23.11.2007 Rynek medialny
Media idą w kierunku konwergencji
Cafe News
Relacja z kongresu "Internet i media", zorganizowanego w listopadzie 2007 roku przez Cafe News oraz Informedia Polska. Podczas Kongresu poruszano przede wszystkim kwestię konwergencji mediów.
Część merytoryczną zapoczątkował Dominik Kaznowski, dyrektor marketingu pionu Internet w Agorze SA, opowiadając o przyszłości mediów w dobie cyfrowej rewolucji. Przekonywał on, że media osobiste takie jak iPod, Xbox, Facebook.com walczą o to samo, co media tradycyjne, czyli o czas konsumentów. Wspomniał także o tym, że wszyscy wydawcy prasy, nadawcy telewizyjni i radiowi uznają za swoich konkurentów takich graczy, jak Google Inc., Microsoft Corporation, Apple i Sony. Wątek kontynuował Marek Ścibior, szef redakcji internetowej Polityki, który w swoim wystąpieniu "Konwergencja, czyli strategie adaptacyjne mediów" opowiadał o zderzeniu starych i nowych mediów oraz ewolucji 2.0.
Dwa dni Kongresu obfitowały w liczne, interesujące tezy. Otóż okazało się, że szansą dla tradycyjnych mediów mogą być zmiany wprowadzane w wyszukiwarkach internetowych. - Kiedyś wysokie pozycjonowanie w wyszukiwarkach było stosunkowo proste, opierało się na sztucznym page rank. Wystarczyło odpowiednio operować kodem strony, by osiągnąć zamierzony efekt - mówił Piotr Surmacki, wiceprezes Platformy Mediowej Point Group SA i prezes firmy 3P Inwestycje Internetowe SA. - Obecnie wprowadzane są takie zmiany w wyszukiwarkach, by na pozycjonowanie stron nie miały wpływu techniki spamerskie, lecz przede wszystkim kontent pierwotny, czyli tworzony przez redakcję danego serwisu.
Ciekawą tezę postawił też Artur Potocki, dyrektor Marketingu i PR Interia.pl,, który gry internetowe określił mianem rozrywki przyszłości. Jego zdaniem bez gier trudno się obejść, w dodatku niewielu zdaje sobie sprawę z profitów, jakie można uzyskać w branży gier online, jak choćby ogromne wpływy z reklam. Temat niekonwencjonalnych sposobów zarabiania w Internecie rozszerzył drugiego dnia Piotr Długi, prezes zarządu Cafe News w swoim wystąpieniu zatytułowanym "Reklama a inne źródła przychodów".
- Serwisy internetowe mogę spełniać tak różnorodne potrzeby, że możliwości zarabiania w Internecie ograniczone są jedynie naszą wyobraźnią, twierdził Piotr Długi. Jednym z takich pomysłów jest Cafe News Wire - system, który pozwala osobom odpowiedzialnym w firmach za komunikację i public relations "publikować komunikaty prasowe bezpośrednio w mediach". To zupełnie nowe podejście do komunikacji z otoczeniem. Równie interesujące tezy mogliśmy usłyszeć podczas prelekcji Leszka Bogdanowicza z Ośrodka Mediów Interaktywnych TVP. Zaskakujące były nie tylko wizje dotyczące przyszłości telewizji, zwłaszcza tej dostępnej przez kanał internetowy, ale również zmiany w tradycyjnych modelach biznesowych producentów, operatorów, dystrybutorów i nadawców programów telewizyjnych. Bogdanowicz wysunął kontrowersyjną tezę, że skomplikowane relacje między tymi grupami interesów może już na przestrzeniu 2 lat rozwiązać tak zwany agregator, który będzie pośrednikiem (brokerem) miedzy twórcami treści, a widzami.
Z dużym zainteresowaniem spotkała się także prezentacja Szerana Millo z agencji e-biznes Symetria. Opowiedział on o możliwościach wykorzystania systemu eyetracking w badaniu reklam. - Sprzęt do eyetrackingu pozwala rejestrować, w jaki punkt ekranu komputera patrzy badana osoba. Czujniki podczerwieni, które przechwytują wzrok znajdują się w obudowie specjalnego monitora i nie wymagają jakiejkolwiek ingerencji w swobodę zachowań badanego, który może poczuć się jak podczas codziennego korzystania z komputera. Tymczasem każde spojrzenie jest zapisywane i może stanowić później podstawę do znalezienia na przykład najbardziej przyciągających uwagę obszarów strony internetowej - mówił Szeran Millo.
Zarówno organizatorzy jak i uczestnicy bardzo pozytywnie oceniają Kongres. - Od samego początku chcieliśmy, aby wydarzenie stało się przełomem w branży. Zaprosiliśmy prawdziwe "ikony Internetu" i tak jak się spodziewaliśmy zaprezentowali oni naprawdę wysoki poziom merytoryczny - opowiada Michał Białek z firmy Cafe News. - Niemal każda prelekcja była żywo komentowana w kuluarach. To znak, że ten Kongres nie przejdzie bez echa i z pewnością wniesie sporo zmian. Mam nadzieję, że za rok spotkamy się w podobnym gronie i podsumujemy te zmiany.
Partnerami Kongresu "Internet i media" byli PRESS-SERVICE Monitoring Mediów, Netia, Stojaki-reklamowe.pl oraz Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu. Z kolei patronat medialny nad Kongresem objęli TV BIZNES, PRESS, Polskie Radio, Onet.pl, Interia.pl, Wp.pl, Bankier.pl, Media2.pl, Polityka.pl, Dziennik.pl, Medialink.pl, Mediarun.pl.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
We Wrocławiu władza urabia dziennikarzy
Bartosz Chochołowski
Dlaczego Wrocław ma taką dobra prasę w Polsce? Z nagrania dokonanego przez reportera TOK FM wynika, że rzecznik prezydenta oraz szef biura prasowego szantażują dziennikarza.
Badania na temat wideo w internecie. Tak oglądają Polacy
Gabriela Jakimik
Połowa badanych przez IAB internautów w tradycyjnej TV ogląda tylko programy na żywo i filmy dokumentalne. Natomiast wszystkie pozostałe materiały (seriale, filmy, sport) głównie w sieci.
Radio kusi reklamodawców. Szefowie słuchają go chętniej
Bartłomiej Dwornik
Każdego dnia ponad 80 procent właścicieli firm słucha radia, co trzeci z nich przez ponad 6 godzin. To atrakcyjna grupa docelowa - podkreśla Komitet Badań Radiowych.
Praca w mediach. Mamy więcej ogłoszeń w Reporterzy.info [LINK]
Reporterzy.info
Dzięki współpracy z serwisem rekrutacyjnym Neuvoo.pl mocno wzbogaciła się baza publikowanych w Reporterzy.info ogłoszeń rekrutacyjnych. Zapraszamy do przeglądania aktualnych rekrutacji w serwisie. Najciekawsze publikujemy również na naszym facebookowym fanpage! [autopromocja]
Self-publishing, czyli jak wydać własną książkę
wydacksiazke.pl
Dlaczego warto samodzielnie wydać książkę? Self-publishing, czyli samopublikowanie, oznacza wydawanie własnym nakładem materiałów różnego rodzaju: książek, broszur, albumów czy płyt kompaktowych. Jest to coraz popularniejszy sposób na zaprezentowanie swojej twórczości światu, szczególnie wśród autorów książek. [artykuł sponsorowany]
Telewizja komercyjna w RFN
Tomasz Bednarzak
Blisko 90 procent gospodarstw domowych w Niemczech korzysta z sieci kablowej bądź telewizji satelitarnej. Niemal w każdym domu można więc oglądać dziesiątki programów.
Nielegalne wideo w internecie. Analiza jak często i kiedy je oglądamy
Monika Koziar
Czy tak często korzystamy z nielegalnych źródeł do oglądania materiałów wideo jak nam się wydaje? Jakie są tego najczęstsze przyczyny? Wyniki badania internautów z czerwca i lipca 2017 roku.