29.10.2018 Prawo w mediach
Przepisy dotyczące kolportażu prasy erotycznej
Dariusz Materek, Kolporter
Ekspozycja tytułów "tylko dla dorosłych" podlega określonym zasadom. Ich złamanie może okazać się bardzo kosztowne. Kodeks karny przewiduje nawet karę do roku pozbawienia wolności.

Według art. 202 § 1 Kodeksu karnego „Kto publicznie prezentuje treści pornograficzne w taki sposób, że może to narzucić ich odbiór osobie, która tego sobie nie życzy, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku”. Jak więc odpowiedzialnie eksponować czasopisma dla dorosłych?
W sieci saloników Kolportera tę kwestię reguluje na przykład instrukcja dla sprzedawców. Zgodnie z nią sprzedawca zobowiązany jest układać prasę o charakterze erotycznym (pod nieobecność klientów) zawsze na wysokim regale prasowym pt. „Mężczyzna”, zaczynając układanie od najwyższej półki.
Prasa o charakterze erotycznym:
- Powinna być ułożona na półkach powyżej 170 cm (powyżej poziomu wzroku).
- Sprzedawca nie może sprzedawać osobom niepełnoletnim (poniżej 18. roku życia) prasy i filmów o charakterze erotycznym.
- Zobowiązany jest również do sprawdzenia dokumentu tożsamości osób, które wydają mu się nieletnie, a dokonują zakupu czasopism i filmów erotycznych.
Spotkać się można również z dodatkowymi zabezpieczeniami na regałach z prasą erotyczną - tak zwanymi maskownicami. Szeroka listwa z napisem „tylko dla dorosłych” spełnia ona podwójną rolę: dodatkowo zasłania półkę z prasą dla dorosłych, a jednocześnie lepiej informuje klientów, gdzie znajdują się produkty o interesującej ich tematyce.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Prawo w mediach:
Phishing w branży kryptowalut. Fałszywe rekrutacje kradną dane
Piotr Rozmiarek
Badacze zajmujący się bezpieczeństwem wykryli kampanię socjotechniczną, wymierzoną w osoby poszukujące pracy w branży Web3. Atak ma na celu zorganizowanie fałszywych rozmów kwalifikacyjnych za pośrednictwem aplikacji do spotkań, która instaluje złośliwe oprogramowanie kradnące informacje.
Legal Design. Prawnicze teksty ludzkim głosem brzmią coraz wyraźniej
Sonia Stępień
Legal design jako metoda oraz - szerzej - filozofia - skupia się na rozwiązaniach przyjaznych człowiekowi. Odbiorca będący na końcu łańcucha procesu prawnego dostaje do ręki umowy, regulaminy i pisma, których często nie rozumie. Legal design chce to zmienić. I zmienia coraz skuteczniej.
Pozwy SLAPP w Europie. Jak ucisza się dziennikarzy i aktywistów
Krzysztof Fiedorek
W Europie rośnie liczba strategicznych pozwów, które mają na celu zastraszenie dziennikarzy, aktywistów i organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Jak wynika z raportu CASE SLAPPs Report 2024, w latach 2010–2023 zidentyfikowano aż 1049 takich przypadków. Najwięcej - w Polsce.
Podobne artykuły:
Deklaracja Zasad Międzynarodowej Federeacji Dziennikarzy
International Federation of Journalists
Ta międzynarodowa Deklaracja rozumiana jest jako kodeks zawodowy dziennikarzy.
Największe grzechy polskich mediów według Rady Etyki Mediów
Money.pl
Manipulacja faktami i podkręcanie informacji, amatorska lustracja, odmowa publikacji sprostowań, a także załatwianie prywatnych porachunków właścicieli.
AI Act wchodzi w życie. Prawne regulacje sztucznej inteligencji
PAP Nauka w Polsce
1 sierpnia 2024, 20 dni po publikacji AI Act w Dzienniku Urzędowym UE, przepisy, które regulują kwestie wykorzystania sztucznej inteligencji, wchodzą w życie. W pełni zaczną obowiązywać za dwa lata. Nowe prawo dzieli różne rodzaje AI na cztery grupy.
Dziedzictwo audiowizualne, czyli o co tyle hałasu?
Maciej Kubiak, Maria Dżaluk
Dziedzictwo audiowizualne to coś więcej niż obraz i dźwięk oraz nośniki, na których zostały utrwalone – to element naszej tożsamości, kultury, świadectwo historii oraz wyobraźni i wrażliwości ludzkiej. To zdecydowanie więcej niż trzeba, aby chronić zarówno poszczególne tytuły, jak i całokształt dorobku tej dziedziny sztuki.