Co nie może być znakiem towarowym?
artykuł sponsorowany

Zgłoszenia znaków towarowych składane są do Urzędu Patentowego, który rozpatruje zgłoszenie i informuje polską spółkę o istniejących podstawach odmowy. Polskie Prawo Własności Przemysłowej, a także unijne przepisy o znakach towarowych są wykorzystywane do ochrony znaków towarowych w Polsce.
Jakie cechy decydują o tym co jest, a co nie jest znakiem towarowym?
Oznaczenia zarejestrowane jako znaki towarowe w Polsce muszą posiadać pewne cechy odróżniające je od istniejących. Każdy znak graficzny lub znak, który można przedstawić graficznie, może być zarejestrowany jako znak towarowy. Oto kilka przykładów znaków towarowych: słowa; projekty; ozdoby lub kombinacje kolorów; trójwymiarowy kształt towaru lub jego opakowania; melodie lub inne sygnały akustyczne.
Ochrona znaku towarowego w Polsce trwa 10 lat od daty zgłoszenia i może zostać przedłużona, na życzenie, o kolejne 10 lat.
Główne przepisy regulujące ochronę znaków towarowych w kraju to: ustawa z dnia 30 czerwca 2020 r. Prawo własności przemysłowej z późniejszymi zmianami; rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 8 grudnia 2016 r. w sprawie dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń znaków towarowych oraz rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie opłat związanych z ochroną znaków towarowych, wynalazków, wzorów użytkowych itp.
Aby znak towarowy został dopuszczony do rejestracji w Polsce, wymagany jest pewien poziom wyjątkowości i odróżnialności, a właściciele firm muszą przestrzegać obowiązujących kryteriów dotyczących znaków i symboli używanych jako znaki towarowe. Ważna jest również świadomość podstaw odmowy rejestracji w przypadku zgłoszeń znaków towarowych w Polsce.
Rejestracja znaku towarowego w Polsce nie jest przyznawana znakom uznawanym za rodzajowe. Główne podstawy odmowy to, jeśli są to elementy wyłącznie rodzajowe stosowane w handlu: na przykład przedsiębiorstwa zajmujące się produkcją określonego towaru, takiego jak woda butelkowana, nie mogą zarejestrować znaku słownego składającego się wyłącznie ze słowa „woda”. Tak samo jeśli chodzi o słowa, które weszły do użytku codziennego i potocznego, jak słowa, które są często używane w praktyce, nie mogą być zarejestrowane. Słowa wprowadzające w błąd znaki towarowe również się nie nadają. Wszystko, co może wprowadzać konsumentów w błąd, co do charakteru lub pochodzenia towarów będzie skutkowało odmową. To samo tyczy się symbolu państwa. Znak towarowy zawierający godło, barwy lub hymn Rzeczypospolitej Polskiej nie może być zarejestrowany, nie może też zawierać znaku sił zbrojnych. Znak towarowy nie może zawierać też elementów o wyraźnym charakterze religijnym, kulturowym lub patriotycznym.
PRZERWA NA REKLAMĘ
Najnowsze w dziale :
Email Marketing w 2025 roku: Sprawdzone Strategie, Trendy i Obowiązki Prawne
artykuł sponsorowany
Mimo dynamicznych zmian technologicznych oraz rosnącej liczby kanałów komunikacji, mailing nadal gwarantuje wysoki zwrot z inwestycji i bezpośredni kontakt z odbiorcą. W 2025 roku znaczenie tego kanału jeszcze bardziej rośnie, głównie ze względu na coraz ostrzejsze regulacje prawne i oczekiwania konsumentów dotyczące prywatności.
Odzyskiwanie odszkodowań komunikacyjnych. Jak skutecznie walczyć o swoje prawa?
artykuł sponsorowany
Odzyskiwanie odszkodowań komunikacyjnych to proces, który dla wielu poszkodowanych wydaje się zawiły i pełen pułapek. Tymczasem zrozumienie przysługujących praw oraz wsparcie doświadczonej kancelarii prawnej może znacząco zwiększyć szanse na uzyskanie sprawiedliwego świadczenia. W tym artykule przedstawiamy najważniejsze informacje, które pomogą Ci skutecznie dochodzić roszczeń po wypadku drogowym.
Jak może wyglądać nowoczesna edukacja finansowa dla najmłodszych?
materiał partnera
Ponad 700 dzieci z Wrocławia, Gdańska, Poznania, Lublina i Rękus wyruszy na wakacje z nową wiedzą finansową. To ważne, bo - jak pokazują badania - potrzebują jej już pięciolatki, a tylko troje na czworo dzieci w tym wieku rozmawia o pieniądzach ze swoimi najbliższymi.
Podobne artykuły:
Pozycjonowanie za efekt – jak do tego podejść?
Materiał zewnętrzny
Pozycjonowanie stron internetowych jest zadaniem złożonym, wymagającym niemałej wiedzy, doświadczenia, ale także pewnego rodzaju wyczucia. Niewiele trzeba, żeby zniweczyć cały włożony trud i stracić eksponowane miejsce w wyszukiwarce Google, zwłaszcza w przypadku niedoświadczonego i nieumiejętnego pozycjonera.
Jak szkolić się z UX?
artykuł gościnny
User Experience to dziedzina, która na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat nabrała ogromnego znaczenia, nie tylko w branży IT, ale wielu innych, gdzie zadowolenie i satysfakcja klienta z realizowanej usługi stanowi klucz do zyskania przewag konkurencyjnej. Dlatego też coraz częściej możemy natrafić na ogłoszenia o pracę, które dotyczą właśnie specjalistów UX. W jaki sposób zdobyć kompetencje, które umożliwią nam rozpoczęcie przygody z UX?
Pomaganie jest sexi! Pierwsza taka kampania charytatywna na Tinderze
BARD
Fundacja "Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową" wystartowała z wyjątkową kampanią charytatywną, skierowaną do… użytkowników Tindera. Twórcy namawiają randkowiczów, żeby pokazali dobre serca i przekazali 1% podatku na leczenie małych pacjentów kliniki onkologicznej. [Reporterzy.info polecają]
Łożyska plastikowe – tandeta czy zdrowy rozsądek?
artykuł sponsorowany
W świecie inżynierii i produkcji, łożyska są nieodłącznym elementem szerokiej gamy maszyn i urządzeń. Tradycyjnie wykonane z metali, łożyska odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu płynnego ruchu i redukcji tarcia.