19.01.2025 Marketing i PR
Co zrobić, kiedy dziecko kłamie? Porady pedagoga
patronat Reporterzy.info
Zdarza się, że maluch wymyśla niestworzone historie, a ty nie wiesz jak zareagować? Twoje dziecko opowiada koleżankom i kolegom, że zwiedziliście cały świat, a wasz pies mówi ludzkim głosem? Pedagog radzi, jak się zachować się w takich sytuacjach i jak uniknąć ich w przyszłości. Tygodnik Reporterzy.info jest patronem medialnym cyklu #MAMYNATORADĘ.
Read this article
Kłamstwo jest naturalną częścią procesu rozwoju. Dzieci między 2. a 4. rokiem życia mogą kłamać, ponieważ dopiero uczą się rozróżniać rzeczywistość od fantazji. W wieku szkolnym natomiast, kłamstwa mogą wynikać z presji społecznej lub z chęci uniknięcia negatywnych konsekwencji swoich działań. Dzieci mogą używać tej strategii w związku z:
- potrzebą ochrony (przed karą, gniewem rodziców, wstydem)
- potrzebą przynależności i akceptacji (presja otoczenia, chęć zyskania uznania w grupie rówieśników)
- potrzebą dostrzeżenia i zainteresowania (na przykład udawany ból, żeby zwrócić uwagę rodziców)
- potrzebą uznania (zmyślone sukcesy i historie, żeby spełnić oczekiwania)
- potrzebą zabawy i kreatywności (wymyślane historie i sytuacje)
Sposoby na pozbycie się kłamstw
Dzieci kłamią z różnych powodów, a zrozumienie tych przyczyn jest kluczem do skutecznej reakcji.
– Kłamstwo u dziecka nie zawsze wynika ze złej woli – tłumaczy pedagog Beata Rączka, ekspertka platformy #MAMYNATORADĘ, prowadzonej przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty. – Ważne jest, aby rodzice podchodzili do tego tematu z empatią, a nie wyłącznie surowością, co może pogłębiać problem. Jeżeli przyczyną kłamstwa jest strach, warto jest skupić większą uwagę na zwiększeniu potrzeby bezpieczeństwa u dziecka.
Tworzenie atmosfery zaufania jest bardzo ważne. Dziecko musi wiedzieć, że może mówić prawdę, nawet jeśli popełniło błąd, a rodzice są gotowi pomóc mu zrozumieć konsekwencje swojego postępowania. Zamiast nadmiernych kar, lepiej wprowadzać tak zwane konsekwencje naturalne – sytuacje, w których dziecko samo zrozumie, że jego zachowanie miało konkretne efekty. Nagradzanie szczerości dziecka, zarówno w prostych sytuacjach, jak i tych trudniejszych, wzmacnia pozytywne postawy.
#MAMYNATORADĘ. Posłuchaj podcastu dla rodziców
– Chodzi o to, żeby pokazać dziecku, że błędy można naprawić. Zdarzają się one każdemu i nie powinny być powodem do wstydu – dodaje Beata Rączka. – Prawdziwą sztuką i powodem do dumy jest naprawienie skutków, a nie unikanie ich i chowanie się za kłamstwem. Jeśli my, rodzice, będziemy wspierać i wzmacniać w dziecku takie właśnie postawy, efekty będą najlepsze.
Spokój w rozmowie z dzieckiem
Ważne jest również, aby unikać przesadnych reakcji emocjonalnych. Jeśli dziecko widzi, że jego kłamstwo wywołuje gwałtowną reakcję, może to prowadzić do dalszych prób manipulacji lub ukrywania prawdy. Zamiast tego warto zachować spokój i skupić się na wyjaśnieniu sytuacji, aby pomóc dziecku rozwijać odpowiednie nawyki i zrozumienie dla znaczenia uczciwości.
Podejście oparte na rozmowie, wzajemnym zrozumieniu i cierpliwości buduje zaufanie między dzieckiem a rodzicem.
– Wzajemne słuchanie i rozumienie się z dzieckiem to najlepsza metoda do budowania dobrych relacji – podsumowuje ekspertka fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. – Kształtuje takie postawy, które rodzicom będą przynosić dumę, a dzieciom będą procentować przez całe życie.
Jak odejść od złych praktyk? Naprawmy to razem
Czy można naprawić sytuację, jeśli dotąd reagowaliśmy niewłaściwie na kłamstwa dziecka? Nigdy nie jest za późno, aby zmienić podejście i obrać właściwą drogę. Ważne, aby zrozumieć, że zmiana ta może wymagać czasu i cierpliwości.
Dlatego rodzice powinni wykazać się konsekwencją, spokojem oraz gotowością na trudności, które mogą pojawić się w procesie odbudowy zaufania. Przełamanie starych wzorców zachowań będzie wyzwaniem, ale dzięki cierpliwej pracy i otwartości na rozmowę, można naprawić relację z dzieckiem i nauczyć go wartości szczerości. W ten sposób nie tylko zmniejszymy jego skłonność do kłamania, ale również wzmocnimy więź opartą na wzajemnym szacunku i zaufaniu.
Podpowiedzi dla rodziców:
- Twórz atmosferę zaufania: Zamiast karać dziecko za mówienie prawdy, stwórz przestrzeń, w której czuje się bezpieczne, aby być szczere.
- Dawaj dobry przykład: Dzieci uczą się głównie przez naśladowanie, dlatego staraj się być wzorem uczciwości w codziennych sytuacjach.
- Wzmacniaj pozytywne zachowania: Nagradzaj dziecko za szczerość i podkreślaj, jak ważne jest bycie uczciwym.

Porada jest częścią projektu społecznego #MAMYNATORADĘ, którego celem jest wspieranie rodziców w dbaniu o prawidłowy rozwój dzieci. Bezpłatne poradniki dla rodziców opracowują doświadczeni pedagodzy, psycholodzy dziecięcy i logopedzi z praktyką w szkołach i przedszkolach. Tygodnik Reporterzy.info jest patronem medialnym projektu. https://operator.edu.pl/pl/poradnia
Projekt prowadzi fundacja edukacyjna Ogólnopolski Operator Oświaty. Finansowany jest z dobrowolnych datków i darowizn oraz odpisów 1,5% podatku PIT KRS 00000 44866.
* * *
Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty od 2001 roku prowadzi działalność edukacyjną, społeczną oraz wspiera samorządy w realizacji zadań i projektów oświatowych. Fundacja jest organizacją pożytku publicznego. Prowadzi bezpłatne, publiczne przedszkola i szkoły w całej Polsce, w których uczy się ponad 9000 dzieci. Fundacja OOO realizuje również ogólnopolskie projekty edukacyjne, społeczne i rozwojowe: #MAMYNATORADĘ. Poradniki dla rodziców • Dbamy o #EMOOOCJE. Opieka psychologiczna w szkołach i przedszkolach • #LabOOOratorium. Twórz z nami innowacje.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Fałszywe recenzje i opinie w internecie. Raport TrustMate.io
Marek Jaworowski
Aż 25% badanych miało problem z odróżnieniem fałszu od prawdziwych recenzji, co wskazuje na coraz bardziej zaawansowane techniki manipulacji opiniami. Pomimo działań UOKiK-u, proceder kwitnie choć jest zagrożony karą sięgającą nawet 10 proc. obrotu uznanego za winnego przedsiębiorcy. Jak się bronić przed takim oszustwem?
Nowoczesna komunikacja mobilna. Jak firmy budują relacje przez telefon
KFi
Firmy nie mogą już dłużej traktować mobilnych kanałów komunikacji jako dodatku do swojej działalności. Skuteczna strategia mobilna staje się filarem kontaktu z klientem, a także narzędziem poprawy obsługi i optymalizacji procesów wewnętrznych. Jeśli potrafi się z tych możliwości korzystać.
Kiedy każda reklama stanie się... sklepem? Prognozy Omdia
KFi
Globalne wydatki konsumenckie w sieci rosną w niespotykanym tempie. Już w 2025 roku osiągną wartość 4,4 biliona dolarów, a same USA będą odpowiadać za 1,4 biliona. Granice między reklamą, rozrywką i handlem będą się zacierać, tworząc nową erę cyfrowej konsumpcji.
Podobne artykuły:
Kryzys wizerunkowy w skali mikro. Badanie Alert Media Communications
Dagmara Gac
Aż 9 na 10 profesjonalistów zajmujących się komunikacją w instytucjach państwowych lub samorządowych i 61% osób realizujących analogiczne zadania w sektorze biznesu, poświęca co najmniej jedną godzinę tygodniowo na rozwiązywanie mikrokryzysów - wynika z najnowszej edycji badania "Kryzysometr".
Wideo marketing. Nadchodzi rewolucja sztucznej inteligencji
Mariusz Maksymiuk
Sztuczna inteligencja umożliwia markom podejmowanie decyzji opartych na licznych danych. Jest to niezwykle skuteczne, gdyż pozwala na obranie skutecznej taktyki opartej na wyjątkowo dokładnym targetowaniu i optymalizacji.
Co robić, kiedy dziecko obgryza paznokcie? Porady psychologa dziecięcego
patronat Reporterzy.info
Dla dzieci gryzienie palców to często sposób na nudę czy stres. Naszą rolą jest jednak reagować, kiedy widzimy, że maluch obgryza paznokcie. I to nie tylko ze względu na estetykę, ale także potencjalne przyczyny takiego zachowania. Jakie mogą one być i co możemy zrobić?
W jaki sposób wpłynąć na pozytywny wizerunek własnej firmy?
Consulting`n more
Dbanie o dobry wizerunek firmy jest jednym z kluczowych zadań, jakie powinniśmy stawiać przed sobą, gdy decydujemy się wkroczyć na rynek. Dobrze, by nasi potencjalni klienci nie tylko rozpoznawali nasze logo, ale by nasza marka budziła w nich pozytywne skojarzenia, jak np. najwyższa jakość, profesjonalizm, terminowość. [artykuł sponsorowany]