25.11.2024 Marketing i PR
Reklama u influencerów. Nastolatek nie zawsze potrafi ją rozpoznać
KFi
Wzrost popularności treści promowanych przez influencerów wśród młodzieży rodzi problemy związane z ich zdolnością do identyfikacji komercyjnego charakteru tych treści. Subtelniejsze formy promocji są dla młodszych nastolatków często zupełnie nierozpoznawalne.
Read this article
Opublikowane w Nature Humanities and Social Sciences Communications dane, zebrane przez hiszpańskie badaczki: Erikę Fernández-Gómez, Paulę Neirę Placer i Beatriz Feijoo Fernández pokazują, że przeciętny wiek pierwszego kontaktu dzieci z telefonem w Hiszpanii wynosi około 11 lat.
Rozpoznawanie treści reklamowych przez dzieci
Badanie przeprowadzono na grupie 35 dzieci w wieku 10-14 lat. Wyniki pokazują, że choć większość z nich potrafi rozpoznać reklamy oznaczone hasztagiem #ad, to wciąż mają trudności z rozpoznawaniem subtelniejszych form promocji. Wpływ, jaki influencerzy mają na młodszych odbiorców, sprawia, że dzieci postrzegają ich bardziej jako znajomych niż osoby współpracujące z markami.
Dzieci w wieku 10–14 lat były w stanie rozpoznać średnio 3,25 elementu promocyjnego z pięciu zaprezentowanych w badaniu. Szczegółowe wyniki pokazują różnice w zależności od wieku i poziomu świadomości reklamowej.
Grupa wiekowa | Średnia liczba rozpoznanych reklam (z 5) |
---|---|
10-11 lat | 2,1 |
12-14 lat | 3,9 |
Kiedy reklamy były oznaczone #ad, rozpoznawalność wzrastała, szczególnie w starszych grupach wiekowych.
Reakcje na treści reklamowe influencerów
Jak wskazują Erika Fernández-Gómez, Paula Neirę Placer i Beatriz Feijoo Fernández, pomimo rozpoznania komercyjnego charakteru wielu treści, dzieci zazwyczaj przyjmują neutralne lub pozytywne stanowisko wobec reklam, szczególnie gdy są one prezentowane przez ich ulubionych influencerów. Tylko około 40% badanych uważało, że reklamy zamieszczane przez influencerów są nieetyczne lub wprowadzające w błąd, co pokazuje stosunkowo niski poziom krytycyzmu wobec takich treści.
Badanie podkreśla potrzebę wprowadzenia edukacji medialnej w zakresie rozpoznawania reklam w szkołach i domach. Wyniki sugerują, że młodsi odbiorcy mogą potrzebować większego wsparcia, aby zrozumieć intencje i techniki stosowane przez marketerów w mediach społecznościowych.
***
Badanie przeprowadziły Erika Fernández-Gómez (Universidad Internacional de la Rioja UNIR), Logroño), Paula Neira Placer (Xunta de Galicia, Santiago de Compostela) oraz Beatriz Feijoo Fernández (Universidad Villanueva, Madrid).
Wyniki badania opublikowane zostały w listopadzie 2024 w Nature Humanities and Social Sciences Communications na licencji CC BY-NC-ND 4.0. Można się z nimi zapoznać pod adresem
https://doi.org/10.1057/s41599-024-04003-3
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Kiedy każda reklama stanie się... sklepem? Prognozy Omdia
KFi
Globalne wydatki konsumenckie w sieci rosną w niespotykanym tempie. Już w 2025 roku osiągną wartość 4,4 biliona dolarów, a same USA będą odpowiadać za 1,4 biliona. Granice między reklamą, rozrywką i handlem będą się zacierać, tworząc nową erę cyfrowej konsumpcji.
Co robić, kiedy dziecko obgryza paznokcie? Porady psychologa dziecięcego
patronat Reporterzy.info
Dla dzieci gryzienie palców to często sposób na nudę czy stres. Naszą rolą jest jednak reagować, kiedy widzimy, że maluch obgryza paznokcie. I to nie tylko ze względu na estetykę, ale także potencjalne przyczyny takiego zachowania. Jakie mogą one być i co możemy zrobić?
Analiza predykcyjna i marketing. Klient jeszcze nie wie, reklama już tak
Krzysztof Fiedorek
Sztuczna inteligencja zmienia zasady gry w marketingu. Przewidywanie zachowań klientów przez zaawansowane algorytmy AI i podejmowanie decyzji opartych na danych to już teraźniejszość. Raport „The State of AI”, opublikowany przez McKinsey pokazuje, jaki będzie to miało wpływ na cały rynek reklamy i marketingu.
Podobne artykuły:
Sciencewashing w marketingu. Komercja w sprzeczności z nauką
Ludwika Tomala
Tak, jak mamy greenwashing - nie mające podstaw reklamowanie produktów jako ekologicznych, tak analogicznie można mówić o sciencewashingu - marketingu, który zarzeka się, że skuteczność reklamowanego produktu poparta jest badaniami naukowymi, choć to stwierdzenie dalekie od prawdy.
Jak wygenerować ruch na stronie internetowej
Krzysztof Kłosiński
Wysoki ruch w naszej witrynie to podstawa jej sprawnego funkcjonowania. Sprawia on, że potencjalni klienci mają możliwość zapoznania się z naszą ofertą. Ponadto jest on jednym z głównych elementów, które wyszukiwarka Google bierze pod uwagę w trakcie ustalania pozycji naszej strony w wynikach wyszukiwania.
Na czym polega i jakie korzyści daje oklejanie samochodów?
Błażej Cieślar
Popularność, jaką zyskało oklejanie samochodów, można tłumaczyć kilkoma zaletami takiego zabiegu. Najczęściej jednak decydujemy się na taki krok przy zarysowaniu karoserii lub przy chęci zmiany koloru naszego pojazdu. Sprawdźmy, co zyskamy na oklejeniu pojazdu i czy warto to w ogóle robić. [artykuł sponsorowany]
Reklama w podświadomości. Product placement po polsku
PMR Research
Niemal połowa osób oglądających telewizję spotkała się z oznaczeniem „audycja zawierała lokowanie produktu”, ale tylko jedna trzecia z nich deklaruje, że wie co to oznacza.