darmo. Dobry wynik jest konsekwencją wyświetlania nam z reguły tylko jednego spotu przed krótkimi treściami w sieci, a nie kilkunastominutowego, niewartościowego dla nas bloku reklamowego. Aż 27% internautów deklaruje, że korzysta z płatnego dostępu do treści wideo, a zatem to oni stanowią bardzo duży potencjał inwestycyjny.

Jak oglądamy wideo w internecie


Świat coraz szybciej kręci się wokół szklanego, głównie mobilnego, ekranu. Jego rozdzielczość w naszym telefonie jest często wyższa niż w większości telewizorów w polskich domach. Dodatkowo mamy możliwość oglądania materiałów, które sami wybierzemy bez odkładania tego w czasie. Zatem dzień zaczynamy od przeglądania wiadomości na smartfonie. W pracy używamy do tego komputera stacjonarnego albo laptopa, a wieczorem korzystamy z tableta.

*****

Źródła:
- Raport IAB Polska i Harvard Business Review Polska „Perspektywy rozwojowe. Wideo online w Polsce”.
- Badania „Wideo w sieci” IAB Polska/IIBR, lipiec 2013, na próbie N=6.000 internautów, wiek 15+.
- Raport IAB Polska/Deloitte VideoExpert, sierpień-wrzesień 2013.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Global Attention Benchmark Report. DoubleVerify bada angażowanie reklamą

Marcin Grządka
Branże takie jak Media & Sport, Zdrowie & Farmacja oraz Edukacja osiągają najwyższe wskaźniki Attention, czyli przyciągania uwagi i zaangażowanie odbiorców reklamy. Po drugiej stronie skali znalazły się Podróże, Usługi Finansowe i Telekomunikacja, w których wskaźniki uwagi osiągały najgorsze rezultaty.

Influencerzy zarabiają za dużo. Raport No Fluff Jobs

KrzysztoF
Zdaniem prawie 70 proc. Polaków influencerzy zarabiają za dużo, a u 54 proc. budzą najmniejszą sympatię ze wszystkich zawodów. Równie niskim poważaniem wśród ankietowanych przez No Fluff Jobs cieszą się tylko politycy. Za mało zarabiają natomiast pielęgniarki oraz… rolnicy.

Fake news w Polsce i w Europie. Badanie Kantar Public

Bartłomiej Dwornik
Trzy czwarte Polaków przyznaje, że z fake newsami, czyli informacjami nieprawdziwymi lub zniekształcającymi rzeczywistość, spotyka się raz w tygodniu lub częściej. Tylko 14% ankietowanych uważa, że ten problem nie dotyczy ich w ogóle - wynika z opublikowanych przez Kantar Public wyników badania Eurobarometr.

Infodemia. Analiza informacji i wyciąganie wniosków sprawiają trudności

PAP MediaRoom
Specjaliści do sprawi komunikacji dyskutowali podczas III edycji Mediów Przyszłości o sytuacji rynku mediów, obnażonej przez pandemię koronawirusa. Konferencja poświęcona współczesnym wyzwaniom dla komunikacji została zorganizowana przez Polską Agencję Prasową.

Polsat zazdrości TVN

Magdalena Wierzchowska, Puls Biznesu
Telewizja Zygmunta Solorza pracuje nad kanałem informacyjnym. Specjaliści radzą, by skupiła się raczej na rozrywce, filmach i sporcie.

Yellow Press. Czym jest żółta prasa i żółte dziennikarstwo

Krzysztof Fiedorek
Terminy „żółta prasa” i „żółte dziennikarstwo” są często używane w sposób pejoratywny, aby określić praktyki dziennikarskie, które opierają się na sensacji, plotkach i emocjach, zamiast na obiektywnych faktach. Poznajmy ich genezę, cechy charakterystyczne i wpływ na społeczeństwo.

Fake newsom od sztucznej inteligencji wierzymy bardziej niż ludziom

KrzysztoF
Generowanie i szerzenie dezinformacji z pomocą sztucznej inteligencji może mieć negatywny wpływ na wiele dziedzin życia, w tym na ochronę zdrowia na świecie. Aby sprawdzić, jak tekst stworzony przez SI może wpłynąć na zrozumienie informacji przez odbiorców, naukowcy z Uniwersytetu Zuryskiego przyjrzeli się tweetom wytwarzanym przez GPT-3.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Broń.pl
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24