menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Czytaj gazety  PDF. Na kmputerze, czytniku, tablecie i smartfonie.

17.02.2020 Marketing i PR

Reklama suplementów diety. Jak odróżnić informację od marketingu

Ewa Zygadło-Kozaczuk, mgr farmacji, specjalista ds. informacji o lekach i terapiach

Gdzie szukać wiarygodnych informacji o suplementach diety i jak odróżnić rzetelną informację od reklamy? Odpowiedź na to pytanie okazuje się dosyć trudna. Mało tego. Pojawiają się dodatkowe wątpliwości.

Reklama suplementów diety. Jak odróżnić informację od marketingufot. freestocks.org z Pexels

Co to jest suplementacja? Czy jest mi potrzebna? A jeżeli tak to jakich witamin, mikroelementów lub innych substancji potrzebuje mój organizm? Jakich mojego dziecka? A jakich koleżanki, która aktywnie uprawia sport?

Pierwsze wnioski, jakie wyłaniają się z postawionych pytań są następujące:

  • suplementacja powinna być stosowana indywidualnie, po konsultacji ze specjalistą.
  • źle dobrana suplementacja może przełożyć się na dodatkowe problemy zdrowotne, szczególnie u osób, które stale przyjmują leki ale także u tych, które stosują zbyt dużo i zbyt wysokie dawki suplementów diety.
  • stosujmy mądrze suplementy diety wtedy, kiedy jest taka potrzeba lub nie stosujmy ich wcale, gdy może to negatywnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Jak wypełnić jednak powyższe zalecenia w praktyce? Trzeba przyznać, że jest to niełatwe zadanie, tym bardziej, że z każdej strony jesteśmy bombardowani reklamami cudownych specyfików na odchudzanie, lepszy sen, dobre samopoczucie, świetne trawienie i wiele innych dolegliwości.
Spróbujmy jednak wybrnąć z tego gąszczu przekazów reklamowych i poszukać wiarygodnych informacji o suplementach diety. Co powinniśmy wiedzieć, żeby bezpiecznie stosować te preparaty? I tu znowu pojawia się kilka istotnych pytań:

  • Czy dany suplement diety jest dopuszczony do stosowania w Polsce?
  • Czy wytwórca, który go produkuje spełnia wymogi gwarantujące odpowiednią jakość tego produktu?
  • Czy wybrany suplement jest dla mnie bezpieczny, a jego przyjmowanie korzystne?

Na pierwsze pytanie możemy odpowiedzieć zaglądając do rejestru Głównego Inspektora Sanitarnego. W rejestrze znajdziemy podstawowe informacje na temat suplementu diety tj. nazwę produktu, jego postać, skład jakościowy, nazwę podmiotu, który wprowadza suplement do obrotu, informację o postępowaniu GIS oraz uwagi dodatkowe (np. o tym, że dany preparat nie może być wprowadzony do sprzedaży).

REKLAMA

Konsultacja rejestru pozwoli nam więc na zrobienie pierwszego ważnego kroku czyli na zorientowanie się czy jest to suplement legalnie wprowadzony na rynek polski.

Odpowiedź na drugie pytanie dotyczące wytwórcy i jakości produktu jest już bardziej skomplikowana. Z rejestru GIS dowiemy się kto jest wytwórcą, ale nie będziemy wiedzieli czy jakość produktu jest odpowiednia i czy lepiej kupić produkt x czy y o podobnym lub tym samym składzie?

Z pomocą w odpowiedzi na te pytania przychodzi nam serwis Suplindex – suplementy diety. Jest to pierwszy dostępny w naszym kraju program informacyjno-edukacyjny, porządkujący rynek suplementów diety w oparciu o aktualną wiedzę. Materiały na stronę dostarczane są co prawda przez producentów suplementów diety, ale zawierają cenne informacje, trudno dostępne w innych serwisach.

Wszystkie produkty, które znajdują się w katalogu Suplindex zostały zgłoszone do Głównego Inspektoratu Sanitarnego i przeszły z sukcesem procedurę notyfikacji. Oznacza to, że są dopuszczone do obrotu w Polsce. Są one oznakowane w następujący sposób:

Suplement diety, dla którego producent udostępnił wszystkie niezbędne informacje oraz przedstawił dokumentację potwierdzającą zgłoszenie produktu do Głównego Inspektora Sanitarnego

Kolejną ważną informacją zawartą w Suplindexie jest to, czy suplement diety został wytworzony zgodnie ze standardem bezpieczeństwa. Producent musi udowodnić, że wdrożył na etapie produkcji i dystrybucji dodatkowe, nieobowiązkowe standardy prowadzące do zwiększenia bezpieczeństwa produktu. Przyznanie znaku : „Potwierdzony standard wytwarzania” opiera się o dobrowolną certyfikację, której poddał się producent, a jakość i wartość dokumentów podlega weryfikacji przez specjalistów Suplindex:

Suplement diety wytwarzany w zakładzie produkcyjnym certyfikowanym według jednego z uznanych standardów bezpieczeństwa


Ostatnią, bardzo ważną informacją, która pojawia się lub nie, przy suplementach diety w katalogu Suplindex jest oznaczenie "suplement z badaniami":

Suplement diety przebadany w laboratoriach akredytowanych

Oznaczenie tym znakiem pomaga konsumentowi ocenić jakość produktu. Producent poddał się bowiem niezależnym badaniom i wprowadził standardy jakości, które potwierdzają zgodność składu z wartościami deklarowanymi na opakowaniu. Przy czym badania muszą być wykonywane przez niezależne, akredytowane laboratoria i potwierdzać bezpieczeństwo składu suplementu diety.

Jednym z minusów serwisu Suplindex jest to, że nie wszystkie suplementy dostępne na polskim rynku i ujęte w rejestrze GIS, znalazły się w katalogu. Wynika to z następującego faktu. Nie wszyscy producenci chcą umieszczać swoje suplementy diety w katalogu i być poddani weryfikacji. Ale ci, którzy się na to zdecydowali, na pewno zyskują na wiarygodności.

REKLAMA

Oprócz ww. serwisu, informację o suplementach i ich jakości oraz zastosowaniu, można uzyskać także w aptekach. Odnosi się to szczególnie do tych producentów, którzy od wielu lat są obecni na rynku i dbają o edukację farmaceutów i techników farmaceutycznych dostarczając im szczegółowych informacji na temat składu, jakości i sposobu dawkowania i suplementów.

Pisząc o farmaceutach chcielibyśmy wspomnieć także o blogu pisanym przez Zosię Winczewską, oraz jej mini poradniku o najczęściej stosowanych suplementach. Treści w poradniku są napisane bardzo przystępnie a zawarte w nim praktyczne porady ułatwiają wybór właściwego suplement diety.

Opierając się na wiedzy farmaceutów, lekarzy i innych specjalistów możemy więc odpowiedzieć na trzecie pytanie zawarte w niniejszym artykule, czyli czy wybrany suplement diety jest dla mnie bezpieczny a jego stosowanie korzystne.

Niestety brak jest na rynku polskim kompleksowej informacji o suplementacji i suplementach diety dostępnych w aptekach i sieci pozaaptecznej. Nie ma portali dedykowanych bezpieczeństwu stosowania suplementów, w których moglibyśmy znaleźć kompleksową informację o tych produktach – od rejestracji, po badania i bezpieczeństwo stosowania. Informacja o suplementach diety miesza się z reklamą tych produktów, a dodatkowo z każdej strony słyszymy porady o tym jak ważna jest suplementacja.

Dlatego też przytoczone w niniejszym artykule źródła informacji są jedynie drogowskazem prowadzącym nas przez gąszcz przekazów reklamowych i tekstów sponsorowanych. Mamy nadzieję, że pomogą one choć trochę uporządkować chaos informacyjny i że uzbrojeni w wiedzę pochodzącą z rejestru GIS, Suplindexu oraz bloga Zosi Winczewskiej, jaśniej zobaczymy potrzebę zakupu suplementu diety lub też odstąpimy od nabycia kolejnego „cudownego produktu” Przy okazji dobrze będzie także zrewidować nasz sposób odżywiania, zwiększyć aktywność fizyczną, zredukować stres i więcej czasu przeznaczyć dla rodziny i przyjaciół. A wtedy może się okazać, że żadna suplementacja nie jest już nam potrzebna.

Czytaj także:

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Najnowsze w dziale Marketing i PR:

Analiza predykcyjna i marketing. Klient jeszcze nie wie, reklama już tak

Krzysztof Fiedorek
Sztuczna inteligencja zmienia zasady gry w marketingu. Przewidywanie zachowań klientów przez zaawansowane algorytmy AI i podejmowanie decyzji opartych na danych to już teraźniejszość. Raport „The State of AI”, opublikowany przez McKinsey pokazuje, jaki będzie to miało wpływ na cały rynek reklamy i marketingu.

Co zrobić, kiedy dziecko kłamie? Porady pedagoga

patronat Reporterzy.info
Zdarza się, że maluch wymyśla niestworzone historie, a ty nie wiesz jak zareagować? Twoje dziecko opowiada koleżankom i kolegom, że zwiedziliście cały świat, a wasz pies mówi ludzkim głosem? Pedagog radzi, jak się zachować się w takich sytuacjach i jak uniknąć ich w przyszłości. Tygodnik Reporterzy.info jest patronem medialnym cyklu #MAMYNATORADĘ.

Co to jest strategia marketingowa? Definicja, elementy i cele

Mateusz Wrzesiński
Co dokładnie oznacza strategia marketingowa? Jakie są jej elementy i jak można ją efektywnie wdrożyć? W tym artykule odpowiemy na te pytania, omawiając szczegółowo wszystkie kluczowe aspekty strategii marketingowej, które pomagają firmom budować wartość, zdobywać klientów i rozwijać swoją działalność.

Podobne artykuły:

#JedenOdeMnie. Kampania viralowa, promująca pomaganie

Klaudia Smolarska-Kulej
Co piąty podatnik nie przekazuje 1% podatku potrzebującym. Najczęściej wynika to z braku wiary, że można w ten sposób realnie pomóc albo z niewiedzy, że ma się taką możliwość. Dlatego Fundacja „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową” po raz drugi zaprasza do udziału w wyzwaniu i kampanii społecznej #JedenOdeMnie.

Gamer Advertising. Marketing skierowany do graczy

Izabela Józwowicz
Miliardy graczy na całym świecie to grupa docelowa, która jest łakomym kąskiem dla wielu marek. Dotarcie do nich może jednak stanowić nie lada wyzwanie. Rynek szturmem podbijają platformy gaming reward, pomagające firmom w promocji wśród gamerów.

RakReaton, czyli rekreacją w raka!

Izabela Sałamacha
Spacerujesz, biegasz, jeździsz na rowerze, a może uprawiasz nordic walking? Dołącz do wrześniowego wyzwania RakReaton i dołóż swoje kilometry, aby 100 000 złotych trafiło na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową. To proste i nic nie kosztuje, a satysfakcja z pomagania gwarantowana.

Marketing w internecie. Jak wyróżnić się z tłumu

Aneta Esz
Internauci nie czytają dokładnie tekstów, a skanują je. Potrzeba nam mniej więcej 3-5 sekund na podjęcie decyzji o tym czy oglądana zawartość jest dla nas odpowiednia czy nie. No właśnie. Od 3-5 sekund. Zapamiętaj. Tyle masz czasu, żeby pozyskać i jednocześnie przekonać odbiorcę do pozostania obok.

więcej w dziale: Marketing i PR

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama

Amazon Prime
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert
gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Forum
Forum
Okładka National Geographic Traveler
National Geographic Traveler
Okładka Nowa Technika Wojskowa
Nowa Technika Wojskowa
Okładka Przegląd
Przegląd
Okładka Super Express
Super Express
Okładka Świat Motocykli
Świat Motocykli
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25
stats