27.01.2020 Marketing i PR
Kim jest social media ninja
Sebastian Lipka, Performance Analyst w Catvertiser
Zamiast na siłę stawiać tezy o przewadze mobile nad desktopem lub video nad grafiką (nie twierdzę, że analiza trendów i sposobów ich wykorzystania nie jest ważna, bo jak za chwilę przeczytasz jest kluczowa), warto zastanowić się nad kondycją branży, jej profesjonalizmem oraz możliwością jej poprawy.
Co zrobić, aby starsze pokolenia traktowały Facebooka, czy Instagrama jako poważne narzędzie marketingowe? Jaki wykonać krok, aby współpraca między specjalistami z np. działów social media nie zaczynała się od tłumaczenia jak prawidłowo zarządzać zasobami, co to jest Pixel Facebooka, albo czym różni się „people reached” od „views”?
Dynamiczna branża
Interfejsy narzędzi reklamowych stają się prostsze, przez co ich nauka wymaga coraz mniej czasu. Jednakże nie wystarczy nauczyć się logowania do Facebooka i publikacji postów, lub uruchamiania reklamy, aby móc nazwać się „specjalistą”, aby móc o sobie dumnie powiedzieć: „Jestem social media ninja”.
Bycie marketingowcem lub specjalistą od marketingu to zdecydowanie coś więcej niż posiadanie czysto technicznych umiejętności publikacji wideo lub uruchomienia Facebook Live. To tygodnie, miesiące i lata spędzone na analizie danych z przeprowadzonych kampanii, to noce spędzone na dokształcaniu się, śledzeniu nowych trendów czy rozwiązań. Social media zmieniają się tak błyskawicznie, że nawet tygodniowy urlop powoduje, iż traci się wiele informacji na temat nowych możliwości, które później trzeba nadrobić.
To właśnie na marketingowcu w dużej mierze spoczywa odpowiedzialność za rozwój i życie firmy lub klienta dla którego pracuje. Dynamiczny rozwój branży sprawia, że nieustannie musi się dokształcać i nigdy nie może powiedzieć, że nauczył się już wszystkiego i osiąść na laurach.
Edukacja to podstawa
Co uważam za podstawowy trend nie tylko 2019, ale każdego rozpoczynającego się roku? Szkolenia z zakresu własnej specjalizacji! Zatem jeżeli chcesz naprawdę być socjal media ninja, musisz nieustannie się szkolić. Branża rozwija się nie tylko pod względem nowych możliwości, ale również pod względem osób, które chcą w niej pracować. Niestety powszechna opinia, której po części jesteśmy sami sobie winni, jest taka, że nie trzeba potrafić wiele, bo drzwi są otwarte dla każdego.
Od jakiegoś czasu obserwujemy ten problem w Catvertiser przy rekrutacji kolejnych pracowników. Niewiele z dziesiątek przeprowadzonych rozmów było merytorycznych i pozwalało podjąć decyzję o zatrudnieniu danej osoby. Z tego powodu postanowiliśmy, że od tego roku włączymy się w profesjonalizację branży social media i zaproponujemy własne autorskie szkolenie, opracowane na podstawie naszego wieloletniego doświadczenia oraz obserwacji potrzeb branży. Ciekawe szkolenia znajdziesz również w Social Media Now, Socjomania, u Artura Jabłońskiego czy Dagmary Pakulskiej.
Poniżej garść przydatnych linków do miejsc, w których warto szukać specjalistycznej wiedzy:
- https://newsroom.fb.com
- https://instagram-press.com
- https://www.facebookblueprint.com
- https://www.socialmediatoday.com
- https://facebook360.fb.com
- https://www.facebook.com/business/news
- https://learn.fb.com
Na koniec warto jeszcze raz powtórzyć, że jeżeli chcesz nazywać się specjalistą social media, nie możesz przestać się uczyć i śledzić branżowych nowości.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Analiza predykcyjna i marketing. Klient jeszcze nie wie, reklama już tak
Krzysztof Fiedorek
Sztuczna inteligencja zmienia zasady gry w marketingu. Przewidywanie zachowań klientów przez zaawansowane algorytmy AI i podejmowanie decyzji opartych na danych to już teraźniejszość. Raport „The State of AI”, opublikowany przez McKinsey pokazuje, jaki będzie to miało wpływ na cały rynek reklamy i marketingu.
Co zrobić, kiedy dziecko kłamie? Porady pedagoga
patronat Reporterzy.info
Zdarza się, że maluch wymyśla niestworzone historie, a ty nie wiesz jak zareagować? Twoje dziecko opowiada koleżankom i kolegom, że zwiedziliście cały świat, a wasz pies mówi ludzkim głosem? Pedagog radzi, jak się zachować się w takich sytuacjach i jak uniknąć ich w przyszłości. Tygodnik Reporterzy.info jest patronem medialnym cyklu #MAMYNATORADĘ.
Co to jest strategia marketingowa? Definicja, elementy i cele
Mateusz Wrzesiński
Co dokładnie oznacza strategia marketingowa? Jakie są jej elementy i jak można ją efektywnie wdrożyć? W tym artykule odpowiemy na te pytania, omawiając szczegółowo wszystkie kluczowe aspekty strategii marketingowej, które pomagają firmom budować wartość, zdobywać klientów i rozwijać swoją działalność.
Podobne artykuły:
Dobry produkt nie wystarczy. Nadchodzą nowe realia dla marketingu
Reporterzy.info
- Marki czeka w najbliższych latach wiele sprawdzianów dotyczących wiarygodności czy transparencji. Skończyła się era neutralności - w rozmowie z Reporterzy.info przewiduje Maciej Swoboda, Chief Revenue Officer agencji Funktional.
Mobile gaming konkuruje z Tik Tokiem. Marketing dla pokolenia Z
Paulina Kunicka
Ostatnie kontrowersje wokół Tik Toka związane z naruszaniem prywatności i blokowaniem tej aplikacji przez Indie, Hong Kong czy może niebawem USA – pozwalają zakładać nadchodzące zmiany w lokowaniu budżetów reklamowych, kierowanych na generację Z, czyli pokolenia "post millenials"
Instagram w Polsce. Kobiety vs. mężczyźni 10:1
Małgorzata Dwornik
Tylko jednego dnia z Instagrama korzysta w Polsce średnio 1,4 mln kobiet i 225 tys. mężczyzn. Biorąc pod uwagę, że wszystkich użytkowników na Wisłą jest 3 miliony, wynik badania przeprowadzonego przez Gemius wyraźnie pokazuje dominację kobiet w tej kwestii.
Trade influencerzy. Nowy trend w influencer marketingu
Pamela Tomicka
Dotychczas działalność twórców internetowych kojarzyła się głównie ze znanymi, charyzmatycznymi osobami, które relacjonują swoje życie. A co, jeśli Influencer nie dzieli się swoimi przemyśleniami i komentarzami, co więcej nie wiemy nawet jak wygląda?