27.01.2020 Marketing i PR
Kim jest social media ninja
Sebastian Lipka, Performance Analyst w Catvertiser
Zamiast na siłę stawiać tezy o przewadze mobile nad desktopem lub video nad grafiką (nie twierdzę, że analiza trendów i sposobów ich wykorzystania nie jest ważna, bo jak za chwilę przeczytasz jest kluczowa), warto zastanowić się nad kondycją branży, jej profesjonalizmem oraz możliwością jej poprawy.

Co zrobić, aby starsze pokolenia traktowały Facebooka, czy Instagrama jako poważne narzędzie marketingowe? Jaki wykonać krok, aby współpraca między specjalistami z np. działów social media nie zaczynała się od tłumaczenia jak prawidłowo zarządzać zasobami, co to jest Pixel Facebooka, albo czym różni się „people reached” od „views”?
Dynamiczna branża
Interfejsy narzędzi reklamowych stają się prostsze, przez co ich nauka wymaga coraz mniej czasu. Jednakże nie wystarczy nauczyć się logowania do Facebooka i publikacji postów, lub uruchamiania reklamy, aby móc nazwać się „specjalistą”, aby móc o sobie dumnie powiedzieć: „Jestem social media ninja”.
Wierzysz newsom stworzonym przez AI? [PL NAPISY] 👇
Bycie marketingowcem lub specjalistą od marketingu to zdecydowanie coś więcej niż posiadanie czysto technicznych umiejętności publikacji wideo lub uruchomienia Facebook Live. To tygodnie, miesiące i lata spędzone na analizie danych z przeprowadzonych kampanii, to noce spędzone na dokształcaniu się, śledzeniu nowych trendów czy rozwiązań. Social media zmieniają się tak błyskawicznie, że nawet tygodniowy urlop powoduje, iż traci się wiele informacji na temat nowych możliwości, które później trzeba nadrobić.
To właśnie na marketingowcu w dużej mierze spoczywa odpowiedzialność za rozwój i życie firmy lub klienta dla którego pracuje. Dynamiczny rozwój branży sprawia, że nieustannie musi się dokształcać i nigdy nie może powiedzieć, że nauczył się już wszystkiego i osiąść na laurach.
Edukacja to podstawa
Co uważam za podstawowy trend nie tylko 2019, ale każdego rozpoczynającego się roku? Szkolenia z zakresu własnej specjalizacji! Zatem jeżeli chcesz naprawdę być socjal media ninja, musisz nieustannie się szkolić. Branża rozwija się nie tylko pod względem nowych możliwości, ale również pod względem osób, które chcą w niej pracować. Niestety powszechna opinia, której po części jesteśmy sami sobie winni, jest taka, że nie trzeba potrafić wiele, bo drzwi są otwarte dla każdego.
REKLAMA

Od jakiegoś czasu obserwujemy ten problem w Catvertiser przy rekrutacji kolejnych pracowników. Niewiele z dziesiątek przeprowadzonych rozmów było merytorycznych i pozwalało podjąć decyzję o zatrudnieniu danej osoby. Z tego powodu postanowiliśmy, że od tego roku włączymy się w profesjonalizację branży social media i zaproponujemy własne autorskie szkolenie, opracowane na podstawie naszego wieloletniego doświadczenia oraz obserwacji potrzeb branży. Ciekawe szkolenia znajdziesz również w Social Media Now, Socjomania, u Artura Jabłońskiego czy Dagmary Pakulskiej.
Poniżej garść przydatnych linków do miejsc, w których warto szukać specjalistycznej wiedzy:
- https://newsroom.fb.com
- https://instagram-press.com
- https://www.facebookblueprint.com
- https://www.socialmediatoday.com
- https://facebook360.fb.com
- https://www.facebook.com/business/news
- https://learn.fb.com
Na koniec warto jeszcze raz powtórzyć, że jeżeli chcesz nazywać się specjalistą social media, nie możesz przestać się uczyć i śledzić branżowych nowości.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Fałszywe recenzje i opinie w internecie. Raport TrustMate.io
Marek Jaworowski
Aż 25% badanych miało problem z odróżnieniem fałszu od prawdziwych recenzji, co wskazuje na coraz bardziej zaawansowane techniki manipulacji opiniami. Pomimo działań UOKiK-u, proceder kwitnie choć jest zagrożony karą sięgającą nawet 10 proc. obrotu uznanego za winnego przedsiębiorcy. Jak się bronić przed takim oszustwem?
Nowoczesna komunikacja mobilna. Jak firmy budują relacje przez telefon
KFi
Firmy nie mogą już dłużej traktować mobilnych kanałów komunikacji jako dodatku do swojej działalności. Skuteczna strategia mobilna staje się filarem kontaktu z klientem, a także narzędziem poprawy obsługi i optymalizacji procesów wewnętrznych. Jeśli potrafi się z tych możliwości korzystać.
Kiedy każda reklama stanie się... sklepem? Prognozy Omdia
KFi
Globalne wydatki konsumenckie w sieci rosną w niespotykanym tempie. Już w 2025 roku osiągną wartość 4,4 biliona dolarów, a same USA będą odpowiadać za 1,4 biliona. Granice między reklamą, rozrywką i handlem będą się zacierać, tworząc nową erę cyfrowej konsumpcji.
Podobne artykuły:
Komunikacja, marketing, reklama i nowe trendy w agencjach
Newseria
Wzrost liczby osób pracujących w informacji i komunikacji na przestrzeni lat 2020–2021 wyniósł blisko 8%. Przetasowania pandemiczne z pewnością odcisnęły na tym swoje piętno. Zmienia się rynek pracy, branża, ale też oczekiwania klientów. Jak odpowiadają na to agencje?
Czy content marketing nadal jest królem?
Marta Bober
Content is King. Chyba każdy z nas słyszał chociaż raz w życiu to hasło. Ale co ono tak właściwie oznacza? I przede wszystkim, czy dalej jest aktualne, czy może odeszło już do lamusa? Marketing w końcu jest jedną z najszybciej rozwijających się dziedzin.
VoD przyszłością cyfrowej reklamy
Mariusz Maksymiuk
Od początku późnych lat 20. telewizja przeszła wiele transformacji: nadejście koloru, dźwięku i tę największą – Internetu. To właśnie Internet całkowicie zmienił jej format. Dziś nikt z nas nie musi siadać na kanapie o określonej porze, aby obejrzeć ulubiony serial.
Wielkie reklamy online kontra AdBlock. Polska na czele w obu kryteriach
BARD
Internetowe reklamy wielkoformatowe stanowią 14% polskiego rynku online - wynika z analiz firmy Gemius. To największy odsetek ze wszystkich badanych rynków. W zderzeniu z danymi o rosnącej popularności blokowania reklam - robi to w Polsce co trzeci internauta - pora postawić pytanie o ich przyszłość.