28.09.2020 Prawo w mediach
Zdjęcia i grafiki z informacją o autorze albo licencji
Mateusz Kozłowski
Prowadzisz bloga lub serwis internetowy i potrzebujesz dobrej jakości zdjęć do swoich artykułów? Niestety nie możesz sięgnąć po dowolną grafikę dostępną w sieci i wykorzystać jej na swojej stronie.
Możesz robić własne fotografie, wykupić dostęp do banku zdjęć stockowych lub… poszukać darmowej grafiki na licencji umożliwiającej jej wykorzystanie. Dowiedz się, skąd brać dobrej jakości fotki bez ponoszenia opłat. Całkowicie legalnie!
Darmowe zdjęcia – poznaj rodzaje licencji
Nie każdy bank zdjęć pozwala dowolnie wykorzystać darmową grafikę. Autor niekoniecznie bezinteresownie zrzeka się bowiem całości praw do swojego dzieła. Po jakie fotki więc sięgać, a z których lepiej zrezygnować? Wszystko zależy od licencji!
W bankach możesz znaleźć obrazy na licencji:
- 1. CC0 – Creative Commons Zero
Licencja ta oznacza, że autor przekazał swoje dzieło do domeny publicznej (zrzekł się praw do grafiki). Darmowe obrazy na licencji CC0 możesz pobrać i zapisać na swoim komputerze, publikować na stronach lub udostępniać w mediach społecznościowych, przerabiać. Są one dostępne do wykorzystania prywatnego oraz celów komercyjnych. Nie musisz wskazywać skąd takie obrazy pochodzą i kto jest ich autorem. - 2. CC BY – Creative Commons Attribution
Bardziej popularna jest licencja CC BY – uznanie autorstwa. Obrazy na tej licencji możesz bez obaw kopiować, rozpowszechniać (w celach prywatnych lub komercyjnych), użytkować lub przerabiać. Warunkiem jest jednak to, że każdorazowo, wraz ze zdjęciem, umieścisz informację o jego twórcy. Licencjodawca nie może odwołać udzielonej wcześniej zgody na wykorzystanie swojego dzieła do momentu, gdy warunki licencji są przestrzegane.
Gdzie szukać darmowych zdjęć z licencją Creative Commons?
Dobrej jakości zdjęcia na licencji CC znajdziesz w kilku bankach obrazów:
- Unsplash (https://unsplash.com/) – bank ten funkcjonuje w języku angielskim. Znajdziesz tutaj naprawdę duży wybór świetnej jakości zdjęć z wielu różnych kategorii. Są to obrazy na licencji CC0, dlatego podanie źródła fotografii nie jest wymagane (będzie jednak uprzejmym gestem wobec autora),
- Pixabay (https://pixabay.com/pl/) – jest to jedna z najpopularniejszych platform z darmowymi zdjęciami. Obrazy możesz wyszukiwać za pomocą haseł wpisywanych w języku polskim. Dostępna jest tutaj bardzo szeroka baza doskonałej jakości fotografii z wielu różnych kategorii – od pięknych krajobrazów, po doskonałe portrety, zdjęcia minimalistyczne czy produktowe. Pamiętaj jednak, że u góry wyszukiwania zawsze pojawiają się zdjęcia komercyjne shutterstock, a dopiero pod nimi fotki na darmowej licencji,
- Free Images (https://pl.freeimages.com/) – znajdziesz tutaj bogatą bazę zdjęć z różnych kategorii, które możesz wyszukiwać także po polskich hasłach. Na dole podstrony z fotką dostępna jest tabela ze szczegółami licencji. W Free Images oprócz darmowych obrazów znajdziesz także płatne grafiki z platformy iStock,
- Pexels (https://www.pexels.com/) – dostępne są tutaj wysokiej jakości zdjęcia o różnej tematyce. Obrazy możesz wyszukiwać po polsku. Pod każdą grafiką znajdziesz informację o możliwości jej wykorzystania. Chcesz zdobyć szczegółowe informacje o licencji i dodatkowe dane? Kliknij w „Informacje” – platforma udostępnia tutaj dane autorów zdjęć i ciekawe statystyki,
- StockSnap (https://stocksnap.io/) – w bazie dostępne są dobrej jakości darmowe obrazy (m.in. o tematyce biznesowej). Wyszukiwarka działa w języku angielskim. Darmowe fotografie wyświetlą Ci się pod propozycjami shutterstock (płatne obrazy są wyróżnione znakiem wodnym i gwiazdką w rogu),
- Burst – (https://burst.shopify.com/) – znajdziesz tutaj zdjęcia na różnych licencjach (szczegóły licencji są dostępne na podstronach każdej fotografii). Wyszukiwarka działa w języku angielskim,
- Kaboompics (https://kaboompics.com) – w wyszukiwarce znajdziesz zdjęcia na różnych licencjach. Obrazy możesz wyszukiwać po angielskich hasłach. Ciekawą funkcją jest możliwość filtrowania grafiki po… kolorach.
Pamiętaj, aby zawsze dokładnie sprawdzać szczegóły licencji i do zdjęć CC BY dodać informację o jego autorze.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Prawo w mediach:
Pozwy SLAPP w Europie. Jak ucisza się dziennikarzy i aktywistów
Krzysztof Fiedorek
W Europie rośnie liczba strategicznych pozwów, które mają na celu zastraszenie dziennikarzy, aktywistów i organizacji społeczeństwa obywatelskiego. Jak wynika z raportu CASE SLAPPs Report 2024, w latach 2010–2023 zidentyfikowano aż 1049 takich przypadków. Najwięcej - w Polsce.
Dlaczego ludzie szerzą dezinformację? Wyniki badań DigiPatch
Ewelina Krajczyńska-Wujec
Osoby silnie motywowane potrzebą władzy częściej udostępniają posty w mediach społecznościowych, w tym dezinformację. Sama władza, podobnie jak potrzeba zdobycia prestiżu i uznania, nie wiąże się z częstotliwością rozpowszechniania fałszywych informacji - wynika z badań z udziałem prof. Małgorzaty Kossowskiej z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Twórczość AI i prawa autorskie. Dylematy i wyzwania Artificial Creativity
Newseria
Algorytmy potrafią tworzyć muzykę dopasowaną do preferencji i nastroju, malować obrazy, a nawet pisać poezję czy scenariusze filmowe. To rodzi szereg wyzwań dotyczących praw autorskich. Są także wątpliwości dotyczące ochrony dzieł, z których AI się uczy. Narzucanie prawnych zakazów i obostrzeń może jednak nie przynieść efektów.
Podobne artykuły:
W odpowiedzi dziennikarzom
Piotr Górecki
W związku z kontrolnymi uprawnieniami wolnej prasy, rodzi się pytanie kto zatem będzie kontrolował samych kontrolerów.
Artificial Intelligence Act. Obowiązki, zakazane praktyki i ryzyka
Robert Nogacki
AI Act określa, jakie praktyki stosowania AI są zakazane, a które niosą ze sobą wysokie ryzyko dla ludzi, oraz ustanawia obowiązki w zakresie przejrzystości co do niektórych systemów AI. Większość nowych obowiązków spoczywa na dostawcach systemów sztucznej inteligencji wysokiego ryzyka.
Media lokalne - warsztat i etyka
Bartłomiej Dwornik
Każdego dnia dziennikarz staje przed dylematem - opisać coś czy też pominąć. W którym miejscu kończy się informacja a zaczyna naruszanie prywatności?
Złudne bezpieczeństwo. Małe i średnie firmy łatwym celem cyberprzestępców
KF
35% firm z sektora mikro, małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) obawia się kradzieży danych osobowych swoich pracowników. Wynika to z badań przeprowadzonych na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów.