30.07.2018 Rynek medialny
Próbki dodawane do gazet. Skuteczność marketingowa według PBC
BARD

Akcje samplingowe, polegające na dodawaniu próbek produktów do prasy, mają wyjątkowo wysoką skuteczność. Ze światowych analiz, opublikowanych przez Polskie Badania Czytelnictwa wynika, że większość próbek zostaje wykorzystana. A to prosta droga do zachęcenia czytelnika - potencjalnego klienta - żeby kupił regularny produkt. Oczywiście, jeśli z próbki będzie zadowolony.
- Możliwość osobistego przetestowania produktu przed jego zakupem jest największą wartością reklamy - komentują autorzy analizy PBC. - Należy jednak pamiętać o dokładnym zaplanowaniu akcji samplingowej. Dokonanie odpowiedniego doboru pism do grupy docelowej i przygotowanie ciekawej komunikacji wraz z ekspozycją walorów produktu.
PBC powołuje się na wyniki badań przeprowadzonych w Kanadzie przez firmę Starch na czytelnikach Reader`s Digest oraz na rynku brytyjskim przez IPC Innovator na czytelnikach magazynu Marie Claire. Najważniejsze wnioski to:
- 80% badanych w Kanadzie i 66% w Wielkiej Brytanii skorzystało z darmowej próbki
- 45% czytelników Reader`s Digest deklarowało chęć zakupu samplowanego produktu
- 42% czytelników Marie Claire było bardziej zainteresowanych reklamą z próbką
Autorzy analizy przypominają też wyniki globalnego badania Nielsena, mówiące o znaczeniu próbek jako źródła informacji o produkcie. Możliwość przetestowania produktu największy wpływ na decyzje zakupowe ma w Ameryce Północnej, najmniejsze w Azji:
- 44% - Ameryka Północna
- 38% - Europa
- 30% - Afryka
- 25% - Azja
Skuteczność reklamy w prasie drukowanej
Polskie Badania Czytelnictwa regularnie publikują wyniki badań rynku prasy pod kątem jej skuteczności reklamowej. Z badania liczby powrotów do wydań prasy drukowanej wynika, że czytelnicy powracają średnio 1,9 raza do jednego wydania dziennika oraz 2,6 raza do jednego wydania magazynu. Statystyczny czytelnik czyta za każdym powrotem do lektury średnio 58% wydania dziennika i 65% wydania magazynu.
Reklama prasowa, jeśli zamieszczona jest w odpowiednim kontekście redakcyjnym, przyciąga wzrok o 67% lepiej, niż ta opublikowana w innej przestrzeni. Na reklamę kontekstową odbiorcy patrzą dłużej i bardziej się w nią angażują - wynika z kolei z przeprowadzonych dla PBC analiz na temat skuteczności prasowej reklamy kontekstowej.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Influencerzy i social video rządzą informacją. Digital News Report 2025
Krzysztof Fiedorek
Przyszłość informacji dyktują sekundy wertykalnych klipów. TikTok, YouTube i armia influencerów odrywają odbiorcę od telewizyjnych odbiorników i stron gazet. Kto opanuje ten nowy puls, przejmie nie tylko uwagę, lecz także władzę nad narracją.
Cyberprzemoc i hejt pod pozorem żartu. Raport RAYUELA o młodzieży
Krzysztof Fiedorek
Badanie przeprowadzone w pięciu krajach ujawnia brutalną prawdę: przemoc w sieci nie rozkłada się równo. To cyfrowa mapa uprzedzeń, która rani najmocniej tych, którzy najbardziej odstają. "To tylko żart". Tak często zaczyna się przemoc, którą młodzi przeżywają w milczeniu.
Zaufanie do mediów społecznościowych. Youtube wygrywa z TikTokiem i X
Krzysztof Fiedorek
Czy Polacy naprawdę ufają mediom społecznościowym? Nowe badanie pokazuje ogromne różnice oceny najważniejszych kanałów. Zaufanie trafia tam, gdzie jest autentyczność, a nie algorytm. Rośnie rola ludzi, spada znaczenie marek.
Podobne artykuły:
Informacje lokalne z internetu. Badanie PBI
Joanna Trybuchowska
Internauci informacji na temat swojego regionu najchętniej szukają w internecie. W przeciągu dwóch lat znacznie poszerzył się zakres informacji na ten temat. Wzrósł także odsetek osób dzielących się nimi za pośrednictwem sieci.
Praca w mediach. Mamy więcej ogłoszeń w Reporterzy.info [LINK]
AUTOPROMOCJA Reporterzy.info
Dzięki współpracy z serwisem rekrutacyjnym Talent.com mocno wzbogaciła się baza publikowanych w Reporterzy.info ogłoszeń rekrutacyjnych. Zapraszamy do przeglądania aktualnych ofert pracy i praktyk w mediach i branży reklamowej z największych polskich miast.
To ostatni dzwonek, żeby zadbać o polską szkołę [OPINIA]
Reporterzy.info wspierają
Skończmy z masowym rozdawaniem coraz mniej wartych matur i przestańmy próbować kształcić ludzi na pracowników fabryk. Oceniajmy szkoły przez pryzmat atrakcyjności oferty, pozwólmy uczyć przedmiotów zawodowych porządnie i przede wszystkim zadbajmy o tych nauczycieli, którzy jeszcze zostali przy tablicach.
"Polska". Sukces czy porażka?
Jarosław Jakimczyk
Nowy dziennik ogólnopolski, wydawany przez Grupę Wydawniczą Polskapresse, powinien wyjaśnić zagadkę dalszych kierunków rozwoju rynku prasowego w naszym kraju.