24.01.2008 Warsztat reportera
Studia dziennikarskie - iść czy nie iść?
Patrycja Kierzkowska, źródło: www.dziennikarz.shrew.pl, 1 kwietnia 2007
artykuł opublikowany za zgodą autorki
Moja wiedza na temat studiów dziennikarskich pochodzi od osób, które studiowały ten kierunek i każdy mówi, że lepiej iść na inne studia.
# Moja wiedza na temat studiów dziennikarskich pochodzi od osób, które studiowały ten kierunek i każdy mówi, że lepiej iść na inne studia.
# Nie mam wykształcenia dziennikarskiego. Jestem na IV roku pedagogiki :) Nikogo z moich szefów to nie interesuje. Ich
interesuje, że potrafię dobrze i ciekawie napisać.
# Przytłaczająca większość osób, które pracują w prasie, radiu czy telewizji, nie ma skończonych studiów dziennikarskich.
# Żeby pisać, trzeba mieć o czym pisać. Jeśli skończysz dziennikarstwo, to o czym będziesz pisać? A jeśli skończysz np. ekonomię, to o czym będziesz pisać? Otóż to - trzeba mieć o czym pisać :)
# Studia dziennikarskie dają warsztat pisarski, ale nie dają żadnej wiedzy. Warsztat zawsze możesz sobie znaleźć, czyli zahaczyć się gdzieś w redakcji. Ale nikt nie przyjmie kogoś, kto ma warsztat, a nie zna się na niczym. Dlatego tak wiele osób, jeśli idzie na dziennikarstwo, to studiuje tez drugi kierunek - żeby mieć o czym pisać :)
# Pisać można, nawet nie mając studiów dziennikarskich. Spójrz na czołowych, polskich dziennikarzy. Kto z nich ma ukończone studia dziennikarskie?
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Warsztat reportera:
Jak pozycjonować stronę pod LLM? Optymalizacja treści pod AI
Zachariasz Kijak
Gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji sprawił, że o nurtujące nas kwestie coraz chętniej pytamy narzędzia AI. Często „dogadujemy” się z nimi łatwiej niż z wyszukiwarką. Duże modele językowe, tzw. LLM-y, odpowiadają na pytania szybko i szczegółowo. Czy to oznacza, że już niedługo usługę SEO zastąpi „LLMO”?
Chronemika, czyli język czasu. Oto, co mówi o tobie twój zegarek
Bartłomiej Dwornik
Wchodzisz punktualnie, patrzysz na zegarek, czekasz pięć minut, po czym wychodzisz. Ktoś inny spóźnia się pół godziny i zachowuje, jakby to on musiał na ciebie czekać. Czas w komunikacji to narzędzie, broń i wyznacznik statusu. Witaj w świecie chronemiki. Nauki o tym, jak czas wpływa na relacje między ludźmi.
Skróć link w miGG. Nowość w komunikatorze GG
Jarosław Rybus
Skracanie długich nazw stron internetowych to konieczność na przykład w kampaniach reklamowych, wpisach w sieciach społecznościowych. Zazwyczaj skracanie linków odbywa się poprzez dedykowane do tego serwisy. Od dzisiaj ta przydatna funkcja skracacza linków dostępna jest pod ręką - wystarczy GG.
Podobne artykuły:
Rola mediów
Anna Draszek
Mówi się, że media są tak zwaną "czwarta władzą". Środki masowego przekazu tworzą podstawę systemu komunikowania się w kulturze masowej i w wysokim stopniu określają jej charakter.
Freelancer i bezpieczeństwo. 5 wskazówek dla pracujących zdalnie
Barbara Trepka
Zagrożenia cybernetyczne czają się wszędzie. Pracując zdalnie przesyłamy wiele plików i informacji do biura. W miarę jak świat będzie jeszcze bardziej połączony, rozprzestrzenianie się zdalnych pracowników wzrośnie, co doprowadzi do większej liczby bolączek. Jak się chronić przed zagrożeniami w sieci?
Legal Design. Jak tworzyć zrozumiałe teksty prawne
Katarzyna Armińska-Waszczyk
Ilu prawników z ręką na sercu może powiedzieć, że tworząc umowy lub regulaminy, myśli o ludziach, którzy będą z tych dokumentów korzystać? Bądźmy szczerzy. Zwykle bazują na dostępnych wzorach, mając świadomość, że tekst wróci do nich z poprawkami kolegi z branży.
Młodsi idą
Wojciech Giełżyński
Niestety, w dziennikarstwie "pisanym" nowych orłów pozostanie niewielu. Jak szczygły i skowronki odlecą ku rozmaitym tok-szołom, "Big Brotherom". [Źródło: Tygodnik Powszechny].