25.11.2024 Marketing i PR
Reklama u influencerów. Nastolatek nie zawsze potrafi ją rozpoznać
KFi
Wzrost popularności treści promowanych przez influencerów wśród młodzieży rodzi problemy związane z ich zdolnością do identyfikacji komercyjnego charakteru tych treści. Subtelniejsze formy promocji są dla młodszych nastolatków często zupełnie nierozpoznawalne.
Opublikowane w Nature Humanities and Social Sciences Communications dane, zebrane przez hiszpańskie badaczki: Erikę Fernández-Gómez, Paulę Neirę Placer i Beatriz Feijoo Fernández pokazują, że przeciętny wiek pierwszego kontaktu dzieci z telefonem w Hiszpanii wynosi około 11 lat.
Rozpoznawanie treści reklamowych przez dzieci
Badanie przeprowadzono na grupie 35 dzieci w wieku 10-14 lat. Wyniki pokazują, że choć większość z nich potrafi rozpoznać reklamy oznaczone hasztagiem #ad, to wciąż mają trudności z rozpoznawaniem subtelniejszych form promocji. Wpływ, jaki influencerzy mają na młodszych odbiorców, sprawia, że dzieci postrzegają ich bardziej jako znajomych niż osoby współpracujące z markami.
Dzieci w wieku 10–14 lat były w stanie rozpoznać średnio 3,25 elementu promocyjnego z pięciu zaprezentowanych w badaniu. Szczegółowe wyniki pokazują różnice w zależności od wieku i poziomu świadomości reklamowej.
Grupa wiekowa | Średnia liczba rozpoznanych reklam (z 5) |
---|---|
10-11 lat | 2,1 |
12-14 lat | 3,9 |
Kiedy reklamy były oznaczone #ad, rozpoznawalność wzrastała, szczególnie w starszych grupach wiekowych.
Reakcje na treści reklamowe influencerów
Jak wskazują Erika Fernández-Gómez, Paula Neirę Placer i Beatriz Feijoo Fernández, pomimo rozpoznania komercyjnego charakteru wielu treści, dzieci zazwyczaj przyjmują neutralne lub pozytywne stanowisko wobec reklam, szczególnie gdy są one prezentowane przez ich ulubionych influencerów. Tylko około 40% badanych uważało, że reklamy zamieszczane przez influencerów są nieetyczne lub wprowadzające w błąd, co pokazuje stosunkowo niski poziom krytycyzmu wobec takich treści.
Badanie podkreśla potrzebę wprowadzenia edukacji medialnej w zakresie rozpoznawania reklam w szkołach i domach. Wyniki sugerują, że młodsi odbiorcy mogą potrzebować większego wsparcia, aby zrozumieć intencje i techniki stosowane przez marketerów w mediach społecznościowych.
***
Badanie przeprowadziły Erika Fernández-Gómez (Universidad Internacional de la Rioja UNIR), Logroño), Paula Neira Placer (Xunta de Galicia, Santiago de Compostela) oraz Beatriz Feijoo Fernández (Universidad Villanueva, Madrid).
Wyniki badania opublikowane zostały w listopadzie 2024 w Nature Humanities and Social Sciences Communications na licencji CC BY-NC-ND 4.0. Można się z nimi zapoznać pod adresem
https://doi.org/10.1057/s41599-024-04003-3
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Analiza predykcyjna i marketing. Klient jeszcze nie wie, reklama już tak
Krzysztof Fiedorek
Sztuczna inteligencja zmienia zasady gry w marketingu. Przewidywanie zachowań klientów przez zaawansowane algorytmy AI i podejmowanie decyzji opartych na danych to już teraźniejszość. Raport „The State of AI”, opublikowany przez McKinsey pokazuje, jaki będzie to miało wpływ na cały rynek reklamy i marketingu.
Co zrobić, kiedy dziecko kłamie? Porady pedagoga
patronat Reporterzy.info
Zdarza się, że maluch wymyśla niestworzone historie, a ty nie wiesz jak zareagować? Twoje dziecko opowiada koleżankom i kolegom, że zwiedziliście cały świat, a wasz pies mówi ludzkim głosem? Pedagog radzi, jak się zachować się w takich sytuacjach i jak uniknąć ich w przyszłości. Tygodnik Reporterzy.info jest patronem medialnym cyklu #MAMYNATORADĘ.
Co to jest strategia marketingowa? Definicja, elementy i cele
Mateusz Wrzesiński
Co dokładnie oznacza strategia marketingowa? Jakie są jej elementy i jak można ją efektywnie wdrożyć? W tym artykule odpowiemy na te pytania, omawiając szczegółowo wszystkie kluczowe aspekty strategii marketingowej, które pomagają firmom budować wartość, zdobywać klientów i rozwijać swoją działalność.
Podobne artykuły:
Firmy nie potrzebują influencerów. Badanie Akademii Koźmińskiego
Paweł Korzyński, Grzegorz Mazurek
Opinie pracowników w mediach społecznościowych o swojej firmie to jedno z najbardziej wiarygodnych źródeł informacji o pracodawcy. Posty pracowników dotyczące organizacji to także magnes dla partnerów biznesowych i kandydatów do pracy – szacuje się, że osiem na dziesięć osób ufa rekomendacjom szeregowych pracowników, a nie ich szefom. To powód, by starania o wizerunek zacząć od środka firmy.
Sztuczna inteligencja w reklamie
Mariusz Maksymiuk
Algorytmy sztucznej inteligencji pozwalają na zaawansowaną automatyzację i przewidywanie działań potencjalnego konsumenta. Maszyny, wykorzystując dane, uczą się identyfikować wzorce i powiązania, tak aby wyciągać wnioski, wykonywać działania i podejmować decyzje.
#MamyNaToRadę! Bezpłatne porady parentingowe dla rodziców
patronat Reporterzy.info
Masz pytanie do pedagoga, psychologa dziecięcego albo logopedy? Zajrzyj do Wirtualnej Poradni Pedagogicznej. Specjalistki, pracujące w przedszkolach i szkołach fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty dzielą się wiedzą i doświadczeniem. Tygodnik Reporterzy.info jest patronem medialnym Poradni.
Jak zostać influencerem. Poradnik praktyczny
Szymon Frączek
Publikacja sponsorowanych wpisów, otrzymywanie darmowych produktów, dostęp do zamkniętych wydarzeń - to tylko kilka korzyści bycia influencerem. Coraz więcej influencerów decyduje się nawet porzucić pracę i rozwijać markę osobistą, ale jak to zrobić?