21.10.2019 Marketing i PR
Reklama porównawcza. Jak ją stworzyć, by była zgodna z prawem?
Marta Maliszewska, Senior Consultant w Olesiński & Wspólnicy
W wielu krajach (w tym w Polsce) reklama porównawcza może stanowić czyn nieuczciwej konkurencji lub nieuczciwą praktykę rynkową, za co Prezes UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę karę pieniężną. Co ważne, za takie działania ukarany może być nie tylko promowany przedsiębiorca, ale także twórca reklamy, czyli np. agencja reklamowa.

Słynne potyczki reklamowe Coca-Coli i Pepsi czy McDonald’s i Burger Kinga często opierają się na koncepcji reklamy porównawczej, która w mniej lub bardziej jednoznaczny sposób zestawia produkty konkurencyjnych firm i wskazuje na przewagę jednego brandu nad drugim. W wielu krajach (w tym w Polsce) reklama porównawcza może stanowić czyn nieuczciwej konkurencji lub nieuczciwą praktykę rynkową, za co Prezes UOKiK może nałożyć na przedsiębiorcę karę pieniężną.
Jeśli w swojej pracy kreatywnej chcecie skorzystać z tej koncepcji reklamy, koniecznie przeczytajcie, jakich zasad musicie przestrzegać, żeby zminimalizować ryzyko ewentualnej kary.
Chcesz stworzyć reklamę porównawczą – o czym powinieneś pamiętać, by zminimalizować ryzyko?
- pierwsza i najważniejsza zasada: reklama taka nie może wprowadzać w błąd, dlatego porównując produkty, powinieneś odnosić się rzetelnie do obiektywnych i możliwych do zweryfikowania kryteriów,
- reklama powinna odwoływać się do charakterystycznych, sprawdzalnych i typowych cech tych produktów, jak np. aktualna cena,
- reklama nie powinna prowadzić do pomylenia przedsiębiorców oferujących reklamowane produkty, np. przez używanie w niej podobnych znaków towarowych czy identycznych opakowań,
- reklama nie powinna dyskredytować konkurenta ani jego produktów,
- reklama nie powinna w nieuczciwy sposób bazować na renomie marki innego przedsiębiorcy.
I choć zasady te nakładają pewne ramy na naszą twórczą inwencję, ich przestrzeganie zmniejszy ryzyko nieprzyjemnych sankcji. Niewątpliwie, nawet w tak kreatywnej branży jak reklama, działamy przecież w ramach określonego prawa i zaskakująco często stanąć możemy przed dylematem, czy w naszej pracy twórczej działamy zgodnie z nim.
- Czy mogę wykorzystać to zdjęcie?
- Czy naruszam czyjś wizerunek?
- Czy moja umowa jest poprawnie skonstruowana i mnie zabezpiecza?
Odpowiedzi na te prawno-marketingowe zagwozdki udzielili prawnicy z firmy doradczej Olesiński & Wspólnicy – znajdziecie je w książce: „Turn Your Public On. Jak projektować angażującą komunikację: public relations, branding, social media”, opracowanej wspólnie z agencją Publicon.
W tej kompleksowej publikacji dla branży kreatywnej w rozdziale PR jak prawo, czyli o roli przepisów w działaniach komunikacyjnych dzielą się oni praktycznymi wskazówkami i wiedzą prawną niezbędną w pracy każdego marketingowca.
Więcej informacji o książce znajdziecie na: www.turn.publicon.pl. Patronami medialnymi publikacji są OOH Magazine i Sprawny Marketing.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Era m-commerce. Czas na biznes w telefonie
Bartosz Tomczyk
Rok 2020 minął w atmosferze ciągłej niepewności o stan krajowego biznesu. Obronną ręką wydają się wychodzić przedsiębiorcy, którzy przenieśli swoje usługi do internetu. Właśnie krok w stronę sieci może przesądzić o dalszych losach przedsiębiorczości jako takiej, szczególnie w kontekście wykorzystania urządzeń mobilnych.
Marketing na Facebooku. Najważniejsze wydarzenia roku 2017
Sebastian Lipka
Mark Zuckerberg i jego zespół zadbali nie tylko o przyrost nowych użytkowników, ale też o to, aby mogli oni korzystać z coraz bardziej nowoczesnych rozwiązań i być z Facebookiem przez cały czas. Równie dobrze można powiedzieć, że ci nowi użytkownicy przyszli właśnie ze względu na ten nieustanny rozwój.
Marketing i Public Relations. Nowy dział w Reporterzy.info [LINK]
Reporterzy.info
Ze względu na rosnącą liczbę raportów, analiz, badań i opinii dotyczących rynku reklamowego, Reporterzy.info uruchamiają dedykowaną sekcję poświęconą tematyce marketingu, reklamy i public relations. Znajdziecie w niej wszystkie dotąd opublikowane materiały na te tematy. Tutaj też trafiać będą kolejne publikacje.
Podaruj prezent pod choinkę dzieciom spędzającym święta w szpitalu
Klaudia Smolarska-Kulej
Ponad 1000 gier, książek, klocków i innych zabawek otrzymali od pacjenci Przylądka Nadziei w ubiegłym roku. Wszystkie dały ogromną radość, uśmiech i siłę. Wolontariusze z kliniki onkologii dziecięcej Przylądek Nadziei spędzili dzięki nim ponad 2500 godzin na zabawie z dziećmi, które nawet święta spędzają w szpitalu. Powtórzmy to i w te święta! [Reporterzy.info wspierają]
Reklama responsywna. Wszystko co musisz wiedzieć
Paweł Treściński
Format responsywny to typ reklamy, który dostosowuje lub przekształca rozmiar, umożliwiając dopasowanie do szerszej liczby jednostek reklamowych i ekranów. Poprzez zastosowanie określonej technologii, tak skonfigurowana reklama idealnie dopasowuje się do dużej, średniej lub małej jednostki reklamowej.
Na czym polega i jakie korzyści daje oklejanie samochodów?
Błażej Cieślar
Popularność, jaką zyskało oklejanie samochodów, można tłumaczyć kilkoma zaletami takiego zabiegu. Najczęściej jednak decydujemy się na taki krok przy zarysowaniu karoserii lub przy chęci zmiany koloru naszego pojazdu. Sprawdźmy, co zyskamy na oklejeniu pojazdu i czy warto to w ogóle robić. [artykuł sponsorowany]
Rolki Reggae Rajd pod patronatem Reporterzy.info. Podsumowanie
BARD
Agata i Wojtek Miszewscy, dwójka rolkarzy z Oleśnicy, przejechali na rolkach dystans dokładnie 1029 kilometrów. Celem było zebranie funduszy na terapię wzroku niepełnosprawnych bliźniaków ze Zgorzelca. Akcja, której patronował tygodnik Reporterzy.info zakończyła się sukcesem - sportowym, charytatywnym i medialnym.