4.10.2021 Rynek medialny
Reklama w podcastach. Badanie Tandem Media
Paulina Rydzek

Takie wnioski płyną z drugiej edycji najobszerniejszego badania polskich słuchaczy podcastów przygotowanego przez Tandem Media z Grupy Radiowej Agory.
Raport z badania Tandem Media „Słuchacz podcastów w Polsce”, zrealizowanego z Publicis Groupe w listopadzie 2020 r., przyniósł wiele ważnych informacji na temat osób korzystających z oferty podcastowej w Polsce. Przede wszystkim potwierdził, że jej zasięg w naszym kraju rośnie - w 2020 r. wyniósł 31%, co oznacza, że podcastów słucha już niemal co trzeci internauta, czyli prawie 9 milionów osób!
- Dla bardzo dużej części odbiorców pod względem wiarygodności i eksperckości treści dostępnych w mediach to właśnie podcasty są numerem jeden. Wyprzedzają one doniesienia z portali informacyjnych, a także popularne wideo online i nadal chętnie słuchane radiostacje. Potwierdzają to też dane globalne, które dodatkowo wskazują powody takich decyzji - podcasty są oceniane jako bardziej wnikliwe i zapewniające lepsze zrozumienie złożonych zagadnień. Dają też, jak wskazywali respondenci w badaniu Reuters Institute "Digital News Report 2020", szerszą perspektywę niż inne media - wyjaśnia Michał Dobrzański, dyrektor działu analiz i wsparcia biznesu Tandem Media.
W obliczu konieczności wyboru internauci chętnie stawiają na audycje internetowe na żądanie:
- W przypadku 58% ankietowanych w badaniu Tandem Media słuchanie podcastów sprawia, że poświęcają oni mniej czasu na inne media.
- W tym 25% słuchaczy poświęca mniej uwagi na oglądanie tradycyjnej telewizji,
- a 18% - na przeglądanie internetu.
Takie dane cieszą nie tylko twórców podcastów, ale też reklamodawców, którzy coraz bardziej interesują się ofertą tego medium i stopniowo decydują się na realizację działań promocyjnych swoich marek związanych właśnie z podcastami. W badaniu Tandem Media dotyczącym 2020 r. prawie połowa ankietowanych zadeklarowała kontakt z reklamami bezpośrednio w tym medium - to nieco mniej niż w 2019 r., gdy zrobiło to 53% badanych.
Analiza pokazuje jednak, że wzrosła liczba kontaktów z innymi niż reklama w podcaście formami promocji:
- 45% osób miało do czynienia z podcastem lub odcinkiem sponsorowanym przez markę (vs 40% z 2019 r.)
- 39% - z poleceniem przez twórcę lub podcastera konkretnej marki we współpracy z nią (vs 33% z 2019 r.).
- Podobnie, jak przed rokiem - co czwarty badany zetknął się z odcinkiem stworzonym przez daną markę.
Istotne dane przynosi analiza poziomu akceptacji reklam przez słuchaczy podcastów - medium to ma najwyższe obecnie wskazania w tym zakresie:
- 69% odbiorców oferty podcastowej akceptuje odcinki czy cykle sponsorowane,
- 68% polecenia zawarte w audycjach,
- 63% tworzenie ich we współpracy z markami,
- 49%, czyli niemal połowa respondentów, jest gotowa wysłuchać reklam w podcaście - to więcej o 11pp niż w poprzedniej edycji badania Tandem Media.
Podcasty mają też ogromny wpływ na swoich odbiorców - aż 86% z nich odwiedza strony internetowe wymieniane w audycjach internetowych. 43% śledzi działalność podcastera w mediach społecznościowych, a więcej niż co czwarty użytkownik jest skłonny kupić produkt reklamowany przy podcastach.

- To wszystko sprawia, że intensywnie rozwijają się oferty reklamowe związane z podcastami - jak nasza w Tandem Media. A jednocześnie rośnie cały europejski rynek reklamy digital audio - np. zgodnie z prognozami IAB Europe w 2023 r. ma on osiągnąć wartość ok. 1,5 mld euro, czyli będzie ponad trzykrotnie większy niż w 2020 - dodaje Radek Sączek, creative group head działu produkcji komercyjnych treści audio Tandem Media.
Badanie zaprojektowane przez brokera Tandem Media wykonało Publicis Groupe w listopadzie 2020 r. Respondenci to internauci, w wieku powyżej 15 lat (raport „Słuchacz podcastów w Polsce”, N=6365; CAWI, Tandem Media/Publicis Groupe).
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale Rynek medialny:
Influencerzy i social video rządzą informacją. Digital News Report 2025
Krzysztof Fiedorek
Przyszłość informacji dyktują sekundy wertykalnych klipów. TikTok, YouTube i armia influencerów odrywają odbiorcę od telewizyjnych odbiorników i stron gazet. Kto opanuje ten nowy puls, przejmie nie tylko uwagę, lecz także władzę nad narracją.
Cyberprzemoc i hejt pod pozorem żartu. Raport RAYUELA o młodzieży
Krzysztof Fiedorek
Badanie przeprowadzone w pięciu krajach ujawnia brutalną prawdę: przemoc w sieci nie rozkłada się równo. To cyfrowa mapa uprzedzeń, która rani najmocniej tych, którzy najbardziej odstają. "To tylko żart". Tak często zaczyna się przemoc, którą młodzi przeżywają w milczeniu.
Zaufanie do mediów społecznościowych. Youtube wygrywa z TikTokiem i X
Krzysztof Fiedorek
Czy Polacy naprawdę ufają mediom społecznościowym? Nowe badanie pokazuje ogromne różnice oceny najważniejszych kanałów. Zaufanie trafia tam, gdzie jest autentyczność, a nie algorytm. Rośnie rola ludzi, spada znaczenie marek.
Podobne artykuły:
Trendy w mediach i rozrywce. Prognozy DataArt na rok 2019
KF
Rosnąca konsumpcja treści na urządzeniach mobilnych, zwiększony popyt na usługi na życzenie oraz dynamiczny rozwój user-generated content to trendy, które zdominują sektor technologiczny w 2019 roku, przewiduje DataArt, globalna firma konsultingowa w sektorze technologicznym.
Media w Polsce 2022. Jak Polacy oglądają, słuchają, czytają i sufrują
Krzysztof Fiedorek
Prawie dwa miliony Polaków, choć ma dostęp do telewizora, nie ogląda na nim telewizji. W przypadku radia analogiczna grupa to 8% posiadaczy radioodbiorników. Po drukowaną prasę sięga - choćby sporadycznie - 2/3 Polaków, a liczba internautów mobilnych jest o prawie 3 miliony większa, niż tych stacjonarnych.
Content marketing w Polsce w roku 2020. Raport AdReport
Tomasz Cirmirakis
Według danych systemu monitoringu reklamy online w poprzednim roku zrealizowano ponad 11 tysięcy działań o charakterze content marketingowym. Najwięcej, bo prawie 3 tysiące na stronach Grupy RAS Polska.
Jak media wpływają na poglądy polityczne. Raport Uniwersytetu SWPS
BARD
Socjologowie z Uniwersytetu SWPS zbadali rolę źródeł informacji w budowaniu preferencji politycznych. Naukowcy sprawdzili też, jak informacje podawane przez telewizję, radio, prasę i internet wpływają na postawę obywateli.