25.11.2024 Marketing i PR
Reklama u influencerów. Nastolatek nie zawsze potrafi ją rozpoznać
KFi
Wzrost popularności treści promowanych przez influencerów wśród młodzieży rodzi problemy związane z ich zdolnością do identyfikacji komercyjnego charakteru tych treści. Subtelniejsze formy promocji są dla młodszych nastolatków często zupełnie nierozpoznawalne.
Read this article
Opublikowane w Nature Humanities and Social Sciences Communications dane, zebrane przez hiszpańskie badaczki: Erikę Fernández-Gómez, Paulę Neirę Placer i Beatriz Feijoo Fernández pokazują, że przeciętny wiek pierwszego kontaktu dzieci z telefonem w Hiszpanii wynosi około 11 lat.
Rozpoznawanie treści reklamowych przez dzieci
Badanie przeprowadzono na grupie 35 dzieci w wieku 10-14 lat. Wyniki pokazują, że choć większość z nich potrafi rozpoznać reklamy oznaczone hasztagiem #ad, to wciąż mają trudności z rozpoznawaniem subtelniejszych form promocji. Wpływ, jaki influencerzy mają na młodszych odbiorców, sprawia, że dzieci postrzegają ich bardziej jako znajomych niż osoby współpracujące z markami.
Dzieci w wieku 10–14 lat były w stanie rozpoznać średnio 3,25 elementu promocyjnego z pięciu zaprezentowanych w badaniu. Szczegółowe wyniki pokazują różnice w zależności od wieku i poziomu świadomości reklamowej.
Grupa wiekowa | Średnia liczba rozpoznanych reklam (z 5) |
---|---|
10-11 lat | 2,1 |
12-14 lat | 3,9 |
Kiedy reklamy były oznaczone #ad, rozpoznawalność wzrastała, szczególnie w starszych grupach wiekowych.
Reakcje na treści reklamowe influencerów
Jak wskazują Erika Fernández-Gómez, Paula Neirę Placer i Beatriz Feijoo Fernández, pomimo rozpoznania komercyjnego charakteru wielu treści, dzieci zazwyczaj przyjmują neutralne lub pozytywne stanowisko wobec reklam, szczególnie gdy są one prezentowane przez ich ulubionych influencerów. Tylko około 40% badanych uważało, że reklamy zamieszczane przez influencerów są nieetyczne lub wprowadzające w błąd, co pokazuje stosunkowo niski poziom krytycyzmu wobec takich treści.
Badanie podkreśla potrzebę wprowadzenia edukacji medialnej w zakresie rozpoznawania reklam w szkołach i domach. Wyniki sugerują, że młodsi odbiorcy mogą potrzebować większego wsparcia, aby zrozumieć intencje i techniki stosowane przez marketerów w mediach społecznościowych.
***
Badanie przeprowadziły Erika Fernández-Gómez (Universidad Internacional de la Rioja UNIR), Logroño), Paula Neira Placer (Xunta de Galicia, Santiago de Compostela) oraz Beatriz Feijoo Fernández (Universidad Villanueva, Madrid).
Wyniki badania opublikowane zostały w listopadzie 2024 w Nature Humanities and Social Sciences Communications na licencji CC BY-NC-ND 4.0. Można się z nimi zapoznać pod adresem
https://doi.org/10.1057/s41599-024-04003-3
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Fałszywe recenzje i opinie w internecie. Raport TrustMate.io
Marek Jaworowski
Aż 25% badanych miało problem z odróżnieniem fałszu od prawdziwych recenzji, co wskazuje na coraz bardziej zaawansowane techniki manipulacji opiniami. Pomimo działań UOKiK-u, proceder kwitnie choć jest zagrożony karą sięgającą nawet 10 proc. obrotu uznanego za winnego przedsiębiorcy. Jak się bronić przed takim oszustwem?
Nowoczesna komunikacja mobilna. Jak firmy budują relacje przez telefon
KFi
Firmy nie mogą już dłużej traktować mobilnych kanałów komunikacji jako dodatku do swojej działalności. Skuteczna strategia mobilna staje się filarem kontaktu z klientem, a także narzędziem poprawy obsługi i optymalizacji procesów wewnętrznych. Jeśli potrafi się z tych możliwości korzystać.
Kiedy każda reklama stanie się... sklepem? Prognozy Omdia
KFi
Globalne wydatki konsumenckie w sieci rosną w niespotykanym tempie. Już w 2025 roku osiągną wartość 4,4 biliona dolarów, a same USA będą odpowiadać za 1,4 biliona. Granice między reklamą, rozrywką i handlem będą się zacierać, tworząc nową erę cyfrowej konsumpcji.
Podobne artykuły:
Wydatki na reklamę w prasie, radiu i telewizji. Najwięksi reklamodawcy
Magdalena Pawłowska
Instytut Monitorowania Mediów zbadał wydatki na reklamę w prasie, radiu i telewizji w październiku 2017 roku w wybranych branżach: handlowej, farmaceutycznej, finansowej, motoryzacyjnej i telekomunikacyjnej. W sezonie grypowym to branża farmaceutyczna najwięcej zainwestowała w reklamę.
346 uśmiechów. Case study programu CSR Chodźmy разом do szkoły!
Reporterzy.info wspierają
Edukacyjna fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty stworzyła we Wrocławiu i Gdańsku wyjątkowe szkoły dla dzieci, uciekających przed wojną z Ukrainy. Szkoły, które… poszły do uczniów. Dzięki wsparciu i zaangażowaniu partnerów biznesowych, projekt okazał się sukcesem. Choć początkowo...
Reklama wideo. Przewodnik dla wydawców
Paweł Treściński
W 2017 marketingowcy na całym świecie przeznaczyli na reklamę wideo ponad 9 miliardów dolarów. To o 2 miliardy więcej niż w roku poprzednim i ponad 4 miliardy więcej niż w 2015. Aż 45% z wydatków, jak wynika z badania IAB, to usługi wykupione w modelu programmatic.
Gościnne blogowanie. Czy naprawdę się opłaca?
Karolina Matyska
Publikacje gościnne możesz śmiało włączyć do swojej strategii marketingowej, a nawet podpiąć pod działania PR-owe. Blogując gościnnie, nie wydajesz ani złotówki, a jedynym kosztem, który ponosisz jest twój czas.