5.01.2015 Rynek medialny
Badania na temat wideo w internecie. Tak oglądają Polacy
Gabriela Jakimik, Agencja Tube.AD
Połowa badanych przez IAB internautów w tradycyjnej TV ogląda tylko programy na żywo i filmy dokumentalne. Natomiast wszystkie pozostałe materiały (seriale, filmy, sport) głównie w sieci. Podczas bloku reklamowego w TV 76% widzów zmienia kanał na inny, 35% wychodzi z pokoju, a 29% zaczyna korzystać ze smartfona lub komputera. Natomiast odmienna sytuacja ma miejsce w przypadku internetu.
67% badanych podczas oglądania tradycyjnej TV korzysta z dodatkowych urządzeń. W tym samym czasie wstawiają posty na Facebooku lub Twitterze za pomocą tableta, a na smartfonie szukają dodatkowych informacji o emitowanym programie. Dane pokazują, że ponad połowa osób w Stanach Zjednoczonych jednocześnie ogląda TV, jest obecna na Twitterze, Facebooku lub przegląda inne strony internetowe. Wg raportu „Wideo w sieci” aż 45% badanych używa laptopa oglądając telewizję, a spora część z nich zawsze ma pod ręką smartfon.
Jak na tle tych statystyk wyglądają reklamy TV? 76% widzów zmienia kanał na inny, 35% wychodzi z pokoju, a 29% zaczyna korzystać ze smartfona lub komputera, kiedy rozpoczyna się blok reklamowy. Natomiast odmienna sytuacja ma miejsce w sieci. Internauci rzadziej zrywają kontakt z reklamą i tylko 24% z nich przechodzi na inną stronę www lub poświęca ten czas na domowe czynności.
Według badania IAB Polska 96% internautów ogląda wideo w sieci. Są to m. in. materiały umieszczane na YouTube, transmisje, filmy dokumentalne lub produkcje telewizyjne. Połowa badanych internautów w tradycyjnej TV ogląda tylko programy na żywo i filmy dokumentalne. Natomiast wszystkie pozostałe materiały (seriale, filmy, sport) głównie w sieci.
Sporządzony raport pokazuje, że mamy coraz większą tolerancję dla reklam w sieci. Wśród widzów rośnie również świadomość konieczności ich wyświetlania, upatrywana przez nich jako forma zapłaty za udostępniony do oglądania materiał. 79% widzów preferuje oglądanie treści z reklamami i za darmo. Dobry wynik jest konsekwencją wyświetlania nam z reguły tylko jednego spotu przed krótkimi treściami w sieci, a nie kilkunastominutowego, niewartościowego dla nas bloku reklamowego. Aż 27% internautów deklaruje, że korzysta z płatnego dostępu do treści wideo, a zatem to oni stanowią bardzo duży potencjał inwestycyjny.
Świat coraz szybciej kręci się wokół szklanego, głównie mobilnego, ekranu. Jego rozdzielczość w naszym telefonie jest często wyższa niż w większości telewizorów w polskich domach. Dodatkowo mamy możliwość oglądania materiałów, które sami wybierzemy bez odkładania tego w czasie. Zatem dzień zaczynamy od przeglądania wiadomości na smartfonie. W pracy używamy do tego komputera stacjonarnego albo laptopa, a wieczorem korzystamy z tableta.
*****
Źródła:
- Raport IAB Polska i Harvard Business Review Polska „Perspektywy rozwojowe. Wideo online w Polsce”.
- Badania „Wideo w sieci” IAB Polska/IIBR, lipiec 2013, na próbie N=6.000 internautów, wiek 15+.
- Raport IAB Polska/Deloitte VideoExpert, sierpień-wrzesień 2013.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Stowarzyszenie Dziennikarzy i Mediów Internetowych
Witold Filipowicz
23 listopada 2005 roku, w Warszawie oficjalnie powstało Stowarzyszenia Dziennikarzy i Mediów Internetowych - niepolityczna organizacja o charakterze zawodowym.
Media w walce z wojenną dezinformacją. Analiza IMM
Sylwia Dobkowska
Od początku marca w mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej treści dezinformacyjnych w kontekście wojny w Ukrainie. Instytut Monitorowania Mediów szacuje, że każdy Polak w wieku powyżej 15 lat w okresie 1-13 marca 2022 mógł spotkać się z przekazami alarmującymi o dezinformacji minimum dwa razy.
Influencer Power Index w czasach koronawirusa. Raport MediaCom
Paweł Usakowski
Czy i jak zmienił się wizerunek influencerów podczas epidemii koronawirusa? Wskaźnik COVID Index pokazuje, że Robert Lewandowski istotnie umocnił swoją już wysoką pozycję, na drugim biegunie znaleźli się m.in. Maffashion i Patryk Vega, którzy odnotowali spadki w wielu badanych wymiarach wizerunkowych.
Papier a internet. Jaką przyszłość ma prasa?
Wist Online
Treść w formie druku jest nam dobrze znana i wykorzystywana zresztą od wieków. Internet zaś to dosyć nowe medium, które z miejsca zaczęło wypierać standardową prasę. Okazuje się, że każdego roku odnotowuje się spadek sprzedaży wydań na papierze. Dzisiaj wolimy czytać przy wykorzystaniu tableta, komputera i smartfona.
Podpisanie paktu stabilizacyjnego - oświadczenie szefów mediów
Telewizja Polska S.A.
Partie polityczne są instytucjami demokratycznego państwa, są też przez obywateli finansowane. Społeczeństwo ma prawo do informacji i krytyki ich poczynań, tak samo jak innych instytucji i władz.
Aż 4,5 mln Polaków nigdy nie korzystało z internetu
Newseria Biznes
Pandemia uwydatniła problemy z wykluczeniem cyfrowym. Ma ono jednak nie tylko wymiar techniczny, związany z brakiem dostępu do urządzeń, oprogramowania czy sieci, ale i społeczny, związany z brakiem motywacji do korzystania z nowych technologii.
Sztuczna inteligencja a praca przyszłości
dr Aneta Karasek
Podczas gdy poprzednie rewolucje przemysłowe trwały latami, obecna – związana z wdrożeniem sztucznej inteligencji – postępuje bardzo szybko. Dotyczy ona wielu obszarów funkcjonowania gospodarki i można zaobserwować, że tak jak kiedyś elektryczność zmieniła świat, tak teraz robi to sztuczna inteligencja.