23.08.2018 Marketing i PR
Czy treści nadal są ważne w erze video?
Carted.pl
Drugą po Google najpopularniejszą wyszukiwarką jest Youtube, który ma prawie tyle samo udziałów. Rynek video rośnie z roku na rok. Ile razy słyszeliśmy czy czytaliśmy o youtuberach robiących karierę. Czy zatem w erze video treści mają sens?

Pomoc w sprzedaży
Treści to przede wszystkim sposób na dotarcie do klienta, zapoznanie go z ofertą. Ważne są zarówno w sklepie internetowym jak i innych stronach, gdzie przedstawiamy usługi świadczone przez firmę. Nie każdy potrafi przygotować ciekawy opis oferty, wtedy warto sięgnąć po pomoc copywritera. Profesjonalnie napisany opis produktu czy oferty będzie miał realne przełożenie na sprzedaż.
Warto eksperymentować z treściami, szczególnie jeśli to one w głównej mierze odpowiadają za sprzedaż (tak jest np. w przypadku stron wielu ofert). Można przygotować kilka wersji i prowadzić testy A/B, by sprawdzić, która przynosi najwięcej konwersji.
Wpływ na SEO
Treści mają naprawdę duży wpływ na ruch oraz pozycje poszczególnych fraz. Doświadczeni marketingowcy wiedzą, że aby strona ściągała duży ruch to musi pracować cały długi ogon. Aby to było możliwe, potrzebne są treści. Na skróty mogą sobie pozwolić największe portale, które mają mocne domeny - w ich przypadku dodanie fraz do metatagów czy nagłówków wystarczy do osiągnięcia dobrych pozycji - wyjaśnia Szymon Spychała z Carted.pl. Jednak większość serwisów musi postawić nacisk na treści, by mieć szanse na ściągnięcie ruchu. Dlatego potrzebna jest odpowiednia strategia dotycząca contentu.
Warto tutaj wspomóc się odpowiednimi narzędziami do analizy słów kluczowych oraz analizy długiego ogona. To wszystko pomoże nam lepiej przygotować odpowiednio dopracowane treści, które będą ściągały ruch.
Nie zapominaj o urządzeniach mobilnych
Treści bardzo często są czytane na urządzeniach mobilnych. Jest wiele statystyk na ten temat, często urządzenia mobilne przodują pośród urządzeń na których przeglądane są strony www. Z tego powodu powinniśmy zadbać o jak najlepsze dopracowanie wersji mobilnej. Najlepiej jakby była to wersja RWD, czyli strona www dopasowująca się do urządzenia, na którym jest otwierana.
Liczne testy potwierdzają, że zwiększenie czcionki, odstępów między wierszami, lub mówiąc w skrócie - zwiększenie czytelności - sprawia, że użytkownicy zostają dłużej na stronie i czytają większą część artykułu.
Przy optymalizacji wersji mobilnej warto też wykonać testy na różnych urządzeniach działających zarówno na systemach iOS oraz Android. Są dostępne platformy online, ale najlepiej testować to na realnych urządzeniach.
Budowa marki i autorytetu
Treści to też znakomity sposób na budowę marki oraz autorytetu, szczególnie jeśli dopiero zaczynamy. Najpopularniejszy sposób to dzielenie się wiedzą oraz doświadczeniem np. poprzez pisanie bloga specjalistycznego i publikację poradników. Nie musimy się dzielić całą swoją wiedzą, ale można opisać popularniejsze problemy i zagadnienia. Celem jest pokazanie, że znamy się na danym obszarze i jesteśmy specjalistami. Takie treści, połączone z odpowiednio przygotowaną stroną, która zawiera informacje o nas oraz zachętę do kontaktu, wyraźnie może się przełożyć na wzrost kontaktu ze strony zainteresowanych osób.
Szybsze w tworzeniu
Treści nadal są szybsze i łatwiejsze w tworzeniu, często są też tańsze. Tu jednak warto pamiętać, by zadbać o ich jakość, szczególnie jeśli zlecamy pisanie treści. W tym przypadku warto przetestować kilku copywriterów, by znaleźć tych, którzy nam odpowiadają pod kątem jakości oraz terminowości.
Uwaga na kopie
Treści powinny być unikalne. Publikowanie kopiowanych treści to nie tylko ryzyko prawne, ale też narażenie się na kary od Google (np. od algorytmu Panda).
Czasem jednak kopie tworzą się przez nieuwagę właściciela strony. Częsty błąd to publikacja w zewnętrznych serwisach jak allegro czy ceneo tych samych opisów produktów jak w ramach macierzystego sklepu. Prawidłowo powinny być przygotowane w takim przypadku dwie wersje opisów - na sklep oraz opisy na serwisy zewnętrzne. Dzięki temu unikniemy kopiowania unikalnych opisów.
Jakość, nie ilość
Ze względu na znaczenie treści przy SEO dość łatwo jest zamówić duże ilości tanich treści. To może się wydawać niektórym dobry sposób, ale taki nie jest. Przede wszystkim algorytmy są na tyle rozwinięte, że są w stanie sprawdzić czy treść jest kopią czy nie ale potrafią dodatkowo ocenić też jakość treści (choćby na podstawie formatowania, długości, odnośników, czasu spędzonego na stronie). Dochodzą do tego sygnały zewnętrzne (czy treść zdobywa linki, czy jest komentowana i wiele innych). W skrócie – między wartościową treścią a treścią pisaną na szybko jest duża różnica.
Dlatego nie ma co pisać pod wyszukiwarkę. Priorytetem powinien być użytkownik. Jeśli treść będzie wyczerpująca to będzie miała większe szanse na zdobycie komentarzy czy linków z innych stron (np. forum czy blogów). Dodatkowo pamiętajmy, że często warto jest tworzyć treść evergreen czyli treści które są aktualne przez dłuższy czas. Dzięki temu można skupić się na jakości a nie ilości tworzonych treści i to jest prawidłowe podejście w dzisiejszych czasach.
Podsumowanie
Powyżej przedstawiliśmy tylko kilka zalet treści. Na pewno konkurencja ze strony materiałów video jest większa niż kiedykolwiek. Nie znaczy to, że treści nie mają przyszłości, ale bardziej niż kiedykolwiek liczy się ich jakość.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Wybór właściwej agencji reklamowej
blog.goldensubmarine.com
Zadanie nie należy do łatwych - jak rozeznać się na rynku usług komunikacji marketingowej, i czym się kierować w typowaniu agencji reklamowej? [artykuł sponsorowany]
Era m-commerce. Czas na biznes w telefonie
Bartosz Tomczyk
Rok 2020 minął w atmosferze ciągłej niepewności o stan krajowego biznesu. Obronną ręką wydają się wychodzić przedsiębiorcy, którzy przenieśli swoje usługi do internetu. Właśnie krok w stronę sieci może przesądzić o dalszych losach przedsiębiorczości jako takiej, szczególnie w kontekście wykorzystania urządzeń mobilnych.
Dlaczego efektywność kinowych kampanii reklamowych jest tak duża?
multikinomedia.pl
Jednych mogą irytować, dla innych są częścią dużego przedsięwzięcia marketingowego. Niektórych może dziwić fakt tak znaczącej obecności kampanii reklamowych w kinie. Okazuje się jednak, że właśnie taki rodzaj wpływu na potencjalnego klienta ma duże szanse przynieść oczekiwany skutek. [artykuł sponsorowany]
Wielkie reklamy online kontra AdBlock. Polska na czele w obu kryteriach
BARD
Internetowe reklamy wielkoformatowe stanowią 14% polskiego rynku online - wynika z analiz firmy Gemius. To największy odsetek ze wszystkich badanych rynków. W zderzeniu z danymi o rosnącej popularności blokowania reklam - robi to w Polsce co trzeci internauta - pora postawić pytanie o ich przyszłość.
Personalizacja w wideomarketingu. Dwa razy więcej zaangażowania
Anna Kacprzyk
Według Jamesa McQuivey, eksperta od marketingu cyfrowego, minuta wideo jest odpowiednikiem 1,8 miliona słów. Z kolei według HubSpot, spersonalizowane wideo generuje o 42% więcej zysków, niż niespersonalizowane treści. A do 2019 roku wideo będzie stanowić 80% całego ruchu internetowego na świecie.
Real time marketing. Możliwości i efekty kampanii "tu i teraz"
Diana Polska
Reklamy outdoor mogą towarzyszyć odbiorcom zawsze w odpowiednim miejscu i odpowiednim czasie. Pod warunkiem, że są dobrze użyte. Oto przykłady, jak wykorzystać je optymalnie.
Marketing i Public Relations. Nowy dział w Reporterzy.info [LINK]
Reporterzy.info
Ze względu na rosnącą liczbę raportów, analiz, badań i opinii dotyczących rynku reklamowego, Reporterzy.info uruchamiają dedykowaną sekcję poświęconą tematyce marketingu, reklamy i public relations. Znajdziecie w niej wszystkie dotąd opublikowane materiały na te tematy. Tutaj też trafiać będą kolejne publikacje.