menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

18.12.2017 Prawo w mediach

Najlepsze książki o tematyce prawa - ranking

torun-adwokat.com

Poniższy ranking bynajmniej nie dotyczy literatury naukowej z dziedziny prawa. Są to propozycje książek skierowanych do każdego, kto chce spojrzeć na zastosowanie prawa z nieco innej perspektywy. Oto 5 najlepszych książek w których motywem przewodnim okazało się prawo.

Najlepsze książki o tematyce prawafot. torun-adwokat.com

Proces – Franz Kawka


W opinii wielu historyków literatury jest to najlepsza powieść w historii. Głównym bohaterem powieści jest enigmatyczny Józef K. – prokurent bankowy, który pewnego ranka zostaje zaskoczony najściem urzędników. Pokłosiem spotkania jest areszt i proces, który ukazuje bezradność jednostki w walce ze złożonym aparatem urzędniczym i towarzyszące mu mechanizmy. Odbiór powieści po dziś dzieli opinie ekspertów, jednakże bez względu na wydźwięk fabuły jest to lektura jedyna w swoim rodzaju – niepowtarzalna.

Władca much – Wiliam Golding


Co prawda laureat Oskara – Golding przedstawia w swej powieści alegorię upadku cywilizacyjnego, jednak w fabule zawartych jest mnóstwo wątków odwołujących się bezpośrednio do prawa. Młodzi chłopcy rozbici na bezludnej wyspie próbują stworzyć aparat państwowy okraszony fundamentem prawnym, co w praktyce doprowadza do serii klęsk i tragedii. Każda z postaci uosabia cechy określonej warstwy społecznej i ideologii, które w starciu ze sobą kończą się ostatecznym upadkiem.

Folwark zwierzęcy – George Orwell


Powieść angielskiego dziennikarza i literata Georga Orwell’a ukazuje farmę i zwierzęta, które pragną wyzwolić się spod jarzma zepsutego moralnie farmera – właściciela gospodarstwa. W efekcie doprowadzają do rewolucji i przejmują władzę nad farmą. Każde ze zwierząt odgrywa symboliczną rolę, zaś podstawą ich działań jest oficjalny statut. Pozorne chwile wolności z czasem przeradzają się w swoistą anarchię, która doprowadza do tragedii. Obraz ukazany w powieści jest alegorią systemu socjalistycznego i praw w nim panujących.

Zbrodnia i kara – Fiodor Dostojewski


Historyczna powieść Dostojewskiego jest znana na całym świecie. Autor na podstawie przeżyć Roskolnikowa – 23 letniego studenta prawa ukazuje bezradność głównego bohatera, która zwieńczona jest morderstwem lichwiarki oraz jej siostry. Paradoksalnie zbrodnia ta rozpoczyna długą i wyboistą drogę młodego studenta w której towarzyszą mu rozterki moralne naznaczone rosyjskim systemem.

Przygody dobrego wojaka Szwejka – Jaromir Hasek


Powieść o charakterze satyrycznym opisująca perypetie tytułowego Szwejka w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej. Czeski autor na podstawie wielu wątków komediowych ukazuje bezsilność i bezradność struktur wojskowych oraz całkowity chaos jakim odznaczały się ówczesne jednostki. Uwypuklenie absurdów i role przypadku w dziejach historii doświadczamy wespół z tytułowym bohaterem, który stanowi swego rodzaju symbol nieudolności i hierarchii systemu prawnego w trakcie wojny.

Oczywiście publikacji w podobnej tematyce można by wymienić dużo więcej. Każda lista jest subiektywna, ta prezentuje ulubione pozycj eautora, które powinny spodobać się każdemu zainteresowanemu prawem.

Tekst przy współpracy z http://torun-adwokat.com.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Reklama wyrobów medycznych. Duże zmiany przepisów i regulacji

Łukasz Waligórski
Od 1 lipca 2023 w reklamach wyrobów medycznych zabronione jest wykorzystywane wizerunku i autorytetu lekarzy, pielęgniarek, farmaceutów i innych zawodów medycznych. Nawet 2 mln złotych kary grozi firmie, która po 1 lipca wyemituje reklamę wyrobu medycznego niezgodną z nowymi przepisami.

Prawo do zapomnienia. Wydawcy będą usuwać artykuły z archiwum

PAP MediaRoom, Prawo.pl
Konieczność anonimizacji lub usunięcia artykułu gazetowego, który znalazł się w internetowym archiwum gazety i był w związku z tym stale dostępny, realizuje prawo bohatera artykułu do zapomnienia i nie narusza dziennikarskiej wolności wypowiedzi wydawcy - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 25 listopada 2021.

Big Data w Polsce. Firmy nie mają pomysłu na wykorzystanie danych

KF
Do stosowania rozwiązań z zakresu Big Data przyznaje się tylko od 11 do 16 proc. rodzimych firm. Tak wynika z badania firm OVH i Intel. Spośród firm, które jeszcze nie korzystały z Big Data, po technologię tę zamierza w tym roku sięgnąć tylko 2 proc. Tymczasem do zbierania danych o klientach przyznają się niemal wszystkie duże i małe firmy.

Znikające kanały. Co wolno operatorowi telewizji kablowej

Małgorzata Cieloch
O zmianie programów telewizji kablowej abonenci powinni się dowiedzieć z wyprzedzeniem co najmniej jednego okresu rozliczeniowego. Nie zawsze obowiązek ten jest przestrzegany.

Nowe Prawo Prasowe. Zmiany zasad autoryzacji od 12 grudnia 2017

Bartłomiej Dwornik
Przepisy nakładają na dziennikarza obowiązek poinformowania rozmówcy o prawie do autoryzacji. Za złamanie tego obowiązku grozić będzie grzywna. Rozmówca będzie miał natomiast od 6 do 24 godzin na zautoryzowanie wypowiedzi i nie wolno mu będzie ingerować w materiał. Nowelizacja Prawa Prasowego wchodzi w życie 12 grudnia 2017.

Jakie dane zbiera Google. Prywatność w internecie

KF
Według raportu gs.statcounter.com – maj 2018, Google zgarnia ponad 97% użytkowników sieci. Obecnie do dyspozycji odbiorców jest szereg bezpłatnych aplikacji. Co gromadzi Google? Korzystając z usług najpopularniejszej wyszukiwarki powinniśmy mieć świadomość tego, w jaki sposób zbierane, a następnie wykorzystywane są nasze dane.

Hejt w komentarzach. Jak go ograniczyć, jak z nim walczyć

Ludwika Tomala
Hejt nie jest domyślnym sposobem komunikacji w sieci. A walka z toksycznym językiem nie oznacza łamania wolności słowa - tłumaczy językoznawca dr Paweł Trzaskowski. Badacz opisuje mechanizmy hejtu i skuteczne sposoby na ograniczenie tego zjawiska.

więcej w dziale: Prawo w mediach

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

baner Broń.pl
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofertReporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o23