menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij

26.11.2018 Rynek medialny

Wiadomości z asystenta głosowego. Raport Reuters Institute

Krzysztof Fiedorek

Amazon Echo kontra Google Home. Smart speakers, czyli asystenci głosowi to urządzenia, które przebojem wkraczają do naszych domów. Nic Newman z Reuters Institute zbadał ich wykorzystanie i potencjał jako źródeł wiadomości. Wyniki są bardzo obiecujące.

Wiadomości z asystenta głosowego. Raport Reuters Instituteźródło: The Future of Voice and the Implications for News, The Reuters Institute

Już 14% Amerykanów miało okazję choć raz korzystać z technologii smart speakers. W Wielkiej Brytanii ten odsetek sięga 10%, ostatnie dane na temat rynku niemieckiego mówią o 5% - wynika z raportu "The Future of Voice and the Implications for News", opracowanego przez Reuters Institute. Jego autorzy skupili się nie na samej technologii, dostępnej choćby na smartfonach, lecz na wykorzystaniu nowego typu samodzielnych urządzeń, czyli:


REKLAMA

Analiza rynku, przeprowadzona przez Reuters Institute w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii pokazuje, że zdecydowanym liderem jest na obu tych rynkach rozwiązanie Amazona.

  • Wielka Brytania:
    Amazon (74%), Google (14%), Sonos (5%), Apple (0%)
  • Stany Zjednoczone:
    Amazon (63%), Google (26%), Apple (2%), Sonos (1%)

Dla prawie połowy użytkowników asystentów głosowych są one regularnym źródłem informacji. Ta ich funkcjonalność jest w pierwszej piątce najczęstszych zastosowań. To otwiera przed nadawcami i wydawcami nowe możliwości docierania do odbiorców treści. Pojawia się całkiem nowy kanał dystrybucji.

Najczęstsze zastosowanie smart speakers:

  • odtwarzanie muzyki - 84%
  • odpowiedzi na ogólne pytania - 66%
  • prognoza pogody - 58%
  • alarmy i powiadomienia - 56%
  • wiadomości - 46%

Co jednak ciekawe, tylko 1% użytkowników uznaje możliwość dostępu do najnowszych wiadomości za funkcjonalność najbardziej wartościową. Choć - jak przewidują autorzy raportu - będzie się to zmieniać. Stawiają nawet otwarte pytanie, czy w przyszłości asystenci głosowi nie zagrożą pod tym względem urządzeniom z ekranami. W końcu w znacznie mniejszym stopniu angażują uwagę. Wystarczy poprosić "powiedz, co się dzieje na świecie".

Poczytaj mi... wiadomości


Z punktu widzenia nadawców i wydawców dwie najważniejsze możliwości smart speakers to umiejętność przedstawiania skrótów najważniejszych wiadomości z wybranych dziedzin (o ile nadawca dostarcza je w określonej formie) i odtwarzanie streamingów na żywo lub w formie podcastów.

Wiadomości ze smart speakerów w Wielkiej Brytanii

  • 21% użytkowników słucha ich codziennie
  • 47% użytkowników słucha ich co najmniej raz w miesiącu
  • 23% użytkowników zmieniło dzięki nim główne źródło informacji
  • 23% użytkowników korzysta z większej liczby źródeł wiadomości niż wcześniej
  • 60% użytkowników słucha radia na żywo co najmniej raz w miesiącu
  • 15% użytkowników słucha podcastów co najmniej raz w miesiącu

Wiadomości ze smart speakerów w USA

  • 18% użytkowników słucha ich codziennie
  • 38% użytkowników słucha ich co najmniej raz w miesiącu
  • 27% użytkowników zmieniło dzięki nim główne źródło informacji
  • 32% użytkowników korzysta z większej liczby źródeł niż wcześniej
  • 41% użytkowników słucha radia na żywo co najmniej raz w miesiącu
  • 22% użytkowników słucha podcastów co najmniej raz w miesiącu

Czy mamy do czynienia z kanałem dystrybucji wiadomości, który wydawcy i nadawcy będą musieli coraz poważniej brać pod uwagę? Niewykluczone. Prognozy rozwoju technologii smart speakerów są wyjątkowo optymistyczne. Analitycy z firmy Juniper Research przewidują, że do 2022 roku takie urządzenia będą wykorzystywane w 55% domów w USA.

The Future of Voice and the Implications for News




[jeśli dokument nie został wygenerowany, proszę wyłączyć AdBlock]

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn


PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Zaufanie do informacji w mediach. Badanie Press Club Polska

Bartłomiej Dwornik
Polacy w większości ufają informacjom przekazywanym przez media. Najbardziej tym, dotyczącym tematyki społecznej. Najmniej takim, które poruszają kwestie polityczne - wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Danae na zlecenie Press Club Polska, AXA i Provident.

Najpiękniejsze słowa w polskim internecie. Analiza IMM

BARD
Polacy coraz chętniej powracają do staromodnych słów i lubią zabawy językowe – wynika z analizy Instytutu Monitorowania Mediów. Średnio sześćset razy miesięcznie w internecie pojawiły się najpiękniejsze słowa wybrane w plebiscycie „Mów do mnie pięknie…” ogłoszonym przez Bibliotekę Śląską w Katowicach

Telewizja w Chinach

Dipol
Chiny są największym rynkiem telewizyjnym świata, na około 1,3 miliarda mieszkańców jest obecnie 370 milionów odbiorników telewizyjnych. Roczna sprzedaż wynosi około 40 milionów sztuk.

Internet utracony. Badacz UW na tropie polskich stron www z lat 90.

PAP MediaRoom
Tylko 22 proc. polskich adresów URL skatalogowanych w przewodniku z 1997 r. jest jeszcze dostępnych. A prawie 80 proc. zasobów przetrwało jako kopie w archiwach Webu - wynikło z badań Marcina Wilkowskiego z Centrum Kompetencji Cyfrowych Uniwersytetu Warszawskiego.

Influencerzy w Polsce okiem reklamodawców. Raport Reachablogger.pl

Paweł Usakowski
Nieco ponad 1/4 marketerów wstrzymało działania w obszarze influencer marketingu w czasie epidemii, ale jednocześnie prawie taki sam odsetek zamierza tego typu działania poszerzyć - wynika z badania „Koronawirus a rynek influencerów w Polsce”, przeprowadzonego w drugiej połowie kwietnia przez platformę REACHaBLOGGER.pl.

Ile razy czytelnik sięga po czasopismo. Badanie PBC

BARD
Czytelnicy powracają średnio 1,9 raza do jednego wydania dziennika oraz 2,6 raza do jednego wydania magazynu. Polskie Badania Czytelnictwa opublikowały wyniki badania tak zwanej liczby powrotów do wydań prasy drukowanej. Autorzy sprawdzili też, jaka jest średnia liczba kontaktów z prasową reklamą.

Profil polskiej internautki. Czego kobiety szukają w sieci najchętniej?

Aleksandra Andreasik
Gdzie w sieci najlepiej widać różnice pokoleniowe między kobietami? Jakie serwisy internetowe odnotowują najwyższy odsetek odwiedzin przedstawicielek płci pięknej? Oto odpowiedzi.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook Twitter Google+ LinkedIn RSS

reklama

WhitePress - zarabiaj na swojej stronie
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy



zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o23