1.01.2018 Marketing i PR
Rola mediów społecznościowych w marketingu internetowym
Joanna Kwiatkowska

Media społecznościowe to podstawa
Facebook, Twitter, Instagram, YouTube, Vimeo, LinkedIn - to najpopularniejsze portale społecznościowe, z których regularnie korzystają miliony użytkowników. To ogromny potencjał reklamowy. Dzięki nowoczesnym technologiom dotarcie do tak dużej i precyzyjnie określonej grupy docelowej jeszcze nigdy nie było tak proste. Marketing internetowy w social media daje ogromne pole do popisu i żadna firma nie powinna lekceważyć tych kanałów komunikacji marketingowej.
Obecność marki w sieci
Dobra strategia reklamowa nie musi koniecznie dotyczyć wszystkich wymienionych wyżej portali. Kampania może opierać się na jednym, bądź kilku wybranych kanałach. Facebook to najpopularniejszy portal społecznościowy w Polsce i całej Europie. W Stanach Zjednoczonych nieco bardziej lubiany przez internautów jest Twitter. Instagram jest własnością Facebooka i opiera się bardziej na materiałach graficznych niż na tekście. Z kolei serwis YouTube to wyłącznie materiały filmowe. Podobnie jest z Vimeo.
Różnica między tymi serwisami polega na tym, że Vimeo jest bardziej "elitarne", i że trafiają do niego skrzętnie wyselekcjonowane materiały. Jak widać, każdy kanał może służyć do innych działań, każdy też pomoże dotrzeć do nieco innej grupy odbiorców. W zależności od profilu działalności, należy dostosować stosowną strategię i wybrać najwłaściwsze środki przekazu.
Planowanie kampanii reklamowych
Media społecznościowe wychodzą naprzeciw oczekiwaniom reklamodawców i tworzą intuicyjne systemy i aplikacje służące do zarządzania reklamami. Facebook umożliwia różne metody promocji, poczynając na promocji danego posta lub kampanii większych rozmiarów. Narzędzie do zarządzania reklamami pozwala na ustalanie dziennego budżetu oraz zawężenie grupy odbiorców na podstawie miejsca zamieszkania, wieku czy płci.
Zalety reklam w mediach społecznościowych
Marketing internetowy pozwala na wykorzystywanie bardzo pożytecznych narzędzi promocyjnych. Jakie są zalety reklamowania się na portalach społecznościowych? Najważniejszym plusem jest koszt. Biorąc pod uwagę szybkość tworzenia reklam, dostęp do potencjalnych klientów to cena za kampanię będzie nieporównywalna od marketingu tradycyjnego. Do reklamy internetowej nie trzeba nic drukować, naklejać, wywieszać. Dotarcie do grupy docelowej jest także o wiele prostsze, bo na podstawie precyzyjnie określonych parametrów. Dużym atutem jest wszechstronność i różnorodność kampanii reklamowych.
Obecność w social media kluczem do sukcesu
Marketing internetowy to bardzo szeroka dziedzina, a media społecznościowe są tylko jedną częścią składową. Każda młoda firma powinna zacząć właśnie od social media. Pozwoli to osiągnąć najlepsze rezultaty przy stosunkowo niskim nakładzie pieniężnym.
Artykuł powstał przy współpracy z infobrokering.com.pl |
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Liczba botów AI w obsłudze klienta rośnie. Jednak Polacy chcą ludzi
Andrzej Sowula
Ponad 3/4 Polaków (75,9%) miało już kontakt z botem w dziale obsługi klienta i niemal co czwarty jest z tej obsługi zadowolony, co oznacza wzrost o 7,7% w ciągu dwóch ostatnich lat. Jednocześnie jednak tylko 8,1% Polaków w pełni ufa obsługującym ich botom.
Dlaczego nie ufamy zagranicznym sklepom online. Raport TrustMate
Marek Jaworowski
Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.
Reklama internetowa 2024/2025. Raport IAB Polska
KFi
Reklama online pochłania już 57% wszystkich budżetów. Na same formaty wideo firmy wydały 1,62 miliarda złotych. Po chudszych latach, słupki odbijają mocno w górę. Reklama cyfrowa urosła w rok o 20%, tradycyjna powoli znika z radarów.
Podobne artykuły:
Marketing w Polsce 2020. Raport Marketing Survey
Maks Michalczak
Jaki jest prawdziwy obraz polskiego marketingu? Czego szefowie firm oczekują od tytułowego działu? Na te i wiele innych pytań odpowiada Marketing Survey 2020, który został przygotowany przez MKTout, Abananę, Marketing Przy Kawie oraz Brief.pl.
Mobile gaming konkuruje z Tik Tokiem. Marketing dla pokolenia Z
Paulina Kunicka
Ostatnie kontrowersje wokół Tik Toka związane z naruszaniem prywatności i blokowaniem tej aplikacji przez Indie, Hong Kong czy może niebawem USA – pozwalają zakładać nadchodzące zmiany w lokowaniu budżetów reklamowych, kierowanych na generację Z, czyli pokolenia "post millenials"
Największe kryzysy wizerunkowe w Polsce. Kryzysometr 2022/2023
Dagmara Gac
Katastrofa ekologiczna na Odrze, skandal obyczajowy w Ordo Iuris i medialne zarzuty wobec Tomasza Lisa. To największe kryzysy wizerunkowe według badania Kryzysometr 22/23, przeprowadzonego przez agencję Alert Media Communications.
Reklama w podcastach. Skuteczność audiomarketingu
Bartosz Sosnówka
Zainteresowanie podcastami, czyli programami radiowymi rozpowszechnianymi w Internecie, spowodowało, że szybko zaczęły powstawać wąsko sprofilowane stacje online. Masowe stacje radiowe, które są obecne w sieci, mogą przyjmować reklamy marek, które nie są masowe. I tu w grę wchodzą kampanie programatyczne.