15.01.2018 Rynek medialny
Czytelnicy portali internetowych w Polsce. Analiza lojalności
Bartłomiej Dwornik
Spośród największych portali informacyjnych najwięcej użytkowników ma Onet. Jednak pod względem lojalności internautów wyraźnie przegrywa z Wirtualną Polską. Ale gdyby brać pod uwagę tylko czytelników informacji, zdecydowanie wygra Gazeta, która z kolei wypada słabo jeśli chodzi o pozycjonowanie swoich treści w Google.
- Onet.pl - 17 322 160 użytkowników, 321,33 mln wizyt (udział poczty w ruchu: 11,6%)
- WP.pl - 14 802 675 użytkowników, 321,93 mln wizyt (udział poczty w ruchu: 18,3%)
- Interia.pl - 13 242 657 użytkowników, 174,09 mln wizyt (udział poczty w ruchu: 12,6%)
- Gazeta.pl - 9 525 665 użytkowników, 99,47 mln wizyt (udział poczty w ruchu: 3,9%)
- O2.pl - 6 522 097 użytkowników, 82,85 mln wizyt (udział poczty w ruchu: 49,24%)
Z tak zestawionych danych wynika, że największą liczbą czytelników pochwalić się może Onet, a najbardziej zaangażowani w publikowane treści są czytelnicy Wirtualnej Polski. Warto jednak zaznaczyć, że każdy z największych portali horyzontalnych oferuje swoim użytkownikom usługę poczty internetowej, która generuje dla każdego z nich istotny ruch. W przypadku portalu O2.pl jest to prawie połowa udziału. Gdyby nie wliczać użytkowników poczty elektronicznej do czytelników, Onet przejąłby pierwsze miejsce w angażowaniu treścią od Wirtualnej Polski, a O2 straciłoby piąte miejsce w zestawieniu na rzecz TVN24.pl (62.53 mln wizyt i brak usługi pocztowej).
Lojalność czytelników portali
Ciekawe wnioski płyną również z porównania dostępnych w SimilarWeb danych o strukturze ruchu poszczególnych portali internetowych. Co prawda platforma podaje ją tylko dla ruchu generowanego przez komputery, z pominięciem urządzeń mobilnych, ale mimo wszystko pozwalają one nakreślić obraz na przykład dla lojalności czytelników poszczególnych mediów. Lojalności mierzonej udziałem ruchu bezpośredniego, czyli na przykład wejść z adresu zapisanego w "ulubionych" przeglądarki internetowej lub wpisaniu adresu ręcznie.
Pod kątem tego kryterium najlepszy wynik osiąga Wirtualna Polska, która ponad 70 procent ruchu pozyskuje ze świadomych wejść bezpośrednich. Na drugie miejsce awansuje Gazeta, a Onet spada z podium.

Co się jednak stanie po odcięciu od ruchu bezpośredniego wizyt generowanych w każdym portalu przez pocztę internetową? Jeśli uznać, że wtedy dopiero mamy obraz prawdziwej lojalności czytelniczej, czyli odsetek osób przychodzących do portali po informację, klasyfikacja zmieni się diametralnie.
Lojalność czytelników portali po odjęciu ruchu generowanego przez usługi poczty
- Gazeta - 64,0%
- Onet - 39,8%
- Interia - 38,0%
- Wirtualna Polska - 27,6%
- O2 - 5,3%
W takim ujęciu zdecydowanym liderem okaże się portal Gazeta. Podium uzupełnią Onet i Interia.
Skuteczne pozycjonowanie
Z danych SimilarWeb można też dowiedzieć się, który z wielkich portali najlepiej opanował sztukę pozycjonowania i optymalizacji treści pod kątem SEO. Demonstrują to dane na temat udziału w całym ruchu wizyt generowanych przez przejścia z wyszukiwarek internetowych.

Okazuje się, że najskuteczniej z pozycjonowaniem swoich treści i pozyskiwaniem ruchu z wyników wyszukiwania radzi sobie Onet, wyprzedzając nieznacznie Interię i już dość wyraźnie Gazetę. Oczywiście, jeśli za miarę sukcesu uznać udział ruchu SEO w całej miesięcznej liczbie wizyt. W wartościach bezwzględnych pozyskiwanego ruchu kolejność będzie nieco inna.
Szacunkowa liczba wizyt pozyskiwanych miesięcznie z wyszukiwarek internetowych
- Onet - 72 mln
- Wirtualna Polska - 42 mln
- Interia - 33 mln
- Gazeta - 15 mln
- O2 - 7 mln
Również w tym ujęciu liderem będzie Onet, jednak na drugie miejsce awansuje Wirtualna Polska, dla której udział ruchu z SEO jest co prawda niższy, niż u konkurentów z Interii i Gazety, jednak w liczbach bezwzględnych WP uzyskuje wyniki wyraźnie lepsze.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Treści od użytkowników w sieci. Pole minowe dla dziennikarzy
Krzysztof Fiedorek
Ponad 40% internautów ocenia wiarygodność informacji na bazie liczby polubień i wyświetleń. Tradycyjne kanały są pierwszym źródłem newsów tylko dla co piątego z nas. Raport Reuters Institute pokazuje skalę i ryzyka, jakie User Generated Content niesie dla mediów. I podpowiada, jak nie wpaść w pułapkę.
Social media w 2025. Różnice pokoleniowe widać jak na dłoni
KFi
Coraz więcej osób deklaruje, że zmniejsza czas spędzany w social mediach. I choć nie oznacza to masowego odpływu, trend jest wyraźny. Z najnowszego raportu GWI wynika, że już 31% użytkowników deklaruje ograniczanie czasu w mediach społecznościowych. Między wierszami widać też frustrację.
Czy robot może być dobrym szefem? Naukowcy z SWPS to sprawdzili
SWPS
Czy robot może skutecznie zarządzać zespołem? Badacze z Uniwersytetu SWPS sprawdzili, co się dzieje, gdy to robot zostaje szefem. Badania pokazują, że choć maszyny potrafią wzbudzać posłuszeństwo, nie dorównują ludziom pod względem autorytetu i efektywności. Skutki są intrygujące.
Podobne artykuły:
Fake news i dezinformacja w Polsce. Skala, skutki i pytanie o przyszłość
Bartłomiej Dwornik
Gdzie leżą źródła dezinformacji i jak duża jest skala tej fali? Dlaczego jesteśmy podatni na nieprawdziwe informacje i jaką rolę w tej układance pełnią tradycyjne media? Spróbujmy rzucić nieco światła na te kwestie. I zmierzyć się z pytaniem czy bitwę z zalewem dezinformacji można jeszcze wygrać?
Sztuczna inteligencja w mediach. Kiedy AI zastąpi dziennikarzy?
Y Dzięgielewski
Jednym z największych wyzwań w tworzeniu treści jest po prostu nieustanna kreatywność. Zazwyczaj to autor ustala „background” i strukturę tekstu, dostosowaną do wytycznych. Co więcej, musi też ten tekst napisać i oddać do korekty. Przy dwóch ostatnich czynnościach od niedawna pomoże nam AI.
Kampanie dezinformacyjne to element cyberwojny
BARD
Propaganda oparta na dezinformacji prowadzona na portalach społecznościowych może sterować opinią publiczną i kreować wydarzenia. To staje się coraz częściej wykorzystywanym orężem w cyberwojnie. Jej celem może być uzyskanie dostępu do kluczowych danych i zablokowanie działalności firmy czy całego państwa.
Informacje lokalne z internetu. Badanie PBI
Joanna Trybuchowska
Internauci informacji na temat swojego regionu najchętniej szukają w internecie. W przeciągu dwóch lat znacznie poszerzył się zakres informacji na ten temat. Wzrósł także odsetek osób dzielących się nimi za pośrednictwem sieci.