menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
REKLAMAbanner Konsimo

30.07.2018 Rynek medialny

Próbki dodawane do gazet. Skuteczność marketingowa według PBC

BARD

Czy próbki produktów, dodawane bezpłatnie do prasy działają? Z danych, opublikowanych przez Polskie Badania Czytelnictwa wynika, że to skuteczna forma marketingu i promocji marki. Pod warunkiem, że kampania samplingowa przeprowadzona jest prawidłowo.

Próbki dodawane do gazet. Skuteczność marketingowafot. Karolina Grabowska/CC0/Pixabay

Akcje samplingowe, polegające na dodawaniu próbek produktów do prasy, mają wyjątkowo wysoką skuteczność. Ze światowych analiz, opublikowanych przez Polskie Badania Czytelnictwa wynika, że większość próbek zostaje wykorzystana. A to prosta droga do zachęcenia czytelnika - potencjalnego klienta - żeby kupił regularny produkt. Oczywiście, jeśli z próbki będzie zadowolony.

- Możliwość osobistego przetestowania produktu przed jego zakupem jest największą wartością reklamy - komentują autorzy analizy PBC. - Należy jednak pamiętać o dokładnym zaplanowaniu akcji samplingowej. Dokonanie odpowiedniego doboru pism do grupy docelowej i przygotowanie ciekawej komunikacji wraz z ekspozycją walorów produktu.

REKLAMA

PBC powołuje się na wyniki badań przeprowadzonych w Kanadzie przez firmę Starch na czytelnikach Reader`s Digest oraz na rynku brytyjskim przez IPC Innovator na czytelnikach magazynu Marie Claire. Najważniejsze wnioski to:

  • 80% badanych w Kanadzie i 66% w Wielkiej Brytanii skorzystało z darmowej próbki
  • 45% czytelników Reader`s Digest deklarowało chęć zakupu samplowanego produktu
  • 42% czytelników Marie Claire było bardziej zainteresowanych reklamą z próbką

Autorzy analizy przypominają też wyniki globalnego badania Nielsena, mówiące o znaczeniu próbek jako źródła informacji o produkcie. Możliwość przetestowania produktu największy wpływ na decyzje zakupowe ma w Ameryce Północnej, najmniejsze w Azji:

  • 44% - Ameryka Północna
  • 38% - Europa
  • 30% - Afryka
  • 25% - Azja

Skuteczność reklamy w prasie drukowanej


Polskie Badania Czytelnictwa regularnie publikują wyniki badań rynku prasy pod kątem jej skuteczności reklamowej. Z badania liczby powrotów do wydań prasy drukowanej wynika, że czytelnicy powracają średnio 1,9 raza do jednego wydania dziennika oraz 2,6 raza do jednego wydania magazynu. Statystyczny czytelnik czyta za każdym powrotem do lektury średnio 58% wydania dziennika i 65% wydania magazynu.

Reklama prasowa, jeśli zamieszczona jest w odpowiednim kontekście redakcyjnym, przyciąga wzrok o 67% lepiej, niż ta opublikowana w innej przestrzeni. Na reklamę kontekstową odbiorcy patrzą dłużej i bardziej się w nią angażują - wynika z kolei z przeprowadzonych dla PBC analiz na temat skuteczności prasowej reklamy kontekstowej.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Makrotrendy kluczowe dla brandów i marketerów. Raport Twittera

Paweł Usakowski
Twitter przeanalizował miliardy tweetów i dyskusji z dwóch lat, przygotowując na tej postawie raport “The Conversation: Twitter Trends”. Raport wskazuje na 6 makrotrendów wyłaniających się z tych dyskusji, jak i cały szereg składających się na nie mikrotrendów.

Jak media wpływają na poglądy polityczne. Raport Uniwersytetu SWPS

BARD
Socjologowie z Uniwersytetu SWPS zbadali rolę źródeł informacji w budowaniu preferencji politycznych. Naukowcy sprawdzili też, jak informacje podawane przez telewizję, radio, prasę i internet wpływają na postawę obywateli.

Wojna i komunikacja. Edycja specjalna badania Kryzysometr

Dagmara Gac
Aż 9 na 10 organizacji uczestniczących w specjalnej edycji badania „Kryzysometr” miało od czasu inwazji Rosji na Ukrainę do czynienia z różnego rodzaju trudnościami, które wymagały wprowadzenia specjalnych działań komunikacyjnych. Dużym wyzwaniem jest również walka z fake newsami i hejtem.

TV Puls inwestuje i rusza na podbój rynku

Bartosz Chochołowski
"Planujemy zainwestować w rozwój TV Puls miliony złotych. Mam nadzieję, że będzie rentowna do czerwca 2009" - zapowiada Farrell Meisel, prezes zarządu TV Puls.

Rynek gier wideo w Polsce. Prognozy MarketHub

Katarzyna Kucia
Analizy przewidują, że do 2027 roku wartość światowego rynku gier wideo wzrośnie do kwoty 363,2 miliarda dolarów amerykańskich. Polska, z rosnącym tempem wzrostu o 8,56% rocznie, ma osiągnąć przychody na poziomie 990,1 miliona dolarów.

Fake newsom od sztucznej inteligencji wierzymy bardziej niż ludziom

KrzysztoF
Generowanie i szerzenie dezinformacji z pomocą sztucznej inteligencji może mieć negatywny wpływ na wiele dziedzin życia, w tym na ochronę zdrowia na świecie. Aby sprawdzić, jak tekst stworzony przez SI może wpłynąć na zrozumienie informacji przez odbiorców, naukowcy z Uniwersytetu Zuryskiego przyjrzeli się tweetom wytwarzanym przez GPT-3.

Informacje lokalne z internetu. Badanie PBI

Joanna Trybuchowska
Internauci informacji na temat swojego regionu najchętniej szukają w internecie. W przeciągu dwóch lat znacznie poszerzył się zakres informacji na ten temat. Wzrósł także odsetek osób dzielących się nimi za pośrednictwem sieci.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

rectangle Play
Rozlicz PIT i przekaż 1,5% na projekty fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24