menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
Work in media. Find a job in the world of communications.

28.09.2020 Prawo w mediach

Zdjęcia i grafiki z informacją o autorze albo licencji

Mateusz Kozłowski

Prowadzisz bloga lub serwis internetowy i potrzebujesz dobrej jakości zdjęć do swoich artykułów? Niestety nie możesz sięgnąć po dowolną grafikę dostępną w sieci i wykorzystać jej na swojej stronie.

materiał zewnętrzny

Możesz robić własne fotografie, wykupić dostęp do banku zdjęć stockowych lub… poszukać darmowej grafiki na licencji umożliwiającej jej wykorzystanie. Dowiedz się, skąd brać dobrej jakości fotki bez ponoszenia opłat. Całkowicie legalnie!

Darmowe zdjęcia – poznaj rodzaje licencji


Nie każdy bank zdjęć pozwala dowolnie wykorzystać darmową grafikę. Autor niekoniecznie bezinteresownie zrzeka się bowiem całości praw do swojego dzieła. Po jakie fotki więc sięgać, a z których lepiej zrezygnować? Wszystko zależy od licencji!

W bankach możesz znaleźć obrazy na licencji:

  • 1. CC0 – Creative Commons Zero
    Licencja ta oznacza, że autor przekazał swoje dzieło do domeny publicznej (zrzekł się praw do grafiki). Darmowe obrazy na licencji CC0 możesz pobrać i zapisać na swoim komputerze, publikować na stronach lub udostępniać w mediach społecznościowych, przerabiać. Są one dostępne do wykorzystania prywatnego oraz celów komercyjnych. Nie musisz wskazywać skąd takie obrazy pochodzą i kto jest ich autorem.
  • 2. CC BY – Creative Commons Attribution
    Bardziej popularna jest licencja CC BY – uznanie autorstwa. Obrazy na tej licencji możesz bez obaw kopiować, rozpowszechniać (w celach prywatnych lub komercyjnych), użytkować lub przerabiać. Warunkiem jest jednak to, że każdorazowo, wraz ze zdjęciem, umieścisz informację o jego twórcy. Licencjodawca nie może odwołać udzielonej wcześniej zgody na wykorzystanie swojego dzieła do momentu, gdy warunki licencji są przestrzegane.

Gdzie szukać darmowych zdjęć z licencją Creative Commons?
Dobrej jakości zdjęcia na licencji CC znajdziesz w kilku bankach obrazów:

  • Unsplash (https://unsplash.com/) – bank ten funkcjonuje w języku angielskim. Znajdziesz tutaj naprawdę duży wybór świetnej jakości zdjęć z wielu różnych kategorii. Są to obrazy na licencji CC0, dlatego podanie źródła fotografii nie jest wymagane (będzie jednak uprzejmym gestem wobec autora),
  • Pixabay (https://pixabay.com/pl/) – jest to jedna z najpopularniejszych platform z darmowymi zdjęciami. Obrazy możesz wyszukiwać za pomocą haseł wpisywanych w języku polskim. Dostępna jest tutaj bardzo szeroka baza doskonałej jakości fotografii z wielu różnych kategorii – od pięknych krajobrazów, po doskonałe portrety, zdjęcia minimalistyczne czy produktowe. Pamiętaj jednak, że u góry wyszukiwania zawsze pojawiają się zdjęcia komercyjne shutterstock, a dopiero pod nimi fotki na darmowej licencji,
  • Free Images (https://pl.freeimages.com/) – znajdziesz tutaj bogatą bazę zdjęć z różnych kategorii, które możesz wyszukiwać także po polskich hasłach. Na dole podstrony z fotką dostępna jest tabela ze szczegółami licencji. W Free Images oprócz darmowych obrazów znajdziesz także płatne grafiki z platformy iStock,
  • Pexels (https://www.pexels.com/) – dostępne są tutaj wysokiej jakości zdjęcia o różnej tematyce. Obrazy możesz wyszukiwać po polsku. Pod każdą grafiką znajdziesz informację o możliwości jej wykorzystania. Chcesz zdobyć szczegółowe informacje o licencji i dodatkowe dane? Kliknij w „Informacje” – platforma udostępnia tutaj dane autorów zdjęć i ciekawe statystyki,
  • StockSnap (https://stocksnap.io/) – w bazie dostępne są dobrej jakości darmowe obrazy (m.in. o tematyce biznesowej). Wyszukiwarka działa w języku angielskim. Darmowe fotografie wyświetlą Ci się pod propozycjami shutterstock (płatne obrazy są wyróżnione znakiem wodnym i gwiazdką w rogu),
  • Burst – (https://burst.shopify.com/) – znajdziesz tutaj zdjęcia na różnych licencjach (szczegóły licencji są dostępne na podstronach każdej fotografii). Wyszukiwarka działa w języku angielskim,
  • Kaboompics (https://kaboompics.com) – w wyszukiwarce znajdziesz zdjęcia na różnych licencjach. Obrazy możesz wyszukiwać po angielskich hasłach. Ciekawą funkcją jest możliwość filtrowania grafiki po… kolorach.

Pamiętaj, aby zawsze dokładnie sprawdzać szczegóły licencji i do zdjęć CC BY dodać informację o jego autorze.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Najnowsze w dziale Prawo w mediach:

Phishing w branży kryptowalut. Fałszywe rekrutacje kradną dane

Piotr Rozmiarek
Badacze zajmujący się bezpieczeństwem wykryli kampanię socjotechniczną, wymierzoną w osoby poszukujące pracy w branży Web3. Atak ma na celu zorganizowanie fałszywych rozmów kwalifikacyjnych za pośrednictwem aplikacji do spotkań, która instaluje złośliwe oprogramowanie kradnące informacje.

Legal Design. Prawnicze teksty ludzkim głosem brzmią coraz wyraźniej

Sonia Stępień
Legal design jako metoda oraz - szerzej - filozofia - skupia się na rozwiązaniach przyjaznych człowiekowi. Odbiorca będący na końcu łańcucha procesu prawnego dostaje do ręki umowy, regulaminy i pisma, których często nie rozumie. Legal design chce to zmienić. I zmienia coraz skuteczniej.

Pozwy SLAPP w Europie. Jak ucisza się dziennikarzy i aktywistów

Krzysztof Fiedorek
W Europie rośnie liczba strategicznych pozwów, które mają na celu zastraszenie dziennikarzy, aktywistów i organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Jak wynika z raportu CASE SLAPPs Report 2024, w latach 2010–2023 zidentyfikowano aż 1049 takich przypadków. Najwięcej - w Polsce.

Podobne artykuły:

Quishing. Jak się chronić przed oszustwami z użyciem kodów QR

Krzysztof Fiedorek
Zdaniem analityków Keepnet Labs, quishing będzie jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla firm i osób fizycznych w 2024 roku. W roku 2023 liczba przypadków wyłudzenia danych lub pieniędzy w ten sposób wzrosła na świecie o 587%.

Nowe Prawo Prasowe. Zmiany zasad autoryzacji od 12 grudnia 2017

Bartłomiej Dwornik
Przepisy nakładają na dziennikarza obowiązek poinformowania rozmówcy o prawie do autoryzacji. Za złamanie tego obowiązku grozić będzie grzywna. Rozmówca będzie miał natomiast od 6 do 24 godzin na zautoryzowanie wypowiedzi i nie wolno mu będzie ingerować w materiał. Nowelizacja Prawa Prasowego wchodzi w życie 12 grudnia 2017.

Zniesławienie, czyli gdzie leżą granice wolności słowa

Karina Grygielska
Polityka, showbiznes, internet to współczesne areny sporów, kłótni, walk na słowa. Gdy już wszystko wymyka się spod kontroli, można się spodziewać, że któraś strona wytoczy najcięższe działa: akt oskarżenia o zniesławienie. Gdzie leżą granice dobrego smaku, a wolność słowa staje się zniewagą?

Media lokalne - sprostowania

Bartłomiej Dwornik
Uregulowania dotyczące sprostowań są chyba najczęściej łamaną zasadą w polskich mediach. Wyraźny jest podział na te, które nigdy nie przyznają się do błędów i takie, które potrafią posypać głowę popiołem.

więcej w dziale: Prawo w mediach

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter TikTok Instagram Threads Youtube Google News Blue Sky Social RSS

Reporterzy.info - internetowy magazyn medioznawczy. Świat komunikacji od kuchni. Media, dziennikarstwo, PR i marketing. Dane, raporty, analizy, porady. Historia i rynek, prawo, fotografia, oferty pracy.


praca w mediach

Wydawca, redaktor
praca stacjonarna i online Dziennikarz, reporter
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Grafik, Social Media, SEO, reklama
Warszawa • Białystok • Bydgoszcz • Gdańsk • Katowice • Kielce • Kraków • Lublin • Łódź • Olsztyn • Opole • Poznań • Rzeszów • Szczecin • Toruń • Wrocław • Zielona Góra • Praca zdalna Więcej

reklama

webePartnres
Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy



Sklep reportera

Sklep reportera

Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
Niedrogie laptopy, notebooki i netbooki
do pisania
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
Cyfrowe lustrzanki i aparaty kompaktowe
dla fotoreportera
Książki i e-booki o mediach
Książki i e-booki o mediach
do czytania
Drony wideo i latające kamery
Drony wideo i latające kamery
dla pilota
Gimbale do stabilizacji wideo
Gimbale do stabilizacji wideo
dla operatora
Oprogramowanie i aplikacje
Oprogramowanie i aplikacje
dla twórców
więcej produktów

reklama



gazety w PDF i epub

Czytaj gazety w PDF i EPUB

Okładka Gitarzysta
Gitarzysta
Okładka National Geographic
National Geographic
Okładka Plus Minus
Plus Minus
Okładka Super Express
Super Express
Okładka Tygodnik Solidarność
Tygodnik Solidarność
Okładka Wysokie Obcasy Extra
Wysokie Obcasy Extra
więcej e-gazet

Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o25