25.11.2024 Marketing i PR
Reklama u influencerów. Nastolatek nie zawsze potrafi ją rozpoznać
KFi

Opublikowane w Nature Humanities and Social Sciences Communications dane, zebrane przez hiszpańskie badaczki: Erikę Fernández-Gómez, Paulę Neirę Placer i Beatriz Feijoo Fernández pokazują, że przeciętny wiek pierwszego kontaktu dzieci z telefonem w Hiszpanii wynosi około 11 lat.
Rozpoznawanie treści reklamowych przez dzieci
Badanie przeprowadzono na grupie 35 dzieci w wieku 10-14 lat. Wyniki pokazują, że choć większość z nich potrafi rozpoznać reklamy oznaczone hasztagiem #ad, to wciąż mają trudności z rozpoznawaniem subtelniejszych form promocji. Wpływ, jaki influencerzy mają na młodszych odbiorców, sprawia, że dzieci postrzegają ich bardziej jako znajomych niż osoby współpracujące z markami.
Dzieci w wieku 10–14 lat były w stanie rozpoznać średnio 3,25 elementu promocyjnego z pięciu zaprezentowanych w badaniu. Szczegółowe wyniki pokazują różnice w zależności od wieku i poziomu świadomości reklamowej.
Grupa wiekowa | Średnia liczba rozpoznanych reklam (z 5) |
---|---|
10-11 lat | 2,1 |
12-14 lat | 3,9 |
Kiedy reklamy były oznaczone #ad, rozpoznawalność wzrastała, szczególnie w starszych grupach wiekowych.
Reakcje na treści reklamowe influencerów
Jak wskazują Erika Fernández-Gómez, Paula Neirę Placer i Beatriz Feijoo Fernández, pomimo rozpoznania komercyjnego charakteru wielu treści, dzieci zazwyczaj przyjmują neutralne lub pozytywne stanowisko wobec reklam, szczególnie gdy są one prezentowane przez ich ulubionych influencerów. Tylko około 40% badanych uważało, że reklamy zamieszczane przez influencerów są nieetyczne lub wprowadzające w błąd, co pokazuje stosunkowo niski poziom krytycyzmu wobec takich treści.
Badanie podkreśla potrzebę wprowadzenia edukacji medialnej w zakresie rozpoznawania reklam w szkołach i domach. Wyniki sugerują, że młodsi odbiorcy mogą potrzebować większego wsparcia, aby zrozumieć intencje i techniki stosowane przez marketerów w mediach społecznościowych.
***
Badanie przeprowadziły Erika Fernández-Gómez (Universidad Internacional de la Rioja UNIR), Logroño), Paula Neira Placer (Xunta de Galicia, Santiago de Compostela) oraz Beatriz Feijoo Fernández (Universidad Villanueva, Madrid).
Wyniki badania opublikowane zostały w listopadzie 2024 w Nature Humanities and Social Sciences Communications na licencji CC BY-NC-ND 4.0. Można się z nimi zapoznać pod adresem
https://doi.org/10.1057/s41599-024-04003-3
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Dlaczego nie ufamy zagranicznym sklepom online. Raport TrustMate
Marek Jaworowski
Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.
Reklama internetowa 2024/2025. Raport IAB Polska
KFi
Reklama online pochłania już 57% wszystkich budżetów. Na same formaty wideo firmy wydały 1,62 miliarda złotych. Po chudszych latach, słupki odbijają mocno w górę. Reklama cyfrowa urosła w rok o 20%, tradycyjna powoli znika z radarów.
Trendy i zagrożenia w reklamie online. Raport Media Quality Report 2025
Krzysztof Fiedorek
W 2024 roku świat reklamy cyfrowej stracił na fałszywych odsłonach około 100 miliardów dolarów. Raport opublikowany przez Integral Ad Science, pokazuje że tak zwane fraudy są coraz sprytniejsze, a kampanie coraz bardziej narażone.
Podobne artykuły:
Jakie gadżety promocyjne wybrać podczas kampanii?
pioka.pl
Reklama poprzez różnego rodzaju gadżety, przedmioty codziennego użytku czy też artykuły biurowe może być interesująca zarówno dla mniejszych jak i większych przedsiębiorstw. Dodatkowo, porównując ją do innych możliwości - nie jest ona aż tak droga. [artykuł sponsorowany]
Polski rynek influencer marketingu 2021. Raport REACHaBLOGGER.pl
Paweł Usakowski
Nakłady na influencer marketing w Polsce w 2021 najprawdopodobniej mocno wzrosną - wynika z raportu „Polski rynek influencer marketingu 2021”, przygotowanego w oparciu o badanie przeprowadzone w lutym przez platformę REACHaBLOGGER.pl.
Trendy w reklamie wideo. Polski rynek na tle regionu
Andrzej Goleta
Najwyższy wskaźnik VTR osiągają reklamy trwające maksymalnie 7 sekund. Mimo to, reklamodawcy wciąż wybierają nieco dłuższe formaty. Największy budżet na ten typ marketingu przeznacza branża motoryzacyjna. W rejonach Europy Wschodniej urządzeniami, na które reklamodawcy najchętniej kierują content wideo są deskopy, ekrany wielkoformatowe.
Wielkie reklamy online kontra AdBlock. Polska na czele w obu kryteriach
BARD
Internetowe reklamy wielkoformatowe stanowią 14% polskiego rynku online - wynika z analiz firmy Gemius. To największy odsetek ze wszystkich badanych rynków. W zderzeniu z danymi o rosnącej popularności blokowania reklam - robi to w Polsce co trzeci internauta - pora postawić pytanie o ich przyszłość.