2.10.2017 Marketing i PR
Reklamy w internecie. W tych branżach działają najlepiej
Patrycja Miązek, Gemius
Internauci z Europy Środkowo-Wschodniej najczęściej klikają w kampanie reklamowe branż spożywczej i kosmetycznej - wynika z raportu Gemiusa. W Polsce, Czechach, Chorwacji i Mołdawii reklamy jedzenia i napojów zajęły pierwsze miejsce pod względem klikalności wśród wszystkich analizowanych branż. W 9 spośród 13 analizowanych rynków znalazły się w top3. Wysokie wskaźniki klikalności odnotowały również reklamy promujące kosmetyki – branża kosmetyczna zajęła miejsce w top3 na 7 badanych rynkach.

Najmniejszą interakcją ze strony internautów cieszyły się reklamy promujące elektronikę, wyposażenie domu i ogrodu oraz sport i turystykę. Reklamy szeroko rozumianych sprzętów domowych uzyskały najniższy wskaźnik kliknięć spośród wszystkich badanych branż w 6 na 13 krajów:
- w Bułgarii,
- w Polsce,
- w Estonii,
- na Węgrzech,
- na Litwie,
- na Ukrainie.
Natomiast reklamy dotyczące aktywności sportowej i wypoczynku odnotowały najniższy wskaźnik klikalności na 4 analizowanych rynkach:
- w Polsce,
- na Łotwie,
- w Rumunii,
- na Słowacji.
Jednym z opracowań przygotowanych w raporcie gemiusAdMonitor jest zestawienie pokazujące udział emisji mobilnych w reklamach dla poszczególnych branż. Pod tym względem badane rynki wykazują bardzo duże zróżnicowanie – niemal na każdym z nich pierwsze miejsce zajmuje inny sektor gospodarki. W Bułgarii na przykład wiodącą branżą jest sektor finansowy, którego reklamy w 47 proc. były emitowane na urządzeniach mobilnych, w Chorwacji były to koncerny telekomunikacyjne i spożywcze (po 34 proc.), a w Polsce marki modowe (41 proc.).
Spośród 13 analizowanych rynków największe udziały emisji na urządzeniach mobilnych odnotowano w Turcji. Najwyższy wynik w tym kraju odnotowały reklamy branży farmaceutycznej, które w 57 proc. pojawiały się na urządzeniach mobilnych. Drugim krajem pod tym względem była Rumunia, w której to reklamy promujące sport i turystykę emitowano w 54 proc. na urządzeniach mobilnych. Taki sam udział emisji odnotowała w tym kraju branża telekomunikacyjna.
- Wysoki udział odsłon reklam mobilnych to w mojej opinii rezultat poziomu zaawansowania danej branży w wykorzystywaniu technik, jakie daje promocja w digitalu - komentuje dane na temat polskiego rynku Tomasz Wardecki, Senior Media Strategy Manager w iProspect. - Reklamodawcy z branży mody, elektroniki i artykułów do domu i ogrodu są w trakcie transformowania modeli biznesowych na sprzedaż przez internet, dlatego jako jedni z pierwszych wykorzystują nowinki technologiczne i dostosowują się do trendów rynku reklamowego.
Zdaniem Tomasza Wardeckiego decyzje o zakupie produktów z tych kategorii podejmowane są bardziej spontanicznie niż na przykład w przypadku branży farmaceutycznej czy finansowej, dlatego odpowiednie bodźce w postaci reklam na smartfonie są skuteczne i w takie formy reklamodawcy inwestują większe budżety.
- Dodatkowo, biorąc pod uwagę względy techniczne, na stosunkowo niewielkiej powierzchni ekranu urządzenia mobilnego dużo łatwiej i atrakcyjniej zaprezentować zdjęcie sukienki, butów czy nowego telewizora niż ofertę rachunku bankowego bądź leku na nadciśnienie - uważa Wardecki.
***
Raport Gemius – gemiusAdMonitor – prezentuje szczegółowe dane na temat reklamy internetowej w 13 krajach Europy Środkowej i Wschodniej (Bułgarii, Chorwacji, Czechach, Estonii, na Litwie, Łotwie, w Mołdawii, Polsce, Rumunii, na Słowacji, w Turcji, na Ukrainie oraz Węgrzech).
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Kiedy każda reklama stanie się... sklepem? Prognozy Omdia
KFi
Globalne wydatki konsumenckie w sieci rosną w niespotykanym tempie. Już w 2025 roku osiągną wartość 4,4 biliona dolarów, a same USA będą odpowiadać za 1,4 biliona. Granice między reklamą, rozrywką i handlem będą się zacierać, tworząc nową erę cyfrowej konsumpcji.
Co robić, kiedy dziecko obgryza paznokcie? Porady psychologa dziecięcego
patronat Reporterzy.info
Dla dzieci gryzienie palców to często sposób na nudę czy stres. Naszą rolą jest jednak reagować, kiedy widzimy, że maluch obgryza paznokcie. I to nie tylko ze względu na estetykę, ale także potencjalne przyczyny takiego zachowania. Jakie mogą one być i co możemy zrobić?
Analiza predykcyjna i marketing. Klient jeszcze nie wie, reklama już tak
Krzysztof Fiedorek
Sztuczna inteligencja zmienia zasady gry w marketingu. Przewidywanie zachowań klientów przez zaawansowane algorytmy AI i podejmowanie decyzji opartych na danych to już teraźniejszość. Raport „The State of AI”, opublikowany przez McKinsey pokazuje, jaki będzie to miało wpływ na cały rynek reklamy i marketingu.
Podobne artykuły:
Jak wybrać agencję public relations?
BestBrandSpr.pl
Świat biznesu się zmienia. Być może stoisz u wylotu nowej marki lub wprowadzasz nowe produkty, albo otrzymałeś znaczące nowe fundusze i nadszedł czas, aby przejść o poziom wyżej. Zatem, również być może nadszedł czas, aby zatrudnić nową agencję Public Relations. [artykuł sponsorowany]
Ciężarówką po mapie Europy. Internetowi gracze jadą z pomocą dla dzieci
Reporterzy.info wspierają
Granie w gry komputerowe i pomaganie dzieciom to połączenie jedyne w swoim rodzaju. A jeśli dodać do tego dwudniowy stream na żywo, mamy doskonały początek wakacji. Potrwa od 29 do 30 czerwca. Paweł Maliszewski, youtuber z kanału Kronos Gra i fundacja OOO organizują charytatywny stream GRAMY DLA LOGOPEDII W SZKOŁACH I PRZEDSZKOLACH.
Sztuczna inteligencja w sprzedaży B2B. Prognozy Forrester na 2025
BARD
B2B odważnie eksperymentowało z generatywną sztuczną inteligencją w 2024 roku, jednak w nadchodzącym roku liderzy branży planują skupić się na trwałych rozwiązaniach zwiększających przychody.
Finansowe narzędzia komunikatora GG dla fundacji. Ruszyły testy
BARD
Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty jest pierwszą edukacyjną organizacją pożytku publicznego testującą przyjmowanie wsparcia finansowego za pośrednictwem Gadu-Gadu. Znany polski komunikator GG z impetem rozpala rynek komunikacji nowymi możliwościami, w tym płatnościami. Wspólnie z OOO testuje nie tylko możliwości komunikacyjne, ale również te wspierające pozyskiwanie środków na cele charytatywne i społeczne.