menu szukaj
tygodnik internetowy ISSN 2544-5839
nowe artykuły w każdy poniedziałek
tytuł monitorowany przez IMM i PSMM
zamknij
banner OOO Przekaż Datek

30.05.2022 Rynek medialny

Polska prasa w liczbach. Audyt PBC za pierwszy kwartał 2022

Sylwia Markowska, Polskie Badania Czytelnictwa

Wydawcy dopasowują strategie działania do posiadanych marek oraz oczekiwań różnorodnych grup odbiorców. Niektórzy decydują się na pozostanie wyłącznie przy wersjach drukowanych, inni przechodzą na wersje cyfrowe czy online, jest także spora grupa wydawców, którzy łączą obie ścieżki rozwoju.

Według Audytu PBC, wydania drukowane ma 198 tytułów, z czego 124 tytuły ukazują się wyłącznie w wersji drukowanej, a aż 40% (76 tytułów) deklaruje także sprzedaż e-wydań (repliki wydania drukowanego). Subskrypcje cyfrowe, niebędące repliką wydania drukowanego, raportują 2 tytuły. Tytuły te także mają rozpowszechnianie w postaci e-wydań. Treści prasowe na stronach internetowych, obecnych w wynikach Polskich Badań Internetu, ma 98 tytułów.

Polska prasa w liczbach. Audyt PBC za pierwszy kwartał 2022źródło: Polskie Badania Czytelnictwa

Kategorie oraz audytowane wskaźniki prasowe zostały uporządkowane w 2022 roku, aby móc zobrazować różnorodność i bogactwo form prowadzenia biznesu w tej branży, a także oddać aktualną specyfikę rynku. PBC agreguje dane od wydawców oraz audytuje rozpowszechnianie w postaci wydań drukowanych, e-wydań i subskrypcji cyfrowych dzięki czemu reklamodawcy i domy mediowe otrzymują wiarygodne dane o dystrybucji prasy. Prowadzi także badania czytelnictwa tytułów prasowych.

REKLAMA

Dodatkowo, w raportach Prasa Plus-Siła Marki, aby pokazać pozycję marek we wszystkich kanałach dystrybucji treści, w danych o tytułach uwzględniane są wskaźniki pochodzące z Polskich Badań Internetu. Pokazują liczbę użytkowników (ru) oraz liczbę odsłon (pv) stron internetowych. Zbierają także dane o wielkości profili wydawców w mediach społecznościowych. Obecnie jest to Facebook, w danych za II kwartał rozszerzymy dane o inne platformy.

  • Przez pierwsze trzy miesiące 2022 roku rozpowszechniono w sumie 97 114 666 egzemplarzy tytułów w postaci drukowanej i e-wydań (cyfrowych replik wydań drukowanych), w tym e-wydań było aż 4 581 317.
  • Subskrypcji cyfrowych (wydań nie będących repliką wydania drukowanego) było sprzedanych 6 556.
  • E-wydania i subskrypcje cyfrowe raportowały tylko tytuły płatne.
  • Średniomiesięcznie w I kwartale było to 32 371 555 rozpowszechnionych egzemplarzy, w tym 1 527 106 e-wydań.
  • Subskrypcji cyfrowych rozpowszechniono 2 185.
  • Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że e-wydania stanowią już 9,9% sprzedaży dzienników.

Przez wiele lat cyfryzacji tytuły prasowe zbudowały bardzo dużą liczbę użytkowników stron internetowych, w marcu było to 21 838 572 realnych użytkowników według PBI. Jest to aż 73% zasięgu wśród internautów w Polsce.

REKLAMA

Marki prasowe mają także silne profile w mediach społecznościowych. Liczba polubień marek prasowych na Facebooku na dzień 31 marca 2022 roku wynosiła łącznie 9 580 967.

Prasę charakteryzuje nie tylko różnorodność kanałów dotarcia do odbiorców, ale również to, że jeden sprzedany egzemplarz tytułu drukowanego generuje wiele kontaktów czytelnika z reklamą. Wpływa na to liczba osób czytających jedno wydanie oraz wielokrotny powrót do czasopisma przez jednego czytelnika.

Udostępnij znajomym:

dodaj na Facebook prześlij przez Messenger dodaj na Twitter dodaj na LinkedIn

PRZERWA NA REKLAMĘ

Zobacz artykuły na podobny temat:

Kim są czytelnicy. Zaangażowani, zachłanni czy dezerterzy?

TNS OBOP
W 2005 roku ponad połowa Polaków (54%) zamierzała regularniej i dokładniej czytać te czasopisma, które już zna, a 33% planowała zaglądać do większej liczby magazynów.

Władza wcale nie potrzebuje TVP

Bartosz Chochołowski
Zamiast walczyć o telewizję, rządzący politycy powinni powalczyć o dziennikarzy. Lepiej by na tym wyszli i dałoby im to dużo więcej, niż siedmiu Andrzejów Urbańskich w mediach.

TV Puls inwestuje i rusza na podbój rynku

Bartosz Chochołowski
"Planujemy zainwestować w rozwój TV Puls miliony złotych. Mam nadzieję, że będzie rentowna do czerwca 2009" - zapowiada Farrell Meisel, prezes zarządu TV Puls.

Trendy w mediach i rozrywce. Prognozy DataArt na rok 2019

KF
Rosnąca konsumpcja treści na urządzeniach mobilnych, zwiększony popyt na usługi na życzenie oraz dynamiczny rozwój user-generated content to trendy, które zdominują sektor technologiczny w 2019 roku, przewiduje DataArt, globalna firma konsultingowa w sektorze technologicznym.

Piano Media. System płatności za dostęp do treści w polskim internecie

Bartłomiej Dwornik
W nocy z 3 na 4 września, polscy użytkownicy zaczęli płacić za dostęp do treści i usług dostarczanych przez sześciu wydawców prasowych i jednego nadawcę radiowego.

Wpływ pandemii na media i informacje. Vibrant Information Barometer

PAP MediaRoom
W opracowanym przez IREX badaniu Vibrant Information Barometer (VIBE) za rok 2021 przeanalizowano kilka czynników związanych z pandemią COVID-19 - globalne pogorszenie się koniunktury gospodarczej, blokowanie informacji przez rządy i dezinformacja - które miały wpływ na sektor mediów i informacji w 13 państwach na terenie Europy i Eurazji.

Radio w Polsce zyskuje na popularności. Badania są jednoznaczne

Krzysztof Rojek
Badania pokazują, że radia słucha około 3/4 Polaków i wartość ta od wielu lat jest stała. Najwyższy odsetek słuchaczy jest w grupie wiekowej 18-24. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać przede wszystkim w przyzwyczajeniach Polaków, ale też na przykład w rosnącej roli lokalnych rozgłośni.

więcej w dziale: Rynek medialny

dołącz do nas

Facebook LinkedIn X Twitter Google RSS

praca w mediach

Wydawca, influencer
Whitepress Dziennikarz
oferty mediów lokalnych, regionalnych i ogólnopolskich Więcej

reklama


Dwornik.pl • szkolenia • warsztaty • marketing internetowy

zarabiaj

Zarabiaj przez internet

więcej ofert



Reporterzy.info

Dla głodnych wiedzy

Nasze serwisy

Współpraca


© Dwornik.pl Bartłomiej Dwornik 2oo1-2o24