19.03.2018 Rynek medialny
Nowe iWoman.pl. Reaktywacja ambitnego portalu dla kobiet
BARD

Za reaktywacją portalu iWoman.pl stoją Filip Kokoszyński i Wojciech Skąpski. Obaj są byłymi pracownikami Grupy Money.pl i obaj tworzyli iWoman.pl jeszcze w czasach, kiedy święcił największe tryumfy przed przejęciem Money.pl przez Wirtualną Polskę. Portal iWoman.pl od 2014 roku nie był przez nowego właściciela rozwijany, a w styczniu 2018 roku został całkowicie zamknięty.
Po reaktywacji 8 marca nowi właściciele zapowiadają utrzymanie portalu jako medium opartego na dobrej jakości treściach, całkowicie jednak zmieniają model monetyzacji.
- Rezygnujemy z reklam display’owych. W naszych oczach to model, który tylko szkodzi internautom, nie wprowadzając żadnych udogodnień - tłumaczą Filip Kokoszyński i Wojciech Skąpski. - Chcemy skupić się na skróceniu drogi użytkowniczek między inspiracją, a realizacją. W tym celu integrujemy serwis z wewnętrznymi oraz zewnętrznymi projektami e-commerce.
Z iWoman.pl zniknęły także blogi użytkowników oraz forum. Zdaniem nowych właścicieli te mechanizmy niepotrzebnie upodabniały portal do modelu social media. W "nowym" iWoman.pl nie są dostępne również archiwalne treści, publikowane w latach 2009-2014. Można je jednak przeczytać w internetowym archiwum web.archive.org. Natomiast profil na Facebooku został reaktywowany z całą historią postów i dotychczasowymi polubieniami:
Historia pomysłu na łączenie treści premium i SEO
Portal iWoman.pl powstał w styczniu 2009 roku, jako lifestylowe uzupełnienie portfolio Grupy Money.pl, wydającej największy w Polsce portal biznesowo-ekonomiczny. Dzięki treściom premium - reportażom, wywiadom i poradnikom tworzonym przez doświadczonych dziennikarzy związanych z redakcją Money.pl - oraz nowatorskim rozwiązaniom technicznym i strategii SEO, portal dla kobiet błyskawicznie zaczął zdobywać czytelniczki.
U szczytu popularności iWoman.pl znajdował się w ścisłej czołówce serwisów kobiecych w polskim internecie, osiągając nawet 800 tysięcy użytkowniczek miesięcznie. Według badania Megapanel/PBI na początku 2013 roku portal mógł pochwalić się ponad 3 milionami odsłon.
Nowi właściciele liczą, że potencjał, jaki mają treści premium w połączeniu z nowatorskim modelem e-commerce pozwolą odzyskać pozycję sprzed ponad trzech lat. Pomóc w tym mają redaktorki:
- Ewa Protasewicz, związana z iWoman.pl jeszcze w czasach Money.pl
- Paulina Kucharska
- Karolina Ratajczak
- Mariola Borowska
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Influencerzy i social video rządzą informacją. Digital News Report 2025
Krzysztof Fiedorek
Przyszłość informacji dyktują sekundy wertykalnych klipów. TikTok, YouTube i armia influencerów odrywają odbiorcę od telewizyjnych odbiorników i stron gazet. Kto opanuje ten nowy puls, przejmie nie tylko uwagę, lecz także władzę nad narracją.
Cyberprzemoc i hejt pod pozorem żartu. Raport RAYUELA o młodzieży
Krzysztof Fiedorek
Badanie przeprowadzone w pięciu krajach ujawnia brutalną prawdę: przemoc w sieci nie rozkłada się równo. To cyfrowa mapa uprzedzeń, która rani najmocniej tych, którzy najbardziej odstają. "To tylko żart". Tak często zaczyna się przemoc, którą młodzi przeżywają w milczeniu.
Zaufanie do mediów społecznościowych. Youtube wygrywa z TikTokiem i X
Krzysztof Fiedorek
Czy Polacy naprawdę ufają mediom społecznościowym? Nowe badanie pokazuje ogromne różnice oceny najważniejszych kanałów. Zaufanie trafia tam, gdzie jest autentyczność, a nie algorytm. Rośnie rola ludzi, spada znaczenie marek.
Podobne artykuły:
Pro Sieben Sat 1 - gigant telewizyjny
Robert Susło
Niemiecki koncern telewizyjny przejął europejskiego konkurenta SBS. Powstanie drugi największy koncern medialny w Europie.
Publiczni nadawcy i newsy w social media. Badanie Reuters Institute
BARD
Na Facebooku i Twitterze najaktywniejszy jest Franceinfo, internetowe ramię publicznego radia i telewizji z Francji. Z Instagrama najintensywniej korzysta brytyjskie BBC. Najmniej pracowników dba o media społecznościowe włoskiego RAI, choć wcale nie są one najskromniejsze. Reuters Institute zbadał aktywność newsową w mediach społecznościowych największych nadawców publicznych Europy.
Agencje prasowe w Polsce - charakterystyka
Monika Biała
Krótka charakterystyka wybranych agencji prasowych i informacyjnych działających w Polsce. Od Polskiej Agencji Prasowej do Telefonicznej Agencji Informacyjnej.
Algorytmy personalizacji. Naukowcy zbadali, kto rozumie media cyfrowe
KFi
Większość użytkowników internetu wierzy, że wszyscy widzą w sieci te same treści. Tymczasem algorytmy personalizują przekaz tak skutecznie, że młoda kobieta z wyższym wykształceniem otrzyma inne informacje niż jej ojciec. Badacze pokazują, kto naprawdę rozumie mechanizmy cyfrowego świata.