menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij

18.12.2017 Prawo w mediach

Najlepsze książki o tematyce prawa - ranking

torun-adwokat.com

Poniższy ranking bynajmniej nie dotyczy literatury naukowej z dziedziny prawa. Są to propozycje książek skierowanych do każdego, kto chce spojrzeć na zastosowanie prawa z nieco innej perspektywy. Oto 5 najlepszych książek w których motywem przewodnim okazało się prawo.

Najlepsze książki o tematyce prawafot. torun-adwokat.com

Proces – Franz Kawka


W opinii wielu historyków literatury jest to najlepsza powieść w historii. Głównym bohaterem powieści jest enigmatyczny Józef K. – prokurent bankowy, który pewnego ranka zostaje zaskoczony najściem urzędników. Pokłosiem spotkania jest areszt i proces, który ukazuje bezradność jednostki w walce ze złożonym aparatem urzędniczym i towarzyszące mu mechanizmy. Odbiór powieści po dziś dzieli opinie ekspertów, jednakże bez względu na wydźwięk fabuły jest to lektura jedyna w swoim rodzaju – niepowtarzalna.

Władca much – Wiliam Golding


Co prawda laureat Oskara – Golding przedstawia w swej powieści alegorię upadku cywilizacyjnego, jednak w fabule zawartych jest mnóstwo wątków odwołujących się bezpośrednio do prawa. Młodzi chłopcy rozbici na bezludnej wyspie próbują stworzyć aparat państwowy okraszony fundamentem prawnym, co w praktyce doprowadza do serii klęsk i tragedii. Każda z postaci uosabia cechy określonej warstwy społecznej i ideologii, które w starciu ze sobą kończą się ostatecznym upadkiem.

Folwark zwierzęcy – George Orwell


Powieść angielskiego dziennikarza i literata Georga Orwell’a ukazuje farmę i zwierzęta, które pragną wyzwolić się spod jarzma zepsutego moralnie farmera – właściciela gospodarstwa. W efekcie doprowadzają do rewolucji i przejmują władzę nad farmą. Każde ze zwierząt odgrywa symboliczną rolę, zaś podstawą ich działań jest oficjalny statut. Pozorne chwile wolności z czasem przeradzają się w swoistą anarchię, która doprowadza do tragedii. Obraz ukazany w powieści jest alegorią systemu socjalistycznego i praw w nim panujących.

Zbrodnia i kara – Fiodor Dostojewski


Historyczna powieść Dostojewskiego jest znana na całym świecie. Autor na podstawie przeżyć Roskolnikowa – 23 letniego studenta prawa ukazuje bezradność głównego bohatera, która zwieńczona jest morderstwem lichwiarki oraz jej siostry. Paradoksalnie zbrodnia ta rozpoczyna długą i wyboistą drogę młodego studenta w której towarzyszą mu rozterki moralne naznaczone rosyjskim systemem.

Przygody dobrego wojaka Szwejka – Jaromir Hasek


Powieść o charakterze satyrycznym opisująca perypetie tytułowego Szwejka w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej. Czeski autor na podstawie wielu wątków komediowych ukazuje bezsilność i bezradność struktur wojskowych oraz całkowity chaos jakim odznaczały się ówczesne jednostki. Uwypuklenie absurdów i role przypadku w dziejach historii doświadczamy wespół z tytułowym bohaterem, który stanowi swego rodzaju symbol nieudolności i hierarchii systemu prawnego w trakcie wojny.

Oczywiście publikacji w podobnej tematyce można by wymienić dużo więcej. Każda lista jest subiektywna, ta prezentuje ulubione pozycj eautora, które powinny spodobać się każdemu zainteresowanemu prawem.

Tekst przy współpracy z http://torun-adwokat.com.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na Google+ dodaj na LinkedIn


PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Dlaczego nikt nie reaguje na polską Watergate?

Jan Płaskoń
W rozwiniętej amerykańskiej demokracji za stosowanie podobnych metod prezydent położył głowę. W Polsce poseł Tadeusz Cymański coś tam sobie blebla przed kamerami.

Cenzura w mediach

Róża Chojnacka
Cenzura w mediach oczywiście istnieje, jednak jej stopień zależy od konkretnego środka przekazu. Internet uchodzi natomiast za sferę swobodnego komunikowania się i wolności słowa.

Mowa nienawiści. Jak ją zatrzymać?

Paweł Kowalewicz
Według badania NASK z grudnia 2016 roku, 32 proc. polskich nastolatków było wyzywanych w Internecie, co piąty był poniżany i ośmieszany, a co dziesiąty szantażowany. Jeszcze gorzej wyglądają te dane, gdy nastolatki opowiadali o swoich znajomych.

Światowy ranking wolności prasy 2005

Reporterzy Bez Granic
Żadnego postępu w Iraku, który dla dziennikarzy pozostaje najbardziej niebezpiecznym krajem na świecie. Regres w zachodnich demokracjach: Stany Zjednoczone o 22 miejsca niżej.

Zdjęcia w mediach społecznościowych i prawo. Porady Legalnej Kultury

Sara Dobrzańska
Czy zdjęcia publicznie udostępnione na Facebooku i Instagramie wciąż są nasze? Czy możemy publikować zdjęcia, na których są inne osoby? Na co się zgadzamy korzystając z portali społecznościowych?

Prawo cytatu w internecie, czyli co, kiedy i ile wolno wykorzystać

Sebastian Bobrowski
W jakich przypadkach można użyć cudzych utworów bez zgody twórców? Jak duży fragment cudzego utworu można zacytować? Warto o tym wiedzieć, żeby nieświadomie nie łamać przepisów.

O odpowiedzialności osób i mediów publicznych

Money.pl
Żyjemy w znacznym stopniu w świecie wirtualnym. Dla wielu świat równa się temu, co pokazywane jest w telewizji. Siła oddziaływania obrazów jest wielka.

więcej w dziale: Prawo w mediach

dołącz do nas

Facebook Twitter Google+ LinkedIn RSS

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Sztuka dobrego mówienia. Bez bełkotania i przynudzania | Mirosław Oczkoś, Wydawnictwo RMzarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o22