menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij

13.01.2020 Marketing i PR

Raport od agencji SEO. Co powinno się w nim znaleźć

Karolina Matyska, Content Marketing Manager w Senuto

Jednym z pierwszych zadań specjalisty SEO, który rozpoczyna pracę nad zwiększeniem widoczności danego serwisu w Google, jest raportu z audytu SEO. Co powinno znaleźć się w podsumowaniu dostarczanym przez agencję?

Raport od agencji SEO. Co powinno się w nim znaleźćfot. Mediamodifier/CC0/Pixabay.com

Raport z audytu SEO


Badana jest wtedy kondycja techniczna serwisu, a także wyszukiwane są pola do optymalizacji. Kompleksowy raport z audytu powinien zawierać zalecenia i poprawki, które należy wprowadzić na stronie, aby miała ona szansę pojawić się na wyższych pozycjach w Google.

Raport z audytu SEO powinien obejmować między innymi:

  • analizę pracy serwera,
  • kodu strony,
  • zaindeksowanych stron,
  • błędów w serwisie.

REKLAMA

Raport z działań agencji


W cyklicznych raportach od agencji SEO powinny się znaleźć następujące informacje:

  • ogólna widoczność strony w Google
    W tej sekcji powinna zostać przedstawiona liczba fraz, na jakie serwis znajduje się w TOP wyników wyszukiwania. Z reguły pulę tę rozdziela się na przedziały TOP3, TOP10 i TOP50. Ważne, aby tym danym towarzyszyła informacja, czy liczba fraz wzrosła czy zmalała w porównaniu do analogicznego okresu (np. rok temu) lub momentu rozpoczęcia współpracy.
  • widoczność serwisu na najważniejsze słowa kluczowe
    Jedną z kwestii ustalanych między agencją a klientem przed rozpoczęciem współpracy jest wytypowanie konkretnych fraz, na które pozycjonowany będzie serwis i które są najważniejsze z biznesowego punktu widzenia. W cyklicznym raporcie SEO od agencji powinna więc znaleźć się informacja o tym, jak zmieniły się pozycje serwisu na te słowa kluczowe.
  • widoczność strony na frazy brandowe
    W punkcie tym należy sprawdzić, jaki udział w grupie wszystkich słów kluczowych, na jakie dany serwis jest widoczny w Google, stanowią frazy powiązane z marką.
  • ruch organiczny w serwisie
    Do zadań agencji SEO należy systematyczne zwiększanie ruchu organicznego w serwisie. W raporcie SEO powinno się więc znaleźć zestawienie wolumenu ruchu organicznego miesiąc do miesiąca, a nawet rok do roku. Sekcja dotycząca ruchu organicznego powinna zawierać także informacje o tym, jaki procent całego ruchu na stronie wygenerowany został przez działania SEO oraz które sekcje serwisu osiągają najlepsze wyniki.
  • porównanie do konkurencji
    Aby raport działań SEO był kompleksowy, należy również przeanalizować, jak na te same słowa kluczowe widoczna jest konkurencja. Pozwoli to spojrzeć na sytuację firmy, którą obsługuje agencja z odpowiedniej perspektywy. Dlatego też raport SEO powinien zawierać informacje o najbliższej konkurencji w Google (która nie zawsze jest tożsama z konkurencją biznesową) oraz krótkie porównanie osiąganych wyników.
  • pozyskane linki oraz ich źródła
    Pozyskiwanie linków zewnętrznych dla serwisu to jedno z głównych zadań specjalisty SEO, ponieważ ma ono bezpośredni wpływ na pozycje osiągane w Google. Trzeba jednak pamiętać, że nie ilość, a jakość zdobywanych linków jest ważna. W raporcie od agencji czy specjalisty SEO powinna znaleźć się informacja o tym, jakie odnośniki i z których źródeł udało się zdobyć.
  • podsumowanie zrealizowanych działań
    Kolejny ważnym punktem jest wyraźne przedstawienie, jakie działania zostały wykonane przez specjalistę w danym okresie rozliczeniowym. Pozwoli to bezpośrednio zinterpretować osiągane wyniki oraz analizować ich wpływ na biznes.
  • planowane działania
    Oprócz informacji o tym, jakie działania zostały wykonane w minionym okresie, raport powinien zawierać sekcję, w której zostaną wymienione planowane działania SEO. Warto wiedzieć, że specjaliści, z którymi współpracuje firma mają opracowaną strategię i systematycznie wdrażają jej założenia. Dzięki temu, przy otrzymaniu kolejnego raportu SEO, istnieje możliwość zrewidowania, które plany udało im się zrealizować.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn


PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Prowadzenie firmowego bloga. Poradnik dla początkujących

Kamila Kaczmarczyk
Najlepiej już na początku tworzenia bloga zdecydować o jego charakterze. Czy będziesz tam pisać o nowych produktach, aktualnościach z życia firmy, reagować na trudne dla marki sytuacje, czy publikować ciekawostki z branży - przemyśl to już na samym początku. Problem się w pewnym stopniu sam rozwiązuje.

Czym jest social commerce i social selling?

Bartosz Tomczyk
Oba hasła są na tyle zbliżone, że często traktuje się je synonimicznie, jednak social commerce jest niezaprzeczalnie pojęciem szerszym. Esencją takiego podejścia jest wykorzystanie kanałów społecznościowych do transakcji internetowych.

Widoczność reklam w polskim internecie spada

Tomasz Piątkowski
W ostatnim kwartale 2017 roku wskaźnik viewability spadł do poziomu 50 proc. Średni czas kontaktu z reklamą display również zmalał - do 20,7 sekund - wynika z opublikowanego przez firmę Meetrics międzynarodowego raportu „Viewability Benchmark Report” dotyczącego widoczności reklam.

Reklamy internetowe w Europie 2017. Kto tak naprawdę w nie klika?

Amelia Kurp
Reklamodawcy w Europie Środkowo-Wschodniej emitują w internecie ogromne ilości treści promocyjnych. Komu wyświetlają się reklamy online i kto w nie klika? Jakie wnioski może i powinna wyciągnąć z tej wiedzy cała branża reklamowa? Odpowiedzi dostarcza raport gemiusAdMonitor.

Jak wygenerować ruch na stronie internetowej

Krzysztof Kłosiński
Wysoki ruch w naszej witrynie to podstawa jej sprawnego funkcjonowania. Sprawia on, że potencjalni klienci mają możliwość zapoznania się z naszą ofertą. Ponadto jest on jednym z głównych elementów, które wyszukiwarka Google bierze pod uwagę w trakcie ustalania pozycji naszej strony w wynikach wyszukiwania.

Sciencewashing w marketingu. Komercja w sprzeczności z nauką

Ludwika Tomala
Tak, jak mamy greenwashing - nie mające podstaw reklamowanie produktów jako ekologicznych, tak analogicznie można mówić o sciencewashingu - marketingu, który zarzeka się, że skuteczność reklamowanego produktu poparta jest badaniami naukowymi, choć to stwierdzenie dalekie od prawdy.

Reklama w podświadomości. Product placement po polsku

PMR Research
Niemal połowa osób oglądających telewizję spotkała się z oznaczeniem „audycja zawierała lokowanie produktu”, ale tylko jedna trzecia z nich deklaruje, że wie co to oznacza.

więcej w dziale: Marketing i PR

dołącz do nas

Facebook Twitter Google+ LinkedIn RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy



zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o23