8.12.2018 Marketing i PR
Wybór właściwej agencji reklamowej
blog.goldensubmarine.com
Zadanie nie należy do łatwych - jak rozeznać się na rynku usług komunikacji marketingowej, i czym się kierować w typowaniu agencji reklamowej?
Wiele zależy od zakresu działań, które planuje reklamodawca – czy ma to być jedna kampania w ściśle określonym czasie, czy też działania kompleksowe, a więc obsługa stała. Istotną rolę odgrywa również cel kampanii oraz grupa docelowa, a więc do kogo marka chce dotrzeć ze swoją ofertą; to bowiem może determinować wybór kanałów komunikacji. Firma musi zatem zadać sobie szereg pytań, zanim zacznie rozglądać się na rynku za agencją.
Pod względem kompetencji agencje można podzielić pod kątem kanałów komunikacji, w których operują – np. 360-stopni, obejmujące wszystkie media (tradycyjne, jak prasa, telewizja czy radio) oraz digital (wszystko, co dotyczy internetu). Jest to jednakże – zwłaszcza dziś – duże uproszczenie w podziale agencji.
Choćby dlatego, że przed laty mogliśmy zaobserwować pewien znaczący trend. Z jednej strony agencje interaktywne poszerzały swoje kompetencje o inne media niż online, z czasem oferując również produkcję spotów wideo (zwłaszcza że w internecie wideo również odgrywa coraz istotniejszą rolę) czy layouty dedykowane komunikacji billboardowej. Z drugiej strony, duże agencje – należące nierzadko do międzynarodowych grup reklamowych – poszerzały zakres usług o digital, bo przez całe dekady koncentrowały się na ATL-u (czyli tradycyjnych, „starych” mediach). Z reguły dokonywały akwizycji na rynku, przejmując agencje interaktywne. Żeby lepiej to zrozumieć, warto przyjrzeć się strukturze wydatków reklamowych – jak bardzo rośnie komunikacja online kosztem innych kanałów dotarcia.
Każdy jednak chce pracować z największą bądź też doświadczoną i utytułowaną agencją. Żeby w ogóle podjąć decyzję i wybrać trafnie partnera, trzeba rozeznać się w rynku agencji. Jak on wygląda dziś w Polsce?
Z jednej strony istnieją największe, międzynarodowe grupy reklamowe – holdingi de facto skupione wokół kilku grup właścicielskich. Z drugiej – wciąż działają niezależne agencje. W dwóch ostatnich latach magazyn „MMP” wydał Mapę grup reklamowych, doskonale obrazującą podział rynku – kilkadziesiąt podmiotów, agencji, jest w rękach kilku większych grup (holdingów).
Dokonując wyboru agencji, nawet wstępnej selekcji, można przyjrzeć się przyznawanym im tytułom, zwłaszcza takim jak Agencja Interaktywna Roku, uwzględniającemu zarówno wyniki finansowe, jak i opinie ze strony obsługiwanych klientów.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Reklama zewnętrzna w Polsce. Ekrany, autobusy i rynek OOH w liczbach
KFi
W 2024 roku rynek reklamy zewnętrznej w Polsce osiągnął rekordowe 806 mln zł, a jej cyfrowa odsłona wzrosła aż o 32%. Warte uwagi, że dynamiczniej rozwijała się poza największymi miastami. Reklama w autobusach i tramwajach okazała się też skuteczniejsza niż niejedna kampania online.
Ceny link buildingu są MOCNO przeszacowane. Wielka analiza Adsy
Krzysztof Fiedorek
Wpis gościnny za 45 dolarów? A może za 4595? Różnice w cenach sięgają 100-krotności, a rynek pełen jest absurdów: sprzedający żądają fortuny, kupujący płacą ułamek. Branża beauty kosztuje mniej niż literatura, a Irlandia bije USA na głowę. Analitycy platformy Adsy zajrzeli za kulisy SEO-handlu.
Fałszywe recenzje i opinie w internecie. Raport TrustMate.io
Marek Jaworowski
Aż 25% badanych miało problem z odróżnieniem fałszu od prawdziwych recenzji, co wskazuje na coraz bardziej zaawansowane techniki manipulacji opiniami. Pomimo działań UOKiK-u, proceder kwitnie choć jest zagrożony karą sięgającą nawet 10 proc. obrotu uznanego za winnego przedsiębiorcy. Jak się bronić przed takim oszustwem?
Podobne artykuły:
Techniki manipulacji w tekstach reklamowych
Anna Gródecka
Jednym z zagrożeń, które czyhają na człowieka we współczesnym świecie, jest zjawisko manipulacji. Stanowi ono niebezpieczeństwo, ponieważ traktuje ludzi w sposób przedmiotowy, stosując podstęp. Skuteczna obrona przed manipulacją wymaga znajomości mechanizmów, które wykorzystuje nadawca.
Reklama w telewizji irytuje? To nieprawda, jest odwrotnie!
Bartłomiej Dwornik
Reklamy nie irytują, tylko podnoszą atrakcyjność programów telewizyjnych, wynika z badań opublikowanych w magazynie Harvard Business Review Polska. Widzowie są skłonni więcej zapłacić za te audycje, które widzieli z przerwami reklamowymi.
Ciężarówką po mapie Europy. Internetowi gracze jadą z pomocą dla dzieci
Reporterzy.info wspierają
Granie w gry komputerowe i pomaganie dzieciom to połączenie jedyne w swoim rodzaju. A jeśli dodać do tego dwudniowy stream na żywo, mamy doskonały początek wakacji. Potrwa od 29 do 30 czerwca. Paweł Maliszewski, youtuber z kanału Kronos Gra i fundacja OOO organizują charytatywny stream GRAMY DLA LOGOPEDII W SZKOŁACH I PRZEDSZKOLACH.
Reklama w podświadomości. Product placement po polsku
PMR Research
Niemal połowa osób oglądających telewizję spotkała się z oznaczeniem „audycja zawierała lokowanie produktu”, ale tylko jedna trzecia z nich deklaruje, że wie co to oznacza.