30.07.2018 Rynek medialny
Próbki dodawane do gazet. Skuteczność marketingowa według PBC
BARD
Czy próbki produktów, dodawane bezpłatnie do prasy działają? Z danych, opublikowanych przez Polskie Badania Czytelnictwa wynika, że to skuteczna forma marketingu i promocji marki. Pod warunkiem, że kampania samplingowa przeprowadzona jest prawidłowo.
Akcje samplingowe, polegające na dodawaniu próbek produktów do prasy, mają wyjątkowo wysoką skuteczność. Ze światowych analiz, opublikowanych przez Polskie Badania Czytelnictwa wynika, że większość próbek zostaje wykorzystana. A to prosta droga do zachęcenia czytelnika - potencjalnego klienta - żeby kupił regularny produkt. Oczywiście, jeśli z próbki będzie zadowolony.
- Możliwość osobistego przetestowania produktu przed jego zakupem jest największą wartością reklamy - komentują autorzy analizy PBC. - Należy jednak pamiętać o dokładnym zaplanowaniu akcji samplingowej. Dokonanie odpowiedniego doboru pism do grupy docelowej i przygotowanie ciekawej komunikacji wraz z ekspozycją walorów produktu.
PBC powołuje się na wyniki badań przeprowadzonych w Kanadzie przez firmę Starch na czytelnikach Reader`s Digest oraz na rynku brytyjskim przez IPC Innovator na czytelnikach magazynu Marie Claire. Najważniejsze wnioski to:
- 80% badanych w Kanadzie i 66% w Wielkiej Brytanii skorzystało z darmowej próbki
- 45% czytelników Reader`s Digest deklarowało chęć zakupu samplowanego produktu
- 42% czytelników Marie Claire było bardziej zainteresowanych reklamą z próbką
Autorzy analizy przypominają też wyniki globalnego badania Nielsena, mówiące o znaczeniu próbek jako źródła informacji o produkcie. Możliwość przetestowania produktu największy wpływ na decyzje zakupowe ma w Ameryce Północnej, najmniejsze w Azji:
- 44% - Ameryka Północna
- 38% - Europa
- 30% - Afryka
- 25% - Azja
Skuteczność reklamy w prasie drukowanej
Polskie Badania Czytelnictwa regularnie publikują wyniki badań rynku prasy pod kątem jej skuteczności reklamowej. Z badania liczby powrotów do wydań prasy drukowanej wynika, że czytelnicy powracają średnio 1,9 raza do jednego wydania dziennika oraz 2,6 raza do jednego wydania magazynu. Statystyczny czytelnik czyta za każdym powrotem do lektury średnio 58% wydania dziennika i 65% wydania magazynu.
Reklama prasowa, jeśli zamieszczona jest w odpowiednim kontekście redakcyjnym, przyciąga wzrok o 67% lepiej, niż ta opublikowana w innej przestrzeni. Na reklamę kontekstową odbiorcy patrzą dłużej i bardziej się w nią angażują - wynika z kolei z przeprowadzonych dla PBC analiz na temat skuteczności prasowej reklamy kontekstowej.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Influencerzy 2024. Dane, fakty i historie z raportu UNESCO
Krzysztof Fiedorek
Aż 68% twórców cyfrowych to nano-influencerzy. Co trzeci doświadczył mowy nienawiści, a ponad 60% nie sprawdza dokładnie informacji przed ich publikacją. Co więcej, tylko połowa ujawnia sponsorów swoich treści. Wnioski z raportu „Behind The Screens” są inspirujące i alarmujące zarazem.
Represje wobec mediów. Raport Committee to Protect Journalists za 2024
Krzysztof Fiedorek
W 2024 roku co najmniej 361 dziennikarzy na świecie trafiło za kratki, często za ujawnianie prawdy. W Chinach reporterów śledzą zaawansowane systemy rozpoznawania twarzy, a w Izraelu palestyńscy dziennikarze trafiają do więzień bez procesu. Natomiast w Mjanmie dziennikarka Shin Daewe dostała dożywocie za... drona.
Przyszłość dziennikarstwa i mediów. Prognozy Reuters Institute
KFi
74% wydawców obawia się spadku ruchu z wyszukiwarek. Płatnych subskrybentów nie przybywa, jak kiedyś, a relacje z gigantami technologicznymi stają się coraz bardziej skomplikowane. Raport "Journalism, Media, and Technology Trends and Predictions 2025" prognozuje, co czeka świat mediów w 2025 roku.
Podobne artykuły:
Przegląd prasy i portali z Polski i świata. Zobacz, o czym szumią media [LINK]
AUTOPROMOCJA Reporterzy.info
O czym szumią media? Przegląd nagłówków najważniejszych gazet i serwisów internetowych z Polski i świata. Wydarzenia dnia, kraj, świat, rynek mediów, gospodarka, sport, media zagraniczne, a nawet plotki i ciekawostki. W czasie rzeczywistym i 24 godziny na dobę. Zapraszamy!
Yellow Press. Czym jest żółta prasa i żółte dziennikarstwo
Krzysztof Fiedorek
Terminy „żółta prasa” i „żółte dziennikarstwo” są często używane w sposób pejoratywny, aby określić praktyki dziennikarskie, które opierają się na sensacji, plotkach i emocjach, zamiast na obiektywnych faktach. Poznajmy ich genezę, cechy charakterystyczne i wpływ na społeczeństwo.
Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce w 2007 roku
Instytut Monitorowania Mediów
Najbardziej opiniotwórczym medium 2007roku została Rzeczpospolita. Liderem wśród stacji telewizyjnych jest TVN24, a radiowych - RMF FM.
Wirtualni influencerzy są postrzegani jako bardziej autentyczni od ludzi
Agnieszka Kliks-Pudlik
Wirtualni influencerzy to fikcyjne, wygenerowane postacie, które naśladują wygląd i zachowanie prawdziwych ludzi. Mają miliony followersów. Przez pokolenie Alfa są postrzegani nawet jako bardziej autentyczni niż ci realni, co rodzi wiele wyzwań – podkreśla dr Ada Florentyna Pawlak.