9.03.2020 Marketing i PR
Przyszłość reklamy DOOH. Trendy i prognozy na rok 2020
Diana Polska-Pękala, Marketing & PR Manager w MyLED

Odpowiedzi na te pytania nie są jednoznaczne. Rynek reklamy zewnętrznej z roku na rok rozwija się coraz dynamiczniej, zarówno pod względem ilości nośników jaką oferuje swoim klientom, jak i możliwości technologicznych, które pozwalają na realizację coraz odważniejszych pomysłów.
- Jak wynika z raportu opublikowanego przez IGRZ, po zakończeniu trzeciego kwartału 2019, sprzedaż DOOH na polskim rynku wyniosła 42,3 mln zł i była wyższa o 16,5% w porównaniu do tego samego okresu poprzedniego roku.
- Natomiast wyniki badań Warc z 2018 roku pokazują, że cyfrowy OOH będzie rósł w tempie 10,1% rocznie do 2021.
Wzrost liczby cyfrowych nośników OOH
Agencje reklamowe działające na polskim rynku w ubiegłym roku znacznie rozbudowały swoją ofertę poprzez dodawanie nowych lokalizacji ekranów, a tym samym zwiększanie liczby nośników opartych na najnowszych technologiach cyfrowych. Do rozwoju przyczyniła się m.in. agencja reklamowa Jet Line, która w drugiej połowie 2019 uruchomiła sieć nośników MORE (Miejskie Okna REklamowe) oferujących realizację oryginalnych, dynamicznych kampanii DOOH w najbardziej ruchliwych częściach Warszawy.
Wtedy też reklamodawcy dostali do dyspozycji blisko 100 ekranów umieszczonych w witrynach sklepów, restauracji oraz punktach usługowych w stolicy. W niedalekiej przyszłości firma Jet Line planuje uruchomienie kolejnych ekranów w siedmiu kolejnych miastach Polski.
Rozwój możliwości reklamy DOOH
Oprócz zyskania przez reklamodawców większej dowolności w doborze ekranów wykorzystywanych w kampanii, medium DOOH dało możliwość realizowania coraz ciekawszych i bardziej odważnych pomysłów, np. poprzez danie odbiorcom możliwości czynnego uczestnictwa w kreowaniu treści wyświetlanych na cyfrowych ekranach zewnętrznych.
Coraz więcej agencji reklamowych działających na polskim rynku reklamy zewnętrznej, przy współtworzeniu kampanii dla klientów wzoruje się na zagranicznych realizacjach. Dobrym przykładem jest kampania zrealizowana w 2019 w Wielkiej Brytanii przez firmę BT – dostawcę usług telewizyjnych, Internetu i telefonii komórkowej – projekt organizacji „Beyond Limits” wspierającej osoby mające trudności w nauce.
Przeprowadzona akcja reklamowa miała na celu zachęcenie najmłodszego pokolenia do zdobywania kwalifikacji w dziedzinie programowania. W tym celu firma Publicis • Poke stworzyła bezpieczną aplikację, która umożliwia dzieciom kreowanie wyglądu ich własnych awatarów, w tym doboru koloru włosów, oczu i skóry, kształtu twarzy, a także wyboru cech charakterystycznych, takich jak okulary czy nakrycia głowy. Realizacja DOOH dała dzieciom szansę poznania możliwości programowania. Dzięki stworzonej na potrzeby kampanii aplikacji, mieli oni możliwość zmiany kodu programistycznego, który pozwalał na odwzorowywanie ich własnego wizerunku.
Realizacja przeprowadzona przez firmę BT to oryginalny sposób na wykorzystanie medium DOOH do zaangażowania najmłodszej publiczności. Kampanię stworzoną przez uczniów brytyjskich szkół miało szansę zauważyć ponad 270 tys. osób, którzy codziennie przechodzą przez Piccadilly Circus. Dzieci, dzięki dedykowanej aplikacji, mogły w bezpieczny sposób korzystać z tabletów, które umożliwiały im wprowadzanie w czasie rzeczywistym zmian w pisanym przez nich kodzie, a co za tym idzie na zmianę wyglądu ich osobistego awatara.
Synergia kampanii DOOH z działaniami prowadzonymi w mediach społecznościowych
Oprócz zwrócenia uwagi odbiorcy poprzez odpowiedni dobór nośników do kampanii oraz stworzenie ciekawego pomysłu na kampanię, liczy się również sposób w jaki reklamodawca wpłynie na zapamiętanie reklamy przez użytkownika. Świetnym rozwiązaniem pozwalającym wydłużyć kontakt z odbiorcą jest wzmocnienie przekazu poprzez wyświetlenie reklamy tego samego produktu lub usługi na urządzeniu mobilnym, np. w mediach społecznościowych. Synergia prowadzonych działań reklamowych (przeniesienie odbiorcy reklamy DOOH do sieci, w tym do wyszukiwarek i mediów społecznościowych) znacznie wpływa na osiągnięcie sukcesu przez reklamodawcę.
Według raportu opublikowanego przez Facebook w 2019 roku, przy powszechnej popularności smartfonów, wysoka zauważalność reklam OOH w przestrzeni miejskiej idzie w parze z działaniami prowadzonymi w Internecie, także w mediach społecznościowych.
- Średnio 4 na 10 ankietowanych (38%) stwierdziło, że obejrzana reklama OOH zachęciła ich do odwiedzenia strony promującej się marki na Facebooku lub opublikowaniu na tym portalu wpisu z oznaczeniem danej marki.
- 25% biorących udział w badaniu zdecydowało się na opublikowanie posta na temat obejrzanej kampanii na Instagramie.
Inwestycje poczynione przez firmy reklamowe na rozbudowę sieci nośników oraz rozwój możliwości technologicznych sprawiły, że cyfrowa reklama zewnętrzna wciąż zyskuje w oczach reklamodawców. Lepsze wykorzystanie potencjału nośników reklamowych bezpośrednio przekłada się na rosnącą sprzedaż tego medium. Cyfrowa reklama DOOH, w porównaniu do lat ubiegłych, wciąż ewoluuje, przez co staje się coraz bardziej skutecznym i chętniej wybieranym medium reklamowym.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Liczba botów AI w obsłudze klienta rośnie. Jednak Polacy chcą ludzi
Andrzej Sowula
Ponad 3/4 Polaków (75,9%) miało już kontakt z botem w dziale obsługi klienta i niemal co czwarty jest z tej obsługi zadowolony, co oznacza wzrost o 7,7% w ciągu dwóch ostatnich lat. Jednocześnie jednak tylko 8,1% Polaków w pełni ufa obsługującym ich botom.
Dlaczego nie ufamy zagranicznym sklepom online. Raport TrustMate
Marek Jaworowski
Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.
Reklama internetowa 2024/2025. Raport IAB Polska
KFi
Reklama online pochłania już 57% wszystkich budżetów. Na same formaty wideo firmy wydały 1,62 miliarda złotych. Po chudszych latach, słupki odbijają mocno w górę. Reklama cyfrowa urosła w rok o 20%, tradycyjna powoli znika z radarów.
Podobne artykuły:
Barometr Altavia. Jak i gdzie kupują Polacy
Altavia Polska
Driverami zakupowymi, czyli czynnikami, które sprawiają, że klienci przychodzą do tego a nie innego sklepu są przede wszystkim: gazetka/katalog/ulotka oraz polecenie znajomych, a także po prostu przypadek. W pierwszej odsłonie polskiej edycji Barometru Altavia przebadano relacje konsumentów z niemal 100 markami sieci handlowych.
Komu i dlaczego PR jest potrzebny w 2023 roku?
Katarzyna Bil
Jeżeli zastanawialiście się nad kondycją branży public relations, to uspokajamy. Na zachodzie bez zmian. Branża rozwija się dynamicznie dzięki rosnącemu zapotrzebowaniu na konsulting, komunikację działań ESG czy storytelling.
Taki tydzień, że OOO! Odwracają Black Friday, żeby pomóc dzieciom
materiał partnera
Już w dniach 22-29 listopada 2024 roku możesz wziąć udział w wyjątkowej inicjatywie, która odmienia Black Friday na lepsze. „Taki tydzień, że OOO!” to akcja charytatywna, która wspiera przedszkolnych i szkolnych psychologów w 69 placówkach w całej Polsce. Organizowana przez fundację Ogólnopolski Operator Oświaty, przy współpracy z Learnetic Polska, łączy szczytny cel z technologią.
LabOOOratorium. Współpraca oświaty i biznesu w modelu win-win-win
fundacja OOO
Jak połączyć urozmaicanie zajęć w przedszkolach i szkołach z wytyczaniem innowacyjnych trendów w edukacji i społecznym zaangażowaniem biznesu? Fundacja edukacyjna Ogólnopolski Operator Oświaty i firma Musicon pokazują, jak robić to dobrze.