5.01.2015 Rynek medialny
Badania na temat wideo w internecie. Tak oglądają Polacy
Gabriela Jakimik, Agencja Tube.AD
Połowa badanych przez IAB internautów w tradycyjnej TV ogląda tylko programy na żywo i filmy dokumentalne. Natomiast wszystkie pozostałe materiały (seriale, filmy, sport) głównie w sieci. Podczas bloku reklamowego w TV 76% widzów zmienia kanał na inny, 35% wychodzi z pokoju, a 29% zaczyna korzystać ze smartfona lub komputera. Natomiast odmienna sytuacja ma miejsce w przypadku internetu.
67% badanych podczas oglądania tradycyjnej TV korzysta z dodatkowych urządzeń. W tym samym czasie wstawiają posty na Facebooku lub Twitterze za pomocą tableta, a na smartfonie szukają dodatkowych informacji o emitowanym programie. Dane pokazują, że ponad połowa osób w Stanach Zjednoczonych jednocześnie ogląda TV, jest obecna na Twitterze, Facebooku lub przegląda inne strony internetowe. Wg raportu „Wideo w sieci” aż 45% badanych używa laptopa oglądając telewizję, a spora część z nich zawsze ma pod ręką smartfon.
Jak na tle tych statystyk wyglądają reklamy TV? 76% widzów zmienia kanał na inny, 35% wychodzi z pokoju, a 29% zaczyna korzystać ze smartfona lub komputera, kiedy rozpoczyna się blok reklamowy. Natomiast odmienna sytuacja ma miejsce w sieci. Internauci rzadziej zrywają kontakt z reklamą i tylko 24% z nich przechodzi na inną stronę www lub poświęca ten czas na domowe czynności.
Według badania IAB Polska 96% internautów ogląda wideo w sieci. Są to m. in. materiały umieszczane na YouTube, transmisje, filmy dokumentalne lub produkcje telewizyjne. Połowa badanych internautów w tradycyjnej TV ogląda tylko programy na żywo i filmy dokumentalne. Natomiast wszystkie pozostałe materiały (seriale, filmy, sport) głównie w sieci.
Sporządzony raport pokazuje, że mamy coraz większą tolerancję dla reklam w sieci. Wśród widzów rośnie również świadomość konieczności ich wyświetlania, upatrywana przez nich jako forma zapłaty za udostępniony do oglądania materiał. 79% widzów preferuje oglądanie treści z reklamami i za darmo. Dobry wynik jest konsekwencją wyświetlania nam z reguły tylko jednego spotu przed krótkimi treściami w sieci, a nie kilkunastominutowego, niewartościowego dla nas bloku reklamowego. Aż 27% internautów deklaruje, że korzysta z płatnego dostępu do treści wideo, a zatem to oni stanowią bardzo duży potencjał inwestycyjny.

Świat coraz szybciej kręci się wokół szklanego, głównie mobilnego, ekranu. Jego rozdzielczość w naszym telefonie jest często wyższa niż w większości telewizorów w polskich domach. Dodatkowo mamy możliwość oglądania materiałów, które sami wybierzemy bez odkładania tego w czasie. Zatem dzień zaczynamy od przeglądania wiadomości na smartfonie. W pracy używamy do tego komputera stacjonarnego albo laptopa, a wieczorem korzystamy z tableta.
*****
Źródła:
- Raport IAB Polska i Harvard Business Review Polska „Perspektywy rozwojowe. Wideo online w Polsce”.
- Badania „Wideo w sieci” IAB Polska/IIBR, lipiec 2013, na próbie N=6.000 internautów, wiek 15+.
- Raport IAB Polska/Deloitte VideoExpert, sierpień-wrzesień 2013.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Międzynarodowy Dzień Sprzątania Świata. World Cleanup Day w Polsce
Reporterzy.info wspierają
Już 17 września odbędzie się kolejna edycja World Cleanup Day, czyli Międzynarodowego Dnia Sprzątania Świata. To wyjątkowy dzień w roku, gdy mieszkańcy całego świata sprzątają naturę w swoich krajach! Organizatorem akcji w Polsce zostało po raz kolejny Planet Heroes.
"Mordo ty moja" wyrażeniem roku 2007
Wirtualna Polska
"Mordo ty moja" to sformułowanie, które w 2007 roku zrobiło największą karierę medialną. Taką opinię wyraziło 45% internautów biorących udział w specjalnej sondzie Wirtualnej Polski.
Klasyczne media cytowane chętniej niż internet. Ranking IMM za 2017
BARD
Dziennik Rzeczpospolita, Radio Zet oraz RMF FM otwierają zestawienie najczęściej cytowanych mediów w 2017 roku. W pierwszej dziesiątce znalazł się tylko jeden portal internetowy, Onet.pl. Ranking najbardziej opiniotwórczych mediów Instytutu Monitorowania Mediów ranking zdominowały media klasyczne.
Możliwości współpracy mediów polskich i ukraińskich
dr Lidia Pokrzycka
Właściciele mediów na Ukrainie to przede wszystkim politycy i biznesmeni prorosyjscy, co także znajduje swoje odzwierciedlenie w jakości przekazywanych informacji.
Liderzy w social media. Badanie Akademii Leona Koźmińskiego
Ewa Śmiech
97 procent polskich menedżerów używa serwisu LinkedIn. Jedna piąta jest na Facebooku i GoldenLine. Korzystanie z sieci społecznościowych pomaga im w poszerzaniu swoich wpływów. Social media kreują cyfrowych przywódców – tak wynika z badań Akademii Leona Koźmińskiego.
Najczęstsze błędy w polskim internecie. Raport NadWyraz.com
Maciej Piotrowski
Analiza objęła 182 błędy językowe za okres 12 miesięcy. Łączna liczba otrzymanych i przeanalizowanych błędów wyniosła 4 481 361. Oprócz tradycyjnych błędów językowych pierwszy raz w historii analizie poddano tzw. memobłędy (np. somsiad, hora curka). Internauci dziennie publikowali 11 055 błędów, co oznacza błąd co 8 sekund!
Telewizja i internet. Nie ma wojny, kanibalizacja to mit!
Paweł Kolenda
Osoby, które korzystają z sieci podczas oglądania telewizji przynajmniej kilka razy w tygodniu stanowią prawie połowę populacji internautów. To tak zwani Ekranożercy.