26.11.2018 Rynek medialny
Wiadomości z asystenta głosowego. Raport Reuters Institute
Krzysztof Fiedorek
Amazon Echo kontra Google Home. Smart speakers, czyli asystenci głosowi to urządzenia, które przebojem wkraczają do naszych domów. Nic Newman z Reuters Institute zbadał ich wykorzystanie i potencjał jako źródeł wiadomości. Wyniki są bardzo obiecujące.
Już 14% Amerykanów miało okazję choć raz korzystać z technologii smart speakers. W Wielkiej Brytanii ten odsetek sięga 10%, ostatnie dane na temat rynku niemieckiego mówią o 5% - wynika z raportu "The Future of Voice and the Implications for News", opracowanego przez Reuters Institute. Jego autorzy skupili się nie na samej technologii, dostępnej choćby na smartfonach, lecz na wykorzystaniu nowego typu samodzielnych urządzeń, czyli:
- Amazon Echo
- Google Home
- Apple Homepod
- Microsoft Cortana
Analiza rynku, przeprowadzona przez Reuters Institute w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii pokazuje, że zdecydowanym liderem jest na obu tych rynkach rozwiązanie Amazona.
- Wielka Brytania:
Amazon (74%), Google (14%), Sonos (5%), Apple (0%) - Stany Zjednoczone:
Amazon (63%), Google (26%), Apple (2%), Sonos (1%)
Dla prawie połowy użytkowników asystentów głosowych są one regularnym źródłem informacji. Ta ich funkcjonalność jest w pierwszej piątce najczęstszych zastosowań. To otwiera przed nadawcami i wydawcami nowe możliwości docierania do odbiorców treści. Pojawia się całkiem nowy kanał dystrybucji.
Najczęstsze zastosowanie smart speakers:
- odtwarzanie muzyki - 84%
- odpowiedzi na ogólne pytania - 66%
- prognoza pogody - 58%
- alarmy i powiadomienia - 56%
- wiadomości - 46%
Co jednak ciekawe, tylko 1% użytkowników uznaje możliwość dostępu do najnowszych wiadomości za funkcjonalność najbardziej wartościową. Choć - jak przewidują autorzy raportu - będzie się to zmieniać. Stawiają nawet otwarte pytanie, czy w przyszłości asystenci głosowi nie zagrożą pod tym względem urządzeniom z ekranami. W końcu w znacznie mniejszym stopniu angażują uwagę. Wystarczy poprosić "powiedz, co się dzieje na świecie".
Poczytaj mi... wiadomości
Z punktu widzenia nadawców i wydawców dwie najważniejsze możliwości smart speakers to umiejętność przedstawiania skrótów najważniejszych wiadomości z wybranych dziedzin (o ile nadawca dostarcza je w określonej formie) i odtwarzanie streamingów na żywo lub w formie podcastów.
Wiadomości ze smart speakerów w Wielkiej Brytanii
- 21% użytkowników słucha ich codziennie
- 47% użytkowników słucha ich co najmniej raz w miesiącu
- 23% użytkowników zmieniło dzięki nim główne źródło informacji
- 23% użytkowników korzysta z większej liczby źródeł wiadomości niż wcześniej
- 60% użytkowników słucha radia na żywo co najmniej raz w miesiącu
- 15% użytkowników słucha podcastów co najmniej raz w miesiącu
Wiadomości ze smart speakerów w USA
- 18% użytkowników słucha ich codziennie
- 38% użytkowników słucha ich co najmniej raz w miesiącu
- 27% użytkowników zmieniło dzięki nim główne źródło informacji
- 32% użytkowników korzysta z większej liczby źródeł niż wcześniej
- 41% użytkowników słucha radia na żywo co najmniej raz w miesiącu
- 22% użytkowników słucha podcastów co najmniej raz w miesiącu
Czy mamy do czynienia z kanałem dystrybucji wiadomości, który wydawcy i nadawcy będą musieli coraz poważniej brać pod uwagę? Niewykluczone. Prognozy rozwoju technologii smart speakerów są wyjątkowo optymistyczne. Analitycy z firmy Juniper Research przewidują, że do 2022 roku takie urządzenia będą wykorzystywane w 55% domów w USA.
The Future of Voice and the Implications for News
[jeśli dokument nie został wygenerowany, proszę wyłączyć AdBlock]
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Podcasty w Polsce. Storytel zbadał kto, jak i kiedy ich słucha
BARD
Połowa polskich internautów deklaruje, że zna pojęcie podcastu, ale pierwsze badanie tego zjawiska w naszym kraju pokazuje, że wciąż sięgamy po nie rzadziej niż za oceanem - wynika z badania Storytel Polska.
Prognozy dla e-commerce w Polsce. Trendy na 2024 i co dalej?
Krzysztof Fiedorek
W 2024 roku e-commerce w Polsce osiąga nowe szczyty, z coraz większą liczbą konsumentów regularnie dokonujących zakupów online. Raport „Nawyki e-zakupowe Polaków 2024”, opracowany przez analityków SAMOSEO analizuje aktualne trendy i stawia prognozy na najbliższą przyszłość branży.
Zaangażowanie w reklamę. Nowe badanie PBC
Izabela Sawczak
Statystyczny czytelnik pisma generuje średnio 11 realnych kontaktów z jedną reklamą prasową. Średni kontakt z reklamą wynosi ⅔ sekundy, podczas kilku kontaktów z wydaniem statystyczny czytelnik spędza na jednej reklamie łącznie aż 7 sekund.
Władza wcale nie potrzebuje TVP
Bartosz Chochołowski
Zamiast walczyć o telewizję, rządzący politycy powinni powalczyć o dziennikarzy. Lepiej by na tym wyszli i dałoby im to dużo więcej, niż siedmiu Andrzejów Urbańskich w mediach.
Podpisanie paktu stabilizacyjnego - oświadczenie szefów mediów
Telewizja Polska S.A.
Partie polityczne są instytucjami demokratycznego państwa, są też przez obywateli finansowane. Społeczeństwo ma prawo do informacji i krytyki ich poczynań, tak samo jak innych instytucji i władz.
Influencerzy w Polsce okiem reklamodawców. Raport Reachablogger.pl
Paweł Usakowski
Nieco ponad 1/4 marketerów wstrzymało działania w obszarze influencer marketingu w czasie epidemii, ale jednocześnie prawie taki sam odsetek zamierza tego typu działania poszerzyć - wynika z badania „Koronawirus a rynek influencerów w Polsce”, przeprowadzonego w drugiej połowie kwietnia przez platformę REACHaBLOGGER.pl.
Rynek mediów w Polsce
Agnieszka Osińska
Pojęciem pierwotnym dla rynku mediów jest rynek prasowy. Prasa - w tym znaczeniu - ma charakter dwoisty: jest środkiem komunikowania i towarem.