20.11.2017 Marketing i PR
Widoczność reklam w polskim internecie. 30 miliardów emisji w miesiąc
Gemius
We wrześniu 2017 roku polskim internautom korzystającym z komputerów osobistych i laptopów wyemitowano ponad 30 mld reklam – to średnio 1,3 tys. na jednego użytkownika sieci. 52 proc. tych kreacji zostało wyświetlonych w polu widzenia internauty i były tam widoczne przez średnio 11 sekund. Dowiedz się więcej o skuteczności różnych formatów reklamowych z najnowszej analizy Gemiusa.
Wideo liderem na stronach WWW
Spośród reklam emitowanych na stronach WWW (poza mediami społecznościowymi) najdłużej w polu widzenia użytkownika pozostają reklamy wideo.
- Blisko trzy czwarte spotów (72 proc.) wyświetlano w polu widzenia internautów i znajdowały się tam średnio przez 15,64 s. Połowa reklam graficznych wyświetlanych na standardowych stronach WWW (51 proc.) znajdowała się w polu widzenia internautów i pozostawała tam średnio przez 10,25 s.
- Reklamy tekstowe, które znalazły się w polu widzenia użytkowników sieci, to niespełna jedna trzecia (32 proc.), a kontakt z nimi wyniósł średnio 9,6 s.
Wyższy wskaźnik viewability dla reklam tekstowych zanotowano w wyszukiwarkach internetowych – 71 proc. i 8,22 s.

– Najdłużej w polu widzenia pozostają reklamy typu display w mediach społecznościowych i standardowe wideo emitowane między innymi w serwisach VoD. Obserwujemy ogromną różnicę w czasie oglądania reklam wideo w zależności od rodzaju stron internetowych: filmy reklamowe w serwisach społecznościowych oglądane są średnio niewiele ponad 5 sekund, podczas gdy na pozostałych stronach WWW prawie trzy razy dłużej, bo aż 15,64 sekundy – zauważa Marta Wiercińska, ekspert Gemiusa. – Reklamy wideo w mediach społecznościowych są też częściej wyświetlane poza polem widzenia internauty. Analizując viewability reklam w serwisach społecznościowych, widać ogromną rozbieżność pomiędzy wideo a display. Średni czas oglądania dla reklam wideo to około 5 sekund i prawie 18 sekund dla reklam display. Reklamy wideo w serwisach społecznościowych są też w większym odsetku wyświetlane poza polem widzenia internauty niż reklamy display.
Graficzne social media
W mediach społecznościowych najlepiej pod względem viewability wypadły reklamy banerowe. Trzy czwarte z nich (74 proc.) wyświetlanych było w polu widzenia użytkowników, a czas kontaktu z reklamą to średnio 17,78 s. Reklamy tekstowe emitowane w serwisach społecznościowych w ponad dwóch trzecich przypadków (67 proc.) ukazywały się w polu widzenia internautów i znajdowały się tam średnio przez 10,06 s. Natomiast spoty wideo przy zbliżonej widoczności (65 proc.) zanotowały niemal o połowę krótszy czas oglądania – 5,38 s.

Przy ocenie viewability Gemius korzysta ze standardu IAB, według którego za widziane reklamy display uznaje te, których 50 proc. pikseli (dla reklam wielkoformatowych 30 proc.) znajduje się w polu widzenia przez 1 s. Z kolei w przypadku reklamy wideo 50 proc. pikseli musi się znajdować w polu widzenia przez minimum 2 s odtwarzania filmu reklamowego.
Firma Gemius poddała analizie dane z września 2017 roku zebrane wśród polskich internautów w wieku 7-75 lat korzystających z komputerów stacjonarnych i laptopów. To kolejny w ostatnich dniach raport, poświęcony zagadnieniu viewability. Niedawno wyniki badania na ten temat - Viewability Benchmark Report - opublikowała również firma Meetrics.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Jak wygenerować ruch na stronie internetowej
Krzysztof Kłosiński
Wysoki ruch w naszej witrynie to podstawa jej sprawnego funkcjonowania. Sprawia on, że potencjalni klienci mają możliwość zapoznania się z naszą ofertą. Ponadto jest on jednym z głównych elementów, które wyszukiwarka Google bierze pod uwagę w trakcie ustalania pozycji naszej strony w wynikach wyszukiwania.
Cyfrowa reklama DOOH. Które branże korzystają z niej najchętniej
Diana Polska
Według 80 procent ekspertów z branży reklamowej, biorących udział w badaniu przeprowadzonym przez agencję MyLED - DOOH jest szczególnie atrakcyjną formą reklamy dla sektora handlowego. Ważne jest, aby dotrzeć do klienta w odpowiednim miejscu i czasie. Reklama DOOH to potrafi.
Czym jest social commerce i social selling?
Bartosz Tomczyk
Oba hasła są na tyle zbliżone, że często traktuje się je synonimicznie, jednak social commerce jest niezaprzeczalnie pojęciem szerszym. Esencją takiego podejścia jest wykorzystanie kanałów społecznościowych do transakcji internetowych.
Terapia przez muzykę. Dzieci z kliniki Przylądek Nadziei rapują o raku
Klaudia Smolarska-Kulej
Beztroskie dzieciństwo przerwane mrożącą krew w żyłach diagnozą, miesiące spędzone w szpitalu, ból i nadzieja. To wszystko znajdziemy w utworach, które rapują mali pacjenci z wrocławskiej kliniki onkologicznej Przylądek Nadziei. Teksty piosenek napisali sami, a wszystko po to, by lepiej uporać się z chorobą.
Co to jest marketing szeptany?
Paweł Grabowski
Każda firma, usługa lub produkt, by osiągnąć sukces na rynku, potrzebuje odpowiedniej reklamy. Jak jednak w naturalny sposób zwrócić uwagę konsumentów? W tym celu stosuje się marketing szeptany, cieszący się od lat coraz większą popularnością. Na czym polega ta forma promocji?
Marketing Web3. Nadchodzi koniec monopolu GAFA
Urszula Kostrzewa
Według większości definicji, Web3 jest trendem, który dzięki wykorzystaniu technologii blockchain i związanej z nią decentralizacją, pozwoli czerpać korzyści autorom treści zamiast tylko jej dystrybutorom. Web3 ma też być przyczynkiem do demonopolizacji sieci i końca skrajnej dominacji wielkich firm technologicznych.
Reklamy internetowe w Europie 2017. Kto tak naprawdę w nie klika?
Amelia Kurp
Reklamodawcy w Europie Środkowo-Wschodniej emitują w internecie ogromne ilości treści promocyjnych. Komu wyświetlają się reklamy online i kto w nie klika? Jakie wnioski może i powinna wyciągnąć z tej wiedzy cała branża reklamowa? Odpowiedzi dostarcza raport gemiusAdMonitor.