19.03.2018 Rynek medialny
Nowe iWoman.pl. Reaktywacja ambitnego portalu dla kobiet
BARD
Na medialny rynek wraca lifestylowy portal dla kobiet, założony w 2009 przez Grupę Money.pl, a w 2014 roku zawieszony i następnie zamknięty przez nowego właściciela - Wirtualną Polskę. Dwaj byli pracownicy Money.pl odkupili domenę i portal startuje na nowo. W nowym modelu. Bez reklam.

Za reaktywacją portalu iWoman.pl stoją Filip Kokoszyński i Wojciech Skąpski. Obaj są byłymi pracownikami Grupy Money.pl i obaj tworzyli iWoman.pl jeszcze w czasach, kiedy święcił największe tryumfy przed przejęciem Money.pl przez Wirtualną Polskę. Portal iWoman.pl od 2014 roku nie był przez nowego właściciela rozwijany, a w styczniu 2018 roku został całkowicie zamknięty.
Po reaktywacji 8 marca nowi właściciele zapowiadają utrzymanie portalu jako medium opartego na dobrej jakości treściach, całkowicie jednak zmieniają model monetyzacji.
- Rezygnujemy z reklam display’owych. W naszych oczach to model, który tylko szkodzi internautom, nie wprowadzając żadnych udogodnień - tłumaczą Filip Kokoszyński i Wojciech Skąpski. - Chcemy skupić się na skróceniu drogi użytkowniczek między inspiracją, a realizacją. W tym celu integrujemy serwis z wewnętrznymi oraz zewnętrznymi projektami e-commerce.
Z iWoman.pl zniknęły także blogi użytkowników oraz forum. Zdaniem nowych właścicieli te mechanizmy niepotrzebnie upodabniały portal do modelu social media. W "nowym" iWoman.pl nie są dostępne również archiwalne treści, publikowane w latach 2009-2014. Można je jednak przeczytać w internetowym archiwum web.archive.org. Natomiast profil na Facebooku został reaktywowany z całą historią postów i dotychczasowymi polubieniami:
Historia pomysłu na łączenie treści premium i SEO
Portal iWoman.pl powstał w styczniu 2009 roku, jako lifestylowe uzupełnienie portfolio Grupy Money.pl, wydającej największy w Polsce portal biznesowo-ekonomiczny. Dzięki treściom premium - reportażom, wywiadom i poradnikom tworzonym przez doświadczonych dziennikarzy związanych z redakcją Money.pl - oraz nowatorskim rozwiązaniom technicznym i strategii SEO, portal dla kobiet błyskawicznie zaczął zdobywać czytelniczki.
U szczytu popularności iWoman.pl znajdował się w ścisłej czołówce serwisów kobiecych w polskim internecie, osiągając nawet 800 tysięcy użytkowniczek miesięcznie. Według badania Megapanel/PBI na początku 2013 roku portal mógł pochwalić się ponad 3 milionami odsłon.
Nowi właściciele liczą, że potencjał, jaki mają treści premium w połączeniu z nowatorskim modelem e-commerce pozwolą odzyskać pozycję sprzed ponad trzech lat. Pomóc w tym mają redaktorki:
- Ewa Protasewicz, związana z iWoman.pl jeszcze w czasach Money.pl
- Paulina Kucharska
- Karolina Ratajczak
- Mariola Borowska
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Fake news i dezinformacja. Reuters zbadał ich zasięg i wpływ
Bartłomiej Dwornik
Czy problem tak zwanych fake news jest demonizowany? Z badania Reuters Institute wynika, że jego skali nie można ignorować, ale nie jest tak duży, jak możemy przypuszczać. Przynajmniej jeśli chodzi o strony internetowe. Sytuacja zmienia się dopiero w mediach społecznościowych.
Stowarzyszenie Dziennikarzy i Mediów Internetowych
Witold Filipowicz
23 listopada 2005 roku, w Warszawie oficjalnie powstało Stowarzyszenia Dziennikarzy i Mediów Internetowych - niepolityczna organizacja o charakterze zawodowym.
100 lat niepodległości w oczach czytelników prasy. Raport PBC
Izabela Sawczak
Jakie zdaniem Polaków i czytelników prasy są najważniejsze wydarzenia z ostatnich 100 lat? Jak mocno czujemy się związani z naszym krajem, Europą, czy bliskimi? Z czego powinniśmy być dumni, a co jest powodem do wstydu?
Możliwości współpracy mediów polskich i ukraińskich
dr Lidia Pokrzycka
Właściciele mediów na Ukrainie to przede wszystkim politycy i biznesmeni prorosyjscy, co także znajduje swoje odzwierciedlenie w jakości przekazywanych informacji.
Multiscreening w Polsce. Drugi ekran podczas oglądania telewizji
dr Albert Hupa
W 2013 roku polscy digital marketerzy odkryli tzw. multiscreening, a dokładniej – w globalnym internecie zaczęło się pojawiać coraz więcej informacji o tym, że podczas oglądania telewizji ludzie korzystają równocześnie z urządzeń mobilnych. Wyniki badania Multiscreening w Polsce, opublikowane przez IRCenter w lipcu 2014 roku.
Propaganda Rosji. Raport Debunk.org o skali dezinformacji Moskwy
BARD, PAP Mediaroom
W 2022 roku Federacja Rosyjska przekazała na mass media około 143 miliardy rubli (to równowartość 1,9 miliarda dolarów amerykańskich), czyli o 25% więcej niż zaplanowano. W obecnym roku na ten sektor w budżecie Kremla uchwalono 119,2 miliarda rubli (1,6 miliarda dolarów).
Kobiety w mediach. Wyniki badania European Journalism Observatory
BARD
W największych europejskich mediach zdecydowanie dominują mężczyźni. Są autorami ponad 41% publikowanych materiałów. Kobiety - dziennikarki podpisywane są pod artykułami niemal dwukrotnie rzadziej. Więcej jest nawet artykułów anonimowych i agencyjnych - wynika z badania Europejskiego Obserwatorium Dziennikarskiego.