17.05.2018 Marketing i PR
Strategia marketingowa i korzyści płynące z jej stosowania dla firmy
brandglow.pl
Właściwie opracowana strategia marketingowa to klucz do sukcesu każdej firmy zarówno małej, jak i dużej. Jest to bowiem praktyczne narzędzie, które pozwala nam na ustalenie spójnego planu działania, określenia mocnych oraz słabych stron przedsiębiorstwa oraz sprecyzowania, kim są odbiorcy naszych produktów oraz usług. Dzięki niej możliwe jest zwiększenie zysków ze sprzedaży oraz umocnienie pozycji firmy na rynku. Sprawdźmy, jakie są najważniejsze korzyści oferowane przez profesjonalną strategię marketingową.
fot. brandglow.pl
Strategia marketingowa precyzyjnie określa odbiorców produktów lub usług
Jednym z najważniejszych celów, jakie stawia przed sobą każda strategia marketingowa, jest określenie grupy docelowej, do której firma kieruje swoje produkty lub usługi. Dlaczego to takie istotne?
Otóż, wiedząc, kim są nasi klienci możemy przygotować dla nich produkt, który będzie najlepszą odpowiedzią na ich potrzeby. Pamiętajmy bowiem, że zadaniem każdej firmy jest dawanie odbiorcom wymiernych korzyści poprzez oferowanie produktów, które są im niezbędne w codziennym życiu oraz pomogą w rozwiązywaniu określonych problemów.
Dzięki prawidłowo opracowanej strategii marketingowej firma zyskuje także wiedzę, jak najefektywniej reklamować swoje produkty, jak kształtować ich ceny oraz w jaki sposób o nich mówić. Strategia marketingowa pozwala także na wybranie najlepszego kanału dystrybucji produktu po to, aby miał on okazję trafić do jak najszerszej grupy odbiorców oraz określa, jakie formy reklamy najlepiej się sprawdzą.
Bardzo istotnym elementem każdej strategii marketingowej jest także opracowanie planu komunikacji z klientem. Pamiętajmy bowiem, że klienci najchętniej nabywają produkty i usługi znanych i lubianych przez siebie firm, do których mają zaufanie. Dzięki strategii marketingowej można skutecznie określić, w jaki sposób komunikować się z klientem, aby zaskarbić sobie jego sympatię oraz przywiązać go do naszej marki.
Strategia marketingowa dla poznania mocnych i słabych stron firmy i jej konkurencji
Strategia marketingowa określa nie tylko klientów firmy, ale bada także mocne oraz słabe strony samego przedsiębiorstwa. Dzięki niej dowiadujemy się więc, które aspekty naszego działania oraz wizerunku przedsiębiorstwa należy poprawić, a które warto pozostawić bez zmian. Strategia marketingowa pozwala także wskazać firmie najlepszy kierunek działań marketingowych, który ma największe szanse przyniesienia oczekiwanych przez nią rezultatów.
Dzięki prawidłowo wykonanej analizie konkurencji w strategii marketingowej możemy także dowiedzieć, w jaki sposób pozycjonować swoją firmę w stosunku do konkurencji, a także, jak wybić się ponad nią. Strategia marketingowa pozwala bowiem także dostrzec mocne i słabe strony konkurencyjnych firm oraz wykorzystać tę wiedzę na korzyść naszej firmy. Pozwala także odpowiednio reagować na zmiany na rynku oraz przewidywać ruchy ze strony konkurencji.
Profesjonalna strategia marketingowa to podstawa wszystkich kampanii reklamowych
Strategia marketingowa to narzędzie, bez którego nie powinna się obyć żadna profesjonalna firma. Pozwala bowiem dokładnie określić najlepsze metody promocji oraz oszczędza nasz czas i pieniądze. Co jednak najważniejsze, prawidłowo wykonana strategia marketingowa w BrandGlow.pl jest w stanie skutecznie podnieść także sprzedaż produktów, znacząco zwiększyć zyski firmy oraz ugruntować jej pozycję w branży.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Rola mediów społecznościowych w marketingu internetowym
Joanna Kwiatkowska
Niezaprzeczalnym faktem jest to, że reklama w internecie ma ogromną siłę. Każda firma, a w szczególności ta, która funkcjonuje na rynku od krótkiego czasu, powinna zadbać o swój wizerunek w sieci i kreować przemyślane, skuteczne kampanie marketingowe online. Na co warto zwrócić uwagę?
Copywriting sprzedażowy. Treści, które sprzedają
Marta Bober
Nie jest większym odkryciem stwierdzenie, że trudno jest dzisiaj cokolwiek sprzedać - zarówno w internecie, jak sklepie stacjonarnym. Copywriting sprzedażowy polega na posługiwaniu się technikami perswazyjnymi, do których należy np. storytelling czy też neuromarketing.
Poprawa widoczności reklam display. Meetrics Benchmark Report
Tomasz Piątkowski
Po słabym IV kwartale wskaźniki Viewability reklam display na polskim rynku uległy delikatnemu odbiciu w górę. Średnie viewability wyniosło w I kwartale tego roku 52 procent. Średnia dla wszystkich badanych rynków w Europie była sporo wyższa - wyniosła 62 procent.
Marketing w grach. Gaming jako nośnik reklamowy
Gameset, BARD
Rewolucja kulturowa gamingu jako pierwszego immersyjnego medium trwa od lat i teraz obserwujemy jej apogeum. Przy premierze Cyberpunk 2077, gry, o której tylko między listopadem a grudniem 2020 dotarła do przeszło 1,1 miliarda internautów, czyli 24% wszystkich.
Reklama mobilna. Optymalizacja, personalizacja i wideo
Mariusz Maksymiuk
Z badań przeprowadzonych prze IAB UK wynika, że aż 78% osób uważa, że najbardziej irytujące reklamy to te, które nie są dostosowane do rozdzielczości smartfonów czy tabletów – są zbyt małe, bądź zawierają zbyt dużo tekstu, przez co stają się nieczytelne i trudniejsze w odbiorze.
Personalizacja w wideomarketingu. Dwa razy więcej zaangażowania
Anna Kacprzyk
Według Jamesa McQuivey, eksperta od marketingu cyfrowego, minuta wideo jest odpowiednikiem 1,8 miliona słów. Z kolei według HubSpot, spersonalizowane wideo generuje o 42% więcej zysków, niż niespersonalizowane treści. A do 2019 roku wideo będzie stanowić 80% całego ruchu internetowego na świecie.
Reklama programmatic. Jak płacić tylko za skuteczny marketing
Paweł Treściński
Model programmatic umożliwia kierowanie formatów reklamowych na określoną grupę odbiorców. Segmenty mogą obejmować płeć, wiek, status społeczny, a także położenie geograficzne w niektórych rejonach kraju. Oprócz tego, można również kontrolować reklamy według określonej pory dnia a także monitorować ich częstotliwość.