menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

16.01.2008 Rynek medialny

Media skazane na internet?

Katarzyna Ogórek, Artykuł ukazał się 7 marca 2006 roku w portalu Money.pl
Publikuję go za zgodą kierownictwa redakcji.

Telewizja i prasa jakie znamy umrą najdalej za cztery lata – prorokuje guru nowych technologii, George Gilder. Podkreśla jednocześnie, że wpływa na to niewątpliwie agresywną ekspansję Internetu.

Większość mediów ma już wydania cyfrowe, szybko rozwijają się również informacyjne serwisy www. Szelest cienkich kartek dziennika, czy poświatę tradycyjnego telewizora zastępuje szybki i bezpłatny dostęp do wszystkich wiadomości on-line. Tylko radio pozostaje tradycyjne – zmieniając jedynie fale eteru na cyfrowe łącze.

Zdaniem Roberta Bernatowicza z TV Biznes już teraz widać, że na dotychczasowe media padł strach! Internet i multimedialny dostęp do informacji oznaczają kłopoty dla rynku prasy i naziemnych telewizji: „Zauważyłem, że nie chce mi się kupować gazet jak kiedyś - kiosk, kolejka, koszty... kilka minut przed monitorem i wiem wszystko. Więcej - mogę zachować wybrane teksty w archiwum!”

Potwierdza to także Olgierd Cygan z Digital One, dla którego nikt już chyba nie ma wątpliwości, że tradycyjne media w przyszłości przegrają w konkurencji z Internetem: „Oczywiście prasa „papierowa" czy telewizja, którą znamy w obecnej formie nie znikną całkowicie. Jednak tradycyjne środki przekazu ulegną diametralnej zmianie”. Cygan zauważa, ze taką sytuację już widać w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych, gdzie dostęp do Internetu o dużej przepustowości jest dużo tańszy niż w Polsce.
Ale nie wszyscy są tak sceptyczni. Michał Koralewski z e-Faktów zauważa, że mimo powszechnego dostępu do Internetu, zużycie papieru w biurach wzrasta rocznie o ponad 20 procent, a drukowane są nawet prywatne e-maile: „Wynika to z naszej głęboko zakodowanej w psychice potrzeby fizycznego posiadania papieru w dłoni.” Dlatego jego zdaniem Internet nie doprowadzi do upadku czasopism papierowych, a najwyżej spowoduje, że prasa zmieni swoje oblicze, stanie się bardziej obrazkowa i interaktywna - współtworzona przez czytelników.

Szelest cienkich kartek dziennika zastępuje szybki i bezpłatny dostęp do wszystkich wiadomości on-line. Dość wspomnieć o radiu, które również coraz częściej nadaje przez łącze internetowe...

Jak zmienią się tak zwane tradycyjne media za sprawą internetowego fermentu? Czy znikną tak szybko i trwale jak telegram, którego miejsce zajęły wiadomości sms?

Mówiąc o globalizacji nie sposób nie zacząć od teoretyka masmediów, Marshalla McLuhana i jego wizji „globalnej wioski". Ową wioskę widział on jako świat opleciony systemami telewizji satelitarnej i kablowej, systemami które docierają wszędzie - od wielkich miast zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych do najodleglejszych zakątków afrykańskiego buszu. „Dzisiaj, po przeszło stu latach panowania techniki elektrycznej, przedłużyliśmy nasz ośrodkowy układ nerwowy, obejmując nim świat, obalając czas i przestrzeń na całej planecie" - pisał McLuhan w 1964 roku.

Robert Bernatowicz, Tv Biznes:
Na dotychczasowe media padł strach! Internet i multimedialny dostęp do informacji - to oznacza kłopoty dla rynku prasy i naziemnych telewizji. Przykład? Zauważyłem, że nie chce mi się kupować gazet jak kiedyś - kiosk, kolejka, koszty... kilka minut przed monitorem i wiem wszystko. Więcej - mogę zachować wybrane teksty w archiwum! Kolejna obserwacja - oglądam praktycznie wyłącznie kanały tematyczne. Kiedyś wielkie masowe kanały telewizyjne przyciągały mnie filmami - teraz przegrały z moją kolekcją filmów DVD. Epoka "Jedynek, Polsatów i TVN-ów" odejdzie do lamusa historii. Przyszłością mediów będzie także błyskawiczny dostęp do informacji w każdym miejscu, koniecznie multimedialnych. Obraz i dźwięk wygrają z medium oferującym tylko dźwięk - przewiduje stopniowe zanikanie stacji radiowych.

Olgierd Cygan, Digital One:
Nikt już chyba nie ma wątpliwości, że tradycyjne media w przyszłości przegrają w konkurencji z Internetem. Oczywiście prasa „papierowa" czy telewizja, którą znamy w obecnej formie nie znikną całkowicie. Jednak tradycyjne środki przekazu ulegną diametralnej zmianie - głównie za sprawą Internetu i nowych technologii. Zwłaszcza Internet szerokopasmowy przyczyni się do wszelkich przeobrażeń w świecie mediów. Taką sytuację obserwujemy już w krajach Europy Zachodniej i Stanach Zjednoczonych, w których dostęp do Internetu o dużej przepustowości jest dużo tańszy niż w Polsce. Tam wykorzystanie potencjału broadbandu przez użytkowników, wręcz przyczyniło się do zmiany ich stylu życia. Ponadto standardy i możliwości, które zapewniają łącza szerokopasmowe - mam na myśli m.in. interaktywność, szybkości informacji, przekazy multimedialne - powodują, że internauci zaczynają mieć również większe wymagania i oczekiwania wobec mediów tradycyjnych, które przestały dla nich być atrakcyjne. Telewizja zaczyna przegrywać z telewizją interaktywną, w której mamy dostęp do programów na żądanie, częściej wybieramy radio on-line, funkcjonujące w sieci i czytamy elektroniczne wersje gazet. Dlaczego? Medium internetowe, wyznając filozofię „User Experience", wykazuje się znaczcie większym profilowaniem przekazu pod potrzeby odbiorców oraz zapewnia doskonałą komunikację z użytkownikiem na płaszczyźnie one-to-one.

Więc, jeśli media tradycyjne chcą przetrwać ekspansję i dominację mediów elektronicznych również powinny pójść w tym kierunku, lokując oczekiwania użytkowników w samym centrum wszelkich działań i operacji.

Z biznesowego punktu widzenia można także spodziewać się coraz większej aktywności po stronie tradycyjnych wydawców czy nadawców. Biorąc pod uwagę ich możliwości, prędzej zmodyfikują swoje istniejące modele biznesowe niż znikną z rynku. Po prostu nadszedł wreszcie czas bardziej poważnego traktowania mediów interaktywnych.

Tomasz Bonek, Money.pl:
Internet to teraźniejszość i przyszłość. Nie wyobrażam sobie świata bez globalnej sieci. Tak samo, jak trudno byłoby nam dziś funkcjonować bez telefonów komórkowych, tak samo trudno byłoby żyć w rzeczywistości pozbawionej tego medium. No właśnie... Czy Internet to medium? Moim zdaniem jest raczej narzędziem do robienia medium. Tak samo, jak kiedyś druk stał się środkiem do produkcji gazet, książek, folderów reklamowych, itp. Teraz rolę wynalazku Gutenberga przejmuje sieć, która daje jeszcze więcej możliwości i skraca czas dotarcia z informacją do odbiorcy. Za jego pomocą można tworzyć nie tylko gazetę, telewizję, radio, ale także materiały reklamowe, sprzedawać produkty oraz usługi, bawić się, itd. W Internecie można już robić wszystko, no prawie wszystko...

Czy sieć wchłonie zatem wszystkie, tradycyjne, media? Tak. Na pewno. W mediach Internet będzie wszystkim, i wszystko będzie Internetem. Tylko czy znikną książki, drukowana prasa? Nie sądzę. Bo niby po co miałyby znikać? Staną się zapewne niszowe, dla wybranych, dla snobów. A jeśli tak będzie, to z czystym sumieniem mogę otwarcie przyznać: tak, chcę być gadżeciarzem.

Michał Koralewski, e-Fakty:
Badania przeprowadzone kilka lat temu przez analityków Gartnera pokazują, że pomimo powszechnego dostępu do Internetu, zużycie papieru w biurach wzrasta rocznie o ponad 20 procent. Drukowane są nawet prywatne e-maile. Wynika to z naszej głęboko zakodowanej w psychice potrzeby fizycznego posiadania papieru w dłoni. Dlatego Internet nie doprowadzi do upadku czasopism papierowych, a najwyżej spowoduje, że prasa zmieni swoje oblicze, stanie się bardziej obrazkowa i interaktywna - współtworzona przez czytelników. Widać to szczególnie w przypadku gazet codziennych, gdzie z roku na rok grafika rośnie na znaczeniu kosztem tekstu. Podobnie w przypadku innych mediów - radia i telewizji. Powoli obserwujemy konwergencję radia, telewizji i telefonu komórkowego, wszystko po to, aby przyciągnąć użytkownika dając mu poczucie wpływu na medium. Wysyłając smsa wybieram piosenkę, jaka za chwilę usłyszę w radio, wysyłając kolejnego smsa decyduję o dalszym przebiegu serialu w telewizji. W ten sposób tworzy się jedno, zintegrowane uniwersum informacyjne, które oddala się od tradycyjnej formy oferującej sztywny, sformatowany program, stając się - jeszcze raz powtórzę - elastycznym medium współtworzonym przez widzów i słuchaczy.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ
Czytaj prasę w PDF

Najnowsze w dziale Rynek medialny:

Równość i różnorodność w mediach. Raport Europejskiej Unii Nadawców

KFi
Europejskie media publiczne coraz częściej stawiają na różnorodność, równość i włączenie (DEI) jako fundament swojej działalności. Nadawcy publiczni w Europie wdrażają strategie na rzecz różnorodności – zarówno w treściach, jak i w swoich zespołach. Wnioski z raportu są jednoznaczne: choć widać postęp, wiele wyzwań nadal pozostaje.

Jak media mówią (albo milczą) o klimacie? Raport Reuters Institute

Krzysztof Fiedorek
Mimo że zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej odczuwalne na całym świecie, media nie zdołały utrzymać rosnącego zainteresowania tym tematem. Raport "Climate Change and News Audiences 2024", pokazuje że poziom zaangażowania odbiorców w tematykę klimatyczną pozostaje niemal niezmienny od kilku lat.

Clickbait pod lupą. Jak przez 25 lat zmieniały się nagłówki w internecie

Krzysztof Fiedorek
Badacze z Max Planck Institute przenalizowali 40 milionów nagłówków z ostatnich 25 lat. Są coraz dłuższe, bardziej emocjonalne i negatywne, z wyraźnym wpływem stylu clickbaitowego. Nawet renomowane media stosują strategie i tricki przyciągające uwagę.

Podobne artykuły:

Najpiękniejsze słowa w polskim internecie. Analiza IMM

BARD
Polacy coraz chętniej powracają do staromodnych słów i lubią zabawy językowe – wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów. Średnio sześćset razy miesięcznie w internecie pojawiły się najpiękniejsze słowa wybrane w plebiscycie „Mów do mnie pięknie…” ogłoszonym przez Bibliotekę Śląską w Katowicach

Dezinformacja 2024. Największe zagrożenia według Global Risk Report

KrzysztoF
W 2024 roku świat będzie zmagał się z szeregiem globalnych zagrożeń, w tym dezinformacją, zmianami klimatycznymi i konfliktami zbrojnymi. Te trzy wyzwania będą miały znaczący wpływ na gospodarkę, społeczeństwo i środowisko. Takie wnioski płyną z raportu „Global Risks Report” Światowego Forum Ekonomicznego.

Uczniowie słuchają radia. Padł rekord w tej grupie wiekowej

Krzysztof Głowiński
W ostatnim kwartale 2011 roku zasięg dzienny radia wśród osób w wieku 15-19 lat wyniósł ponad 85 procent. To o blisko 4 punkty procentowe więcej, niż rok wcześniej.

Przegląd prasy i portali z Polski i świata. Zobacz, o czym szumią media [LINK]

AUTOPROMOCJA Reporterzy.info
O czym szumią media? Przegląd nagłówków najważniejszych gazet i serwisów internetowych z Polski i świata. Wydarzenia dnia, kraj, świat, rynek mediów, gospodarka, sport, media zagraniczne, a nawet plotki i ciekawostki. W czasie rzeczywistym i 24 godziny na dobę. Zapraszamy!

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter TikTok Instagram Threads Youtube Google News Blue Sky Social RSS

Reporterzy.info - internetowy magazyn medioznawczy. Świat komunikacji od kuchni. Media, dziennikarstwo, PR i marketing. Dane, raporty, analizy, porady. Historia i rynek, prawo, fotografia, oferty pracy.


praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama

Media Review 24/7
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert
gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Gazeta Bankowa
Gazeta Bankowa
Okładka Lotnictwo
Lotnictwo
Okładka Nowa Fantastyka
Nowa Fantastyka
Okładka Press
Press
Okładka Tygodnik Solidarność
Tygodnik Solidarność
Okładka Wiedza i Życie
Wiedza i Życie
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25