26.11.2018 Rynek medialny
Wiadomości z asystenta głosowego. Raport Reuters Institute
Krzysztof Fiedorek

Już 14% Amerykanów miało okazję choć raz korzystać z technologii smart speakers. W Wielkiej Brytanii ten odsetek sięga 10%, ostatnie dane na temat rynku niemieckiego mówią o 5% - wynika z raportu "The Future of Voice and the Implications for News", opracowanego przez Reuters Institute. Jego autorzy skupili się nie na samej technologii, dostępnej choćby na smartfonach, lecz na wykorzystaniu nowego typu samodzielnych urządzeń, czyli:
- Amazon Echo
- Google Home
- Apple Homepod
- Microsoft Cortana
Analiza rynku, przeprowadzona przez Reuters Institute w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii pokazuje, że zdecydowanym liderem jest na obu tych rynkach rozwiązanie Amazona.
- Wielka Brytania:
Amazon (74%), Google (14%), Sonos (5%), Apple (0%) - Stany Zjednoczone:
Amazon (63%), Google (26%), Apple (2%), Sonos (1%)
Dla prawie połowy użytkowników asystentów głosowych są one regularnym źródłem informacji. Ta ich funkcjonalność jest w pierwszej piątce najczęstszych zastosowań. To otwiera przed nadawcami i wydawcami nowe możliwości docierania do odbiorców treści. Pojawia się całkiem nowy kanał dystrybucji.
Najczęstsze zastosowanie smart speakers:
- odtwarzanie muzyki - 84%
- odpowiedzi na ogólne pytania - 66%
- prognoza pogody - 58%
- alarmy i powiadomienia - 56%
- wiadomości - 46%
Co jednak ciekawe, tylko 1% użytkowników uznaje możliwość dostępu do najnowszych wiadomości za funkcjonalność najbardziej wartościową. Choć - jak przewidują autorzy raportu - będzie się to zmieniać. Stawiają nawet otwarte pytanie, czy w przyszłości asystenci głosowi nie zagrożą pod tym względem urządzeniom z ekranami. W końcu w znacznie mniejszym stopniu angażują uwagę. Wystarczy poprosić "powiedz, co się dzieje na świecie".
Poczytaj mi... wiadomości
Z punktu widzenia nadawców i wydawców dwie najważniejsze możliwości smart speakers to umiejętność przedstawiania skrótów najważniejszych wiadomości z wybranych dziedzin (o ile nadawca dostarcza je w określonej formie) i odtwarzanie streamingów na żywo lub w formie podcastów.
Wiadomości ze smart speakerów w Wielkiej Brytanii
- 21% użytkowników słucha ich codziennie
- 47% użytkowników słucha ich co najmniej raz w miesiącu
- 23% użytkowników zmieniło dzięki nim główne źródło informacji
- 23% użytkowników korzysta z większej liczby źródeł wiadomości niż wcześniej
- 60% użytkowników słucha radia na żywo co najmniej raz w miesiącu
- 15% użytkowników słucha podcastów co najmniej raz w miesiącu
Wiadomości ze smart speakerów w USA
- 18% użytkowników słucha ich codziennie
- 38% użytkowników słucha ich co najmniej raz w miesiącu
- 27% użytkowników zmieniło dzięki nim główne źródło informacji
- 32% użytkowników korzysta z większej liczby źródeł niż wcześniej
- 41% użytkowników słucha radia na żywo co najmniej raz w miesiącu
- 22% użytkowników słucha podcastów co najmniej raz w miesiącu
Czy mamy do czynienia z kanałem dystrybucji wiadomości, który wydawcy i nadawcy będą musieli coraz poważniej brać pod uwagę? Niewykluczone. Prognozy rozwoju technologii smart speakerów są wyjątkowo optymistyczne. Analitycy z firmy Juniper Research przewidują, że do 2022 roku takie urządzenia będą wykorzystywane w 55% domów w USA.
The Future of Voice and the Implications for News
[jeśli dokument nie został wygenerowany, proszę wyłączyć AdBlock]
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Cyberprzemoc i hejt pod pozorem żartu. Raport RAYUELA o młodzieży
Krzysztof Fiedorek
Badanie przeprowadzone w pięciu krajach ujawnia brutalną prawdę: przemoc w sieci nie rozkłada się równo. To cyfrowa mapa uprzedzeń, która rani najmocniej tych, którzy najbardziej odstają. "To tylko żart". Tak często zaczyna się przemoc, którą młodzi przeżywają w milczeniu.
Zaufanie do mediów społecznościowych. Youtube wygrywa z TikTokiem i X
Krzysztof Fiedorek
Czy Polacy naprawdę ufają mediom społecznościowym? Nowe badanie pokazuje ogromne różnice oceny najważniejszych kanałów. Zaufanie trafia tam, gdzie jest autentyczność, a nie algorytm. Rośnie rola ludzi, spada znaczenie marek.
Sztuczna inteligencja w redakcjach. Trzy realia ery AI w mediach
Krzysztof Fiedorek
Według raportu Europejskiej Unii Nadawców, wiele redakcji już korzysta z AI, ale nadal nie ufa jej w pełni. Odbiorcy nie chcą "robotycznych" wiadomości, a same technologie - choć szybkie - bywają kosztowne, zawodne i zaskakująco… ludzkie w błędach.
Podobne artykuły:
Co dzieci oglądają w mediach? Porady psychologa dla rodziców
RINF/PAP
W trakcie pandemii młodzież spędzała średnio ponad 16 godzin w tygodniu, korzystając z mediów społecznościowych. Ponad 14 godzin statystyczny nastolatek oglądał filmy i seriale, prawie 8 godzin grał w gry. Badacze z Polski i Holandii ostrzegają, że na młodzież wpływa nie tylko czas przed ekranem, ale i oglądane treści.
Wiadomości z asystenta głosowego. Raport Reuters Institute
Krzysztof Fiedorek
Amazon Echo kontra Google Home. Smart speakers, czyli asystenci głosowi to urządzenia, które przebojem wkraczają do naszych domów. Nic Newman z Reuters Institute zbadał ich wykorzystanie i potencjał jako źródeł wiadomości. Wyniki są bardzo obiecujące.
To ostatni dzwonek, żeby zadbać o polską szkołę [OPINIA]
Reporterzy.info wspierają
Skończmy z masowym rozdawaniem coraz mniej wartych matur i przestańmy próbować kształcić ludzi na pracowników fabryk. Oceniajmy szkoły przez pryzmat atrakcyjności oferty, pozwólmy uczyć przedmiotów zawodowych porządnie i przede wszystkim zadbajmy o tych nauczycieli, którzy jeszcze zostali przy tablicach.
Nowe badanie PBC. Zaangażowanie w reklamę
Izabela Sawczak
Polskie Badania Czytelnictwa wprowadzają na stałe badanie rzeczywistych zachowań respondentów skupionych na reklamie prasowej. Celem nowego badania jest dostarczenie rynkowi danych dowodzących, że reklama w prasie spełnia ważne funkcje w mediaplanie: jest czytana z uwagą i skupieniem - angażuje czytelnika!