14.10.2019 Marketing i PR
Marketing w internecie. Jak wyróżnić się z tłumu
Aneta Esz, TrusKafejka.pl
Internauci nie czytają dokładnie tekstów, a skanują je. Potrzeba nam mniej więcej 3-5 sekund na podjęcie decyzji o tym czy oglądana zawartość jest dla nas odpowiednia czy nie. No właśnie. Od 3-5 sekund. Zapamiętaj. Tyle masz czasu, żeby pozyskać i jednocześnie przekonać odbiorcę do pozostania obok.
Każdy, kto rozpoczyna przygodę z marketingiem internetowym zapewne zetknął się ze sztandarową zasadą przynajmniej jeden raz: Chcesz mieć efekty? Wyróżnij się z tłumu!
Wyróżnienie to pojęcie dość szerokie. W życiu codziennym wyróżniamy się na różne sposoby: czy to opowiadając o zakupie modnej sukienki na lato czy też promocji na telewizor w supermarkecie. Chętnie dzielimy się informacjami w gronie znajomych, przyciągając ich uwagę.
Jeśli mowa o marketingu – sprawa trochę się komplikuje, ale cel zawsze pozostaje ten sam: zainteresować Klienta na tyle, aby zechciał przyjść, wysłuchać – i najlepiej – dokonać zakupu.
Zainteresowanie odbiorcy zdobywać można na dwa podstawowe sposoby:
- tworząc dobre skojarzenia wokół marki i produktu / usługi
- tworząc negatywne emocje, spam, skojarzenia.
Co wybierasz? Decyzja należy do Ciebie!
Content is a king (wartościowa treść)
Treść jest kluczem do sukcesu. Zapewne o tym wiesz. I choć można kopiować teksty od innych albo zwyczajnie je podkradać, to trzeba wiedzieć, że takie rozwiązanie nie jest dobrze punktowane przez wyszukiwarki. Dobra treść to taka, która interesuje odbiorców, jest unikalna, przykuwa uwagę i jednocześnie przekonuje do wykonania konkretnej akcji (np. pobrania ebooka).
Wyróżnić się treścią można za pomocą słownictwa pasującego do wybranej grupy docelowej. Pisząc do młodych mam użyjemy zupełnie innych sformułowań niż gdybyśmy adresowali treści do nastolatków, numizmatyków albo właścicieli sklepów internetowych.
Zdjęcia i grafika
Najbezpieczniejszym, najtańszym i zarazem najlepszym rozwiązaniem jest tworzenie własnych zdjęć / grafiki. Są darmowe programy wspierające pracę: do grafik 2D polecam GIMPA. W przypadku 3D sprawdza się darmowy Blender. Alternatywnie, można wykorzystywać banki zdjęć płatnych albo ich darmowe odpowiedniki w mniej znanych miejscach.
Skutecznie i do celu
W internecie publikowane są efekty licznych badań. Pokazują one jednoznacznie, że internauci nie czytają dokładnie tekstów, a skanują je. Potrzeba nam – mniej więcej – 3-5 sekund na podjęcie decyzji o tym czy oglądana zawartość jest dla nas odpowiednia czy nie. No właśnie. Od 3-5 sekund. Zapamiętaj. Tyle masz czasu, żeby pozyskać i jednocześnie przekonać odbiorcę do pozostania obok.
Czytanie na monitorze bywa męczące dla oczu. Dlatego warto zadbać o czytelny układ i przejrzystość na stronie. Niech czcionka będzie wyraźna, a grafika ciekawa. Nie zapominaj też o wypunktowaniach czy akapitach. Zmęczony czytelnik to stracony czytelnik – nie zechce Cię odwiedzić ponownie!
Z drugiej jednak strony – urozmaicenie jest fajne, ale do pewnego stopnia. Połyskliwe bannery, migające serduszka, boksy z reklamami, nieczytelna czcionka i jeszcze AdSense dookoła to błędy za które stracisz swoich czytelników. Cokolwiek nie robisz, działaj mądrze i z głową.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Analiza predykcyjna i marketing. Klient jeszcze nie wie, reklama już tak
Krzysztof Fiedorek
Sztuczna inteligencja zmienia zasady gry w marketingu. Przewidywanie zachowań klientów przez zaawansowane algorytmy AI i podejmowanie decyzji opartych na danych to już teraźniejszość. Raport „The State of AI”, opublikowany przez McKinsey pokazuje, jaki będzie to miało wpływ na cały rynek reklamy i marketingu.
Co zrobić, kiedy dziecko kłamie? Porady pedagoga
patronat Reporterzy.info
Zdarza się, że maluch wymyśla niestworzone historie, a ty nie wiesz jak zareagować? Twoje dziecko opowiada koleżankom i kolegom, że zwiedziliście cały świat, a wasz pies mówi ludzkim głosem? Pedagog radzi, jak się zachować się w takich sytuacjach i jak uniknąć ich w przyszłości. Tygodnik Reporterzy.info jest patronem medialnym cyklu #MAMYNATORADĘ.
Co to jest strategia marketingowa? Definicja, elementy i cele
Mateusz Wrzesiński
Co dokładnie oznacza strategia marketingowa? Jakie są jej elementy i jak można ją efektywnie wdrożyć? W tym artykule odpowiemy na te pytania, omawiając szczegółowo wszystkie kluczowe aspekty strategii marketingowej, które pomagają firmom budować wartość, zdobywać klientów i rozwijać swoją działalność.
Podobne artykuły:
W jaki sposób czytać zamieszczane w sieci opinie o sklepach internetowych?
Redcart.pl
Pisaniem opinii (pozytywnych, negatywnych i neutralnych) zajmują się ludzie, którzy mieli do czynienia z ofertą danego sklepu internetowego, a przynajmniej tak powinno być, gdyż można spotkać się również z opiniami wynikającym ze złośliwości konkurencji. Jak odróżniać wartościowe komentarze od tych mniej przydatnych lub mylących?
Reklama w podcastach. Skuteczność audiomarketingu
Bartosz Sosnówka
Zainteresowanie podcastami, czyli programami radiowymi rozpowszechnianymi w Internecie, spowodowało, że szybko zaczęły powstawać wąsko sprofilowane stacje online. Masowe stacje radiowe, które są obecne w sieci, mogą przyjmować reklamy marek, które nie są masowe. I tu w grę wchodzą kampanie programatyczne.
Widoczność reklam w polskiej sieci rośnie. Raport Meetrics
LD
Wskaźnik Viewability reklam online w Polsce wzrósł kwartał do kwartału o 3 punkty procentowe. Dzięki temu polski rynek awansował z ostatniego miejsca europejskiej stawki na przedostatnie (z wynikiem Viewability na poziomie 53 proc), wyprzedzając Włochy.
Na czym polega i jakie korzyści daje oklejanie samochodów?
Błażej Cieślar
Popularność, jaką zyskało oklejanie samochodów, można tłumaczyć kilkoma zaletami takiego zabiegu. Najczęściej jednak decydujemy się na taki krok przy zarysowaniu karoserii lub przy chęci zmiany koloru naszego pojazdu. Sprawdźmy, co zyskamy na oklejeniu pojazdu i czy warto to w ogóle robić. [artykuł sponsorowany]