menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

16.01.2008 Rynek medialny

Media skazane na internet?

Katarzyna Ogórek, Artykuł ukazał się 7 marca 2006 roku w portalu Money.pl
Publikuję go za zgodą kierownictwa redakcji.

Telewizja i prasa jakie znamy umrą najdalej za cztery lata – prorokuje guru nowych technologii, George Gilder. Podkreśla jednocześnie, że wpływa na to niewątpliwie agresywną ekspansję Internetu.

Większość mediów ma już wydania cyfrowe, szybko rozwijają się również informacyjne serwisy www. Szelest cienkich kartek dziennika, czy poświatę tradycyjnego telewizora zastępuje szybki i bezpłatny dostęp do wszystkich wiadomości on-line. Tylko radio pozostaje tradycyjne – zmieniając jedynie fale eteru na cyfrowe łącze.

Zdaniem Roberta Bernatowicza z TV Biznes już teraz widać, że na dotychczasowe media padł strach! Internet i multimedialny dostęp do informacji oznaczają kłopoty dla rynku prasy i naziemnych telewizji: „Zauważyłem, że nie chce mi się kupować gazet jak kiedyś - kiosk, kolejka, koszty... kilka minut przed monitorem i wiem wszystko. Więcej - mogę zachować wybrane teksty w archiwum!”

Potwierdza to także Olgierd Cygan z Digital One, dla którego nikt już chyba nie ma wątpliwości, że tradycyjne media w przyszłości przegrają w konkurencji z Internetem: „Oczywiście prasa „papierowa" czy telewizja, którą znamy w obecnej formie nie znikną całkowicie. Jednak tradycyjne środki przekazu ulegną diametralnej zmianie”. Cygan zauważa, ze taką sytuację już widać w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych, gdzie dostęp do Internetu o dużej przepustowości jest dużo tańszy niż w Polsce.
Ale nie wszyscy są tak sceptyczni. Michał Koralewski z e-Faktów zauważa, że mimo powszechnego dostępu do Internetu, zużycie papieru w biurach wzrasta rocznie o ponad 20 procent, a drukowane są nawet prywatne e-maile: „Wynika to z naszej głęboko zakodowanej w psychice potrzeby fizycznego posiadania papieru w dłoni.” Dlatego jego zdaniem Internet nie doprowadzi do upadku czasopism papierowych, a najwyżej spowoduje, że prasa zmieni swoje oblicze, stanie się bardziej obrazkowa i interaktywna - współtworzona przez czytelników.

Szelest cienkich kartek dziennika zastępuje szybki i bezpłatny dostęp do wszystkich wiadomości on-line. Dość wspomnieć o radiu, które również coraz częściej nadaje przez łącze internetowe...

Jak zmienią się tak zwane tradycyjne media za sprawą internetowego fermentu? Czy znikną tak szybko i trwale jak telegram, którego miejsce zajęły wiadomości sms?

Mówiąc o globalizacji nie sposób nie zacząć od teoretyka masmediów, Marshalla McLuhana i jego wizji „globalnej wioski". Ową wioskę widział on jako świat opleciony systemami telewizji satelitarnej i kablowej, systemami które docierają wszędzie - od wielkich miast zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych do najodleglejszych zakątków afrykańskiego buszu. „Dzisiaj, po przeszło stu latach panowania techniki elektrycznej, przedłużyliśmy nasz ośrodkowy układ nerwowy, obejmując nim świat, obalając czas i przestrzeń na całej planecie" - pisał McLuhan w 1964 roku.

Robert Bernatowicz, Tv Biznes:
Na dotychczasowe media padł strach! Internet i multimedialny dostęp do informacji - to oznacza kłopoty dla rynku prasy i naziemnych telewizji. Przykład? Zauważyłem, że nie chce mi się kupować gazet jak kiedyś - kiosk, kolejka, koszty... kilka minut przed monitorem i wiem wszystko. Więcej - mogę zachować wybrane teksty w archiwum! Kolejna obserwacja - oglądam praktycznie wyłącznie kanały tematyczne. Kiedyś wielkie masowe kanały telewizyjne przyciągały mnie filmami - teraz przegrały z moją kolekcją filmów DVD. Epoka "Jedynek, Polsatów i TVN-ów" odejdzie do lamusa historii. Przyszłością mediów będzie także błyskawiczny dostęp do informacji w każdym miejscu, koniecznie multimedialnych. Obraz i dźwięk wygrają z medium oferującym tylko dźwięk - przewiduje stopniowe zanikanie stacji radiowych.

Olgierd Cygan, Digital One:
Nikt już chyba nie ma wątpliwości, że tradycyjne media w przyszłości przegrają w konkurencji z Internetem. Oczywiście prasa „papierowa" czy telewizja, którą znamy w obecnej formie nie znikną całkowicie. Jednak tradycyjne środki przekazu ulegną diametralnej zmianie - głównie za sprawą Internetu i nowych technologii. Zwłaszcza Internet szerokopasmowy przyczyni się do wszelkich przeobrażeń w świecie mediów. Taką sytuację obserwujemy już w krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych, w których dostęp do Internetu o dużej przepustowości jest dużo tańszy niż w Polsce. Tam wykorzystanie potencjału broadbandu przez użytkowników, wręcz przyczyniło się do zmiany ich stylu życia. Ponadto standardy i możliwości, które zapewniają łącza szerokopasmowe - mam na myśli m.in. interaktywność, szybkości informacji, przekazy multimedialne - powodują, że internauci zaczynają mieć również większe wymagania i oczekiwania wobec mediów tradycyjnych, które przestały dla nich być atrakcyjne. Telewizja zaczyna przegrywać z telewizją interaktywną, w której mamy dostęp do programów na żądanie, częściej wybieramy radio on-line, funkcjonujące w sieci i czytamy elektroniczne wersje gazet. Dlaczego? Medium internetowe, wyznając filozofię „User Experience", wykazuje się znaczcie większym profilowaniem przekazu pod potrzeby odbiorców oraz zapewnia doskonałą komunikację z użytkownikiem na płaszczyźnie one-to-one.

Więc, jeśli media tradycyjne chcą przetrwać ekspansję i dominację mediów elektronicznych również powinny pójść w tym kierunku, lokując oczekiwania użytkowników w samym centrum wszelkich działań i operacji.

Z biznesowego punktu widzenia można także spodziewać się coraz większej aktywności po stronie tradycyjnych wydawców czy nadawców. Biorąc pod uwagę ich możliwości, prędzej zmodyfikują swoje istniejące modele biznesowe niż znikną z rynku. Po prostu nadszedł wreszcie czas bardziej poważnego traktowania mediów interaktywnych.

Tomasz Bonek, Money.pl:
Internet to teraźniejszość i przyszłość. Nie wyobrażam sobie świata bez globalnej sieci. Tak samo, jak trudno byłoby nam dziś funkcjonować bez telefonów komórkowych, tak samo trudno byłoby żyć w rzeczywistości pozbawionej tego medium. No właśnie... Czy Internet to medium? Moim zdaniem jest raczej narzędziem do robienia medium. Tak samo, jak kiedyś druk stał się środkiem do produkcji gazet, książek, folderów reklamowych, itp. Teraz rolę wynalazku Gutenberga przejmuje sieć, która daje jeszcze więcej możliwości i skraca czas dotarcia z informacją do odbiorcy. Za jego pomocą można tworzyć nie tylko gazetę, telewizję, radio, ale także materiały reklamowe, sprzedawać produkty oraz usługi, bawić się, itd. W Internecie można już robić wszystko, no prawie wszystko...

Czy sieć wchłonie zatem wszystkie, tradycyjne, media? Tak. Na pewno. W mediach Internet będzie wszystkim, i wszystko będzie Internetem. Tylko czy znikną książki, drukowana prasa? Nie sądzę. Bo niby po co miałyby znikać? Staną się zapewne niszowe, dla wybranych, dla snobów. A jeśli tak będzie, to z czystym sumieniem mogę otwarcie przyznać: tak, chcę być gadżeciarzem.

Michał Koralewski, e-Fakty:
Badania przeprowadzone kilka lat temu przez analityków Gartnera pokazują, że pomimo powszechnego dostępu do Internetu, zużycie papieru w biurach wzrasta rocznie o ponad 20 procent. Drukowane są nawet prywatne e-maile. Wynika to z naszej głęboko zakodowanej w psychice potrzeby fizycznego posiadania papieru w dłoni. Dlatego Internet nie doprowadzi do upadku czasopism papierowych, a najwyżej spowoduje, że prasa zmieni swoje oblicze, stanie się bardziej obrazkowa i interaktywna - współtworzona przez czytelników. Widać to szczególnie w przypadku gazet codziennych, gdzie z roku na rok grafika rośnie na znaczeniu kosztem tekstu. Podobnie w przypadku innych mediów - radia i telewizji. Powoli obserwujemy konwergencję radia, telewizji i telefonu komórkowego, wszystko po to, aby przyciągnąć użytkownika dając mu poczucie wpływu na medium. Wysyłając smsa wybieram piosenkę, jaka za chwilę usłyszę w radio, wysyłając kolejnego smsa decyduję o dalszym przebiegu serialu w telewizji. W ten sposób tworzy się jedno, zintegrowane uniwersum informacyjne, które oddala się od tradycyjnej formy oferującej sztywny, sformatowany program, stając się - jeszcze raz powtórzę - elastycznym medium współtworzonym przez widzów i słuchaczy.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Cyfryzacja telewizji. Raport specjalny domu mediowego Starlink

Piotr Ruszak
Cyfryzacja powoduje wzrost potencjału telewizji jako medium reklamowego. W miejsce dotychczasowych czterech stacji o zasięgu ogólnopolskim do końca 2014 roku będzie ich 23. Można się spodziewać, że sytuacja ta przełoży się na zwiększenie czasu poświęconego na oglądanie telewizji.

ChatGPT nie zna się na żartach

Ludwika Tomala
Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej sprawdzili czy ChatGPT rozumie żarty, wychwytuje błędy językowe, sarkazm i agresję, rozpoznaje spam. Poprosili program o wykonanie ponad 38 tysięcy zadań. Na razie wypada on gorzej niż nowoczesne wyspecjalizowane w tym programy, nie mówiąc już o ludziach.

Pomoc dla zalanych przez wodę szkół w Moszczance i w Głuchołazach [LINK]

Reporterzy.info wspierają
Powódź zniszczyła szkoły w Moszczance i Głuchołazach na Opolszczyźnie. W Ogólniaku w Głuchołazach zalane są sale lekcyjne i piec, w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Moszczance kotłownia jest pod wodą, a trzeba zabezpieczyć uczniów przed zimą. [Reporterzy.info wspierają]

Sztuka dobrego mówienia. Mirosław Oczkoś radzi, jak nie przynudzać

patronat Reporterzy.info
Jak dobrze mówić i przemawiać? Jak przygotować dobry występ w internecie? Najlepiej nauczą tego ćwiczenia, rady i podpowiedzi jednego z najlepszych w Polsce ekspertów w tej dziedzinie. Do sprzedaży trafia właśnie trzecie wydanie książki dr Mirosława Oczkosia "Sztuka dobrego mówienia. Bez bełkotania i przynudzania".

Podpisanie paktu stabilizacyjnego - oświadczenie szefów mediów

Telewizja Polska S.A.
Partie polityczne są instytucjami demokratycznego państwa, są też przez obywateli finansowane. Społeczeństwo ma prawo do informacji i krytyki ich poczynań, tak samo jak innych instytucji i władz.

Rynek mediów cyfrowych w Polsce. Prognoza na lata 2012-2016

Katarzyna Forycka
Do 2016 roku globalne wydatki na rozrywkę i media przekroczą  2 biliony dolarów. Rynek polski będzie rósł szybciej niż Europa Zachodnia, osiągając w 2016 roku wartość 12,7 miliarda dolarów.

Korespondent wojenny Magdalena Hodalska

Magdalena Hodalska
Fragment książki "Korespondent wojenny. Ofiarnik i ofiara we współczesnym świecie" Magdaleny Hodalskiej, wydanej nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Polecam lekturę całości!

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24