19.03.2018 Rynek medialny
Nowe iWoman.pl. Reaktywacja ambitnego portalu dla kobiet
BARD
Na medialny rynek wraca lifestylowy portal dla kobiet, założony w 2009 przez Grupę Money.pl, a w 2014 roku zawieszony i następnie zamknięty przez nowego właściciela - Wirtualną Polskę. Dwaj byli pracownicy Money.pl odkupili domenę i portal startuje na nowo. W nowym modelu. Bez reklam.

Za reaktywacją portalu iWoman.pl stoją Filip Kokoszyński i Wojciech Skąpski. Obaj są byłymi pracownikami Grupy Money.pl i obaj tworzyli iWoman.pl jeszcze w czasach, kiedy święcił największe tryumfy przed przejęciem Money.pl przez Wirtualną Polskę. Portal iWoman.pl od 2014 roku nie był przez nowego właściciela rozwijany, a w styczniu 2018 roku został całkowicie zamknięty.
Po reaktywacji 8 marca nowi właściciele zapowiadają utrzymanie portalu jako medium opartego na dobrej jakości treściach, całkowicie jednak zmieniają model monetyzacji.
- Rezygnujemy z reklam display’owych. W naszych oczach to model, który tylko szkodzi internautom, nie wprowadzając żadnych udogodnień - tłumaczą Filip Kokoszyński i Wojciech Skąpski. - Chcemy skupić się na skróceniu drogi użytkowniczek między inspiracją, a realizacją. W tym celu integrujemy serwis z wewnętrznymi oraz zewnętrznymi projektami e-commerce.
Z iWoman.pl zniknęły także blogi użytkowników oraz forum. Zdaniem nowych właścicieli te mechanizmy niepotrzebnie upodabniały portal do modelu social media. W "nowym" iWoman.pl nie są dostępne również archiwalne treści, publikowane w latach 2009-2014. Można je jednak przeczytać w internetowym archiwum web.archive.org. Natomiast profil na Facebooku został reaktywowany z całą historią postów i dotychczasowymi polubieniami:
Historia pomysłu na łączenie treści premium i SEO
Portal iWoman.pl powstał w styczniu 2009 roku, jako lifestylowe uzupełnienie portfolio Grupy Money.pl, wydającej największy w Polsce portal biznesowo-ekonomiczny. Dzięki treściom premium - reportażom, wywiadom i poradnikom tworzonym przez doświadczonych dziennikarzy związanych z redakcją Money.pl - oraz nowatorskim rozwiązaniom technicznym i strategii SEO, portal dla kobiet błyskawicznie zaczął zdobywać czytelniczki.
U szczytu popularności iWoman.pl znajdował się w ścisłej czołówce serwisów kobiecych w polskim internecie, osiągając nawet 800 tysięcy użytkowniczek miesięcznie. Według badania Megapanel/PBI na początku 2013 roku portal mógł pochwalić się ponad 3 milionami odsłon.
Nowi właściciele liczą, że potencjał, jaki mają treści premium w połączeniu z nowatorskim modelem e-commerce pozwolą odzyskać pozycję sprzed ponad trzech lat. Pomóc w tym mają redaktorki:
- Ewa Protasewicz, związana z iWoman.pl jeszcze w czasach Money.pl
- Paulina Kucharska
- Karolina Ratajczak
- Mariola Borowska
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Klasyczne media cytowane chętniej niż internet. Ranking IMM za 2017
BARD
Dziennik Rzeczpospolita, Radio Zet oraz RMF FM otwierają zestawienie najczęściej cytowanych mediów w 2017 roku. W pierwszej dziesiątce znalazł się tylko jeden portal internetowy, Onet.pl. Ranking najbardziej opiniotwórczych mediów Instytutu Monitorowania Mediów ranking zdominowały media klasyczne.
Subskrypcje mediów będą zastępować reklamę. TMT Predictions 2018
BARD
Niektórzy wydawcy już teraz uznają próby generowania przychodów z reklam online za stratę czasu. Autorzy raportu TMT Predictions 2018 z Deloitte przewidują, że do końca 2018 roku połowa dorosłych osób w krajach rozwiniętych będzie posiadać co najmniej dwie subskrypcje mediów w kanałach online.
Cudowny świat bez... "Gazety Wyborczej"
Magdalena Wierzchowska, Puls Biznesu
Marzenia polityków o wygranej z mediami są iluzją. Ich absurdalne wypowiedzi trudno traktować jako zagrożenie - twierdzi prezes Agory w rozmowie z Pulsem Biznesu.
Modele organizacji dziennikarskich
Zenon Kuczera
Przegląd, zasady działalności i charakterystyka organizacji dziennikarskich funkcjonujących w Belgii, Kanadzie, Szwajcarii i Stanach Zjednoczonych.
Radio internetowe w Polsce. Dominacja stacji z eteru
Krzysztof Głowiński
Ponad połowa badanych słucha radia w internecie co najmniej raz w tygodniu, najczęściej wybierają stacje nadające również w tradycyjny sposób - wynika z drugiej edycji badania BInAR.
Liderzy opiniotwórczości. Najczęściej cytowane media 2011 roku
Magdalena Grabarczyk - Tokaj
Najbardziej opiniotwórczym medium 2011 roku jest Rzeczpospolita. Na jej informacje inne media powołały się ponad 9 tysięcy razy. Drugie miejsce zajęła Gazeta Wyborcza, trzecie - stacja TVN24.
Zagraniczny ruch w polskim internecie. Wyniki analizy Nazwa.pl
BARD
Z najnowszych badań przeprowadzonych na próbie ponad 600 tysięcy serwisów WWW wynika, że 41% z nich odwiedzanych jest spoza terytorium Polski. Analizie poddano ponad miliard zapytań przychodzących na serwery największego dostawcy usług hostingowych w Polsce.