14.10.2019 Marketing i PR
Marketing w internecie. Jak wyróżnić się z tłumu
Aneta Esz, TrusKafejka.pl
Internauci nie czytają dokładnie tekstów, a skanują je. Potrzeba nam mniej więcej 3-5 sekund na podjęcie decyzji o tym czy oglądana zawartość jest dla nas odpowiednia czy nie. No właśnie. Od 3-5 sekund. Zapamiętaj. Tyle masz czasu, żeby pozyskać i jednocześnie przekonać odbiorcę do pozostania obok.

Każdy, kto rozpoczyna przygodę z marketingiem internetowym zapewne zetknął się ze sztandarową zasadą przynajmniej jeden raz: Chcesz mieć efekty? Wyróżnij się z tłumu!
Wyróżnienie to pojęcie dość szerokie. W życiu codziennym wyróżniamy się na różne sposoby: czy to opowiadając o zakupie modnej sukienki na lato czy też promocji na telewizor w supermarkecie. Chętnie dzielimy się informacjami w gronie znajomych, przyciągając ich uwagę.
Jeśli mowa o marketingu – sprawa trochę się komplikuje, ale cel zawsze pozostaje ten sam: zainteresować Klienta na tyle, aby zechciał przyjść, wysłuchać – i najlepiej – dokonać zakupu.
Zainteresowanie odbiorcy zdobywać można na dwa podstawowe sposoby:
- tworząc dobre skojarzenia wokół marki i produktu / usługi
- tworząc negatywne emocje, spam, skojarzenia.
Co wybierasz? Decyzja należy do Ciebie!
Content is a king (wartościowa treść)
Treść jest kluczem do sukcesu. Zapewne o tym wiesz. I choć można kopiować teksty od innych albo zwyczajnie je podkradać, to trzeba wiedzieć, że takie rozwiązanie nie jest dobrze punktowane przez wyszukiwarki. Dobra treść to taka, która interesuje odbiorców, jest unikalna, przykuwa uwagę i jednocześnie przekonuje do wykonania konkretnej akcji (np. pobrania ebooka).
Wyróżnić się treścią można za pomocą słownictwa pasującego do wybranej grupy docelowej. Pisząc do młodych mam użyjemy zupełnie innych sformułowań niż gdybyśmy adresowali treści do nastolatków, numizmatyków albo właścicieli sklepów internetowych.
Zdjęcia i grafika
Najbezpieczniejszym, najtańszym i zarazem najlepszym rozwiązaniem jest tworzenie własnych zdjęć / grafiki. Są darmowe programy wspierające pracę: do grafik 2D polecam GIMPA. W przypadku 3D sprawdza się darmowy Blender. Alternatywnie, można wykorzystywać banki zdjęć płatnych albo ich darmowe odpowiedniki w mniej znanych miejscach.
Skutecznie i do celu
W internecie publikowane są efekty licznych badań. Pokazują one jednoznacznie, że internauci nie czytają dokładnie tekstów, a skanują je. Potrzeba nam – mniej więcej – 3-5 sekund na podjęcie decyzji o tym czy oglądana zawartość jest dla nas odpowiednia czy nie. No właśnie. Od 3-5 sekund. Zapamiętaj. Tyle masz czasu, żeby pozyskać i jednocześnie przekonać odbiorcę do pozostania obok.
Czytanie na monitorze bywa męczące dla oczu. Dlatego warto zadbać o czytelny układ i przejrzystość na stronie. Niech czcionka będzie wyraźna, a grafika ciekawa. Nie zapominaj też o wypunktowaniach czy akapitach. Zmęczony czytelnik to stracony czytelnik – nie zechce Cię odwiedzić ponownie!
Z drugiej jednak strony – urozmaicenie jest fajne, ale do pewnego stopnia. Połyskliwe bannery, migające serduszka, boksy z reklamami, nieczytelna czcionka i jeszcze AdSense dookoła to błędy za które stracisz swoich czytelników. Cokolwiek nie robisz, działaj mądrze i z głową.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Kiedy każda reklama stanie się... sklepem? Prognozy Omdia
KFi
Globalne wydatki konsumenckie w sieci rosną w niespotykanym tempie. Już w 2025 roku osiągną wartość 4,4 biliona dolarów, a same USA będą odpowiadać za 1,4 biliona. Granice między reklamą, rozrywką i handlem będą się zacierać, tworząc nową erę cyfrowej konsumpcji.
Co robić, kiedy dziecko obgryza paznokcie? Porady psychologa dziecięcego
patronat Reporterzy.info
Dla dzieci gryzienie palców to często sposób na nudę czy stres. Naszą rolą jest jednak reagować, kiedy widzimy, że maluch obgryza paznokcie. I to nie tylko ze względu na estetykę, ale także potencjalne przyczyny takiego zachowania. Jakie mogą one być i co możemy zrobić?
Analiza predykcyjna i marketing. Klient jeszcze nie wie, reklama już tak
Krzysztof Fiedorek
Sztuczna inteligencja zmienia zasady gry w marketingu. Przewidywanie zachowań klientów przez zaawansowane algorytmy AI i podejmowanie decyzji opartych na danych to już teraźniejszość. Raport „The State of AI”, opublikowany przez McKinsey pokazuje, jaki będzie to miało wpływ na cały rynek reklamy i marketingu.
Podobne artykuły:
Jak zoptymalizować stronę pod urządzenia mobilne
Joanna Pierzynka
Coraz popularniejsze staje się tworzenie stron dopasowanych w pierwszej kolejności do urządzeń mobilnych, a dopiero później skalowanie ich do wersji desktopowej. Pozwala to tworzyć szybkie oraz intuicyjne serwisy internetowe zgodne z zaleceniami Google i nowym podejściem, jakim jest Mobile-First index.
Do Góry Kulami. Niezwykłe wyzwanie na rzecz dzieci z kliniki onkologii
Ewa Harapin
Akcja Do Góry Kulami to projekt, który realizują dwie przyjaciółki (Ewa Harapin i Klaudia Knieja). Swoim działaniem chcą wesprzeć dzieci, które na co dzień walczą z rakiem. Dlatego 3 września dziewczyny wyruszyły na wędrówkę na Szpiglasowy Wierch (2172 m n.p.m.) w Tatrach Wysokich. [Reporterzy.info wspierają]
Reklama w czasie pandemii. Analiza agencji Zenith
Joanna Carbol
Według estymacji agencji mediowej Zenith, opublikowanej w Zenith Advertising Expenditure Forecasts, globalne wydatki na reklamę zmniejszą się w 2020 roku o 9,1%. Dla porównania, wydatki na reklamę podczas recesji w 2009 roku spadły o 9,5%.
Reklamy internetowe w Europie 2017. Kto tak naprawdę w nie klika?
Amelia Kurp
Reklamodawcy w Europie Środkowo-Wschodniej emitują w internecie ogromne ilości treści promocyjnych. Komu wyświetlają się reklamy online i kto w nie klika? Jakie wnioski może i powinna wyciągnąć z tej wiedzy cała branża reklamowa? Odpowiedzi dostarcza raport gemiusAdMonitor.