Co nie może być znakiem towarowym?
artykuł sponsorowany
Celem znaku towarowego jest odróżnienie towarów i usług swojej firmy od innych na rynku. To czym jest znak towarowy podlega jednak pewnym restrykcjom. W związku z tym wszelkie identyczne lub podobne znaki towarowe, zwłaszcza jeśli są używane dla podobnych towarów, podlegają odpowiedzialności za naruszenie praw autorskich. Wyszukiwanie znaków towarowych może być w takich sytuacjach bardzo przydatne, aby uniknąć dubli.

Zgłoszenia znaków towarowych składane są do Urzędu Patentowego, który rozpatruje zgłoszenie i informuje polską spółkę o istniejących podstawach odmowy. Polskie Prawo Własności Przemysłowej, a także unijne przepisy o znakach towarowych są wykorzystywane do ochrony znaków towarowych w Polsce.
Jakie cechy decydują o tym co jest, a co nie jest znakiem towarowym?
Oznaczenia zarejestrowane jako znaki towarowe w Polsce muszą posiadać pewne cechy odróżniające je od istniejących. Każdy znak graficzny lub znak, który można przedstawić graficznie, może być zarejestrowany jako znak towarowy. Oto kilka przykładów znaków towarowych: słowa; projekty; ozdoby lub kombinacje kolorów; trójwymiarowy kształt towaru lub jego opakowania; melodie lub inne sygnały akustyczne.
Ochrona znaku towarowego w Polsce trwa 10 lat od daty zgłoszenia i może zostać przedłużona, na życzenie, o kolejne 10 lat.
Główne przepisy regulujące ochronę znaków towarowych w kraju to: ustawa z dnia 30 czerwca 2020 r. Prawo własności przemysłowej z późniejszymi zmianami; rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 8 grudnia 2016 r. w sprawie dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń znaków towarowych oraz rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat związanych z ochroną znaków towarowych, wynalazków, wzorów użytkowych itp.
Aby znak towarowy został dopuszczony do rejestracji w Polsce, wymagany jest pewien poziom wyjątkowości i odróżnialności, a właściciele firm muszą przestrzegać obowiązujących kryteriów dotyczących znaków i symboli używanych jako znaki towarowe. Ważna jest również świadomość podstaw odmowy rejestracji w przypadku zgłoszeń znaków towarowych w Polsce.
Rejestracja znaku towarowego w Polsce nie jest przyznawana znakom uznawanym za rodzajowe. Główne podstawy odmowy to, jeśli są to elementy wyłącznie rodzajowe stosowane w handlu: na przykład przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją określonego towaru, takiego jak woda butelkowana, nie mogą zarejestrować znaku słownego składającego się wyłącznie ze słowa „woda”. Tak samo jeśli chodzi o słowa, które weszły do użytku codziennego i potocznego, jak słowa, które są często używane w praktyce, nie mogą być zarejestrowane. Słowa wprowadzające w błąd znaki towarowe również się nie nadają. Wszystko, co może wprowadzać konsumentów w błąd, co do charakteru lub pochodzenia towarów będzie skutkowało odmową. To samo tyczy się symbolu państwa. Znak towarowy zawierający godło, barwy lub hymn Rzeczypospolitej Polskiej nie może być zarejestrowany, nie może też zawierać znaku sił zbrojnych. Znak towarowy nie może zawierać też elementów o wyraźnym charakterze religijnym, kulturowym lub patriotycznym.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale :
Od doktoratu do biznesu – jak wykorzystać pracę naukową w świecie poza akademią?
artykuł sponsorowany
Uzyskanie stopnia doktora to ogromne osiągnięcie, które wymaga lat intensywnej pracy badawczej, analitycznego myślenia i wytrwałości. Jednak coraz więcej doktorantów staje dziś przed pytaniem: co dalej? Tradycyjna ścieżka akademicka nie zawsze okazuje się satysfakcjonująca, a dostępność etatów naukowych bywa ograniczona.
Jak bawić się z dzieckiem, wspierając rozwój? Psycholog podpowiada
patronat Reporterzy.info
Spontaniczna, przyjemna i dobrowolna – to cechy, które definiują zabawę. Dla dziecka jest ona naturalnym sposobem odkrywania świata, a dla rodzica może stać się okazją do budowania pozytywnej relacji oraz wsparcia w rozwoju malucha. Jak sprawić, by wspólna zabawa była zarazem radosna i edukacyjna?
Dlaczego warto wybrać fotel ergonomiczny?
artykuł sponsorowany
Praca przy biurku wymaga zastosowania takich rozwiązań, które pozwolą odciążyć kręgosłup, zredukować ryzyko wystąpienia bóli i wad postawy oraz zapewnić komfort przez wiele godzin. Aby to było możliwe należy wybrać nie tylko biurko o odpowiedniej wysokości, ale również wygodny fotel biurowy. Dziś dowiecie się, dlaczego warto wybrać fotel ergonomiczny.
Podobne artykuły:
Udane prezenty biznesowe na święta wielkanocne
artykuł sponsorowany
Już w połowie lutego większość osób dopada żal za minionym Bożym Narodzeniem, zapachem choinki i smakiem ręcznie robionych pierniczków. A do grudnia jest jeszcze tyle miesięcy, że trudno jest wyczekać na powrót św. Mikołaja! Dobrze jest wybrać inną, równie ważną okazję, dzięki której można wręczać upominki.
Pierwsze w Polsce szkoły, które idą do uczniów z Ukrainy
Reporterzy.info wspierają
Setka dzieci z Ukrainy, które razem z mamami uciekły przed wojną do Wrocławia, będzie mogła uczyć się w przygotowanych dla nich klasach. Fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty podpisała z wrocławskim Urzędem Miasta porozumienie w sprawie prowadzenia oddziałów przygotowawczych dla ukraińskich uczniów. Oficjalnie ruszą 1 lipca.
Zabawki na urodziny - jak wybrać idealny prezent dla malucha?
artykuł sponsorowany
Urodziny to wyjątkowy czas dla każdego dziecka. W tym dniu, oprócz tortu, balonów i śpiewu, nie może zabraknąć wyjątkowego prezentu. Jak wybrać zabawkę, która nie tylko dostarczy maluchowi mnóstwo radości, ale także będzie dla niego wartościowa? Oto kilka propozycji.
Kompleksowy rozwój online – jak połączyć marketing z nowoczesnym designem?
artykuł sponsorowany
Internet to przestrzeń, w której codziennie rywalizują tysiące marek. Chcąc wyróżnić się na tym dynamicznym rynku, trzeba podejść do tematu kompleksowo. Nowoczesna firma nie może polegać jedynie na ładnym logotypie czy podstawowej stronie internetowej – klucz tkwi w synergii.