10.02.2020 Marketing i PR
Spada widoczność reklam display. Raport Meetrics
Paweł Usakowski
Jak wynika z najnowszego raportu „Viewability Benchmark Report”, wskaźnik Viewability reklam online w Polsce spadł w IV kwartale minionego roku o 2 punkty procentowe, do poziomu 54%. Średnia wartość Viewability dla wszystkich badanych rynków w Europie jest wyższa niż w Polsce o 4 punkty procentowe (wynosi 58%).
Jednocześnie na polskim rynku mocno wzrosły jednak wskaźniki Viewability dla reklam wideo, do poziomu 74% (wobec 69% w III kwartale).
Rosnące zapotrzebowanie na powierzchnię reklamy digital w IV kwartale 2019 r. odbyło się kosztem widoczności reklam display, co potwierdzają dane z najnowszego raportu „Viewability Benchmark” publikowanego przez Meetrics, wiodącą europejską firmę zajmującą się pomiarem i analizą reklamy digital. Raport zawiera również szczegółowy przegląd poszczególnych formatów reklamowych i dane dla innych europejskich rynków. Raport pokazuje również najbardziej popularne przyczyny braku widoczności, którą jest głównie nieoptymalna pozycja wyświetlania reklamy, a tuż za nią przełączanie się użytkownika do innych zakładek w przeglądarce.
- Wielu reklamodawców nie akceptuje wysokiego odsetka reklam, które nie są wyświetlane w sposób widoczny. Rosnąca liczba reklamodawców podejmuje zatem wysiłki mające na celu unikanie niewidocznego i nieefektywnego umieszczania reklam, poprzez weryfikację tych reklam i wynikające z umów gwarancje. Nasze dane dają rynkowi niezbędną orientację w zakresie wskaźników widoczności reklam digital oraz dostarczają podstaw do realistycznej ich optymalizacji - mówi Hubert Świtalski, Country Manager w Meetrics Poland.
Jak wynika z raportu “Meetrics Benchmark Report Q4/2019”:
- w czwartym kwartale 2019 w Polsce odsetek wyświetlonych banerów reklamowych spełniających minimalne wytyczne dotyczące widoczności spadł na polskim rynku do 54%, wobec 56% kwartał wcześniej
- równocześnie średni czas kontaktu z reklamą display, czyli tzw. Viewable Viewtime, nieco na naszym rynku wzrósł
- IV kwartał 2019 okazał się natomiast bardzo udany dla reklamy wideo w naszym kraju - Viewability reklam wideo wzrosło do poziomu 74% (wobec 69% w III kwartale)
- IV kwartał roku jest tradycyjnie najgorętszym okresem dla branży e-commerce oraz reklamy digital i dlatego zawsze średnia zajętości powierzchni reklamowych jest znacząco wyższa, co może negatywnie wpływać na wskaźniki widoczności - mówi Hubert Świtalski, Country Manager w Meetrics Poland - Jakby jednak nie oceniać IV kwartału ubiegłego roku, jeden fakt pozostaje niezmienny od dłuższego czasu - wskaźniki nadal dalekie są od poziomów, które reklamodawcy mogliby uznawać za satysfakcjonujące.
Wciąż potrzebna jest praca u podstaw, by podnosić Viewability i co za tym idzie podnosić ROI związany z kampaniami internetowymi. Optymizmem napawa to, że marketerzy mają coraz większą świadomość tej potrzeby i coraz chętniej korzystają z narzędzi pozwalających im weryfikować jakość powierzchni reklamowej i unikać nieefektywnych kanałów komunikacji.
- Polska na tle innych krajów w Europie wypada dość przeciętnie, ale nie można powiedzieć, że słabo. Aczlkolwiek sporo brakuje nam do poziomu do którego powinniśmy aspirować. Przykładem tutaj jest Austria, z Viewability w IV kwartale na poziomie 69%. – dodaje Hubert Świtalski.
Pełny raport, zawierający szczegółową listę poszczególnych formatów bannerów reklamowych, jest dostępny do pobrania za darmo: https://www.meetrics.com/en/benchmark-reports/
W swoich kwartalnych raportach, Meetrics dostarcza przeglądu wskaźników widoczności oraz średniego czasu widoczności reklamy.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Marketing w metawersum. Jak i dlaczego warto zaistnieć w metaverse
Pamela Tomicka
Co roku 54 miliardów dolarów wydawanych jest na dobra wirtualne, w tym „skórki” (dzięki nim gracz może dostosować swoje wyposażenie w rozgrywce) i dodatkowe życia, czyli blisko 2 razy więcej niż na muzykę. Zatem, czym jest metaverse i dlaczego marketerzy powinni tam kierować swoje działania?
Browser fingerprinting. Marketing wykorzystuje ślady internautów
BARD
Odcisk palca tworzony dla każdej przeglądarki może zidentyfikować nie tylko urządzenie, lecz także konkretnego użytkownika. Pozyskane w ten sposób dane wykorzystywane są głównie w celach marketingowych, co może skutkować tym, że np. użytkownik komputera Mac za ten sam produkt zapłaci nawet 30 proc. więcej od użytkownika PC.
Skuteczne public relations w internecie. Jak się robi e-PR
Kamila Kaczmarczyk
Punktem wyjścia w działaniach e-PR jest synergia między realizacją strategii komunikacji, marketingowej oraz SEO. PR w sieci może skutecznie wspierać te dwie pozostałe dziedziny. Tworzone przez nas informacje prasowe, artykuły i posty na bloga są wodą na wielki internetowy młyn, zasilany przez wyszukiwarki i media społecznościowe.
Geotargetowanie. Jak skutecznie dotrzeć do odbiorcy w reklamie DOOH
Diana Polska
Dzięki wykorzystaniu geolokalizacji w kampanii DOOH reklamodawca jest w stanie dotrzeć do publiczności ze swoim komunikatem z większą skutecznością. Takie działania marketingowe wpływają na trafność przekazu, co z kolei pozytywnie przekłada się na zwiększenie sprzedaży i wzrost liczby lojalnych klientów.
Real time marketing. Możliwości i efekty kampanii "tu i teraz"
Diana Polska
Reklamy outdoor mogą towarzyszyć odbiorcom zawsze w odpowiednim miejscu i odpowiednim czasie. Pod warunkiem, że są dobrze użyte. Oto przykłady, jak wykorzystać je optymalnie.
Jak pozycjonować bloga firmowego?
Agencja SEO Empressia
W dzisiejszych czasach coraz więcej firm decyduje się na prowadzenie bloga firmowego, dzięki któremu przekazuje swoim aktualnym i potencjalnym klientom porady związane ze świadczonymi usługami, prezentuje nowości czy wreszcie wchodzi w interakcje z klientami. Samo prowadzenie bloga to jednak nie wszystko, żeby był on dla użytkowników wyszukiwarki Google widoczny, musi być on przede wszystkim dobrze wypozycjonowany, jak to zrobić? Sprawdź! [artykuł sponsorowany]
Ankiety rNPS w marketingu. Czym są i czy są potrzebne
Symetria
Ankieta umieszczona na stronie często wywołuje niechęć odwiedzających witrynę. Co można zrobić, aby klienci chętniej dzielili się swoją opinią o produkcie? Jednym z rozwiązań jest rNPS, czyli krótka ankieta online pozwalająca ocenić poziom zadowolenia ze współpracy z firmą. Co ważne – taki sposób oceny nie zajmuje wiele czasu.