24.01.2008 Warsztat reportera
Studia dziennikarskie - iść czy nie iść?
Patrycja Kierzkowska, źródło: www.dziennikarz.shrew.pl, 1 kwietnia 2007
artykuł opublikowany za zgodą autorki
Moja wiedza na temat studiów dziennikarskich pochodzi od osób, które studiowały ten kierunek i każdy mówi, że lepiej iść na inne studia.
# Moja wiedza na temat studiów dziennikarskich pochodzi od osób, które studiowały ten kierunek i każdy mówi, że lepiej iść na inne studia.
# Nie mam wykształcenia dziennikarskiego. Jestem na IV roku pedagogiki :) Nikogo z moich szefów to nie interesuje. Ich
interesuje, że potrafię dobrze i ciekawie napisać.
# Przytłaczająca większość osób, które pracują w prasie, radiu czy telewizji, nie ma skończonych studiów dziennikarskich.
# Żeby pisać, trzeba mieć o czym pisać. Jeśli skończysz dziennikarstwo, to o czym będziesz pisać? A jeśli skończysz np. ekonomię, to o czym będziesz pisać? Otóż to - trzeba mieć o czym pisać :)
# Studia dziennikarskie dają warsztat pisarski, ale nie dają żadnej wiedzy. Warsztat zawsze możesz sobie znaleźć, czyli zahaczyć się gdzieś w redakcji. Ale nikt nie przyjmie kogoś, kto ma warsztat, a nie zna się na niczym. Dlatego tak wiele osób, jeśli idzie na dziennikarstwo, to studiuje tez drugi kierunek - żeby mieć o czym pisać :)
# Pisać można, nawet nie mając studiów dziennikarskich. Spójrz na czołowych, polskich dziennikarzy. Kto z nich ma ukończone studia dziennikarskie?
PRZERWA NA REKLAMĘ
Zobacz artykuły na podobny temat:
Radio, czyli sztuka wyobraźni [LINK]
Andrzej Kukuczka
Grunt to dobry tytuł. Rzecz jednak w tym drogi Czytelniku, że polecono mi wprowadzić Cię w poniższym tekście w arkana sztuki radiowej, która z natury swojej polega na ulotności słowa mówionego, nie zaś na najlepiej nawet skomponowanych i głęboko przemyślanych epistołach.
Gdzie publikować własne teksty? Załóż swoją stronę
Bartłomiej Dwornik
Jeśli chcesz spróbować swoich sił jako dziennikarz obywatelski, albo po prostu prowadzić własnego, tematycznego bloga - staniesz w końcu przed decyzją wyboru własnego adresu internetowego i serwera, na jakim umieścisz stronę. W raporcie opublikowanym przez Interaktywnie.com znajdziecie porady ekspertów, jak się do tego zabrać.
Wskazówki dla dziennikarzy sportowych
Phil Jasner
Kilka porad dla tych wszystkich, którzy parają się dziennikarstwem sportowym. Którzy rozmawiają ze sportowcami przed grą, po grze, przez telefon czy poprzez telekonferencję.
Jak działa ChatGPT, Google Gemini i inne Duże Modele Językowe LLM
Krzysztof Fiedorek
Te potężne algorytmy potrafią generować teksty, tłumaczyć języki, pisać różnorodne rodzaje kreatywnych treści oraz odpowiadać na Twoje pytania w sposób, który często przypomina rozmowę z człowiekiem. Ale jak to możliwe, że maszyna potrafi tak dobrze naśladować ludzką inteligencję?
Afganistan. Konflikty wojenne w mediach - dobór informacji a etyka
Agnieszka Osińska
Dziennikarz nieustannie staje przez koniecznością rozważania znaczenia wydarzenia, przypuszczalnego zainteresowania, a także możliwych konsekwencji upowszechniania wiadomości. Kryteria doboru informacji a etyka Gazety Wyborczej, Rzeczpospolitej i Trybuny po 11. września.
Pozycjonowanie i SEO. Poradnik dla dziennikarzy internetowych [LINK]
Bartłomiej Dwornik
Jak napisać artykuł, który pojawi się wysoko w wynikach wyszukiwania Google? Czy stosowanie zasad SEO musi negatywnie wpływać na jakość tekstu? Przewodnik dla redaktorów i dziennikarzy, przygotowany przez Reporterzy.info dla polskiego wydania Europejskiego Obserwatorium Dziennikarskiego – EJO.
Ludzie z telewizora
Michał Chmielewski
Teraz prawie każda stacja telewizyjna ma swoje gwiazdy, które widziane na ulicy przez nastolatków zmuszane są do dawania autografów. Jedni ich lubią, drudzy nie. Ale prawie każdy ich zna.