menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

30.07.2018 Rynek medialny

Próbki dodawane do gazet. Skuteczność marketingowa według PBC

BARD

Czy próbki produktów, dodawane bezpłatnie do prasy działają? Z danych, opublikowanych przez Polskie Badania Czytelnictwa wynika, że to skuteczna forma marketingu i promocji marki. Pod warunkiem, że kampania samplingowa przeprowadzona jest prawidłowo.

Próbki dodawane do gazet. Skuteczność marketingowafot. Karolina Grabowska/CC0/Pixabay

Akcje samplingowe, polegające na dodawaniu próbek produktów do prasy, mają wyjątkowo wysoką skuteczność. Ze światowych analiz, opublikowanych przez Polskie Badania Czytelnictwa wynika, że większość próbek zostaje wykorzystana. A to prosta droga do zachęcenia czytelnika - potencjalnego klienta - żeby kupił regularny produkt. Oczywiście, jeśli z próbki będzie zadowolony.

- Możliwość osobistego przetestowania produktu przed jego zakupem jest największą wartością reklamy - komentują autorzy analizy PBC. - Należy jednak pamiętać o dokładnym zaplanowaniu akcji samplingowej. Dokonanie odpowiedniego doboru pism do grupy docelowej i przygotowanie ciekawej komunikacji wraz z ekspozycją walorów produktu.

Czytaj prasę w PDF
PBC powołuje się na wyniki badań przeprowadzonych w Kanadzie przez firmę Starch na czytelnikach Reader`s Digest oraz na rynku brytyjskim przez IPC Innovator na czytelnikach magazynu Marie Claire. Najważniejsze wnioski to:

  • 80% badanych w Kanadzie i 66% w Wielkiej Brytanii skorzystało z darmowej próbki
  • 45% czytelników Reader`s Digest deklarowało chęć zakupu samplowanego produktu
  • 42% czytelników Marie Claire było bardziej zainteresowanych reklamą z próbką

Autorzy analizy przypominają też wyniki globalnego badania Nielsena, mówiące o znaczeniu próbek jako źródła informacji o produkcie. Możliwość przetestowania produktu największy wpływ na decyzje zakupowe ma w Ameryce Północnej, najmniejsze w Azji:

  • 44% - Ameryka Północna
  • 38% - Europa
  • 30% - Afryka
  • 25% - Azja

Skuteczność reklamy w prasie drukowanej


Polskie Badania Czytelnictwa regularnie publikują wyniki badań rynku prasy pod kątem jej skuteczności reklamowej. Z badania liczby powrotów do wydań prasy drukowanej wynika, że czytelnicy powracają średnio 1,9 raza do jednego wydania dziennika oraz 2,6 raza do jednego wydania magazynu. Statystyczny czytelnik czyta za każdym powrotem do lektury średnio 58% wydania dziennika i 65% wydania magazynu.

Reklama prasowa, jeśli zamieszczona jest w odpowiednim kontekście redakcyjnym, przyciąga wzrok o 67% lepiej, niż ta opublikowana w innej przestrzeni. Na reklamę kontekstową odbiorcy patrzą dłużej i bardziej się w nią angażują - wynika z kolei z przeprowadzonych dla PBC analiz na temat skuteczności prasowej reklamy kontekstowej.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ
Reporterzy.info na Google News

Zobacz artykuły na podobny temat:

Telewizja online. Jak to jest zrobione?

Magdalena Urbańska
Tradycyjna telewizja coraz częściej ustępuje miejsca telewizji online.Rosnąca popularność Internetu oraz zmiany pokoleniowe przyczyniły się do powstania nowego modelu konsumpcji treści multimedialnych.

Monitoring mediów. Wyzwaniem są social media i regulacje prawne

Klaudia Kulczycka
Firmy monitorujące media w światowym badaniu FIBEP, dotyczącym sytuacji w branży w większości dobrze oceniają swoją kondycję finansową i przewiduje dalszy wzrost dochodów.

System medialny Stanów Zjednoczonych

Patrycja Żuralska
Znajomość koncepcji wolności mediów w USA jest fundamentem zrozumienia ich miejsca, funkcji i roli w społeczeństwie amerykańskim.

Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce w 2007 roku

Instytut Monitorowania Mediów
Najbardziej opiniotwórczym medium 2007roku została Rzeczpospolita. Liderem wśród stacji telewizyjnych jest TVN24, a radiowych - RMF FM.

Influencerzy w Polsce okiem reklamodawców. Raport Reachablogger.pl

Paweł Usakowski
Nieco ponad 1/4 marketerów wstrzymało działania w obszarze influencer marketingu w czasie epidemii, ale jednocześnie prawie taki sam odsetek zamierza tego typu działania poszerzyć - wynika z badania „Koronawirus a rynek influencerów w Polsce”, przeprowadzonego w drugiej połowie kwietnia przez platformę REACHaBLOGGER.pl.

Papier a internet. Jaką przyszłość ma prasa?

Wist Online
Treść w formie druku jest nam dobrze znana i wykorzystywana zresztą od wieków. Internet zaś to dosyć nowe medium, które z miejsca zaczęło wypierać standardową prasę. Okazuje się, że każdego roku odnotowuje się spadek sprzedaży wydań na papierze. Dzisiaj wolimy czytać przy wykorzystaniu tableta, komputera i smartfona.

Wpływ pandemii na media i informacje. Vibrant Information Barometer

PAP MediaRoom
W opracowanym przez IREX badaniu Vibrant Information Barometer (VIBE) za rok 2021 przeanalizowano kilka czynników związanych z pandemią COVID-19 - globalne pogorszenie się koniunktury gospodarczej, blokowanie informacji przez rządy i dezinformacja - które miały wpływ na sektor mediów i informacji w 13 państwach na terenie Europy i Eurazji.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Lumix
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24