4.12.2017 Marketing i PR
Copywriting sprzedażowy. Treści, które sprzedają
Marta Bober, PR Manager Conture

Rosnąca każdego dnia konkurencja i przesyt produktów i usług powoduje, że klient czuje się przytłoczony, zmęczony i zniechęcony. Mnogość ofert wprawia o zawrót głowy i wcale nie pomaga podjąć słusznej decyzji zakupowej. Marki sięgają po sprawdzone narzędzia ułatwiające promocję i wyróżnienie się na tle silnej konkurencji. Do jednych z nich należy copywriting sprzedażowy. Słowa posiadają dużą moc, z której warto czerpać. O czym należy pamiętać decydując się na te narzędzie?
Wejdź w rolę swojego odbiorcy i dopasuj słowa
Copywriting sprzedażowy polega na posługiwaniu się technikami perswazyjnymi, do których należy np. storytelling czy też neuromarketing. Osoby tworzące treści wykorzystują wiedzę z zakresu budowania atrakcyjnych historii, z którymi utożsamiają się klienci oraz informacje związane z psychologią społeczną. Celem staje się spojrzenie na oferowany produkt czy usługę z perspektywy klienta po to, by móc w pełni zrozumieć i zaspokoić jego potrzeby.
Co ważne, copywriting sprzedażowy nie może być naszpikowany treściami reklamowymi i hasłami sztucznie nawołującymi do zakupu. Nie jest sztuką napisać artykuł, który od pierwszych słów zachwalać będzie cechy produktu. Pamiętaj o tym, że dzisiaj konsumenci są świadomymi odbiorcami, dlatego proponowanie szablonowych rozwiązań i nachalnych porad nie przybliżą marki do zwiększenia liczby klientów i podwojenia zysków.
Zasady copywritingu sprzedażowego
Każdy rodzaj tekstu rządzi się swoimi zasadami. Jakie obowiązują podczas tworzenia treści sprzedażowych?
- pisz językiem korzyści - pokaż konkretną wartość, jaką uzyska osoba decydująca się na zakup Twojej usługi i produktu. Krem dobrze nawilża cerę i chroni przed mrozem? Piekarnik informuje o zakończeniu pieczenia i podpowiada najlepszy stopień temperatury do wypieku? Opowiedz o tym w taki sposób, w jaki sam chciałbyś być poinformowany o zaletach danej rzeczy. Wybieraj innowacyjne metody i unikaj banałów. Nie bądź nachalny w swoim przekazie, szukaj nowych dróg dotarcia do klienta. Konsument musi wiedzieć, jak zmieni się jego życie po zakupie produktu. Zobrazuj korzyści i rozwiązanie problemu, dzięki czemu zdobędziesz uwagę klienta i swoją historią doprowadzisz do jego zaangażowania.
- dopracuj opis produktu i usługi - to, że to właśnie Twój produkt jest najlepszy wiesz doskonale. Ale czy klienci również to wiedzą? Co kryje się pod nazwą “najlepszy mikser”? Jakie cechy i parametry za nim stoją? Wypunktowanie kilku cech nie wystarczy. Dobrze jest pokusić się o więcej i stworzyć unikalny opis, dopasowany do potrzeb klienta. Opis produktu powinien rozbudzać wyobraźnię i rodzić pragnienie posiadania tej właśnie rzeczy.
- zaproponuj nową jakość - copywriting sprzedażowy powinien opierać się o zasadę tworzenia nowych, unikalnych treści. Nie kopiuj opisów produktów ze stron konkurencji. Pisząc artykuł posiłkuj się własnymi doświadczeniami i zdobytą wiedzą. Występuj w roli eksperta, buduj swój wizerunek na każdym polu. Jeśli chcesz opublikować porady, niech będą świeże, wcześniej nieznane. Staraj się dawać to, czego klient nie znajdzie na stronach innych marek.
Copywriting sprzedażowy wymaga od nas wysiłku i cierpliwości. Choć efekty pracy z tekstem nie przyjdą od razu, warto na nie poczekać. Moc słowa może doprowadzić markę do sukcesu i być stabilnym pomostem pomiędzy firmą a jej klientami.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Marketing i PR:
Liczba botów AI w obsłudze klienta rośnie. Jednak Polacy chcą ludzi
Andrzej Sowula
Ponad 3/4 Polaków (75,9%) miało już kontakt z botem w dziale obsługi klienta i niemal co czwarty jest z tej obsługi zadowolony, co oznacza wzrost o 7,7% w ciągu dwóch ostatnich lat. Jednocześnie jednak tylko 8,1% Polaków w pełni ufa obsługującym ich botom.
Dlaczego nie ufamy zagranicznym sklepom online. Raport TrustMate
Marek Jaworowski
Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.
Reklama internetowa 2024/2025. Raport IAB Polska
KFi
Reklama online pochłania już 57% wszystkich budżetów. Na same formaty wideo firmy wydały 1,62 miliarda złotych. Po chudszych latach, słupki odbijają mocno w górę. Reklama cyfrowa urosła w rok o 20%, tradycyjna powoli znika z radarów.
Podobne artykuły:
Product placement i jego skuteczność. Badanie Mindshare Polska
Mindshare Polska
Lokowanie produktu prawie 1/3 odbiorców zachęca do kupienia produktu po raz pierwszy. Na kolejne 18% badanych product placement działa jak przypomnienie i zachęta do ponownego zakupu – wynika z badania LIVE Panel, zrealizowanego przez GroupM.
Reklama w grach. Case study od Fantasyexpo
Kamil Górecki
Możemy wyróżnić dwie główne drogi wykorzystywania gier do celów reklamowych - advergaming oraz in-game advertising. Ta pierwsza mówi o tworzeniu gry od podstaw w celach marketingowych. Druga, zdecydowanie częściej wykorzystywana, polega na osadzaniu treści reklamowych w istniejących grach, a pole do popisu jest dość szerokie.
Największe kryzysy wizerunkowe w Polsce. Kryzysometr 2022/2023
Dagmara Gac
Katastrofa ekologiczna na Odrze, skandal obyczajowy w Ordo Iuris i medialne zarzuty wobec Tomasza Lisa. To największe kryzysy wizerunkowe według badania Kryzysometr 22/23, przeprowadzonego przez agencję Alert Media Communications.
Bezsenne noce dziecka? Pedagog podpowiada rodzicom rozwiązania
patronat Reporterzy.info
Bezsenne noce prowadzą do zmęczenia, frustracji i zmartwień związanych z potencjalnymi problemami zdrowotnymi dziecka. Na szczęście większość problemów z zasypianiem można rozwiązać poprzez wprowadzenie odpowiednich nawyków i rutyn, które wspomogą w uzyskaniu spokojnego, regenerującego snu.